Микола Янковський
  • Дата народження
    12 серпня 1944
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Микола Янковський
6000

Микола Янковський

Янковський Микола Андрійович: "червоний" директор", який відмивав сотні мільйонів доларів

Микола Янковський - Фото 1

Янковський Микола Андрійович - колишній нардеп і ексглава "Стиролу", який своєю незаконною діяльністю привернув увагу світові аналітичні видання, присвячені питанням розвідки і зовнішньої політики.

1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Відео

Біографія

Янковський Микола Андрійович народився 12 серпня 1944 року в селі Покотилово Кіровоградської області.

Освіта

У 1963 році Микола Янковський закінчив Дніпродзержинське ремісниче училища. Через шість років він отримав диплом інженера-хіміка-технолога у Дніпропетровському хіміко-технологічному інституті. Після отримання диплома він рік провів в радянській армії.

Доктор економічних наук, академік Академії економічних наук.

Сім'я

Дружину звуть Валентина Василівна (1949 року народження). У шлюбі народилося троє дітей. У 1967 році - Ірина, через шість років - Тетяна. А ще через рік - син Ігор.

Син був топменеджером на "Стиролі". З 2010 року займався торгівлею, фінансами та інвестиціями. Працює на світовому фінансовому ринку.

Кар'єра

Микола Янковський пішов працювати слюсарем відразу після закінчення ремісничого училища. Першим місцем роботи став Дніпродзержинський хімічний комбінат. Тут Янковський працював шість років.

Після демобілізації у 1970 році він влаштувався на виробниче об'єднання "Азот" у Дніпродзержинську (нині Кам'янське). За шістнадцять років роботи пройшов шлях від старшого апаратника виробництва аміаку до генерального директора.

Протягом року (1986-1987) Янковський був заступником директора машинобудівного заводу в місті Первомайськ (Луганська область).

Микола Янковський - Фото 2

З 1987 по 1998 рік обіймав топменеджерські посади на "Стиролі" у Горлівці на Луганщині. Після отримання України незалежності, приватизував концерн.

У 2008 році повернувся на "Стирол" у якості почесного голови правління. Через два роки продав концерн Дмитру Фірташу. За Миколою Янковським залишився фармацевтичний бізнес "Стиролбіофарм".

В кінці 1990-х він почав викладати. Очолював кафедру в Донецькому державному університеті управління. Янковський написав декілька книг по зовнішньоекономічній діяльності.

З середини 1990-х років зайнявся громадською і політичною діяльністю. Тоді він став депутатом другого скликання Донецької обласної ради.

З 1998 по 2012 рік Микола Янковський чотири рази обирався до Верховної Ради. У перший раз став народним депутатом, перемігши на сорок сьомому мажоритарному окрузі на Донеччині. Тоді за нього проголосувало майже сорок п'ять відсотків виборців. У 2002 році він вдруге переміг на мажоритарних виборах. На цей раз на сорок восьмому виборчому окрузі. Став членом Партії регіонів.

Микола Янковський - Фото 3

Наступні два рази Микола Янковський обирався у парламент саме з цією політичною силою. Був у першій "двадцятці" списку.

Три рази входив до складу комітету з питань економічної політики, в останній своїй каденції був членом комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва. З 2010 року обіймав посаду заступника комітету та був членом Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації.

Микола Янковський - Фото 4

Під час президентських виборів 2004 року Янковський був довіреною особою на сорок восьмому територіальному виборчому окрузі кандидата Віктора Януковича. З 2013 по 2014 рік Микола Янковський був радником у тепер вже президента Януковича.

Микола Янковський має кілька державних нагород, в тому числі і "Героя України", яким він став в 2003 році.

Також він очолював такі організації, як Союз хіміків Донбасу, Рада директорів міста Горлівка. Входив до складу Ради експортерів при Кабінеті Міністрів, комітету з Державних премій в галузі науки і техніки.

Компромат

Діяльність власника горлівського "Стиролбіофарма" Миколи Янковського і його сина Ігоря стала настільки примітною, що нею зацікавилися навіть світові аналітичні видання, присвячені питанням розвідки і зовнішньої політики.

В одному американському виданні вийшла стаття журналіста-розслідувача Пітера Берна. У ній описувалися схеми відмивання грошей Янковських.

У 2016 році нардеп Володимир Ар'єв передав в Генеральну прокуратуру дані про розкрадання грошей. Як зазначив парламентарій і колишній журналіст, Янковські за сім років (2003-2010) вивели сотні мільйонів доларів "Стиролу" з України, а також ухилялися від сплати податків як в Україні, так і в європейських країнах.

10 серпня 2012 року парламентарій Микола Янковський у другому читанні проголосував за законопроєкт «Про засади державної мовної політики». Як відзначали деякі видання, цей законопроєкт суперечив Конституції, не мав фінансово-економічного обґрунтування та був спрямований на витіснення української мови.

Микола Янковський - Фото 5

Декларація

Микола Янковський не подавав електронних декларацій. В середині 2010-х років його прізвище неодноразово потрапляло у список сотні найзаможніших жителів України. За різними оцінками його статки коливались від двохсот п'ятдесяти до трьохсот мільйонів доларів.

Відео

Згадки про персону