Григорій Суркіс
  • Дата народження
    4 вересня 1949
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Григорій Суркіс
5270

Григорій Суркіс

Григорій Суркіс: одеський бізнесмен-корупціонер, який заробляв на футболі

Григорій Суркіс - Фото 1

Григорій Суркіс володіє низкою активів у сфері української енергетики, нафтопродуктів, страхування, медіа і торгівлі. При цьому, умудрявся заробляти на українському футболі, періодично стаючи фігурантом гучних корупційних скандалів. Тісно пов'язаний з олігархами Коломойським і Кононенко.

Біографія

Григорій Михайлович Суркіс народився 4 вересня 1949 року в Одесі. Займається бізнесом, політикою, футболом.

До 2012 року очолював Федерацію футболу України. З 2013 до 2019 року був віце-президентом Союзу європейських футбольних організацій. У нинішній час є почесним членом ФФУ і УЄФА.

Сім'я

Батько бізнесмена Михайло Давидович був військовим лікарем. Мати Римма Яківна все життя працювала в торгівлі. Молодший брат Ігор - партнер по бізнесу, якому Григорій свого часу передав ФК "Динамо" Київ.

У шлюбі вдруге. Перша дружина була економістом, друга є майстром спорту з плавання. Має двох дітей.

Освіта

Отримав інженерну освіту, закінчивши Київський технологічний інститут харчової промисловості, де вивчав пристрої харчових виробництв.

Кар'єра

Бувши інженером-харчовиком, Григорій почав свій трудовий шлях в Главплодвінпромі. Пізніше працював у різних ремонтно-будівельних компаніях, поки в 1988-му не став директором управління капітального будівництва Київського міськвиконкому. Київміськвиконком тоді очолював Валентин Згурський, з яким Суркіс здружився і надалі почав співпрацювати.

У 1991 році Григорій очолив компанію "Динамо-Атлантик", яка торгувала паливом, спиртним і тютюновою продукцією.

Через рік спільно з партнерами заснував багатопрофільне підприємство "Омета XXI століття", співзасновниками якого виступили брати Суркіси, Згурський, Медведчук, Губський, Карпенко і Лях. Партнерів прозвали "приголомшливою сімкою".

В основі концерну знаходилася страхова фірма "Омета-Інстер", яка масово продавала свої акції (в 1994 році контрольний пакет опинився в "Укрнафти").

У 1993-му разом з партнерами створює нове підприємство "Славутич", у сферу діяльності якого входить торгівля енергоносіями, металами, нафтопродуктами, зерном, цукром і т. д. Тоді ж стає президентом ФК "Динамо" (Київ), який згодом викуповує.

У 1995-му бізнесмен йде в політику, де приєднується до СДПУ (о) і починає активно фінансувати політсилу.

Через три роки його партнер Віктор Медведчук стає лідером партії, а сам Григорій Суркіс проходить до Верховної Ради в якості народного депутата від СДПУ (о). Незабаром після цього одеського бізнесмена обирають президентом Федерації футболу України (2000).

Варто відзначити, що в кінці 90-х сектор української електроенергетики охопила хвиля приватизації, повз яку не пройшов і Григорій Суркіс. Бувши на той момент вже впливовим бізнесменом, через свій Український кредитний банк він отримав контроль над рядом обленерго в Кіровоградській, Тернопільській та Херсонській областях.

У 2006 році знову балотувався в Раду за списками блоку "Не Так!", але програв вибори, після чого охолов до великої політики. На посту президента ФФУ домігся спільного з Польщею права на проведення Євро-2012. Через рік після цього став віце-президентом УЄФА.

За даними видання "Форбс", Григорій та Ігор Суркіси постійно змагалися за вплив на українську електроенергетику з олігархами Ігорем Коломойським і Костянтином Григоришиним. При цьому, недавній опонент Коломойський став його соратником, бізнес-партнером і спонсором.

У квітні 2017 року його було знову обрано на пост віце-президента УЄФА.

Григорій Суркіс - Фото 2
Григорій Суркіс - Фото 3
Григорій Суркіс - Фото 4
Григорій Суркіс - Фото 5

Компромат

Прибутковий "Динамо"

Як зазначають ЗМІ, свій бізнес Григорій Суркіс побудував на офшорах, через які заробляв на всьому, чому міг.

Навіть з символу українського футболу зробив неофіційний бізнес-проект, через який відмивав мільйони гривень.

Адже зрозуміло, що і так процвітаючому підприємцю футбольний клуб як такий не потрібен, хіба що на ньому можна заробити. Ось Суркіс і заволодів кращим ФК України - "Динамо" Київ. Тільки заволодіти підтримкою тисяч уболівальників в боротьбі з російським олігархом Григоришиним бізнесменові не вдалося.

Як би там не було, ФК "Динамо" відкрив старшому з братів можливість "гребти" землю в столиці десятками гектарів. Цьому свідчить чергове прохання бізнесмена про те, щоб Київрада безкоштовно виділила його клубу додаткових 16 гектарів лісу в елітному районі Конча-Заспа "для поліпшення тренувального процесу". І це при тому, що там вже знаходиться база "Динамо" з великими полями високого класу, люксовими готелями та іншими комфортабельними спорудами. До цього мерія неодноразово виділяла голові ФФУ землю під забудову, допомагаючи тим самим розширювати його бізнес-імперію.

"Хутряний скандал"

Крім цього, брати Суркіси були викриті у хабарництві.

У свій час ЗМІ активно писали про "хутряний скандал", суть якого полягала в тому, що власники "Динамо" спробували підкупити суддів шубами.

Тоді вся команда і мільйони вболівальників мало не втратили можливість брати участь в Лізі Чемпіонів УЄФА протягом трьох років. У підсумку, їх дискваліфікували всього на рік. Але пляма ганьби, яку поставили на легендарний київський клуб Суркіси, залишилася назавжди.

Награвшись з ФК "Динамо", Григорій віддав його своєму молодшому братові Ігорю, а сам замахнувся на більшу гру. Незабаром він очолив Федерацію футболу України (ФФУ), після чого створив комерційну компанію "Україна Футбол Інтернешнл", яка і зайнялася "продажем футболу".

Проведення Євро-2012

Наближався черговий чемпіонат Європи. Розуміючи, як багато можна заробити на його проведенні, Григорій Суркіс активно включився в боротьбу за право організації Євро-2012. Цікаво, що на момент подачі заявки ні Україна, ні Польща, які претендували на проведення одного з найбільш значущих футбольних заходів, не мали відповідної інфраструктури. У підсумку, Суркіс таки виграв боротьбу за право проведення чемпіонату Європи.

Як виявилося пізніше, і тут не обійшлося без корупції: за словами глави Хорватської футбольної спілки Влатко Марковича, бізнесмени купили Євро-2012 за 8 мільйонів доларів, які отримали деякі члени УЄФА.

З огляду на такі витрати, заробити на заході глава ФФУ планував набагато більше.

Розтрата 2 мільйонів євро

У 2018 році ЗМІ писали про те, що колишнього главу ФФУ запідозрили в розтраті значної суми грошей, отриманих від УЄФА.

Все почалося з того, що ще в 2003-му Григорій Суркіс на посаді президента ФФУ вирішив побудувати під Києвом навчально-тренувальну базу для національних збірних. Для цього він просив близько 40 гектарів землі, на якій повинен був з'явитися новий манеж і більш десяти футбольних полів.

Не отримавши дозволу на володіння землею від влади, але отримавши близько двох мільйонів євро на реалізацію проекту від УЄФА, в 2010 році бізнесмен відмовився від цього задуму.

Цікаво, що за цей час він встиг витратити отримані гроші: близько 350 тисяч євро пішло на придбання квартир для військових (оскільки база повинна була з'явитися на території Міністерства оборони), інші ж пішли нібито на "будівельні роботи", про які нагадує тільки паркан.

Виходить, що велика частина виділених УЄФА грошей була витрачена на "роботи" на ділянці, яка є чужою власністю. З цього приводу розпочато слідство.

Позов проти Порошенка

У травні 2019 року Ігор Коломойський заявив, що брати Суркіси готують проти Петра Порошенка судовий позов через зірвану угоду з продажу телеканалу "1 + 1". І як тільки він перестане бути президентом, бізнесмени подадуть на нього в Англійський суд.

За словами олігарха, на початку 2016 року Порошенко хотів викупити у нього і у Суркісів їх частки в компанії "1 + 1 медіа", отримавши таким чином 50% акцій. Сума угоди за попередніми оцінками повинна була скласти близько 250 мільйонів доларів.

Однак хтось переконав президента, що він зможе отримати "Плюси" шляхом націоналізації ПриватБанку, і він скасував угоду.

Коли в ПриватБанк зайшла тимчасова адміністрація, Ігор і Григорій Суркіси були визнані інсайдерами, оскільки разом зі своїми родичами мали десятки і сотні мільйонів гривень на рахунках банку. А оскільки Суркіс і Коломойський спільно володіють телеканалом "1 + 1", НБУ швидко встановило зв'язок енергетичного магната і його сім'ї з ПриватБанком.

Однак у травні 2017 року суд спростував зв'язок Суркіса і його сім'ї з ПриватБанком і зобов'язав банк повернути бізнесменові більше 1 мільярда гривень.

Допит в НАБУ

У квітні 2019 року брати Суркіси та Ігор Кононенко були викликані НАБУ на допит у справі розкрадання коштів з обленерго.

У своїй програмі "Схеми" журналісти оприлюднили запис телефонних розмов Кононенко і Суркісів, під час яких вони обговорювали незаконні способи присвоєння декількох обленерго, а також розподіл великих сум грошей в разі успішного захоплення підприємств. Кореспонденти передали дані записи в НАБУ, яке почало розслідування справи.

Статки і джерела доходів

У 2008 році капітали братів Суркісів були оцінені виданням "Фокус" в 915 мільйонів доларів, з якими вони розмістилися на 26-му місці в списку найбагатших українців. На той момент вони володіли київським клубом "Динамо", промислово-фінансовим підприємством "Славутич", медіакомпанією ТЕТ, декількома інвестиційними фондами, страховою фірмою "Алькона" та іншими підприємствами.

У тому ж році "Кореспондент" нарахував у бізнесменів 309 мільйонів доларів, включивши їх в топ-50 українських багатіїв.

Далі, як повідомляло видання "Форбс", справи у Суркісів пішли трохи гірше. "Дніпроспецсталь", яка вважалася одним з головних активів братів, продовжувала втрачати потужності, а "Запоріжжяобленерго" зайнялося НАБУ. При цьому, вже багато років олігархи впевнено тримаються в списках найвпливовіших жителів України. Так, за підсумками травня 2019 року їхні статки були оцінені журналом "Форбс" у 76 мільйонів доларів.

Григорій Суркіс - Фото 6
Згадки про персону