Андрій Іванов
  • Дата народження
    5 квітня 1965
  • Країна
    Росія
  • Соцмережі
Андрій Іванов
750

Андрій Іванов

Андрій Іванов: київський забудовник, який займається фінансовими махінаціями і обкраданням держави

Біографія Андрія Іванова сповнена білих плям, які в силу його не публічності ще не скоро будуть заповнені. Бізнесмен, що належить до київської групи, в нинішній час активно займається забудовою Києва (в тому числі і незаконними проектами), контролюючи великі ділянки землі. Завдяки фінансовим махінаціям і політичній діяльності Іванов залишається одним з найбагатших і найвпливовіших людей України.

Біографія

Ім'я Андрій Іванов майже не відоме більшості українців. При цьому воно добре відоме багатьом політикам і гравцям великого бізнесу. Найчастіше прізвище одного з найвпливовіших бізнесменів України зустрічається у зв'язці з прізвищем Хмельницький. Саме з цією людиною Іванов вже довгий час перебуває в партнерських і дружніх відносинах.

Якщо більш нерозумні, охочі слави представники великого бізнесу, часто світяться в ЗМІ, то розумні і досвідчені знають, що вести справи найкраще тихо. Якщо говорити про Іванова та Хмельницького, то олігархи дуже рідко дають інтерв'ю, а різні нападки з боку журналістів просто ігнорують. А нападки з'являються регулярно, оскільки бізнесмени забрали під себе близько 2 000 гектарів землі в Києві та області (і це тільки за офіційними даними).

Екс-співвласник металлургкомбінату "Запоріжсталь" і нинішній співвласник корпорації "Kyiv Investment Group" Іванов Андрій Анатолійович народився в 1965 році в Росії (Челябінська обл).

Сім'я

Одружений. Дружину звати Наталя. Народилася вона в Севастополі в 1973 році (молодше Андрія на 8 років). Разом з молодою дружиною Іванов виховав двох дітей.

На Марію - матір Іванова, а також його двох сестер - Катерину та Марію записана вагома частина майна олігарха.

Катя також займається підприємницькою діяльністю, хоча, за даними деяких журналістів, не дуже вдало. Хай там як, це не завадило успішному братові зробити її своєю правою рукою.

Освіта

Іванов вищу освіту здобув також в Росії (а точніше - в Ленінграді). Навчався він у Вищому військово-морському училищі ім. Фрунзе, яке успішно закінчив у 1987 році, отримавши спеціальність "інженер-гідрометеоролог".Наступну освіту отримав в Академії держуправління при Президентові України.

Кар'єра і політична діяльність

Кар'єра Іванова почалася з військової служби. Випустившись з училища, він протягом 5 років служив на ракетному крейсері в Севастополі. Там же потроху став пробувати вести свій перший бізнес.

Після служби (1993 рік) отримав запрошення від деяких своїх бізнес-партнерів приїхати в Санкт-Петербург. Він погодився і очолив самарську філію нафтового підприємства "Орімі". Якраз в той час доля звела Іванова з Василем Хмельницьким, який тоді був першою людиною в компанії, а згодом став головним партнером і добрим другом Андрія Анатолійовича.

У тому ж 1993-му бізнесмен переїхав в Україну і став гендиректором компанії ТОВ "Данапріс Лтд". Через 2 роки він перейшов на посаду заступника директора в СП ЗАТ "Теком", залишаючись, як і раніше в Києві.

Наступний етап кар'єри підприємця був пов'язаний з металургійним комбінатом "Запоріжсталь" і продовжився на 5 років (з 1995 року). Тоді Андрій Іванов посів пост глави правління комбінату, встигаючи займатися при цьому й іншими справами. Так, в 1996-му він увійшов до Ради ІК НПК-Банк, а в 1998-му був призначений президентом банку "Національні інвестиції". У 2000 році бізнесмен очолив наглядову раду "Запоріжсталі", а через 6 років продав свою частку в підприємстві.

Влаштувавшись в столиці, Іванов з Хмельницьким вирішили вийти на більш перспективні ринки. Для цього вони почали використовувати політичні можливості.

"Будь-який великий бізнес не може обійти політику. Втім, як і політика не може оминути його", - говорив Андрій Анатолійович в одному зі своїх інтерв'ю. Однак в політиці олігарх вирішив сильно не виділятися, використовуючи її лише як засіб досягнення бізнес-цілей.

Отже, в 2002 році Іванов брав участь у виборах і пройшов до Київради від партії "Жінки за майбутнє", яку очолювала дружина Леоніда Кучми. Через 4 роки підприємець знову був обраний депутатом, але вже в складі "Блок Юлії Тимошенко". Потім - фракція "Єдність". В той самий час (з 2003 по 2008 рік) Андрій Іванов був членом наглядової ради київського банку "Хрещатик".

Якщо для олігарха політика була лише інструментом (і з цієї причини він зайвий раз намагався "не висовуватися"), то Юлія Тимошенко вела серйозну гру. Через різницю в поглядах у них стався конфлікт.

Тимошенко спробувала прибрати з посади мера Києва Черновецького і позбавити Іванова депутатського мандата, в той час як бізнесмен вважав, що бути в опозиції до будь-якої влади "почесно, але не конструктивно". Правильно, адже тоді в Київраді часто піднімалися питання щодо земельних справ, а бізнесменам і приватним підприємствам передавали сотні гектарів землі.

Складно сказати, чому Андрій Анатолійович так підтримував київську владу. Кажуть, він разом з іншими підприємцями брав участь в "дерибані" столичної землі, тому не хотів зміни керівництва. Деякі журналісти стверджують, що Іванов з партнером незаконно заволодів великою площею землі (21,5 га) в Пущі-Водиці, в той час як інші впевнені, що це лише мала частина з тих площ, якими володіє бізнесмен, оскільки він почав практично за безцінь викуповувати майже збанкрутілі київські фірми.

У 2007 році Андрій Іванов і Василь Хмельницький створили корпорацію "Київ Інвестмент Груп" для управління активами (раніше всі вони контролювалися через "Київську інвестиційну групу"). Олігарх є одним із власників і керівників компанії донині.

Компромат та чутки

Два прізвища

Кілька років тому, в ЗМІ з'явилася інформація про те, що олігарх в невідомих цілях змінив прізвище. Раніше він був Андрієм Дірнбергером (таким прізвищем підписувався, працюючи в компанії "Орімі"). Кажуть, зміна прізвища потрібна була для оформлення другого громадянства або "запасного" паспорта.

Вигідний обмін

Бувши  колись військовим, Іванов зумів зав'язати непогані зв'язки в Міністерстві оборони. Завдяки цьому, йому вдалося укласти угоду на обмін 10 000 кв.м нежитлового приміщення біля Печерської Лаври на 2 новобудови в Харкові. Цією справою займалася київська прокуратура, але безуспішно.

Банкрутство банку "Хрещатик"

У 2017 році в інтернеті була опублікована стаття під назвою "Брудна справа. Як олігархи Хмельницький і Іванов вкрали два мільярди". Подібні матеріали з'явилися і в інших виданнях, які розповідали про те, як один з найвпливовіших київських забудовників довів банк до банкрутства. Справою зайнялися правоохоронні органи.

Звинувачення в незаконному будівництві кафе

У тому ж 2017 році журналісти провели розслідування, в ході якого з'ясували, що "невідомий" без жодного дозволу побудував на Набережній в Запоріжжі кілька кафе. Прямо біля води. Без дозволу, тому що начальник управління земельних ресурсів міськради підтвердив, що ці ділянки не були оформлені.

Чиновники, що приїхали на місце, не змогли знайти ні власника закладів, ні орендарів. Зате вдалося з'ясувати, що плити, якими викладена Набережна, і опорна стіна належать Андрію Іванову. Це підтвердила прокуратура Запоріжжя. І хоча земля олігархові не належить, там активно з'являються нові кафе і ресторани. Депутати пообіцяли звернутися в прокуратуру для виявлення їх власника.

Статки і джерела доходів

На самому початку бізнес-кар'єри, основний дохід Іванову і його партнеру приносила металургійна діяльність. Але після того, як він продав свої акції комбінату "Запоріжсталь", перемикнувся на Київ. Так з'явилася "Київська інвестиційна група" (КІГ), яка швидко стала головним джерелом доходу. Так, вартість активів підприємства експерти оцінюють в кілька мільярдів доларів. Корпорація управляє такими компаніями як "Київенергохолдинг" і "Хліб Києва", у яких є декілька дочірніх підприємств.

Ще одна вельми прибуткова справа, яку не пропускають олігархи, - девелопмент. Велика частина київського ринку нерухомості контролюється саме Хмельницьким і Івановим, а точніше їх компанією UDP, яка активно займається забудовою Києва.

Цей бізнес робить успіхи. Так, в 2015 році побудований партнерами житловий комплекс "Паркове місто" отримав позначку кращого ЖК України від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Пишатися цим цілком може Андрій Іванов, на якому зосереджувалася вся операційна діяльність по будівництву.

Олігарх, звичайно, входить в число найвпливовіших і найбагатших підприємців України. У 2012 році видання "Кореспондент" оцінило його статки в 184 мільйони доларів, поставивши його на 52 місце в рейтингу. У наступному (2013-му) році матеріальне становище бізнесмена було оцінено журналом "Фокус" в 716,5 мільйонів доларів. Це дозволило Іванову зайняти 28 місце в списку 200 найбагатших українців. На 2018 рік статки Андрія Анатолійовича становлять близько 64 мільйонів доларів за версією видання "Форбс".

Згадки про персону