Деканоїдзе Хатія: грузинський "варяг", яка намагалася реформувати українську правоохоронну систему
Деканоїдзе Хатія — через чотири роки визнала провал реформи поліції.
Біографія
Хатія Деканоїдзе народилася 20 січня 1977 року в Тбілісі, Грузія.
Освіта
У віці 22 років Хатія отримала диплом за спеціальністю "міжнародні відносини" в університеті Тбілісі.
Сім’я
У Деканоїдзе є син Торніке. Носить прізвище батька — Копалеішвілі.
Кар'єра
C 2001 року Хатія була членом "команди молодих чиновників уряду". Займала посаду голови Адміністрації Радбезу. Навесні 2007 року очолила новостворену Академію поліції МВС Грузії. На посаді ректора Деканоїдзе провела п'ять років.
У липні 2012 року вона увійшла в грузинський уряд Вано Мерабішвілі в якості міністра освіти і наук. Однак уже в жовтні того ж року весь Кабінет міністрів разом з Хатією Деканоїдзе був відправлений у відставку.
Влітку 2014 року вона балотувалася на посаду гамгебелі (очільника законодавчої гілки місцевого самоврядування). Однак у другому турі програла.
Через пів року колишня грузинська чиновниця з'явилася в Україні. Вона стала організатором в українській столиці "Civil and Political School". Основним завданням CAPS стало поширення досвіду грузинських реформ і підготовка керівних кадрів для аналогічних змін в Україні.
У 2015 році Хатія стала спочатку радницею голови МВС, а потім вона була поставлена керувати реформованою Нацполіцією. Мала звання підполковника. На посаді очільниці поліції Деканоїдзе провела рівно рік, до листопада 2016 року.
Після цього вона повернулася на батьківщину. Їй повернули грузинське громадянство (втрачене після того, як вона отримала паспорт України) і знову зайнялася грузинською політикою. Бере активну участь в роботі партії "Єдиний національний рух".
Компромат
Навесні 2017 року грузинські правоохоронці затримали сина ексчиновниці за зберігання наркотиків. Деканоїдзе заявила, що не торгуватиметься з урядом за його звільнення. Сам Торніке Копалеішвілі визнав свою провину і навіть пішов на угоду зі слідством.
Восени 2016 року, залишаючи свою посаду, Хатія заявляла про те, що заклала основи створення нового держоргану. Але вже через чотири роки вона констатувала, що реформа поліції виявилася провалену.
У 2020 році заступник міністра МВС Антон Геращенко назвав Деканоїдзе винуватцем провалу реформи поліції. За словами Геращенко, впроваджена тодішньої головою Нацполіції переатестація співробітників правоохоронних органів не дала ніякого результату та залишила поліцейських, які переступили закон.
Декларація
В останній раз Хатія Деканоїдзе подавала декларацію в Україні про свої доходи в березні 2017 року.
На той момент у колишньої головної української поліцейської було три квартири (129, 69 і 87 кв.м.) та земельна ділянка (1800 кв.м.) в Грузії. У Києві вона жила в орендованій квартирі (93,5 кв.м.).
У Нацполіції її зарплата була 1,1 мільйона гривень. За продаж рухомого майна Хатія отримала 94,5 тисячі. У банку Деканоїдзе зберігала 9 тисяч грузинських ларі.