Марчек Желько
  • Країна
    Македонія (колишня югославська Республіка)
Марчек Желько
2694

Марчек Желько

Марчек Желько: сербський "варяг" на українській залізниці

Марчек Желько - Фото 1

Марчек Желько — виконуючий обов'язки генерального директора "Укрзалізниці", який зібрався звільнити половину адміністративного персоналу.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація 
  7. Відео

Біографія

Желько Марчек народився у 1969 році у Югославії.

Освіта

Желько за освітою економіст. Закінчив університет в словенському місті Марібор.

Сім’я

Желько одружений на українці Світлані Вітмер. У Марчека двоє дітей: син Урош та дочка Сара. Обидва є сербськими громадянами. Також він виховує пасербицю Анастасію Вітмер.

Кар'єра

Марчек майже півтора десятка років (1990 — 2004) займав менеджерські посади у корпорації McDonald's на території колишньої Югославії, Румунії та Україні. Він працював над реформуванням HR-напряму у компанії "Нова Пошта".

Желко займався кадровими питаннями у мережі закладів швидкого харчування "Швидко Україна" та рекламного агентства "Perekhid Media". Протягом шести років (2007 — 2013) він був директором з персоналу ПАТ "Дніпроспецсталь". У 2013 році Марчек перейшов на аналогічну посаду у компанію “Starlightmedia”. Через рік серб увійшов до складу наглядової ради "Укрросметал" у якості незалежного члена.

Марчек Желько - Фото 2

У червні 2016 року Желько увійшов до керівництва ПАТ "Укрзалізниця". Бакланський фахівець став членом правління української залізниці. У січні 2020 року Марчека призначили виконуючим обов'язки голови "УЗ".

Попередній керівник залізниці — Євген Кравцов написав заяву про звільнення, яка була затверджена Наглядовою радою "Укрзалізниці" наприкінці січня 2020 року.

Компромат

З 2016 року Марчек займається підбором персоналу та кадрами в “УЗ”. Причому призначає член правління "своїх" та "правильних" людей. Як зазначається у пресі, "Желько інтегрував своїх людей по всій структурі підприємства. Ця вертикаль і дозволяє йому реалізовувати корупційні схеми та збирати величезні суми за призначення на посади".

За словами блогера-залізничника Володимира Войтенка, сербський фахівець "з 2016 року займається знищенням кадрового потенціалу "Укрзалізниці". Саме в руках Желько знаходиться система преміювання залізничників. Фактично саме від нього залежить виплата 13-ї зарплати".

Також Войтенко зазначає, що "Саме через Желько залізничників влітку та взимку виганяють на “боротьбу” з травою та снігом.  Наскільки мені відомо, все це відбувається методом “затикання” ротів тим, хто не хоче працювати задарма".

Марчек Желько - Фото 3

У жовтні 2017 року Марчек подав до Єдиного державного реєстру декларацій зміни майнового стану. Член правління вказав, що його зарплата за місяць склала 3,2 мільйона гривень.

Пізніше, сам Марчек зізнався, що це була зарплата з початку року. "Була така колізія: чесно кажу, я не знав, що це потрібно робити щомісяця. Коли нам пояснили, я відразу це зробив ", — заявив топменеджер.

Журналісти ж нагадали Желько, що "відповідно до закону про протидію корупції, оскільки щомісячна зарплата чиновника перевищує 50 прожиткових мінімумів (80 тис грн), він зобов'язаний був подавати повідомлення про зміни в матеріальному становищі кожного місяця. Таким чином, Марчек порушив вимоги закону".

У листопаді 2019 року топменеджер заявив про те, що у 2020 році "Укрзалізниця" збирається скоротити адміністративний персонал на 40-50%. За словами Марчек, УЗ хоче за рахунок скорочення та продажу непрофільних активів, суттєво підняти заробітну плату виробничому персоналу.

"Укрзалізниця платить зарплату дроворубам, лісничим та танцюристам. На балансі компанії –- сотні підприємств, непов'язаних із залізничними перевезеннями. Ця радянська спадщина змушує нас сплачувати комунальні послуги й податок на землю. У той час, коли з 200 об'єктів соціальної сфери прибутковими є лише 10! Отже, активів, які не стосуються колій, рухомого складу та засобів зв'язку нам доведеться позбутися. Персонал скоротити".

Декларація

У березні 2019 року Желько Марчек опублікував електронну декларацію про свої доходи за 2018 рік.

Новий генеральний директор УЗ володіє однією квартирою (93,2 кв.м) у Києві. Ще дві квартири (110 та 60,36 кв.м.) та гаражі (16 та 11.5 кв.м.), які належать Марчеку, знаходяться в Сербії.

Світлана — власниця земельної ділянки (512 кв. м.) у селі Володимирське Запорізької області та квартири (87.45 кв.м.) у Запоріжжі.

Марчек Желько - Фото 4

Желько задекларував п'ять наручних годинників. Пересувається він на автомобілі Mercedes GL 350 CDI 2012 року випуску. У 2018 році топменеджер придбав машину за 1,1 мільйона гривень. Його дружина їздить на BMW 2014 року випуску. Ця машина обійшлася Світлані у 634,5 тисячі гривень.

За 2018 рік зарплата Марчека в УЗ склала 4,7 мільйона гривень. Дохід Желько від відчуження рухомого майна — 148,5 тисячі гривень. Дружина Марчека поповнила сімейний бюджет на 48 тисяч.

Готівкою у Желько задекларовано 49 тисяч євро. Світлана має активи у дорогоцінних (банківських) металах на суму у 58 тисяч гривень. На депозиті у неї 57,7 тисячі доларів.

Відео

Згадки про персону