Янчук Антон Володимирович: відсторонений очільник АРМА, якого підозрюють в корупції та "віджиманні" майна
Янчук Антон Володимирович - чиновник, який повинен займатися вилученим майном, але відсторонений від своєї посади через зрив опалювального сезону на Львівщині.
1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Відео
Біографія
Антон Володимирович Янчук народився 11 липня 1984 року у місті Київ.
Освіта
Антон має диплом юриста. У 2007 році він закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Потім три роки провів в аспірантурі цього ж вишу.
Захистив дисертацію на тему: "Відшкодування збитків як спосіб захисту цивільних прав та інтересів" та отримав звання кандидата юридичних наук.
Сім’я
Антон Янчук юрист у третьому поколінні.
Його дід - Василь Зіновійович (1925-2006) - доктор юридичних наук, академік академії наук, завідувач кафедри аграрного, екологічного та трудового права Національного аграрного університету.
Його батько - Володимир Васильович (1956-1999) - кандидат юридичних наук, працював на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Брав участь у законотворчій роботі.
У Янчука є двоє братів: Богдан (директор юридичної фірми "Саєнко Харенко") і Андрій.
Антон одружений. Дружину звуть Олександра (дівоче прізвище Хохлова). Вона також юрист та обіймає посаду в Департаменті міжнародного права Мін'юсту. У подружжя є донька Вероніка.
Кар'єра
Антон Янчук ще студентом почав працювати в адвокатській фірмі «Грамацький та партнери». З липня 2008 по липень 2013 року він був старшим юристом у компанії «МЛГруп». Потім півтора року був співробітником юридичного департаменту в адвокатському об'єднанні «Арцингер».
Навесні 2014 року Антон став держслужбовцем. Протягом двох років він був спочатку помічником, а пізніше став заступником міністра юстиції. Займався євроінтеграційними питаннями.
Наприкінці 2016 року Янчук був призначений керівником нового відомства - Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (Агентство по розшуку та менеджменту активів - АРМА).
У листопаді 2019 року Кабінет Міністрів видав розпорядження № 1137-р про відсторонення Антона Янчука від виконання повноважень з посади голови АРМА на час здійснення дисциплінарного провадження.
19 грудня чиновник подав позов до Окружного адміністративного суду міста Києва з вимогою визнати протиправним і скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2019 року. Він просить скасувати рішення уряду про порушення відносно нього дисциплінарного провадження. Підготовче засідання призначено на 21 січня 2020 року.
Компромат
Антона Янчука пов'язують з політиками-"регіоналами" та підприємцями Андрієм та Сергієм Клюєвими, а також з Сергієм Курченко. Ще до Революції Гідності чиновник був співробітником адвокатського об'єднання "Арцінгер", яке займалася лобіюванням їхніх інтересів. "Арцінгер" захищали також інтереси російської нафтогазової компанії "Роснефть".
Агентство, яким до листопада 2019 року керував Янчук, неодноразово опинялось в епіцентрі скандалів. Як відзначають засоби масової інформації, в АРМА "процвітає корупція і конфлікти інтересів".
Одним їх самим скандальних та масштабних проєктів "Янчука була спецоперація відомства по видворенню журналістів «Вістей» з їхнього офісу у БЦ «Гулівер» та пряме перешкоджання журналістській діяльності".
Тоді співробітники АРМА, спільно "з поліцією та військовою прокуратурою, а також підрядником, компанією «Бізнес-центр «Навігатор», завели до офісу редакції невідомих. Вони не пускали журналістів на робочі місця, трощили техніку та меблі, а при спробі журналістів потрапити до редакції на поверсі забризкували їх речовиною, схожою на газ".
Журналісти, дослідивши базу тендерів ProZorro, виявили ряд цікавих витрат агентства. "Наприклад, у приватного підприємця Сергія Ващилко куплено сім кавоварок по 12 тис грн кожна (хоча середня ціна - пару тисяч гривень), один ніж для різання паперу обійшовся їм в 6,7 тис грн, хоча середня ринкова ціна - близько 300 грн ".
Крім того, представники преси знайшли кілька фактів корупційної діяльності агентства. "Голова тендерного комітету та одночасно начальник юридичного управління АРМА Андрій Потьомкін є братом-близнюком представника компанії «Бізнес-центр «Навігатор», яка самотужки бере участь та перемагає у тендерах відомства".
У жовтні стало відомо, що АРМА виставила на продаж 550-метрову квартиру у столиці всього за 1,6 мільйона гривень.
Як стало відомо пресі, "одному датському інвестору через його компанію належала дорога нерухомість у центрі Києва. Громадянин Данії, засновник відомої компанії з розробки програмного забезпечення в Україні, помер, а його 550-метрову квартиру за допомогою державних реєстраторів привласнили.
За даним фактом порушено кримінальну справу, а квартиру заарештували. І знаєте, що з нею сталося? АРМА, якому була передана ця квартира для управління, нещодавно виставило її на продаж приблизно за 1,6 мільйона гривень, хоча вона може коштувати набагато більше! "За цим фактом Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу та передала її до Державного бюро розслідувань.
Після зміни керівництва країни у 2019 році всередині АРМА почалися справжні війни. Янчук порушив проти начальника юруправління Андрія Потьомкіна дисциплінарне провадження та відсторонив його від роботи. Причина - зникнення масиву документів, які стосуються управління арештованим майном".
Як повідомляє сайт агентства "кілька десятків розпорядчих документів (наказів та інших документів) АРМА не знаходяться за місцем їх зберігання. Ці документи стосуються управління арештованим майном".
Насправді ж, за повідомленнями преси, директор АРМА помстився підлеглому. Річ у тому, що Потьомкін написав на Янчука "заяву за розбиту статуетку - чуже арештоване майно вартістю 50 000 євро, яке Янчук, м'яко кажучи, використав не за призначенням".
За даними ЗМІ, статуетка орла, не була продана або здана управителю в оренду. Нібито Антон Янчук "спочатку відніс її до своєї особистої кімнати відпочинку, а потім розбив під час святкування свого дня народження".
21 листопада голова уряду Гончарук опублікував пост у Facebook, в якому повідомив про відсторонення керівництва АРМА за зрив опалювального сезону на Львівщині. "Історія, пов'язана з тим, що АРМА віджала там дві ТЕС і провалила старт сезону".
Пізніше прем'єр-міністр змінив свій пост, прибравши з нього речення про відсторонення керівництва АРМА. Прес-служба АРМА заявила, що "агентство ще не отримувало офіційних документів" про притягнення до дисциплінарної відповідальності керівництва АРМА. Однак таке розпорядження було й датувалися воно ще 15 листопада.
Декларація
У березні 2019 року Антон Янчук опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
У чиновника задекларовано три київські квартири. Однією (76,95 кв.м.) він володіє у спільній власності з матір'ю та братом Андрієм. Друга (73,24 кв.м.) належить дружині та її родичам. Третя (56,6 кв.м.) - матері Янчука.
Антон пересувається на Audi A6 2012 року випуску. У 2018 році Янчук придбав машину за 137,9 тисячі гривень. Також у гаражі чиновник має ще ВАЗ 21063 1991 року випуску.
За 2018 рік зарплата очільника АРМА склала 978,8 тисячі гривень. Дохід від відчуження рухомого майна - 364 тисячі гривень. Олександра в якості матеріальної допомоги отримала 10 тисяч.
На банківському рахунку у Антона 556 тисяч гривень. Готівковими коштами Янчук задекларував по 25 тисяч доларів і гривень.