Повх Марія Миколаївна: українська спортсменка і спортсменка на байдарках
Повх Марія Миколаївна — бронзова і срібна медалістка чемпіонатів Європи. У 2019 році завоювала золоті нагороди на Європейських іграх на дистанції в 200 метрів.
Біографія
Марія Миколаївна Повх народилася 8 січня 1989 року в місті Луцьк Волинської області.
Освіта
Повх закінчила 2-ю луцьку середню школу і Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Також Марія навчалася у Волинському національному університеті імені Лесі Українки.
Сім’я
Марія заміжня за Романом Повх. Він є тренером спортсменки.
Кар'єра
Повх — веслувальниця на байдарках. Але спортом вона зайнялася випадково. З першого по сьомий клас Марія займалася грою на скрипці. У віці 11 років Повх побачила на річці тренування з веслування на байдарках. Заради інтересу Марія вирішила спробувати себе у веслуванні. Дебют виявився успішним: Повх перемогла на своїх перших змаганнях.
У 2005 році вона стала активно займатися веслуванням. Марія тренувалася на базі дитячо-юнацької спортивної школи «Олімп» у Луцьку. Через десять років Повх завоювала перші міжнародні нагороди. У 2015 році Марія в складі українського квартету байдарочників (Марія Кічасова, Інна Гріщун і Анастасія Тодорова) стала срібною призеркою континентальній першості на дистанції в 500 метрів.
У тому ж році на I Європейських іграх разом з Анастасією Тодоровою стала третьою на дистанції в 200 метрів. Суперницями українок були байдарочниці з Білорусії — Маргарита Махнева і Марина Литвинчук, а також з Сербії — Ніколіна та Олівера Молдован.
У підсумку білоруські байдарочниці фінішували першими з результатом в 37,399 секунди. Слідом за ними закінчили гонку сербки — 37,699. Замкнули трійку Повх і Тодорова — 37,719 с. У парі з Анастасією вона також перемогла на чемпіонаті України на дистанції в 500 метрів.
Влітку 2015 року Марія стала старшим солдатом служби за контрактом.
На Олімпійських іграх 2016 року Повх взяла участь в гонці четвірок на дистанції в 500 метрів. Марія, а також Світлана Ахадова, Інна Гріщун і Анастасія Тодорова фінішували четвертими з результатом в 1,37.214 хвилини і залишилися за крок від нагород.
Також в Ріо-де-Жанейро Повх брала участь в гонці одиночників на дистанції в 500 метрів. Однак на цих змаганнях українка завершила виступи на стадії півфіналу.
У 2017 році Марія завоювала ще одну бронзову нагороду. На дистанції в 500 метрів квартет збірної України посів третє місце на п'єдесталі, поступившись представницям Угорщини і Польщі.
Найгучніший успіх прийшов до Марії влітку 2019 року. На II Європейських іграх в дуеті з Людмилою Кукліновською вона святкувала перемогу на дистанції в 200 метрів. За досягнення високих спортивних результатів, а також самовідданість і волю до перемоги, піднесення міжнародного авторитету України дівчата були нагороджені Орденом княгині Ольги III ступеня.
У серпні 2020 року Марія тріумфально виступила на чемпіонаті України. Повх змогла зайняти призові місця на всіх дистанціях, на яких виступала. Всього луцька спортсменка завоювала п'ять золотих і дві срібні медалі.
На чемпіонаті Європи-2021 Марія прийшла третьою на дистанції в 500 метрів в гонці одиночників. В останній раз українські байдарочниці піднімалися на п'єдестал пошани в цій гонці на континентальній першості 2011 року, коли Інна Осипенко-Радомська стала срібним призером.
У 2021 році на етапі Кубка світу в угорському місті Сегед Марія «взяла» дві нагороди — срібну та бронзову. Друге місце вона завоювала на дистанції в 500 метрів. А разом з Іваном Семикіним в змішаних змаганнях на дистанції в 200 метрів Повх фінішувала третьою.
Крім того, в складі квартету збірної України Повх завоювала путівку на Олімпійські ігри в Токіо на дистанції в 500 метрів.
Скандал
Після Олімпіади-2016 в жіночій збірній України розгорівся великий скандал.
Троє з чотирьох українських байдарочниць (Анастасія Тодорова, Світлана Ахадова і Інна Гріщун) звинуватили чиновників міністерства і головного тренера Олексія Мотова в тому, що їх позбавили тренера перед заключним збором перед Іграми, а в човен проти волі посадили Марію Повх. У той час, як Семикін і спортсменки хотіли бачити в човні Марію Кічасову.
У департаменті олімпійських видів спорту відзначили, що тренер Олексій Семикін збирався включити в олімпійську четвірку Кічасову, порушуючи принцип відбору в команду. З Повх він не хотів працювати з принципу. Тому він і був відсторонений від тренувального збору.
За Марію заступився голова Волинської Федерації каное Андрій Шевчук. Він зазначив, що Повх завоювала олімпійську ліцензію в змаганнях на 500 метрів. Вона пройшла в складі четвірки два етапи Кубка світу, підтвердивши необхідні нормативи в часі і разом з іншими здобула путівку на Олімпіаду.
Крім того, Тодорова, Ахадова і Гріщун звинуватили свою колегу в тому, що вона майже всю підготовку до змагань тренувалася окремо. Марія на це відповіла, що Семикін просто не запрошував її тренуватися з іншими.
Повх стверджувала, що вже в Ріо-де-Жанейро, Тодорова, яку називали граючим тренером четвірки, постійно відтягувала спільні тренування. В результаті дівчата разом почали тренуватися всього за день до фінального заїзду.
«Зрозуміло, що без відома тренера Олексія Семикіна таке неподобство відбуватися б не могло, тому що план підготовки становив особисто він», — підкреслила Повх. У підсумку, українки, яким пророкували золоті медалі, які не потрапили на п'єдестал пошани.