Терехов Ігор Олександрович: колишній соратник Авакова, який замінив покійного Кернеса
Терехов Ігор Олександрович — колишній соратник Авакова, який після 2010 року приєднався до його опонентів — Добкіна і Кернеса. Після смерті останнього став виконуючим обов'язки мера Харкова. 31 жовтня 2021 року переміг на дострокових виборах харківського міського голови.
Біографія
Ігор Олександрович Терехов народився 14 січня 1967 року в місті Харків.
Освіта
У Терехова два дипломи: інженера-будівельника (1990) та держуправлінця (2006) у Харківському інженерно-будівельному інституті та Харківському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління.
У 2007 році він захистив дисертацію на тему: «Державне регулювання зайнятості в Україні» та став кандидатом наук з держуправління. Того ж року йому було присвоєно звання «Заслужений економіст України».
Сім'я
Батько Ігоря був спортивним лікарем. На матір Вікторію записано ВАТ «ХЗ Кондиціонер», яке раніше належало Терехову.
Ігор двічі розлучений. У 1995 році від першої дружини народився син Микола. У 2003 та 2006 роках друга дружина народила Матвія та Андрія.
Кар'єра
У серпні 1990 року Терехов влаштувався в інженерно-будівельний інститут на посаду стажиста-дослідника. В той самий час він працював над дисертацією. Через чотири роки Ігор став співробітником ЗАТ «Промислова компанія «Укркондиціонер». У 1997 році очолив ВАТ «Харківський завод «Кондиціонер».
Через два роки він перейшов на роботу в міську раду. Сім років (1999-2006) Терехов керував управлінням з питань підприємництва, був начальником управління споживчого ринку Головного управління економіки та комунального майна.
Навесні 2006 року харківський губернатор Аваков зробив Терехова своїм економічним радником, а через рік — заступником. У 2006 році він балотувався до Верховної Ради. Але його 159-й номер у списку партії «Наша Україна» виявився непрохідним.
У 2010 році Ігор перейшов в стан політичних опонентів, зайнявши посаду заступника міського голови, яким тоді став Геннадій Кернес. Восени 2015 року Терехов зайняв посаду першого заступника харківського міського голови.
У 2015 році він був обраний депутатом міської ради Харкова. Ігор балотувався від партії «Відродження». У міськраді входив до бюджетної комісії і очолював фракцію «Опозиційний блок «Довіряй ділам».
Через п'ять років Терехов переобирався в міську раду під 2-м номером «Блоку Кернеса — Успішний Харків». 9 грудня 2020 року на першому засіданні нового скликання він був обраний секретарем міськради. Після смерті Геннадія Кернеса 17 грудня того ж року Терехов став виконуючим обов'язки мера.
У березні 2021 року Верховна Рада призначила позачергові вибори харківського міського голови. 28 вересня Терехов був зареєстрований кандидатом на посаду градоначальника від партії «Блок Кернеса — Успішний Харків!». Його основним опонентом став колишній мер Харкова та екснардеп Михайло Добкін.
Виборчий фонд Терехова становив 13 мільйонів гривень. Їх він отримав одним платежем від партії «Блок Кернеса — Успішний Харків». Найбільше Терехов витратив на зовнішню рекламу — 3,8 мільйона гривень.
Понад 1,1 мільйона пішло на піар на телебаченні та радіо. На агітацію у TikTok та YouTube офіційно він витратив 316 тисяч. З моменту реєстрації кандидатом у мери громадський рух «Чесно» зафіксував 27 сторінок, які просували Терехова та витратили майже сім тисяч доларів.
31 жовтня за рекордно низької явки виборців (28,29%) Ігор Терехов набрав 50,66% голосів, у Добкіна — 28,4%.
Вже наступного дня після виборів харківські правоохоронці порушили кримінальну справу після звернення громадської мережі «Опора» щодо фальсифікації протоколів на дев'яти ділянках одного з районів міста на користь Терехова.
Компромат
До 2010 року Терехова називали людиною Арсена Авакова. Саме за його протекцією Ігор став кандидатом в нардепи від «Нашої України» на парламентських виборах-2006. Але після 2010 року Терехов перейшов до опонентів Авакова — Добкіна та Кернеса.
Однак, за даними видання bihus.info, Терехов зберіг відносини з Аваковим. Так, колишня дружина секретаря міськради Олена Винник — підприємниця і одна з власників ТОВ «Кісет». Фірма відома в місті, як найбільша мережа МАФів. Іншими співзасновниками «Кісету» є екснардеп і бізнес-партнер Арсена Авакова Ігор Котвицький, а також ще одна людина з оточення Авакова — Вадим Бешанов.
Крім того, Терехов включив в першу десятку «Успішного Харкова» на виборах до міськради Олену Тоболіну. Вона є співробітницею фірми з бізнес-активів оточення Авакова і Котвицького. Також у список мерської партії потрапив Олег Мурашов. Його дружину Світлану ЗМІ називають сестрою Котвицького.
Журналісти припускають, що партнерство з різними політичними таборами дозволило Терехову забезпечити собі голоси депутатів при голосуванні за секретаря міськради, який в разі смерті мера ставав виконуючим обов'язки.
Навесні 2020 року громадський рух «Чесно» викрило першого заступника мера в спробі підкупу виборців. Під час пандемії коронавірусу він дарував паски, брендовані його ім'ям.
Згідно з моніторингом «Чесно» Терехов в VII скликанні (2015-2020) міськради не був старанним депутатом. Він, згідно з підрахунками журналістів, прогуляв більше половини засідань своєї бюджетної комісії.
В мае 2021 года он пообещал, что горсовет Харькова подаст апелляцию на решение окружного административного суда, которым был отменен региональный статус русского языка в городе. Однако из-за ошибок юристов горсовета апелляция была отклонена.
У травні 2021 року він пообіцяв, що міськрада Харкова подасть апеляцію на рішення окружного адміністративного суду, яким було скасовано регіональний статус російської мови у місті. Однак через помилки юристів міськради апеляцію було відхилено.
Наступного місяця, незважаючи на закон про «декомунізацію», Ігор Терехов виступив за повернення проспекту Петра Григоренка його колишньої назви — маршала Жукова. Також чиновник виступив проти демонтажу пам'ятника цьому радянському воєначальнику.
Чиновник зізнався, що не володіє українською. Тому проводить засідання міськради російською. Але він пообіцяв вивчити державну мову.
Декларація
У травні 2020 року Ігор Терехов опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
У спільній власності Терехову належить квартира (69,8 кв. м). Ще одну (29,5 кв. м) він орендує. Обидва об'єкти нерухомості знаходяться в Харкові.
З цінного рухомого майна він вказав швейцарський годинник Omega Speedmaster Automatic. Їздить Терехов за дорученням на автомобілі Mercedes-Benz GL 350 CDI 2013 року. Йому належать інвестиційні сертифікати (15000 от. по 100 грн кожна) КУА «Фінекс-Капітал».
Єдиним джерелом доходу Терехова стала його зарплата першого заступника голови міськради. У 2019 році він отримав 1,2 мільйона. У банку Ігор зберігає всього 25 гривень. Готівковими коштами він задекларував 120 тисяч гривень, 54 тисячі євро і 15 тисяч доларів.