Рожкова Катерина Вікторівна: перший заступник голови НБУ, яка приймала ключові для України рішення за порадами ворожки
Рожкова Катерина Вікторівна — одна з найскандальніших членів правління НБУ, фігурант ряду кримінальних справ.
Біографія
Катерина Вікторівна Рожкова народилася 27 квітня 1972 року в місті Київ.
Освіта
Рожкова має диплом Київського національного економічного інституту за спеціальністю «фінанси і кредит» (1997). Управління зовнішньоекономічною діяльністю вона вивчала в Міжнародному інституті менеджменту.
Сім'я
Рожкова — мати двох дітей.
Кар'єра
З 1998 року Катерина працює в банківській сфері. Тоді вона влаштувалася в банк Аваль. За сім років вона досягла посади керівника фінансового департаменту. Наступним місцем роботи став Erste Bank, де Рожкова займала керівні посади протягом двох років (2006-2008).
У 2008 році Катерина вперше прийшла на роботу в Національний банк. Протягом року вона очолювала департамент безвиїзного банківського нагляду. У 2010 році Рожкова перебралася до Одеси. Тут три роки вона була заступником голови правління Фінбанк.
У 2013 році Катерина перейшла на аналогічну посаду в Платинум банк. Деякий час Рожкова виконувала обов'язки голови цього банку.
На початку 2016 року вона повернулася до Нацбанку. Спочатку на посаді заступника голови, а через два з половиною роки — першого заступника голови НБУ. Влітку 2020 року до призначення Кирила Шевченка, Рожкова виконувала обов'язки керівника нацрегулятора.
Компромат
За інформацією представників преси, перший заступник голови НБУ «знаходиться в родинних зв'язках з головою російського банку». Повідомлялося, що «цивільний чоловік Катерини Рожкової очолює правління «Промінвестбанку», який є дочірньою структурою російського державного «Внешэкономбанка», очолюваного випускником академії ФСБ Росії Сергієм Горьковим».
Журналістам у руки потрапили записи компрометуючих розмов Катерини Рожкової. Так на одному з аудіо вона обговорює зняття санкцій і негативного статусу «Михайлівського», що пізніше допомогло Ігорю Дорошенко вивести звідти гроші.
«Пані Рожкова в змові з бізнесменом Борисом Кауфманом і радником голови правління «Платинум Банку» Дмитром Зінковим, користуючись своїм службовим становищем спочатку змусила акціонерів банку «Михайлівський» його продати. А потім — «закрила очі» на операції по виведенню з банку активів майже на 1 млрд гривень», — пояснили експерти.
Є також запис розмови Рожкової з головою правління «Платинум Банку» Леонідом Рибіним. Вони обговорювали якийсь аукціон. Його організували, щоб фіктивні компанії — клієнти купили валюту під приводом погашення кредитів, але насправді — у валютну позицію банку.
На інший «плівці» записана розмова із заступником голови Фонду гарантування вкладів Андрієм Кияком про те, як оформити активи проблемних банків через правильних нотаріусів. Особливо цікавий момент про угоду у Львові на суму 11,6 мільйона гривень.
Є запис телефонного дзвінка Катерини Рожкової з головою правління «ВТБ Банку Україна» Костянтином Вайсманом з приводу капіталізації «БМ Банку», яка неможлива через санкції РНБО. В результаті Вайсман попросив рік не перевіряти проблемний банк.
За даними журналістів, перший заступник голови НБУ пов'язана з фінансовими махінаціями. Будучи в.о. голови правління «Платинум Банку» Катерина Рожкова «брала участь в крадіжці 70 млн доларів депозитів вкладників, які були виведені на пов'язані компанії».
До того ж вона захищала власників «Платинум Банку» від розорення і не дозволяла визнати організацію неплатоспроможною. Під її прикриттям акціонери вивели понад 5 мільярдів гривень вкладників.
У 2018 році журналіст Олександр Дубінський оприлюднив цікаві подробиці того як працює Катерина Рожкова. За його даними, заступник голови НБУ приймала ключові для України рішення за порадами ворожки Оксани Каї, яка була записана в телефоні «Оксана Що буде».
Високопоставлена чиновниця обговорювала з ворожкою всі важливі моменти як в особистому житті, так і кар'єри. Якщо ж сама Оксана Каї не могла допомогти, то посилала клієнтку до цілительки Катерини Іванівни, яка катала на яйцях.
«Для стабілізації банківської системи, таргетування інфляції та управління курсом — проводяться обряди і ритуали. Творяться молитви», — іронічно зазначив Олександр Дубинський.
Також він повідомляв, про спробу «нишком роздерибанити» «Дельта Банк». За інформацією Дубинського, Рожкова разом з партнерами намагалася виводити з банку гроші через фіктивних вкладників.
«Бачимо зловживання Рожкової своїм службовим становищем з метою обмеження ПриватБанку, як банку-агента Фонду гарантування, без маючих на те підстав, за попередньою змовою з посадовими особами ФГВФО».
У березні 2017 року НБУ з обшуками прийшли слідчі Спеціальної антикорупційної прокуратури. Правоохоронці займалися виїмкою документів щодо діяльності «Платинум Банку».
За словами голови САП Назара Холодницького «обшуки в Нацбанку пов'язані з рефінансуванням «Платинум Банку», яким до приходу регулятора керувала заступник голови НБУ Катерина Рожкова».
Наприкінці того ж року Дарницький суд Києва заборонив Катерині Рожковій працювати в НБУ за клопотанням народного депутата України Ігоря Луценка.
Парламентарій заявив «про втрату бездоганної репутації, численні випадки забороненої діяльності зазначеного відповідача під час виконання ним трудових обов'язків на посаді заступника голови правління Національного банку України, в тому числі щодо співпраці з сином останньої при виконанні ним трудових обов'язків в Платинум Банку». Однак банкір подала апеляцію, і суд повернув її в крісло заступника голови НБУ.
У червні 2019 року Баришівський районний суд Київської області знову відсторонив її від посади в Нацбанку. ЗМІ опублікували витяг з рішення:
«Заборонити Рожковій Катерині Вікторівні брати участь в роботі та засіданнях Правління Національного банку України, а також заборонити здійснювати і/або виконувати всі і будь-які дії, пов'язані з виконанням і/або здійсненням повноважень заступника Голови Національного банку України, та/або будь-яку іншу діяльність на посаді заступника Голови Національного банку України до вирішення даного спору по суті».
Сама заступник голови НБУ повідомила, що продовжить працювати всупереч судовому рішенню. Нібито, в Нацбанку просто не отримали документ. Через кілька місяців Апеляційний суд скасував рішення Баришівського суду, пояснюючи своє рішення тим, що Феміда «не може забороняти регулятору і членам його правління виконувати повноваження, адже це не передбачено законом».
У вересні 2020 року Катерині Рожковій і члену правління НБУ Дмитру Сологубу Рада Нацбанку висловила недовіру. За словами самої чиновниці, його причиною став їх з Сологубом коментар для KyivPost.
У ньому заступники голови НБУ заявили, що деякі члени Ради Нацбанку хотіли б їх звільнення, але при цьому вони зазначали, що колегіальний процес прийняття рішень НБУ досить сильний, щоб протистояти тиску.
Ще трохи пізніше НБУ практично позбавив владних повноважень Рожкову у зв'язку з новою вертикаллю підпорядкування і розподілу своїх окремих структурних підрозділів.
Журналісти звернули увагу, що чиновниця НБУ вважає за краще зберігати гроші готівкою і в іноземній валюті. Хоча закликає українців до зворотного.
Декларація
Перший заступник голови НБУ володіє двома земельними ділянками в селах Мархалівка (1505 кв. м) та Кожухівка (1 193 кв. м), а також двома дачами (299,1 і 87,7 кв. м). У спільній власності Катерині належить квартира (99,5 кв. м) в Києві, а на безкоштовній основі вона користується ще одним дачним будинком (121,2 кв. м) в столиці.
З цінного рухомого майна Рожкова зазначила 5 одиниць елітних наручних годинників. На правах довіреності вона їздить на автомобілі Honda CR-V 2009 року випуску, який записаний на її матір.
За 2019 рік сукупний дохід Катерини склав 4,2 мільйона гривень. На банківських рахунках Рожкової зберігається 112,8 тисячі гривень і 2971 долар. Готівковими коштами вона задекларувала 260 тисяч доларів, 25 тисяч євро і 25 гривень. У корпоративному недержавному пенсійному фонді НБУ Рожкова зберігає 522 тисячі гривень.