Катерина Костерева: королева технологій, яка заробила мільйони на українських програмістах
Засновниця і керівник компанії Terrasoft - лідера в сфері розробки та реалізації програмного забезпечення, яка емігрувала в США в пошуках кращого життя.
Біографія
Катерина Костерева не любить поширюватися про своє життя до бізнесу. Останні кілька років «королева IT» старанно створює образ холодної, прогресивної і європейської підприємниці, якій не знайомий негативний досвід, з яким змушені стикатися жінки в нашій країні.
Катерина Костерева, Террасофт якої починався як дрібний бізнес, почала займатися розвитком дивовижного для України бізнесу на початку 2000-х не від хорошого життя.
У ранніх інтерв'ю нинішньої жінки-мільйонера можна знайти обмовки про те, як саме починалася нинішня корпорація.
У «продавці програмного забезпечення» Катерина Костарева пішла не від «хорошого життя». Розумна і амбітна жінка взялася за реалізацію компанії «Террасофт», перебуваючи в декретній відпустці. Молода мати не знала чим себе зайняти і потребувала грошей.
У непростий життєвий період їй допоміг давній приятель і друг Олександр Попов. Обдарований програміст пішов з минулої високооплачуваної роботи і мав час та кошти на розробку свого програмного забезпечення.
Катерина Костерева, біографія якої незвичайна для типової української жінки-мільйонера, народилася в 1977 році.
Сім’я
На даний момент бізнес-леді проживає в США, куди прийняла рішення емігрувати кілька років тому. Разом з собою вона перевезла двох своїх синів і чоловіка.
Освіта
Засновниця і багаторічна глава однієї з найбільших IT-компаній є однією з найбільш освічених українських підприємниць. Здобувши вищу технічну освіту Катерина Костерева зуміла пройти навчання за кордоном, успішно ставши володаркою ступеня МВА.
Перші роки майбутній лідер галузі працює на американську компанію IBM. Цей трудовий досвід виявився не особливо вдалим і змотивував Костереву займатися власним бізнесом.
Кар'єра і бізнес
Діяльність у «великому» бізнесі Катерина Костерева, Terrasoft який тепер добре відомий мільйонам покупців з усього світу, розпочинає в 2002 році.
Примітно, що невеликий стартап був створений за участю українського програміста Олександра Попова, який залишається «мозком» компанії і до цього дня.
Катерина Костерева, інтерв'ю якої розкриває правду про перші роки роботи її компанії, заявляє, що вона з Поповим зайняла порожню нішу - CRM. Під цією англійською абревіатурою мають на увазі систему управління взаємовідносинами з клієнтами.
Амбітні українці вирішили самі створити і продавати клієнтам прикладне програмне забезпечення. Розробки потрібні для автоматизації роботи з клієнтами та підвищення рівня продажів. Також CRM потрібен для оптимізації маркетингу і поліпшення сервісу.
Однак, у 2002 році в Україні про подібні «плюшки» ніхто не знав, через що Катерина Костерева особисто ходила по офісах і розповідала клієнтам про свій продукт і його переваги.
Відзначимо, що досвід у майбутньої «королеви ай-ті» був відповідним для такої не простої роботи. В юності вона працювала в «Жовтих сторінках», де продавала рекламу на одній зі столичних вулиць.
Згідно з офіційною інформацією, «Террасофт» був створений лише двома людьми - Катериною Костеревою і Олександром Поповим. Катерина відповідала за адаптацію програмного забезпечення, тестувала продукт і займалася продажами. А програми CRM писалися партнером-програмістом, який витратив на створення перших версій програм близько двох років і всі заощадження.
Стартовий продукт Terrasoft був простим - система управління контактами і продажами. Катерина Костерева заявляє, що її бізнес-проект створений за власні гроші. Партнери компанії ніколи не брали кредитів і завжди розвивалися за особисті кошти.
Однак, в сфері програмістів ходили чутки, що спонсори у Костеревої і Попова все ж були, однак вони ніколи не заявляють про це, щоб не зіпсувати свій імідж «чесних першопрохідців».
Катерина Костерева, Terrasoft якої фактично створив ринок CRM в Україні та країнах СНД, продала перші ліцензії на використання свого продукту восени 2002 року.
Першими клієнтами компанії були дрібні і середні підприємства, до яких буквально через кілька місяців приєдналися клієнти з Росії.
Уже в перші роки роботи Костарева зуміла укласти контракти з великими замовниками Watson Telecom, Радіо-Люкс, D & Y, «Мураха», АСТ, Діамантбанк і багато інших. «Террасофт» активно працює над розширенням своєї лінійки програмного забезпечення для великого і середнього бізнесу. Підприємниця, вже добре відома, як Костерева Катерина Миколаївна починає працювати з великими банківськими мережами та створює унікальні платформи для повноцінної роботи в більш ніж 30 галузях сучасної економіки.
Перше розширення свого скромного дітища Катерина Костерева проводить в 2004 - 2005 роках, коли відкриває підрозділ Terrasoft Consulting. Пізніше структура перетворилася в окрему мережу, що надає послуги в консалтингу. У той же період скромні українські програмісти починають продавати свій продукт в Західну Європу і США.
У 2007 році Terrasoft стає найбільшою компанією на просторах України та Росії по реалізації програмного забезпечення. Через два роки Катерина Костерева почала реалізовувати проект BPMonline, який став новою платформою для управління процесами в бізнесі.
Ще через чотири роки «Террасофт» почав перехід від традиційного CRM і реалізовуватися в рамках Business Process Management. Нові розробки українських програмістів відрізняються мобільністю. Для їх використання не потрібно окреме програмне забезпечення, оскільки функції розробки доступні через браузер.
У період з 2012 по 2015 рік Катерина Костерева зуміла стати найбільшою фігурою серед вітчизняних розробників програмного забезпечення в області CRM і Business Process Management. Клієнтами молодої бізнес-леді стали такі гіганти, як «Яндекс», ZyXel, HeadHunter і Сіті-Телеком.
Компанія «Террасофт» продала свої розробки більш ніж 600 клієнтам з усього світу і зуміла налагодити відносини з більш ніж 200 партнерськими компаніями.
Компромат та чутки
Катерина Костерева, Terrasoft якої має щорічний оборот в кілька сотень мільйонів доларів, зуміла переорієнтувати свій бізнес.
Сьогодні її програмісти працюють над розробкою технологій bpm'online. Фахівці компанії пропонують готові рішення для управління бізнес-процесами та управління взаємовідносинами з клієнтами. На даний момент продукти bpm'online використовують в більш ніж ста країнах світу.
Окремою гордістю Катерини Костеревої є той факт, що її продукти популярні у державних органах і різних міжнародних організаціях. Зокрема, близько 500 партнерів української компанії поширюють її продукт по всьому світу.
В Україні від програмного забезпечення від «ТЕРРАСОФТ» залежать мільйони клієнтів банку «ПУМБ», електронного магазину «Розетка», «Укртелекому» і Data Group.
Сьогодні «Террасофт» має в своєму штаті 650 чоловік, які постійно працюють в офісах компанії в Києві, Москві, а також в США, Великобританії та Австралії.
Досягнувши «стелі» в Україні, Катерина Костерева починає шукати нові ринки для популяризації продуктів під своїм брендом. У 2015 році, з початком всім добре відомих сумних подій в Україні, «королева технологій» боялася можливого краху економіки і її бізнесу і розпочала активну експансію на світові ринки.
Катерина Костерева, Террасофт якої раніше був вкрай слабо представлений в США приймає рішення переїхати в цю країну. У своїх інтерв'ю підприємниця заявляє, що працювати на американському ринку складніше, ніж на «дикому» українському.
У США - найбільший ринок збуту для програмного забезпечення, але дуже багато конкурентів.
Сьогодні Костерева працює над удосконаленням робіт служб «Террасофт» у США і сподівається серйозно закріпитися на американському ринку.
Для популяризації бренду «Террасофт» і створення його позитивного іміджу Катерина Костерева щороку їздить в «Глобальні тури». Глава української компанії разом зі своїми підлеглими і запрошеними спікерами їздять по всьому світу і проводять заходи, покликані розповісти про цифрові трансформації і шляхи вдосконалення бізнес-процесів в сучасному світі. «Глобальний тур» проводиться в 15 країнах світу за участю десятків знакових підприємців.
Рекламно-просвітницький тур розрахований на створення сприятливого іміджу компанії «Террасофт» і її глави Катерини Костеревої. Також в ході заходів розповідається про розробки продуктів і технологій bpm'online, що допомагає залучити нових клієнтів.
Костерева всю свою кар'єру користується роботою українських програмістів, які отримують менше своїх колег і продає їх розробки за кордон, що робить «Террасофт» вкрай прибутковим підприємством.
Катерина Костерева, Terrasoft якої є бажаним місцем роботи для тисяч українських програмістів, звинувачують у використанні талантів українських програмістів.
Критики підприємниці називають її «продавчинею» унікального продукту вітчизняних фахівців, які не заробляють і половини від того, що могли отримати за аналогічну роботу за кордоном.
Ходять чутки, що співробітники компанії працюють в жорстких умовах і передають усі права на свої розробки компанії «Террасофт» на невигідних для авторів умовах.
Декларація
Робота по реалізації продуктів вітчизняних програмістів є вкрай прибутковим заняттям. Загальні статки Катерини Костеревої оцінюється в 50 - 70 мільйонів доларів.