Андрій Ярмоленко
Андрій Ярмоленко
396

Андрій Ярмоленко

Ярмоленко Андрій Миколайович: український футболіст і гравець лондонського «Вест Гем Юнайтед»

Андрій Ярмоленко - Фото 1

Андрій Миколайович Ярмоленко — один з кращих бомбардирів та кращий асистент в історії збірної України, триразовий чемпіон України у складі київського «Динамо».

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра в клубі
  5. Кар’єра в збірній
  6. Скандал
  7. Статки
  8. Посилання
  9. Відео

Біографія

Андрій Миколайович Ярмоленко народився 23 жовтня 1989 року у місті Ленінград (нині Санкт-Петербург, РФ). У віці трьох років разом з батьками переїхав до міста Чернігів.

Освіта

Перший тренер Андрія Віктор Лазаренко згадував, що Ярмоленко був дуже худим і повільним. Але обидва цих недоліки він компенсував тим, що краще за всіх поводився із м'ячем.

Ярмоленко займався футболом у чернігівській «Юності». У тринадцять років лівоногий технічний хлопець потрапив в академію київського «Динамо». Але пробувши в столичному спортінтернаті лише рік, Ярмоленко відрахували. Хлопця назвали безперспективним. Після вигнання з «динамівського» спортінтернату Ярмоленко недовго грав у київських «Локомотиві» і ФК «Відрадний», а також чернігівських «Юності» і «Десна».

Сім’я

Андрій у 2011 році одружився на своїй подрузі Інні. Вона має диплом спеціаліста з міжнародних відносин і дипломатії. Дружина Ярмоленко керує американським благодійним фондом. У травні 2013 року у подружжя народився син Іван. У вересні 2015 року Інна народила Данила, а в жовтні 2020-го — Максима.

Андрій Ярмоленко - Фото 2

Кар'єра в клубі

У 2006 році Андрій став гравцем «Десни», яка грала в Першій лізі українського чемпіонату. У чернігівському клубі футболіст провів ряд яскравих матчів. Так, після одного з них Ярмоленко відзначився дублем. Президент «Десни» на знак подяки подарував футболісту телевізор, праску і курку-гриль.

На початку 2005 року юний і зміцнілий Андрій отримав другий шанс у «Динамо». Столичний клуб придбав його у «Десни» за 250 тисяч доларів. Тоді ж за ним закріпилося прізвисько «Хлопчик з 130-го кілометра». З'явилося воно після інтерв'ю тренера киян Анатолія Дем'яненка.

Наставник розповів журналістам, що чув про хлопчика, який живе за 130 кілометрів від Києва. Селекціонери пророкують йому славу «другого Андрія Шевченка».

У 2007 році Ярмоленко почав виступати у другій команді «Динамо» на позиції атакуючого півзахисника і нападника. Протягом двох сезонів Андрій зіграв 37 матчів, у яких дев'ять разів відзначився голами.

Андрій Ярмоленко - Фото 3

У 18 років він дебютував у складі основної команди киян. У травні 2008 року Ярмоленко зіграв вісім хвилин в заключному матчі чемпіонату проти полтавської «Ворскли». Але цього часу Андрію вистачило для того, щоб забити гол і принести своїй команді перемогу.

Попри яскравий дебют в наступному сезоні Ярмоленко грав рідко, та й то у матчах Кубка України. Зате в сезоні 2009/2010 за тренера Валерія Газзаєва футболіст став гравцем основи. Новий наставник киян вирішив використовувати молодий талант на позиції правого нападника.

Шлях в основу першої команди Києва у Ярмоленко був досить складним. Футболіст рідко забивав, часто провалював матчі і випадав з гри. Журналісти постійно його критикували. У тому сезоні Ярмоленко майже чотири десятки разів виходив на поле і лише сім разів засмучував голкіперів суперників. Але Газзаєв вірив у талант форварда.

У сезоні 2010/2011 Андрій фізично і морально зміцнів. Він не тільки став залізобетонним гравцем основи, але й виводив команду на поле з капітанською пов'язкою. В українському чемпіонаті нападник забив одинадцять голів. Ще чотири рази Андрій відзначився в євротурнірах та одного разу — у кубку. За підсумками першості він став найкращим молодим гравцем України.

Андрій Ярмоленко - Фото 4

Не в останню чергу завдяки старанням нападника після довгої перерви «Динамо» завоювало золото української першості. Причому столична команда зробила це двічі поспіль — у 2015 і 2016 роках.

З 2014 по 2017 рік Ярмоленко незмінно забивав по 19 голів за сезон, ставши головним лідером «Динамо». За десять років, проведених у складі київського клубу, Андрій став триразовим чемпіоном України, двічі перемагав в Кубку та тричі — у Суперкубку України.

Форвард неодноразово визнавався кращим футболістом першості, а у 2015 році — спортсменом року. У сезоні 2016/2017 Андрій завоював звання кращого бомбардира чемпіонату. У тому сезоні він 15 разів засмучував голкіперів суперників.

Андрій Ярмоленко - Фото 5

У 27 років Ярмоленко, на думку фахівців, вже переріс рівень української першості та йому потрібно переїжджати в сильніший чемпіонат. У 2015 році з'явилася інформація, що українцем зацікавилися великі європейські клуби.

Андрія бажали бачити французький «ПСЖ» і ряд команд з Туманного Альбіону — «Челсі», «Сток Сіті» і «Евертон». З останнім клубом нібито вже був узгоджений трансфер. Але перехід зірвався.

Взимку 2016 року Андрієм зацікавилися китайські клуби. Футболістові обіцяли зарплату в 12 мільйонів євро. Але керівництво столичного клубу вперто не відпускало нападника. У підсумку Ярмоленко залишився в «Динамо» і навіть підписав новий договір до 2020 року.

Однак влітку 2017 року Андрій все ж покинув Україну. Дортмундська «Боруссія» придбала футболіста за 25 мільйонів євро. Цей перехід став одним з найдорожчих в історії українського футболу.

Андрій Ярмоленко - Фото 6

У вересні українець дебютував за «джмелів» в матчі третього туру німецького чемпіонату. Через кілька днів Андрій забив і свій перший гол за нову команду. У першому турі групового етапу Ліги Чемпіонів він дальнім пострілом вразив ворота англійського «Тоттенхема». Незважаючи на те, що німецька преса називала Андрія найкращим гравцем «Боруссії» на старті чемпіонату, за весь сезон українець зіграв лише 18 ігор.

Влітку наступного року Ярмоленко за 25 мільйонів фунтів був проданий у «Вест Гем Юнайтед». Контракт з англійцями був розрахований на чотири роки.

Наставник Мануель Пеллегріні довірив Андрію місце в основі. У дебютних іграх українець непогано себе зарекомендував. У матчі чемпіонату Англії «Евертоном» він забив свій дебютний гол за лондонський клуб. Більш того, в цьому матчі українець зміг оформити дубль.

Андрій Ярмоленко - Фото 7

Однак закріпитися у складі «молотобійців» Андрію завадили часті травми. У лазареті англійців футболісту доводилося часом проводити по пів року. У той же час, після відновлення українець демонстрував фантастичну гру. У вересні 2020 року в грі проти «Халл Сіті» Ярмоленко відзначився дублем і віддав дві голові передачі.

Але через пошкодження в сезоні 2020/2021 футболіст практично перестав потрапляти навіть в заявку на матчі «молотобійців». Всього за чотири неповних сезони українець у складі «Вест Гем Юнайтед» провів лише 51 матч, у яких забив десять м'ячів.

Навесні 2021 року у ЗМІ потрапила інформація про те, що Ярмоленко залишить англійський клуб. З чуток, футболіст може повернутися у київське «Динамо». У пресі називається сума можливого трансферу. Англійці готові відпустити Андрія за 6-7 мільйонів фунтів.

Андрій Ярмоленко - Фото 8

При цьому, згідно з сайтом transfermarkt трансферна вартість нападника оцінюється (на травень 2021) у чотири мільйони євро. Найвища ринкова вартість гравця в 25 мільйонів євро була зафіксована в грудні 2015 року. Правда, у київському «Динамо» не поспішають повертати свого колишнього лідера, посилаючись на фінансові проблеми.

Кар'єра в збірній

Ярмоленко грав за молодіжні команди збірної U-19 та U-21. У 2011 році Андрій став учасником континентальної першості серед футболістів віком до 21 року.

У футболці національної збірної форвард вперше зіграв у вересні 2009 року. У матчі з Андоррою Андрій відзначився й першим голом. Ярмоленко брав участь на ЄВРО 2012 та 2016.

У стикових матчах за вихід до фінальної частини континентальної першості 2016 року саме два голи Ярмоленка дозволили українцям пройти збірну Словенії. Один з двох голів Андрій забив на 90+7 хвилині. Це найпізніший гол в історії національної команди України.

Андрій Ярмоленко - Фото 9

Ярмоленко належить і ще один рекорд. У вересні 2011 року в товариському матчі з Уругваєм Андрій забив найшвидший гол в історії українського футболу. Для того, щоб вразити ворота суперника, йому знадобилося всього 15 секунд.

У 2020 році Андрій став кращим українським гравцем збірної за системою «гол+пас». За кількістю забитих голів (38) він поступається лише Андрію Шевченку (48). Крім того, Ярмоленко — найкращий асистент. На його рахунку 20 голових передач.

Попри невелику ігрову практику в «Вест Гемі», тренер збірної України Андрій Шевченко включив Ярмоленко в заявку на чемпіонат Європи 2020 року, який через пандемію коронавірусу перенесли на один рік.

У червні 2021 року Андрій зіграв на своєму третьому чемпіонаті Європи. Ярмоленко з капітанською пов'язкою провів усі п'ять матчів «жовто-синіх» на континентальній першості. На 75-й хвилині першого туру групового турніру проти Нідерландів капітан українців забив перший гол збірної на Євро-2020.

У наступній грі Ярмоленко забив ще один м’яч, а також віддав гольову передачу. У грі з Північною Македонією Андрій з подачі Олександра Караваєва відкрив рахунок в матчі на 29-й хвилині, а через п'ять хвилин віддав гольовий асист на Романа Яремчука. У підсумку «жовто-сині» перемогли з рахунком 2:1.

У матчі ⅛ фіналу зі шведами капітан української збірної на 27-й хвилині віддав пас, з якого Олександр Зінченко забив гол. У цьому матчі Ярмоленко також «відзначився» і з негативного боку, заробивши жовту картку на 79-й хвилині матчу.

За результатами континентальної першості капітан українців замкнув трійку футболістів, які зробили на Євро найбільше вдалих обведень. У Андрія їх за п'ять матчів набралося одинадцять. Згідно сайту InStat Ярмоленко — кращий гравець збірної на Євро-2020.

Скандал

У 2017 році не сам футболіст, а його перехід у «Борусію» потрапив в корупційний скандал. За правилами ФІФА, 5% від трансферів футболістів повинні надходити на рахунки академій, які виростили спортсменів. Так званий, платіж солідарності. Однак ані чернігівські «Юність» і «Десна», ані київські «Локомотив» і «Відрадний» не отримали грошей.

За фактом шахрайства українські правоохоронці навіть порушили кримінальну справу. За правилами ФІФА відрахування спортивним школам повинен здійснювати клуб, в який переходить спортсмен. У випадку з Ярмоленко — це «Борусія». Однак основними фігурантами кримінальної справи стали власники київського «Динамо» — брати Суркіси.

Андрій Ярмоленко - Фото 10

ЗМІ припускали, що німецька команда звернулася у «Динамо» з проханням допомогти знайти школи і встановити суми, які вони повинні сплатити.

Керівництво київського клубу, мабуть, запропонувало перерахувати їм всю необхідну суму, а далі вони самі вирішать кому і скільки заплатити. Природно, «Борусія» схвалила цю пропозицію, а далі 5% трансферу Ярмоленка канули в Лету.

Статки

Під час виступів за київське «Динамо» Ярмоленко їздив по дорогах української столиці на Maserati Quattroporte за 160 тисяч євро. У Лондоні Андрій придбав автомобіль Mercedes. В англійській столиці футболіст живе у дворівневій квартирі на 44-му поверсі хмарочоса.

У «Вест Гемі» українець має одну з найбільших зарплат — 6 мільйонів євро за рік. Також футболіст отримує гроші за участь в рекламі однієї з українських букмекерських контор.

Посилання

Instagram

Відео

Згадки про персону