Андрій Вавриш: екс-заступник головного архітектора Києва, який вкрав з держскарбниці мільйони гривень
Андрій Вавриш - бізнесмен, який без профільної і взагалі вищої освіти отримав посаду заступника голови Департаменту містобудування та архітектури Києва, і під виглядом благоустрою столиці без сорому спустошував державну казну.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Вавриш Андрій Валентинович - засновник і глава компанії SAGA Development. З 2010 по 2015 рік був заступником головного архітектора Києва, а також начальником Служби містобудівного кадастру Києва. Народився на Волинщині 18 лютого 1979 року (м. Люблинець).
Сім'я
Одружений, виховує трьох дітей.
Освіта
Після школи Андрій пішов вчитися в Київський електромеханічний технікум ім. М. Островського. Через кілька років вивчився на менеджера в Європейському університеті. Пізніше було навчання в Міжнародному інституті бізнесу і Національної академії держуправління при Президентові України. У 2016 році Вавриш закінчив юридичний факультет Національної академії внутрішніх справ України.
Кар'єра
Більше як 10 років (з 1999 року) Андрій займався підприємницькою діяльністю.
З кінця 2010 року і до серпня 2015 року працював заступником керівника Головного управління містобудування та архітектури КМДА, а також очолював Службу містобудівного кадастру.
У 2015 році був звільнений Володимиром Кличко, після чого знову повернувся в бізнес. У 2016 році заснував і очолив компанію з девелопменту Riverside Development, яка в 2018 році була перейменована в SAGA Development.
Чутки і компромат
"Досягнення" Вавриша на держпосаді
Одіозний київський бізнесмен і чиновник Андрій Вавриш неодноразово провертав фінансові афери на мільйони гривень, проте завдяки міцним зв'язкам і вмінню "вирішувати" подібні питання не тільки не сів у в'язницю, але й зумів уникнути люстрації.
Так, в 2014 році кандидат-самовисуванець Андрій Вавриш був помічений в організації специфічної "агітації": його помічники роздавали киянам по 200 гривень.
Як не без сарказму припустив кандидат від партії "Батьківщина" Олександр Смик, можливо, ці гроші були компенсацією виборцям за ті незручності, які Вавриш доставив жителям столиці в результаті своєї непрофесійної діяльності. Величезна кількість агітаційної продукції, а також зовнішньої реклами говорить про великі фінансові можливості "звичайного" співробітника КМДА, який до всього іншого ще і пересувається по Києву з особистою охороною, - зазначив Смик.
Прокоментував ситуацію і екс-заступник головного архітектора столиці Віктор Гліб, який припустив, що великі гроші на масштабну передвиборчу кампанію і особисту охорону у Вавриша з'явилися швидше за все під час його перебування на посаді завгоспа КМДА. Тоді з міського бюджету було втрачено понад 8 мільйонів гривень, а державна казна збідніла на 4 мільйони гривень.
За словами Віктора Гліби, за допомогою будівельної мафії, яка залучила до "справи" більшість депутатів і прокурорів Києва, у 2013 році Андрію Вавришу вдалося вкрасти з столичного бюджету 77 мільйонів гривень, прикрившись створенням примітивної системи реєстрації містобудівної документації.
Це далеко не всі "досягнення", які пов'язані з сумнозвісним чиновником. Українські ЗМІ не раз писали про скандали, в яких відзначився пан Вавриш. Під час Майдану він закрив вхід в будівлю свого Департаменту на Хрещатику, не дозволивши дати притулок там пораненим активістам.
Коли Генпрокуратура перевіряла діяльність чиновника, то зробила йому догану за непрофесіоналізм. Пізніше правоохоронні органи знову перевіряли Департамент містобудування за підозрою в зловживанні Вавришем своїми службовими повноваженнями.
Схема по перерозподілу торгового бізнесу
Під виглядом благих намірів навести порядок в місті молодий чиновник без належної освіти, але з хорошими зв'язками провернув корупційну схему з перерозподілу торгового бізнесу. Насамперед він взявся "упорядковувати" Хрещатик. Для багатьох власників торгових споруд це означало серйозні проблеми, оскільки влада зайнялася переукладанням договорів між міськрадою і підприємцями.
Згідно з новими правилами, бізнесмени повинні були заплатити пайовий внесок, отримати тимчасові дозволи на розміщення своїх торгових споруд, а також на право бути включеними в новостворений документ.
Впевненості в тому, що все пройде гладко, ні у кого не було, оскільки підходить та чи інша споруда для включення в документ, визначали не професійні архітектори, а пан Вавриш з технічною освітою.
Щоб відвести підозри, ще на початку 2011 року чиновник почав нібито на благо Києва створювати систему узагальнення даних містобудівного процесу та прогнозувати можливі шляхи розвитку столиці в цьому напрямку. Тоді КМДА затвердила паспортизацію вулиць, площ і провулків в якості підготовчого етапу на шляху до створення містобудівного кадастру.
З міського бюджету на паспортизацію вулиць в 2011 році було виділено 2,7 мільйона гривень. Щоб провести паспортизацію однієї вулиці, потрібно було витратити від 25 до 40 тисяч гривень. Тобто виділених коштів вистачило б на проведення паспортизації сотні вулиць, в той час як їх в столиці близько двох з половиною тисяч.
Спочатку було затверджено, що розробкою паспортів буде займатися (звісно) Головне управління містобудування та архітектури КМДА спільно з Інститутом генерального плану Києва. Причому, діяльність повинна була здійснюватися відкрито, щоб будь-який охочий зміг ознайомитись з процесом.
Однак відкритість паспортизації вулиць була лише гучною заявою, оскільки до процесу не допустили ні архітекторів міста, ні співробітників Інституту. Весь проект замкнув на собі чиновник середньої ланки - заступник Головного управління містобудування Києва Андрій Вавриш.
Через деякий час під час засідання за круглим столом чиновник представив перші напрацювання. Вже тоді було зрозуміло, що робота робилася непрофесійно, оскільки не було враховано ряд важливих моментів, а деякі нововведення тільки погіршили б благоустрій міського середовища.
У своїй програмі Андрій Вавриш планував перенести рекламні конструкції на прогулянкові зони, а також розширити місця для паркування автомобілів за рахунок більш близького розташування до дерев. У планах чиновника не була передбачена навіть заміна загальноміських туалетів. Тобто замість автоматичних туалетів, які не смердять і добре вписуються в міське середовище, Вавриш хотів залишити старі з усіма їх "особливостями".
Заступник архітектора столиці без профільної освіти
Нагадаємо, що Андрій Вавриш не мав права працювати на займаній ним посаді, оскільки у нього не тільки була відсутня профільна архітектурна освіта, але й просто вища. Уже після того, як чиновник незаконним шляхом отримав керівну посаду в управлінні, він вступив до вишу на менеджера.
У листопаді 2010 року співробітники Генпрокуратури проводили перевірку того, чи відповідають чиновники, що знаходяться в керівному складі Головного управління містобудування і архітектури КМДА, своїм посадам.
Хоча пан Вавриш і не мав ні відповідних знань, ні досвіду, йому дозволили працювати в Главархітектурі тільки на умові, що він буде виконувати функції завгоспа (стежити за станом приміщень, перевіряти наявність оргтехніки і т.д.). Але, як видно з діяльності Андрія Вавриша, припри протизаконність розширення своїх повноважень, він не тільки займався розробкою проектів міського значення, а й особисто презентував їх на засіданнях КМДА.
І все б нічого, якби робота виконувалася на належному рівні. Але вся діяльність корумпованого чиновника була спрямована на відмивання мільйонів гривень з держбюджету. Наприклад, коли Вавриш займався питаннями розміщення тимчасових споруд, за даними начальника КМДА з міського бюджету було виведено близько 100-150 мільйонів гривень.
Попри явні порушення в кар'єрі чиновника, він продовжував залишатися на посаді. Звичайно, це було б неможливо без заступництва впливових осіб.
Нагадаємо, що до отримання посади в КМДА, Вавриш працював помічником одного з народних депутатів. Звідти він був переведений на роботу в архітектурно-містобудівну раду при Головному управлінні містобудування КМДА. І хоча молодий чиновник без відповідної освіти не раз приймав неефективні рішення, в результаті яких міський бюджет втрачав мільйони гривень, керівництво КМДА в особі Олександра Попова та його заступника Олександра Мазурчака лише оголошувало йому догани.
Статки і джерела доходів
За даними ЗМІ, під час роботи на держпосаді Андрій Вавриш мав причетність до декількох фірм, одна з яких була оформлена на його батька-пенсіонера і мала в статутному капіталі 19 мільйонів гривень, а інша мала в статутному фонді 2,5 мільйона гривень самого Вавриша.
Не дивно також те, що перед Євро-2012 компанії бізнесмена без будь-яких тендерів отримували заявки на виготовлення реклами чемпіонату на мільйони гривень з міського бюджету.
Сам же Андрій Вавриш перед журналістами спростовував те, що крім державної діяльності займався бізнесом, стверджуючи, що живе на одну зарплату. При цьому, його податкові та майнові декларації підтверджують, що цей "чесний чиновник" у 2011 році вніс до статутних фондів деяких підприємств і організацій цілих 7,6 мільйона гривень.
У декларації за 2012 рік цих активів уже не було, а в наступному році Вавриш задекларував зарплату чиновника, матеріальну допомогу від держави, а також 1,4 мільйона гривень, отримані за відчуження цінних паперів і корпоративних прав.
У статутних фондах підприємств Вавриша з 7,6 мільйона гривень залишилося тільки 2,9 мільйона.
З такими доходами "чесний чиновник" Вавриш міг дозволити собі жити в столиці в квартирі площею 210 кв.м, а також їздити на Мерседесі ML350 і БМВ 318i.
За версією деяких джерел, на рахунках Андрія Вавриша зберігалося близько 70 мільйонів доларів, що може бути цілком реально, враховуючи, які можливості мали "смотрящі" за часів Януковича.