Франциск: папа римський і голова Католицької церкви
Франциск — 266-й понтифік і перший папа римський з Нового Світу
Біографія
Папа римський Франциск I (ім'я в миру — Хорхе Маріо Бергольо) народився 17 грудня 1936 року в місті Буенос-Айрес, Аргентина,
Освіта
За першою освітою нинішній понтифік хімік-технолог. Ще в юнацтві Хорхе вирішив присвятити себе релігії та вступив до семінарії Вілья-Девото в рідному Буенос-Айресі. Тут він осягав знання в області філософії та теології.
У віці 22 років Бергольо приєднався до ордену єзуїтів. Потім з Аргентини перебрався до Чилі, де в навчальних закладах ордена продовжив вивчати гуманітарну освіту.
Коли Бергольо було 50 років в Папському університеті Святого Фоми Аквінського в Римі він здобув ступінь доктора наук в області пастирської теології.
Сім’я
Хорхе народився в сім'ї італійських емігрантів. Батько майбутнього папи римського втік з Італії, рятуючись від фашистського режиму Муссоліні. Предки матері Хорхе теж прибули в Новий Світ з Апеннінського півострова. У понтифіка є два старших брати та дві старші сестри.
У молодості Бергольо був закоханий у дівчину, на ім'я Амалія. Молодий Хорхе зізнався дівчині, що якщо не візьме її у дружини, то стане священником. Мати Амалії не схвалювала спілкування дочки з молодим хлопцем. Хорхе та Амалія розійшлися.
Кар'єра
За словами самого священника, в мирському житті він встиг попрацювати прибиральником і навіть вишибалою в нічному клубі. За своєю першою спеціальністю хіміка Хорхе працював у лабораторії, де контролював відповідність харчових продуктів санітарним нормам.
У середині-наприкінці 1960-х років Бергольо викладав гуманітарні предмети в теологічних навчальних закладах Аргентини. У грудні 1969 року він висвячений на священника, через чотири роки дав останні обітниці в ордені єзуїтів.
У 1970-ті роки Хорхе був професором богословського факультету, радником єзуїтської провінції й ректором вищої колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі, провінційним настоятелем Аргентини.
У середині 1980-х років він відвідував з дослідницькими цілями Німеччину, потім в Іспанії став духівником колегії Спасителя в Кордові. Пізніше повернувся на пост ректора вищої колегії святого Йосипа в Сан-Мігелі.
У 1998 році Бергольо призначений єпископом Аргентини. Через три роки Хорхе став кардиналом і переїхав до Риму, де отримав кілька адміністративних посад.
У 2005 році після смерті папи Івана Павла II Бергольо був одним з головних претендентів на те, щоб стати його наступником. Однак Конклав обрав новим папою кардинала Йозефа Ратцигера, який взяв собі ім'я Бенедикта XVI. Протягом наступних шести років Хорхе був головою єпископської конференції Аргентини.
У 2013 році Бенедикт XVI зрікся папського престолу. На новому конклаві Бергольо знову став одним з основних фаворитів. І на цей раз Хорхе був обраний на пост голови Католицької церкви. Бергольо взяв собі ім'я Франциска на честь ченця XII-XIII століть і засновника ордену францисканців святого Франциска Ассизького.
Бергольо став 266-м папою римським і першим за півтора століття ченцем на цій посаді. Крім того, Франциск — перший за тисячу років понтифік, який взяв собі нове, досі не використане ім'я. Якщо не брати до уваги Іоанна Павла, який поєднав два імені в одне.
Також він став першим понтифіком з-поміж єзуїтів і першим головою Католицького світу, що народилися в Америці.
Франциск здобув популярність завдяки скромному способу життя, увазі до бідних і знедолених, а також виступами з соціальних питань.
Основні напрямки діяльності понтифіка
- Зміна клімату: Франциск неодноразово закликав до дій щодо скорочення викидів парникових газів та захисту навколишнього середовища.
- Діалог між релігіями: папа виступає за спілкування та взаєморозуміння між людьми різних релігій. Він відвідав багато релігійних центрів по всьому світу та зустрівся з лідерами інших конфесій.
- Соціальна справедливість: глава Католицької церкви виступає за підтримку соціальних програм для бідних та незаможних.
Франциск також відомий своїми зусиллями щодо реформування Католицької церкви. Він вважає, що цей інститут у своїй діяльності повинен бути більш прозорим. Франциск закликав до більш інклюзивної церкви, яка буде відкритою для жінок і людей з інших культур.
Проте він проти абортів, евтаназії, законів про одностатеві шлюби, а усиновлення гомосексуальними парами назвав дискримінацією щодо дітей. Франциск засуджує "гей-лобі", але проти того, щоб гомосексуалізм називався маргінальним явищем, а представники ЛГБТ+ дискримінувалися.
Понтифік заявив, якщо колись на Землі з'являться інопланетяни, він з радістю їх зверне в християнство. Також він закликав вірян молитися за прогрес робототехніки та штучного інтелекту для служіння людству.
У 2020 році Франциск вперше в історії католицької церкви призначив кардиналом афроамериканця. Ним став Вілтон Грегорі, який став головою громади американського округу Колумбія.
Нарівні з геноцидом євреїв і вірмен понтифік назвав Голодомор українського народу одним з трьох головних злочинів проти людства у XX столітті.
Компромат
Навесні 2005 року з'явилася інформація, що Бергольо в середині 1970-х років співпрацював з військовою хунтою Аргентини. Неназваний адвокат з прав людини заявив, що нинішній понтифік брав участь у викраденні двох священників-єзуїтів. Аргентинські правоохоронці провели розслідування та у 2013 році прийшли до висновку, що юридичною співучастю дії Бергольо назвати не можна.
У 2019 році Франциску довелося просити вибачення за свою нестриманість. Під час спілкування з вірянами у Ватикані одна з жінок раптово схопила понтифіка за руку і потягнула до себе. Папа римський обурився і ляснув жінку по руці.
З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну папа підтримав український народ. Однак відзначився низкою неоднозначних висловлювань. Так, він назвав невинною жертвою Дар'ю Дугіну, російську пропагандистку і дочку ідеолога "русского мира" Олександра Дугіна, яку підірвали в автівці 20 серпня 2022 року.
Негативну реакцію в Україні викликали слова понтифіка про велич російського народу і про те, що жорстокість військових невластива росіянам.