Юрій Журавльов: виробник меду, який в погоні за солодким життям став аграрним магнатом
Медик за освітою і екс-регіонал, він заснував найбільший в Україні агрохолдинг. Попри те, що підприємство вибилося в лідери ринку, політика Журавльова мало не привела компанію до банкрутства: заборгованість "Агротону" облігаціонерам становила близько 3 мільйонів доларів.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Новини та компромат
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Журавльов Юрій Петрович народився в 1958 році в Луганську. Свого часу він заснував агрохолдинг "Агротон", в якому йому до цього дня належить більша частина акцій.
Сім'я
Юрій Журавльов одружений, виховав сина.
Освіта
Навчався він у рідному місті на медика.
Кар'єра
Підприємницька діяльність
Майже через 10 років після закінчення медінституту Юрій Журавльов почав власну справу з виробництва та продажу меду. У 1992 році він зареєстрував в Луганській області кілька підприємств, серед яких були компанії "Меліса" і "Агротон". Це був початок його аграрного бізнесу.
Після 5-ти років заняття бджільництвом і виготовленням меду, коли компанія "Агротон" стала однією з лідируючих виробників на Луганщині, Журавльов додав новий напрямок - вирощування сільськогосподарських культур.
Уже в 1999 році він повністю перебудував свій бізнес під нову сферу діяльності, створивши ВАТ "Агротон". Як і попередні підприємства, ця компанія швидко вибилася в лідери вітчизняного ринку. З того часу Юрій Журавльов серйозно і масштабно зайнявся вирощуванням зернових і олійних культур, маючи в своєму розпорядженні кілька ферм і великих елеваторів.
У 2005 році бізнесмен придбав Луганський сироробний завод, почавши також виробляти сири під ТМ "Золото Гільдії".
Після цього, Журавльов через свою компанію "Агротон" ще більше розширив сфери своєї бізнес-діяльності. З 2006 року до вже існуючого виробництва сирів і вирощування с/г культур він додав свинарство і птахівництво. Уже через рік обсяг продукції, що випускалася (куряче м'ясо), склав понад 2500 тонн.
У 2009 році кореспонденти газети "Дело" визначили 20-ку найбільших власників земель в Україні. "Агротон" Журавльова виявилася в рейтингу на 9 місці, а сам власник, контролюючи 150 000 гектарів с/г угідь, увійшов в 10-ку "лендлордів" країни.
В кінці 2009 року бізнесмен отримав за чверть акцій свого "Агротону", які він розмістив на Франкфуртській фондовій біржі, 42 мільйони доларів. У наступному році в ході IPO на Варшавській фондовій біржі підприємство залучило 54 мільйони доларів за 26,2% викладених акцій. Тоді Юрій Журавльов заявив, що планує вивести компанію на рівень найбільшого аграрного холдингу в Європі.
На сьогодні "Агротон" є 4-м в Україні і 6-м в Європі виробником по площі оброблюваних земель серед агрокомпаній, представлених на біржі. Підприємство Журавльова займається 3-ма напрямками діяльності: вирощуванням зернових культур, тваринництвом, а також виробництво продуктів харчування з с/г продукції. Бізнесмену належать:
- 2 млинових комплекса;
- завод, на якому виробляються макаронні і хлібобулочні вироби;
- ферми і агрокомплекси, на яких виробляється курятина, свинина і яловичина;
- заводи з виробництва сирів і молока.
Політична діяльність
Паралельно з веденням бізнесу, Юрій Журавльов займався політичною діяльністю. Він був членом Партії Регіонів, але в квітні 2010 його виключили нібито за порушення правил партії.
Однак, як повідомляють ЗМІ, справжня причина його відходу полягала в тому, що підприємства, які входили до холдингу "Агротон", надавали БЮТ своїх співробітників для роботи в наглядовій комісії на президентських виборах в 2010 році.
Новини та компромат
Причини плачевного становища "Агротон"
EBITDA компанії Журавльова за перше півріччя 2013 року була нижчою, ніж будь-коли: всього 6,7 мільйона доларів в порівнянні з попередніми чотирма роками, коли цей показник був як мінімум 20 мільйонів доларів.
Як повідомляли ЗМІ, "Агротон" став жертвою кризи на Кіпрі, оскільки його власник не встиг вивести з рахунків 4,5 мільйона доларів, які зберігалися в кіпрському банку. У результаті, компанія допустила технічний дефолт по єврооблігаціям, заборгувавши кредиторам близько 3 мільйонів доларів.
Такий стан справ мало не призвів до банкрутства підприємства.
Незабаром після цього інвестиційна компанія Concorde Capital оприлюднила звіт, в якому висвітлила результати аналізу причин кризового становища агрохолдингу "Агротон", який був одним з найбільших в країні.
До такого плачевного результату призвела політика Юрія Журавльова, який не мав наміру розвивати свій бізнес. За їхніми даними, підприємець навпаки свідомо виводив активи з компанії. Про це свідчать наступні факти:
- Протягом декількох попередніх років власник "Агротону" застосовував виснажливі технології обробітку ґрунту, що призвело до значного зниження виробничих показників. Так, у 2013 році посівні площі підприємства були знижені на 10%. Така політика, на думку експертів, виглядає ірраціонально, особливо якщо врахувати те, що бізнесмен за останні 2 роки вклав в розширення земельних площ компанії більше ніж 50 мільйонів доларів.
- Положення підприємства погіршилося через зниження врожаю, несприятливі погодні умови і зниженням цін на с/г продукцію. При цьому, власні проблеми компанії "Агротон" не завадили їй кредитувати інші підприємства Юрія Журавльова. В одному зі звітів "Агротону" повідомлялося, що в першому півріччі 2013 року на кредитування 3-х осіб пішло 5,5 мільйонів доларів. Навіть після того, як бізнесмен привів компанію до дефолту і заборгував великі суми за євробондами, з рахунків холдингу "Агротон" було переведено Журавльову 10 мільйонів (або тисяч) доларів.
- У 2012 році керівники компанії "Агротон" оголосили про те, що підписали попередні угоди на придбання двох підприємств: "Передольская" і "Схід-потенціал-ресурс". Угода повинна була відбутися в травні-липні 2013 року. За даними звіту "Агротону", компанія внесла повну передоплату, але так і не вступила в права власності цих активів.
Представники компанії відмовилися давати будь-які коментарі з приводу наданих Concorde Capital даних.
Аналітики рекомендували інвесторам не купувати акції "Агротону", якою привабливою не була б ціна.
Призначення нового керівника
Агрохолдинг "Агротон", один з найбільших в нашій країні виробників сільськогосподарської продукції, який був розкритикований за політику, що призвела до дефолту і нездатності виконати свої грошові зобов'язання перед партнерами, призначив нового гендиректора. Управління підприємством довірили Ларисі Орловій, яка замінила попереднього керівника Тамару Лапту.
Орлова на той момент була однією з найдосвідченіших співробітників, яка прийшла в компанію на посаду бухгалтера ще в 1999 році. Дослужившись до посади фінансового директора, жінка в результаті очолила холдинг.
Ларису Орлову призначили попередньо на 3 роки. За словами директора зі зв'язків з інвесторами Олега Платонова, зміна гендиректора відбулася тільки в українському департаменті компанії. У центральній компанії Agroton Public Limited, яка зареєстрована на Кіпрі, Тамара Лапта як і раніше є заступником гендиректора, а Лариса Орлова залишилася фінансовим директором підприємства.
На думку кореспондентів бізнес-видання "Форбс", зміна керівника в холдингу була лише формальністю: очевидно, Юрію Журавльову довелося вдатися до таких заходів через критику з боку облігаціонерів управління в його компанії, яке привело підприємство до технічного дефолту.
За словами рекрутера в агросекторі Івана Мелашенка, посада СЕО в "Агротон" - більше номінальна, оскільки все одно всі стратегічно важливі питання вирішує основний акціонер, яким є Юрій Журавльов.
Ні власник агрохолдингу Журавльов, ні новий топ-менеджер "Агротону" Орлова, ні попередній керівник Лапта на зв'язок з журналістами так і не вийшли.
Втрати компанії у зв'язку з бойовими діями на Луганщині
Компанії "Агротон" Юрія Журавльова, яка вийшла на ринок ще в 1992 році, належало близько 110 000 гектарів землі в Луганській і Харківській областях, а також дві птахофабрики на території Луганщини.
У 2013 році агрохолдинг пережив фінансову неспроможність, і хоча пізніше частину боргів було погашено, компанія досі переживає певні проблеми.
У 2016 році у зв'язку з бойовими діями в Луганській області підприємству "Агротон" довелося зупинити роботу своїх птахофабрик, в результаті чого було втрачено понад 15 мільйонів доларів і близько 20 000 гектарів землі.
Загальна сума збитку склала близько 30-50 мільйонів доларів.
Статки і джерела доходів
У 2011 році матеріальні статки Юрія Журавльова були оцінені відразу декількома виданнями. "Фокус" оцінив активи бізнесмена в 221 мільйон доларів, "Кореспондент" - в 194 мільйони доларів, а "Форбс" - в 167 мільйонів доларів.
У наступному році, за даними "Кореспондента", олігарх неабияк збіднів: його капітали були оцінені в 58 мільйонів доларів.
У 2013 році статки Журавльова були оцінені журналом "Фокус" в 61,2 мільйона доларів, розмістивши його на 154 місці в списку 200 найбагатших українців.