Євген Бахмач
  • Країна
    Україна
Євген Бахмач
1512

Євген Бахмач

Євген Бахмач: король «мирного атома» і латифундист, який «воює» з незаможними

Євген Бахмач є людиною, від якого залежить безпека всіх українських АЕС. Власник НВП «Радій» називається королем «мирного атома» і позиціонує себе як меценат і соціально відповідальний підприємець. Однак, в рідному Кропивницькому (колишньому Кіровограді) сумно прославився багаторічною боротьбою з мешканцями гуртожитку «Радію» і сумнівними угодами з місцевою мерією.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Компромат і чутки
6. Декларація
7. Відео

Біографія

Один з небагатьох «червоних директорів», які знайшли собі місце в незалежній Україні, є одним з найбільш впливових людей Кіровоградщини.

Бахмач Євген Степанович контролює безпеку всіх вітчизняних атомних електростанцій через своє підприємство «Радій». Крім того, досвідчений підприємець активно будує аграрну «імперію», постійно збільшуючи свій земельний банк, завдяки активній експансії в Центральній Україні.

"Головний" меценат, який більше 10 років намагається виселити малозабезпечених з їх власних кімнат. Один з фігурантів корупційних скандалів на місцевих і національних рівнях.

Євген Бахмач народився в 1951 році в Кіровоградській області.

Сім'я

Євген Бахмач, Кіровоград для якого є малою Батьківщиною і місцем для бізнесу, приховує інформацію про своє особисте життя. Не дивлячись на любов до піару і наявність численних інтерв'ю в пресі, «кропивницький князь» уникає розмов про свою сім'ю.

Згідно з даними джерел, Бахмач має дружину Наталю і дітей, проте вважає за краще тримати їх «в тіні».

Євген Степанович заявляє, що любить подорожувати і читати, віддаючи перевагу історичній літературі і творам в стилі фентезі.

Освіта

Мільйонер і громадський діяч має вищу освіту. Бахмач Євген Степанович отримав диплом Кіровоградського технічного університету ще в 1973 році. Підприємець є професійним інженером-механіком. Закінчивши ВНЗ, Євген Бахмач провів два роки в лавах Радянської Армії.

Кар'єра і бізнес

Трудовий шлях майбутній «король мирного атома» почав ще за часів «брежнєвського застою». У 1973 році Євген Степанович Бахмач отримав посаду виконроба в об'єднанні «Сільгосптехніка».

Повернувшись з армії в 1975 році, молодий фахівець отримав місце в будівельному тресті «Кіровоградсельстрой».

Кар'єрний «стрибок» Бахмач здійснив в 1980 році, коли отримав місце заступника голови «Облмежколхозстрою». Через шість років Євген Степанович стає головою правління «Кіровоградграніт».

В атомній енергетиці «червоний директор» опинився випадково. У 1989 році Євген Бахмач приєднався до кооперативного руху і в перший же рік роботи заробив на ті часи нечувану суму - 1 мільйон німецьких марок. Підприємець вигідно продав німецьким підрядникам партію щебеню, а зароблені гроші вкладав в нову власність.

У 1993 році «новий українець» зацікавився кіровоградським заводом «Радій», який виготовляв обладнання для ядерних підводних човнів і космічної галузі. Тоді унікальне підприємство перебувало на межі банкрутства, однак Євген Бахмач знайшов йому застосування.

Бувши інженером за освітою, підприємець зрозумів, що на «Радії» можна створювати устаткування для систем безпеки АЕС.

«Радій» отримав багатомільйонні замовлення від державного «Енергоатому» і перетворився в монополіста-постачальника обладнання для українських атомних електростанцій. Вже за результатами перших років роботи кіровоградського заводу Бахмач зумів заробити більше 2 мільйонів доларів.

У роки правління Леоніда Кучми і Віктора Ющенка «Радій» перебував на піку успіху і регулярно вигравав тендери на десятки мільйонів доларів.

На даний момент апарати від Бахмача продовжують контролювати безпеку українських АЕС і працюють за кордоном - у Франції та США.

У 2007 році Бахмач Євген Степанович, біографія якого багата на різноманітні факти, починає нову справу. Господар одного з найбільш технологічно «просунутих» підприємств країни вкладає гроші в аграрний бізнес. Бахмач купує господарство в 3 тисячі гектарів і починає активно вирощувати і торгувати зерном.

На даний момент земельний банк «господаря Кропивницького» перевищує 15 тисяч гектарів, а прибутки від реалізації сільськогосподарської продукції становлять приблизно 200 мільйонів гривень на рік. На даний момент Євген Степанович володіє власним елеватором і рядом інших об'єктів інфраструктури.

Євген Бахмач активно будує кар'єру в громадській сфері. У 2005 році він став главою Кіровоградського відділення Союзу промисловців і підприємців. Також очолює об'єднання «Православне Просвітництво», робота якого спрямована на відродження духовного життя в регіоні. Бахмач позиціонує себе як мецената, спонсоруючого створення ряду пам'яток у Кропивницькому і благодійника, який надає допомогу малозабезпеченим та людям похилого віку.

Бахмач є кавалером ордена «За заслуги» III ступеня, має звання почесного громадянина Кіровограда та заслуженого працівника промисловості.

Компромат і чутки

У рідному Кропивницькому Євген Бахмач скандально прославився своєю багаторічною боротьбою з жителями гуртожитку на вулиці Героїв Сталінграду.

Будівля нібито належить «Радію», проте власник не може виселити її мешканців ось уже понад 10 років.

Жителі скандального гуртожитку звинувачують Бахмача в незаконному заволодінні об'єктом під час дії мораторію і навіть намагалися судитися з господарем «Радію» за свої будинки, проте безуспішно.

Сам Бахмач заявляє, що гуртожиток належить йому на законних підставах і звинувачує жителів в самовільному захопленні кімнат. Бахмач нібито намагався викупити частки мешканців і провести в будівлі ремонт. Однак, прописані в кімнатах представники незаможних верств населення відмовляються виїжджати з кімнат і не вірять обіцянкам Євгена Степановича викупити кімнати за справедливою ціною.

У 2015 році конфлікт досяг піку і перетворився в масовий скандал із взаємними образами і погрозами. Зокрема, Бахмач пригрозив жителям гуртожитку відключити їм електроенергію напередодні Нового року.

Куди більш серйозні проблеми виникли у Євгена Степановича Бахмача в 2016 році. Тоді з'ясувалося, що Державне підприємство «Енергоатом» купило у його «Радію» обладнання за завищеними цінами.

СБУ підозрювала чиновників і представників приватної фірми в змові, яка завдала державному бюджету збитків у понад 131 млн гривень.

В ході слідства з'ясувалося, що «Радій» продав на «Південно-Українську АЕС» обладнання на 159 мільйонів гривень при його ринковій ціні у 22 мільйони. Здійснення угоди проходило через ряд перепродажів з різними фірмами.

Раніше «Радій» та «Енергоатом» вже звинувачували в змові. Так, Бахмач, який керує компанією через швейцарську «Ensol SA», неодноразово звинувачувався в незаконному отриманні сотень мільйонів гривень від держави. Згідно з даними джерел, особливо «прибутковою» співпраця «Радію» і «Енергоатому» була за часів Януковича.

Встановлено, що Євген Бахмач також отримує різні субвенції і на місцевому рівні. Зокрема його транспортні підприємства отримали від мерії Кропивницького понад 40 мільйонів гривень.

«Єлисаветградська транспортна компанія» (ЄТК), кінцевим бенефіціаром якої є Бахмач, отримала десятки мільйонів від місцевої влади в якості компенсації вартості проїзду пільгових категорій громадян.

Станом на 2016 рік, саме підприємство Бахмача стало єдиним, яке отримало виплати з бюджету. Однак, раніше міська рада звільнила «ЄТК» від орендної плати за використання майнового комплексу «Кіровграделектротранс» на 10 років, що не завадило Бахмачу щорічно вимагати компенсації за перевезення незахищених категорій пасажирів.

Тобто, Євген Степанович безкоштовно використовував місцевий громадський транспорт і також отримував гроші за перевезення пільговиків.

У 2014 році в судовому порядку рішення про звільнення «ЄТК» від орендної плати було скасовано, що не змусило Бахмача повертати гроші за користування державним майном.

Декларація

Євген Бахмач ніколи не розголошував інформації про свої доходи. Однак, на думку експертів, він є доларовим мільйонером. Вартість його активів в промисловості і сфері сільського господарства оцінюється не менше, ніж в 20 мільйонів доларів. Також він володіє об'єктами елітної нерухомості, кількома авто і предметами розкоші.

Відео

Згадки про персону