Смолій Яків Васильович: колишній голова Нацбанку, на якого завели кримінальну справу через приховані мільйони гривень
Смолій Яків Васильович — за інформацією ЗМІ, перебуваючи на посаді голови НБУ, був пов'язаний з мережею обмінників, укладав «липові» договори оренди нерухомості для отримання злочинних грошей, а Рахункова палата при аудиті кошторису НБУ, знайшла махінації на мільйони гривень.
Біографія
Яків Васильович Смолій народився 1 лютого 1961 року в селі Вербовець Лановецького району Тернопільської області.
Освіта
У 1983 році Яків Смолій закінчив Львівський державний університет імені Івана Франка за спеціальністю «Прикладна математика». Під час навчання працював лаборантом науково-дослідного сектора університету.
У Смолія науковий ступінь кандидата економічних наук. Вільно володіє англійською мовою.
Сім'я
Яків Смолій одружений. Дружину звуть Світлана.
Кар'єра
Після здобуття вищої освіти Яків Смолій повернувся на малу батьківщину. До 1987 року працював в Тернопільському фінансово-економічному інституті. Був інженером-програмістом, математиком і молодшим науковим співробітником.
Звільнившись з інституту, Смолій влаштувався інженером-програмістом на радіозавод «Оріон». Вже через кілька років він дослужився до начальника бюро заводу.
З 1991 року Яків Смолій почав працювати в банківській сфері. Перші кроки він робив в Тернопільському обласному управлінні Національного банку України. Спочатку керував комп'ютерним відділом. Через три роки Смолій був уже заступником начальника обласного управління НБУ.
Тоді ж Яків Васильович перейшов в Акціонерний поштово-пенсійний банк «Аваль» на посаду начальника управління автоматизації. Майже відразу Смолій став одним з акціонерів банку. Через два роки він отримав посаду заступника голови банку.
Наприкінці 2004 року Яків Смолій володів 1,25% акцій банку. У 2005 році «Аваль» викупила австрійська Raiffeisen Group. Після цього Яків Васильович продав свої акції і покинув банк. За оцінками експертів, Смолій від продажу акцій тоді міг отримати більше $ 13 млн.
Менш ніж через пів року колишні акціонери «Авалю» зареєстрували новий банк — «Престиж». Яків Смолій став одним з десяти засновників. Його частка в статутному капіталі фінустанови становила 300 млн грн — більше 7%. У цій фінансовій установі Яків очолив Наглядову раду.
«Престиж» займався переважно обслуговуванням великих приватних клієнтів. За короткий час, згідно з даними Асоціації Українських Банків, він увійшов до двадцятки провідних банків. Коли «Престиж» мав уже напрацьовану базу клієнтів, Шпиг і Деркач, як основні власники цінних паперів банку, вирішили його продати. Покупцем стала австрійська банківська група Erste, яка придбала акції «Престижу» за майже $ 140 млн. Від цієї угоди Яків Смолій знову отримав досить значну суму.
Продаж «Престижу» був пов'язаний з певними умовами. Представники Erste вимагали від Шпига і Деркача підписати документ, згідно з яким вони зобов'язувалися не створювати нові банки протягом наступних трьох років. Тому підприємці зайнялися молочним бізнесом, адже вони і до цього кредитували молокопереробні заводи і сільськогосподарські підприємства.
У 2006 році вони придбали шість підприємств і створили холдинг «Молочний альянс», який їх об'єднав.
Яків Смолій також отримав частку в молочному холдингу. Крім того, його призначили директором з питань банківського бізнесу в «Престиж-груп». Це був другий холдинг колишніх партнерів з банку «Аваль», який охоплював весь їх спільний бізнес. Крім молочних заводів, в «Престиж-груп» входили страхові компанії — «Еталон», «Еталон Поліс», «Еталон Життя», «Пуск» і «Астра». Смолій входив до наглядових рад двох останніх.
У тому ж році бізнесмени почали активно продавати свої компанії. За СК «Еталон Життя» вони отримали 7,6 млн євро від голландської групи Fortis. Такий хід дозволив істотно збагатитися всім акціонерам, в тому числі і Смолію. У «Престиж-груп» Яків Васильович працював до 2014 року. Звільнився за власним бажанням.
25 квітня 2014 року Яків Смолій був призначений заступником голови Національного банку України Валерії Гонтаревої. На цій посаді він курував сім департаментів: Банкнотно-монетний двір, Фабрику банкнотного паперу, Центральне сховище НБУ і Державної скарбниці України.
У березні 2015 року Яків Смолій увійшов до Міжвідомчої робочої групи з координації повернення в Україну коштів, отриманих злочинним шляхом колишніми чиновниками.
Через пів року його призначили першим заступником голови Нацбанку. Яків Васильович почав курувати готівковий оборот, IT і платіжні системи.
У результаті спільних дій Смолія та Гонтарєвої по так званому «чищенні банків» загальний розмір кредитного портфеля банківської системи зменшився на 14 млрд дол. За період 2014 — 2015 років відбулася штучна і різка девальвація гривні. Будь-який український банк в один момент могли оголосити неплатоспроможним. Тільки великих банків було ліквідовано близько 90. Процентні ставки за кредити опинилися на небувало високому рівні. З огляду на підвищені ризики «довгих» грошей просто не стало.
З 11 травня 2017 року, після того як Валерія Гонтарєва написала заяву на звільнення з посади голови НБУ і пішла у безстрокову відпустку, Яків Смолій став виконуючим обов'язки голови Національного банку.
15 березня 2018 року Верховна Рада призначила Якова Смолія главою Національного банку України. На цій посаді він провів майже два з половиною роки. 1 липня 2020 року Смолій подав у відставку, пославшись на «систематичний політичний тиск». На наступний день Верховна Рада прийняла його відставку. За час його роботи в кріслі керівника НБУ в країні було ліквідовано ще дев'ять банків.
Компромат
У 2017 році журналіст Олександр Дубінський з'ясував, що виконуючий обов'язки голови НБУ Яків Смолій пов'язаний з мережею пунктів обміну валюти.
Власником ТОВ «ЕкспресСплата», яке займається обміном валют, є давній бізнес-партнер Смолія — Кардаков А.Ю. Разом з ним керівник Нацбанку був засновником кількох компаній. Після того, як Смолій перейшов працювати на держслужбу, ці компанії були переписані на Світлану Смолій та жительку Кіпру Саманту Джорджіаду Ніколауіду.
За інформацією активістів громадської організації «Стоп корупція», тільки в 2018 році НБУ під керівництвом Смолія витратило на оплату юридичних консультацій стороннім компаніям чверть мільярда гривень. При цьому в структурі держрегулятора є власний великий юридичний департамент чисельністю в вісімдесят юристів.
Детективи НАБУ восени 2019 року відкрили кримінальну справу проти головного банкіра України. Причиною стала декларація Смолія, куди він «забув» внести корпоративні права подружжя, дані про декілька своїх ділянок землі і банківські рахунки дружини. За три роки (2015 — 2017) не задекларував кілька мільйонів гривень.
Сайт ексжурналіста і нардепа Олександра Дубинського повідомляв, що Яків Смолій укладав «липові» договори оренди нерухомості для отримання злочинних грошей.
У місті Дніпро офіс, який належав голові НБУ нібито здавався в оренду КСГ-банку, який втратив чинність ще в 2016 році. При цьому протягом останніх 12 років ці площі стояли без ремонту і не експлуатувалися.
Дубинський припускає, що можливо «Смолій не здавав приміщення банку, а договори оренди були фіктивними. Гроші, які перераховувалися Смолію — оплата за приховування Нацбанком злочинних схем».
Восени 2019 року Рахункова палата провела аналіз виконання кошторису НБУ, виявила велику кількість порушень, які керівництво Нацбанку намагалось приховати і «зам'яти».
Так, наприклад, банкіри створили недержавний пенсійний фонд, у який в 2018 році направили з держбюджету сорок мільйонів гривень.
Також аудитори Рахункової палати виявили, що Смолій і один з його заступників Олег Чурій незаконно літали бізнес-класом за держрахунок. При цьому керівник Нацбанку не забував збільшувати собі і своїм заступникам зарплати, а іноді навіть тричі на місяць її отримувати.
Проти роботи Якова Смолія під стінами Нацбанку неодноразово збиралися мітинги і акції з вимогою відставки глави регулятора і його заступників. Протестуючі звинувачували керівництво НБУ в корупції.
Вже після того, як Смолій покинув посаду очільника НБУ недалеко від його будинку пройшла акція протесту проти політики, яку він проводив. Активісти принесли труну, похоронні вінки, а також плакати з написами «Смолія чекають суд і в'язниця», «Смолій лобіює російський бізнес» і «Шлях корупції — в одну сторону».
Декларація
У квітні 2020 року Яків Смолій опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Ексголова Нацбанку володіє трьома земельними ділянками (970, 3118 і 6838 кв.м.) та житловим будинком (654,06 кв.м.) в селі Погреби на Київщині, апартаментами (177,6 кв.м.) та гаражем (22,7 кв.м.) в Севастополі, будинком сімейного відпочинку (276,9 кв.м.) в селі Гурівщина Київської області, а також ще однією ділянкою землі (600 кв.м.) в селі Підгороднє Тернопільської області.
Великою кількістю нерухомості Смолій володіє в спільній власності: фізкультурно-оздоровчий комплекс в Погребах, 19 офісів та три земельних ділянки. Орендує Яків Васильович п'ять земельних ділянок. Світлана Смолій — власниця гаража (35,3 кв.м.) в Києві. У Львові вона орендує ділянку землі (6767 кв.м.).
З цінного рухомого майна банкір задекларував наручні годинники Breguet і Patek Philippe, а також гольфкар, гідроцикл, квадроцикл і причіп. Автомобільний парк подружжя Смолій складається з чотирьох машин: VOLKSWAGEN Multivan 2012 року випуску, Toyota модель: LC 100 2006 року випуску, Mitsubishi Colt 2002 року випуску, Mercedes ML230 2007 року випуску.
Смолій за 2019 рік у сукупності заробив майже вісімнадцять мільйонів гривень. Дружина банкіра поповнила сімейний бюджет на 4,6 мільйона гривень. У банках ексчиновник зберігає 3,7 мільйона доларів, 99 євро та 7,3 мільйона гривень. У Світлани Смолій зберігається 5,6 мільйона гривень, 18,7 тисячі доларів і 3,8 тисячі євро.