Міхал Крістен: прем'єр-міністр Естонії з липня 2024 року
Міхал Крістен — був підозрюваним у відмиванні грошей та незаконному фінансуванні партії. Однак кримінальну справу було закрито через відсутність доказів
Біографія
Крістен Міхал народився 2 липня 1975 року в місті Таллінн, Естонія.
Освіта
Після закінчення середньої школи №17 в рідному Таллінні Міхал вступив до педагогічного університету. Тут до 1999 року він вивчав адміністративний менеджмент.
Через десять років Крістен здобув другу освіту. Цього разу в галузі юриспруденції. Право він вивчав в Академії Норд (2009) та юридичній академії Талліннського університету (2014).
Сім'я
Міхал і його партнерка Евелін Орас разом з середини 2000-х років. Орас — політична радниця. У пари троє дітей.
Кар'єра
У 1996 році Міхал приєднався до ліберальної "Партії реформ" Сііма Калласа, батька експрем'єрки Каї Каллас. Від цієї політсили Крістен кілька разів обирався до Талліннської міської ради, а також до естонського парламенту Рійгікогу. У 2002 році, коли кабінет міністрів очолював Сіім Каллас, Крістен став його радником.
У 2003 і 2007-2011 роках Міхал був генеральним секретарем "реформістів". У червні 2011 року його обрали головою ради партії. З січня 2014 року він був головою правління партійного осередку в естонській столиці.
У квітні 2011 року Крістен був призначений міністром юстиції. На цій посаді він залишався півтора року. У квітні 2015 року Міхал знову очолив міністерство. На цей раз він був поставлений на чолі відомства, що займалося питаннями економіки та інфраструктури. У цьому кріслі Міхал провів знову півтора року.
У квітні 2023 року Крістен став міністром екології. Влітку наступного року Кая Каллас залишила посаду прем'єр-міністра Естонії заради роботи в Єврокомісії.
Новий уряд президент і парламент доручили сформувати Крістену. Офіційно на нову посаду він вступив 23 липня 2024 року. З часів першої Естонської Республіки (з 1917 року) Міхал став 32-м прем'єр-міністром.
Програма кабінету містить поліпшення державних фінансів – з прибутковим податком, податком на додану вартість і підвищеними акцизами на алкоголь, тютюн і бензин, і на встановлених в рамках НАТО витрат мінімум 2% валового внутрішнього продукту на оборону.
Компромат
У травні 2012 року Міхал опинився в центрі звинувачень Сільвера Мейкара, члена Партії реформ і колишнього члена Рійгікогу, в тому, що "реформісти" роками отримували пожертви з сумнівних джерел.
31 липня 2012 року Державна прокуратура Естонії оголосила, що Міхал та інший член Партії реформ Калєв Лілло стали підозрюваними у цій справі.
Крістен перебував під слідством за звинуваченнями у відмиванні грошей і незаконному фінансуванні партії. У вересні 2012 року фракція Соціал-демократичної партії розпочала процес подання петиції про відставку Міхала з посади міністра юстиції через вотум недовіри. Однак петиція була відхилена, оскільки партія відмовилася від процесу.
Міхал оголосив, що якщо його визнають винним, він піде у відставку зі своєї посади. Але в жовтні естонська прокуратура закрила справу у відношенні Крістена, не знайшовши доказів правопорушення.