Артем Ситник
  • Дата народження
    19 серпня 1979
  • Країна
    Україна
Артем Ситник
5261

Артем Ситник

Ситник Артем Сергійович: директор Національного антикорупційного бюро України

Ситник Артем Сергійович — десять років працював у прокуратурі, чотири роки був адвокатом. У 2015 році виграв конкурс на обіймання посади голови НАБУ. У 2019 році сам потрапив до реєстру корупціонерів за те, що не задекларував елітний відпочинок. У 2021 році КСУ визнав указ про його призначення керівником НАБУ неконституційним.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Артем Сергійович Ситник народився 19 серпня 1979 року у селищі Компаніївка Кіровоградської області.

Освіта

Після закінчення школи у рідному селищі Ситник перебрався до Харкова, де у 2001 році здобув вищу освіту у Національній юридичній академії.

Сім'я

Артем одружений з Ганною Ситник (дівоче прізвище Зюбіна). За даними ЗМІ, тесть і теща Ситника проживають у Росії та Білорусі. У РФ вони живуть у сімейному будинку батька Ганни, а до Білорусі приїжджають доглядати будинок, що залишився матері у спадок.

Ганна у липні 2015 року отримала свідоцтво на зайняття адвокатською діяльністю. У Артема та Ганни двоє дітей: Микита та Поліна.

Кар'єра

Упродовж десяти років Ситник працював в органах прокуратури. Влітку 2001 року він став помічником прокурора однієї з районних прокуратур Кіровограда (нині Кропивницького). За кілька місяців Артем отримав призначення на посаду слідчого.

У квітні 2004 року його перевели до обласної прокуратури. Два роки був старшим слідчим, а у жовтні 2006 року очолив слідчий відділ. У серпні 2008 року Ситник отримав призначення до прокуратури Київської області на аналогічну посаду.

Влітку 2011 року Артем залишив роботу у прокуратурі. Офіційно через незгоду з політикою президента Януковича та криміналізацію правоохоронних органів.

За десять років Ситник взяв участь у розслідуванні понад трьохсот кримінальних справ. Більшість із них — антикорупційні справи проти представників судової влади, правоохоронних органів.

У жовтні 2011 року Ситник отримав адвокатське свідоцтво та став керуючим партнером у фірмі «Юридичні гарантії».

На початку 2015 року Артем взяв участь у конкурсі на обіймання посади керівника новоствореного Національного антикорупційного бюро. Успішно пройшовши всі етапи і отримавши в останньому голосуванні сім голосів, Ситник переміг у конкурсі.

У квітні того ж року президент Порошенко призначив Ситника на посаду директора НАБУ. У грудні 2019 року чиновник звітував про діяльність свого відомства за перші чотири з половиною роки.

За цей час НАБУ притягло до відповідальності понад 550 осіб, серед яких вісім парламентарів (чотирьох позбавили депутатської недоторканності), троє заступника міністра, двоє міністрів, керівник Держфіскальної служби, перший заступник секретаря Ради нацбезпеки та оборони, понад сорок суддів та інші високопосадовці.

На лаві підсудних опинилося 412 людей. У цей же час гучними справами, якими відзначилося відомство, яким керує Ситник, було затримання сина голови МВС Арсена Авакова і початок розслідування по заводу «Кузня на Рибальському» (власники президент Порошенко та нардеп Кононенко).

У жовтні 2021 року парламент у другому читанні ухвалив закон про НАБУ. Відповідно до документа Артем Ситник залишиться у кріслі керівника Бюро до квітня 2022 року.

Компромат

У серпні 2015 року, тобто лише через чотири місяці після призначення на посаду голови НАБУ, стосовно Ситника було відкрито перше кримінальне провадження за підозрою у зловживанні службовим становищем. Причиною стало те, що в офіційну делегацію НАБУ для поїздки до Лондона була включена дружина Артема та така собі «радниця» Ірина Данько.

Спочатку Ситник заявив, що його дружина була членом офіційної делегації, а потім він почав переконувати, що до столиці Великобританії Ганна полетіла власним коштом. При цьому офіційно річний прибуток пані Ситник у 2014 році був лише 113 тисяч гривень.

Пізніше за очільника НАБУ вступило британське посольство у Києві. 

«Британська сторона взяла на себе витрати, пов'язані з візитом Ситника та делегації, а Ситник відшкодував витрати за поїздку своєї дружини», — повідомили в британському дипломатичному представництві. Після цього звинувачення з антикорупціонера було знято.

У жовтні 2018 року журналіст Сергій Іванов повідомив, що дружина Ситника незаконно продала ділянку землі в окупованому Криму. Йшлося про землю, площею 416 кв.м., що знаходиться в севастопольському садовому кооперативі «Міраж».

Ганна через посередника здійснила продаж не за українським, а за російським законодавством. Ця угода суперечить закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Більше того, сам голова НАБУ не задекларував цей продаж.

Через місяць після публікації Іванова та депутатського звернення парламентаря Максима Полякова Спеціалізована антикорупційна прокуратура порушила кримінальну справу стосовно Артема за статтею про декларування недостовірної інформації. Через конфлікт інтересів розслідування цієї справи САП доручила Нацполіції.

У лютому 2020 року ЗМІ писали, що Ситники за продаж землі отримали 900 тисяч рублів. Але ця угода так і не була відображена у декларації голови антикорупційного бюро.

Попри те, що у пресі повідомили про продаж ділянки, голова НАБУ у подальших деклараціях і надалі вказував нерухомість як власність дружини.

Закон забороняє чиновникам приймати дорогі подарунки та не декларувати їх. Проте Ситник «забув» задекларувати відпочинок на елітній мисливській базі «Поліські-Сарни» на Рівненщині, який за нього оплачувала третя особа. ЗМІ повідомляли, що в період з 2017 до 2019 року голова НАБУ п'ять разів побував на базі неподалік міста Сарни.

Оплачував відпочинок радник члена наглядової ради ТОВ «Фінансово-консалтингова компанія Авангард ЛТД» Микола Надейко. В середньому за кожен приїзд Ситника на базу Надійко платив по сто тисяч гривень. Нацполіція кілька разів викликала Артема на допит у цій справі. Проте чиновник так жодного разу і не з'явився.

Навесні 2019 року Держбюро розслідування відкрило кримінальну справу та передало її до суду міста Сарни Рівненської області. Феміда визнала головного антикорупціонера винним у адміністративному порушенні та присудила йому штраф у розмірі 3400 гривень.

Після набуття чинності рішення суду Артем формально втратив можливість очолювати НАБУ. Проте фактично Ситник залишився на своїй посаді.

Наприкінці 2019 року він подав апеляцію. Проте Рівненський апеляційний суд не задовольнив його скаргу, залишивши чинним рішення суду першої інстанції. За порушення встановлених законом обмежень щодо отримання подарунків Ситника внесли до реєстру корупціонерів.

Також навесні 2019 року в Держбюро розслідувань зайнялися справою про хабарі, які могли отримати силовики за закриття справ проти компаній, які брали участь у схемах розкрадання в «Укроборонпромі». Серед силових органів фігурували також представники антикорупційного бюро та його директор.

У травні 2020 року група із 51 народного депутата звернулася до Конституційного суду з конституційним поданням. Його автори назвали неконституційним указ президента Порошенка про призначення Ситника директором Національного антикорупційного бюро. Парламентарі послалися на те, що в Основному законі не прописані обов'язки глави держави щодо призначення керівника НАБУ.

Через три місяці КСУ дійшов висновку, що Порошенко перевищив повноваження президента при призначенні Ситника. Тому його указ визнано неконституційним, а отже, він втрачає чинність з дня прийняття Конституційним судом цього рішення.

У пресі негативно «відзначилися» і родичі Артема. ЗМІ відзначали антиукраїнські настрої батьків дружини Ситника. Подружжя Зюбіних атестують вірними адептами Радянського Союзу і всього, що асоціюється з режимом Володимира Путіна.

Вони пишаються комуністичним минулим РФ, ненавидять українців, яких називає «хохлами». Теща Ситника позитивно ставиться до окупації кримського півострова Росією та переконана, що на Донбасі російських військ немає.

Декларація

У березні 2021 року Артем Ситник опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Голова НАБУ у місті Бровари має квартиру (82,6 кв.м.). Дружині Ситника у Севастополі начебто належить земельна ділянка (416 кв.м.). У спільній власності у подружжя Ситник є автомобіль KIA Sportage 2017 року випуску. Машина обійшлася Артему та Ганні у 802 тисячі.

За 2020 рік зарплата директора НАБУ склала трохи більше двох мільйонів гривень. У банках Артем зберігає 37,6 тисяч гривень. Готівкою він задекларував 34 тисячі доларів

Згадки про персону