Федір Шпиг: магнат «кисломолочки» і меценат з власним астероїдом
Банкір, господар провідних харчових брендів країни, а також покровитель футболу і опікун театрів.
Біографія
Федір Шпиг, біографія якого викликає величезний інтерес, є одним з небагатьох прикладів авантюрних українських бізнесменів. Підприємцю завжди «посміхається удача», а його численні проекти часто є імпульсивними, але завжди успішними. Однак, обставини його сходження і методи ведення бізнесу інакше, як спірними, не назвеш.
Зароблені на амбітних проектах гроші Федір Шпиг вкладає в нові справи і мистецтво. Бізнесмен з неоднозначною репутацією любить допомагати спортсменам, акторам та іншим людям мистецтва, що ймовірно піднімає його у власних очах.
Федір Шпиг, сім'я якого не відрізняється нічим примітним, народився в 1956 році. Майбутній олігарх з'явився на світ в провінції - в селі Кобижча, що знаходиться в Бобровицькому районі Чернігівської області.
Сім’я
Бувши дитиною, наш герой зрозумів, що в житті йому доведеться пробиватися самому.
Його батько Іван Пилипович був залізничником, а мати Марія - колгоспницею. Їхній син Федір завжди був активним, тямущим і амбітним. Хлопчик мріяв стати футболістом, однак не мав для цього даних.
Пізніше даний «гештальт» Федір Шпиг почав закривати отриманими грошима і став допомагати футболістам - аматорам, таким же, яким він був в минулому.
Федір Шпиг не забуває сім'ю і забезпечує розкішне життя своїй дружині, двом синам і онукам.
Освіта
Син робітника і колгоспниці зумів здобути освіту і закінчив суднобудівний технікум в столиці УРСР. У 1976 році новоявлений технік-конструктор пішов в армію, де отримав корисні знайомства і досвід.
Кар'єра і бізнес
Першим місцем роботи Федір Шпиг, біографія якого в офіційних джерелах старанно підправлена, вибирає нині закриту Ленінську кузню. Після - наш герой стає одним з конструкторів радянських меблів на фабриці в Броварах.
Відзначимо, що Федір Шпиг активно використовує для просування по кар'єрних сходах Комуністичну партію, від ідеології якої відмовиться при першій слушній нагоді.
Син пролетаря і колгоспниці стає партійним функціонером і отримує безліч «бонусів» у вигляді підвищень по службі, матеріальних нагород і путівок в санаторії.
У 1982 році майбутній мільйонер стає керуючим справами в КК ЛКСМУ. На роботі в партії Федір Шпиг, Вікіпедія якого явно ведеться його співробітниками, знайомиться з новими друзями - Олександром Деркачем і Петром Мірошниковим. Нові приятелі Шпига стануть першими українськими мільйонерами і видатним політиками.
Відзначимо, що в радянські роки Федір Шпиг «не спочиває на лаврах» і явно мав великі амбіції. Простий хлопчик став «великою шишкою» в партії і здобув вищу освіту.
Майбутній «молочний король» отримав диплом економіста в столичному інституті народного господарства, а в роки незалежності захистив дисертацію на тему управління комерційним банком.
Федір Шпиг і Олександр Деркач отримують свій «зоряний час» з початком розпаду Радянського Союзу.
Пара партійних функціонерів не упустила можливості розбагатіти, використовуючи стрімко зникаючі «народні гроші» і отримані можливості «дикого капіталізму».
З розпадом Державного банку СРСР і отриманням дозволу на заснування приватних структур, Федір Шпиг з партнерами почали свій бізнес - відкрили київський філіал російського «Інкомбанку».
Колишні ленінці і люті борці з капіталізмом почали заробляти мільйони рублів на тоді наївних вкладниках, поставивши управляти закладу іншого комсомольця - Петра Мірошникова.
Однак, пізніше Федір Шпиг робить «крок конем» і стає першим повністю незалежним українським банкіром. Наш герой викуповує свою частку у московських партнерів, заявивши, що знайшов інвесторів.
По всій видимості, перший український банкір Федір Шпиг провертає «аферу століття». Кошти на реєстрацію фінансової установи були взяті з «золота партії» - ресурсів Комуністичної партії.
Цінності були заховані по всьому колишньому Союзу і використані партійними функціонерами в особистих цілях.
Шпиг Федір Іванович, згідно з численними даними джерел, є одним з викрадачів «золота партії», яке давно заведено вважати напівлегендарним.
У 1991 році Федір Шпиг стає начальником кредитного відділу в першому вітчизняному банку. Колишній марксист купив собі парк з елітних в той час авто, дачу і шикарно ремонтує квартиру в Києві, що дісталася від КПССі.
Банк «Інко» стає найбільшим в країні з відсутньою конкуренцією і навіть обслуговує державні структури за президентства Леоніда Кравчука. За перші три роки української незалежності банк розрісся до 40 філій, а в його фондах були мільярди тодішніх карбованців.
Заробивши мільйони на кредитуванні громадян країни, що недавно отримала незалежність, наш герой починає свою власну справу. Федір Шпиг, Аваль якого стає одним з найбільш великих банків країни, повільно відходить від своїх колишніх партнерів по партії.
«Аваль» керувався при допомозі Олександра Деркача, оскільки роботи і грошей в ньому в 90-і роки було неймовірно багато. Структура обслуговувала Пенсійний фонд України, пошти, Міністерство внутрішніх справ і митниці. Отримані від держави гроші Федір Шпиг перенаправляв на кредитування населення на грабіжницьких умовах - 50 - 60% річних.
90-ті роки і початок 2000-х були «золотим століттям» для «Авалю». Однак, після 2004 року банк ледь не розорився через наслідки «помаранчевої революції».
Ледве уникнувши краху, Федір Шпиг та Олександр Деркач прийняли рішення «попрощатися» з банківською справою і продати своє «дітище» австрійській банківської групі «Райфайзенд». Колишні товариші-комуністи врятували на угоді величезну суму - понад 1 мільярд доларів.
Виручені від продажу «Авалю» гроші Федір Шпиг, сім'я якого вже проживала за кордоном, вклав в новий банк - «Престиж». Дітище нашого героя не пропрацювало багато і було продано за вигідною ціною іншим австрійським банкірам - представникам фінансової групи Erste.
Зароблені від вдалих угод гроші Федір Шпиг ще більш вдало інвестує. Він засновує страхову групу «Еталон». Компанія стає однією з найбільших на ринку і цікавить не тільки закордонних інвесторів, а й тодішнього першого секретаря РНБО і майбутнього президента Петра Порошенка. Однак, «шоколадний король» не отримує контроль над бізнесом, який Федір Шпиг продає своєму колишньому вихованцю Якову Смолію.
Вкрай примітним є й інший бізнес Шпига - «Еталонмолпродукт». Продукцію колишнього марксиста і успішного банкіра купував ймовірно кожен українець, а деякі з наших співвітчизників щиро люблять його продукти.
Федір Шпиг з партнерами масово скуповують молочні заводи, що залишилися після СРСР, та інші підприємства галузі. Активно розвивають бренд «Яготин» і «за традицією» обманюють клієнтів.
Федір Шпиг, Вікіпедія якого позиціонує його як мецената, прославився заступництвом футболу і театру. Так, гроші від банків і «кисломолочки» були вкладені у власну Асоціацію аматорського футболу України. Федір Шпиг, сім'я якого виявилася театралами, став головою опікунської ради знаменитого столичного театру імені Івана Франка.
Наш герой не позбавлений марнославства і купив власний астероїд. Космос борознить небесне тіло, назване на честь українського «молочного короля» - «Федоршпіг».
Чутки і скандали
Згідно чуткам, вигідні умови для свого банку Федір Шпиг і Олександр Деркач отримав не просто так.
Про обслуговуванні в «Авалі» найбагатших державних структур партнери домовилися з одіозним прем'єр-міністром Павлом Лазаренком. Відомо, що банкіри виплачували голові уряду багатомільйонні відкати, а сам прем'єр зобов'язав державні структури обслуговуватись виключно в «Авалі».
Відзначимо, що Шпиг Федір Іванович, контакти якого хотіли б отримати безліч журналістів, є ментором іншого одіозного українського політика і банкіра - колишнього прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Майбутній лідер «Євромайдану» починав професійний шлях саме в «Авалі». Там же він заробив перший мільйон і обзавівся партнерами та інвесторами його політичної кар'єри.
«Молочний альянс» почав одним з перших реалізовувати схему розведення дорогого продукту дешевим добавками - пальмовою олією та іншими сурогатами.
У наступні роки в продуктах під марками «Яготин» і «Славія» багаторазово знаходили різні домішки, однак справи про шахрайство і обман споживачів не було доведені до кінця.
Історія замовчує, скільки саме Федору Шпигу і партнерам обійшлося закриття справ про шахрайство зі своєю продукцією.
Федір Шпиг намагався побудувати політичну кар'єру. Однак, його робота в парламенті не носила корисний для суспільства ефект. Банкір і «молочний король» тричі обирався до Верховної Ради України.
Наш герой, купував собі місця у виборчих списках різних партій в 1998, 2002 і 2006 роках.
Підприємець ніколи особливо не дружив з політиками, але завжди вмів з ними домовлятися для захисту інтересів свого бізнесу.
Двічі Федір Шпиг «заходив» до парламенту як безпартійний, а в останній раз - від «Нашої України» тодішнього президента Ющенка.
Декларація
Відзначимо, що колишній партійний функціонер зумів успішно подолати численні випробування і не тільки втратити свій бізнес, а й примножити капітали.
Згідно з даними джерел, статки Федора Шпига оцінюються в 300 - 400 мільйонів доларів. Його «молочний бізнес» активно розвивається, а продукцію «Яготин» і «Славія» можна купити в країнах Євросоюзу та Азії.
Крім того, інсайдери стверджують, що Шпиг є інвестором в кінотеатральних мережах, портах і аптечному бізнесі.