Артем Янчук
  • Дата народження
    10 січня 1983
  • Країна
    Україна
Артем Янчук
6146

Артем Янчук

Янчук Артем Олександрович: ексдержсекретар Міністерства охорони здоров'я, який через суд намагався поновитися на посаді

Янчук Артем Олександрович — ЗМІ відзначають, що колишній чиновник займався махінаціями з держзакупівлями і організував «міністерські війни» з неугодними медичними установами та вишами.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім'я
  4. Кар'єра
  5. Компромат
  6. Декларація
  7. Відео

Біографія

Артем Олександрович Янчук народився 10 січня 1983 року в місті Київ.

Освіта

Янчук має диплом юриста Київського національного університету імені Т.Г. Шевченко (2006). Він стажувався у Великобританії та США. У 2009 році захистив кандидатську, а у 2015 — докторську дисертацію з юриспруденції.

Сім'я

Батько Артема — Олександр (Олесь) Спиридонович (1956 р.н.) — режисер і актор, керівник Національної кіностудії ім. О. Довженка.

Артем Янчук одружений на ексзаступниці міністра культури Тамарі Мазур. Вона — професор кафедри публічного управління та адміністрування, а також головний науковий співробітник відділу організації наукової діяльності та захисту прав інтелектуальної власності Національної академії внутрішніх справ України.

Подружжя виховує трьох дітей: синів Михайла і Тимура, а також доньку Наталю.

Кар'єра

Трудовий шлях Артема почався у 2004 році. Ще студентом КНУ Т.Г. Шевченко він зайнявся приватною юридичною практикою. У 2009 році Янчук перейшов на державну службу. Він працював на різних посадах в органах державної влади.

З 2006 року Янчук займається викладацькою діяльністю. Він працював в Тернопільському національному економічному університеті, читав лекції на кафедрі публічного управління та адміністрування Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу.

До осені 2017 роки Артем займав посаду заступника директора Інституту законодавства Верховної Ради України. У листопаді 2017 року він був призначений Державним секретарем міністерства охорони здоров'я України. На цій посаді Артем працював майже два роки, до жовтня 2019 року. У лютому 2020 року Янчук був кандидатом на посаду радника першого заступника голови Верховної Ради України.

У 2019 році Янчук очолював екзаменаційну комісію в Навчально-науковому юридичному інституті Національного авіаційного університету та був професором на кафедрі теорії та історії права Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана.

Артем — член Національної асоціації адвокатів України та Ліги професорів права, докторів юридичних наук та докторів філософії в галузі права.

Компромат

За даними представників преси, своєму кар'єрному злету Янчук зобов'язаний високим знайомствам своєї дружини. Тамара Мазур свого часу була помічницею нардепа Князевича і колишнього голови Мін'юсту Павла Петренка, а потім сама стала заступницею міністра культури.

Крім того, журналісти відзначають і інші тісні зв'язки ексчиновника. Батько Артема — Олесь Янчук з 2014 року очолює Національну кіностудію ім. О. Довженка. Також за інформацією ЗМІ, Янчук — людина колишнього в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун.

Артем зі скандалом зайняв посаду державного секретаря міністерства охорони здоров'я. Річ у тім, що він очолював Комісію з питань вищого корпусу державної служби. Саме цей орган займався відбором кандидатів на посаду держсекретаря міністерства охорони здоров'я. У день конкурсу Янчук залишив керівництво Комісії. Але на наступний день після обрання держсекретарем Янчук знову зайняв крісло голови Комісії. Таким чином, чиновника на високу посаду обрало відомство, яким він керував.

Згідно із законом на посаді держсекретаря Янчук мав відповідати лише за організацію роботи апарату Міністерства. На ділі ж, як повідомляють ЗМІ, Артем став другою людиною у МОЗ.

Так, він став куратором держзакупівель, яке проводило відомство. Це призвело до того, що, як пише «112 канал», «лікарні місяцями чекали препарати для хворих на гемофілію, рак, для пацієнтів, які потребують термінових операцій на серці. В результаті багато препаратів надходили з уже закінченим терміном придатності: пацієнти були змушені купувати самі».

Представники преси відзначали, що Янчук і Супрун не могли не знати і про те, що МОЗ пускав на вітер як державні, так і гроші, взяті в кредит у міжнародних організацій. Згідно зі звітом Рахункової палати, на рахунках МОЗ зависло понад 200 мільйонів доларів, взятих у борг у Міжнародного банку.

Водночас держава зобов'язана була платити кредит в три мільйони доларів. Міністерство витрачало мільйони не на закупівлю ліків та медобладнання, а на консультантів, оргтехніку і флешки.

Журналісти називають Янчука організатором «міністерських воєн» з неугодними медичними установами та вищими навчальними закладами. Саме держсекретар, як повідомляють ЗМІ займався юридичною стороною рейдерських захоплень. Він блокував кошториси, готував укази про звільнення і призначення близьких до нього директорів. За такою схемою МОЗ намагався звільнити керівників Інституту серця, Одеського національного медуніверситету та інших.

Після зміни керівництва МОЗ у 2019 році Артем спробував зберегти свою посаду держсекретаря міністерства пішовши в декрет по догляду за дитиною. Однак це не допомогло. На закритому засіданні Кабміну Янчук був звільнений.

Сам чиновник «щиро» здивувався своєму звільненню і спробував через суд повернути собі крісло держсекретаря МОЗ. Однак восени 2020 року Феміда відмовила Артему в поновленні на посаду.

Декларація

У травні 2020 року Янчук опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Спільно з дружиною ексдержсекретар володіє квартирою (149 кв. м) в столиці України. Крім того, Артем задекларував житловий будинок (149,4 кв. м) в селі Нова Ободівка Вінницької області, який належить родичам його дружини.

Колишній топчиновник МОЗ має два автомобілі: Mitsubishi Galant, який він придбав у 2010 році за 177 тисяч гривень та Mazda 06, яка була куплена за 761 тисячу гривень у 2017 році.

За 2019 рік загальний дохід Артема склав 3,1 мільйона гривень. Його дружина заробила 616,6 тисячі гривень. Янчук в банках зберігає 48 тисяч гривень, Мазур — 3345 гривень. Готівковими коштами в ексчиновника 105 тисяч доларів, 150 тисяч гривень і 5 тисяч євро. У його дружини — 21 тисяча доларів і 100 тисяч гривень.

Відео

Згадки про персону