Микола Злочевський
  • Дата народження
    14 червня 1966
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Микола Злочевський
796

Микола Злочевський

Микола Злочевський: нафтогазовий олігарх, екс-"регіонал", колишній міністр екології

Микола Злочевський - Фото 1

Микола Злочевський - скандально відомий олігарх, соратник Януковича і Порошенка. Всього за 2 роки роботи на посаді міністра екології він незаконно видав своїм компаніям велику кількість ліцензій на видобуток природного газу, а після Революції Гідності втік від правосуддя. Однак його розшук був лише формальністю, оскільки слідчі зняли звинувачення і закрили всі кримінальні справи проти нього.

Біографія

Злочевський Микола Владиславович народився 14 червня 1966 року в Києві. Тричі обирався народним депутатом. З 2010 по 2012 рік очолював Міністерство екології України, а потім зайняв пост начальника Департаменту економічної безпеки РНБО.

Крім політичної діяльності займається бізнесом. Йому належить компанія Burisma, яка входить до трійки лідерів по об'ємах видобутку газу в Україні, а також фірма "Інфокс", під контролем якої знаходиться Одеський водоканал.

Сім'я

Микола Злочевський одружений, виховує двох дочок: Карину і Анну.

Освіта

Стоячи на обліку армійської служби, майбутній бізнесмен закінчив Київське вище інженерне радіотехнічне училище ППО ім. Маршала авіації Покришкіна, де вивчився на інженера електронної техніки. Після розпаду Союзу зайнявся підприємницькою діяльністю. Уже в 2002 році здобув другу вищу освіту в Міжнародному університеті бізнесу і права, а потім закінчив Одеську юридичну академію.

Кар'єра

Бізнесова діяльність

Першим бізнес-проектом Злочевського стала київська компанія "Інфокс" (спеціалізується на торгівлі нафтопродуктами), в яку він прийшов на посаду заступника директора, а потім став віце-президентом.

В кінці 90-х - на початку 2000-х він очолював ЗАТ "Укрнафтосервіс", проте незабаром залишив компанію, оскільки подався у велику політику. У 2014 році, після того, як було знято з державної посади, знову зайнявся бізнесом.

Сьогодні основний дохід Злочевського приносить газовидобувна компанія Burisma Holdings, яку він заснував ще в 2002 році. Підприємство входить до трійки найбільших газовидобувників України. Так, у 2017 році обсяги видобутку природного ресурсу компанією Burisma склали понад 1 мільярд кубометрів газу.

За даними журналістів, у тому ж 2017-му Злочевський придбав у Юрія Іванющенка дві газовидобувні компанії, отримавши разом з ними дозволи на розробку Південно-Медведівського і Південно-Хрестищенського родовищ газу в Харківській області, загальний запас яких складає приблизно 8 мільярдів кубометрів газу.

Політична діяльність

Ще за часів Леоніда Кучми бізнесмен входив до Координаційної ради підприємців при Президентові України.

У 2002 році вперше був обраний нардепом України від СДПУ. Водночас очолював Держкомітет природних ресурсів, а також керував Міжнародним благодійним фондом юристів.

У 2006 році знову проходить до Верховної Ради, але вже за списками Партії регіонів.

Приєднавшись до "регіоналів", займався питаннями енергетики, ядерної політики та ядерної безпеки. Переобраний нардепом у 2007 році. Входить до парламентського комітету з питань розподілу бюджету.

У березні 2010 року Азаров призначає Злочевського керівником Держкомітету України з матеріального резерву, а вже в червні того ж року - Міністром охорони навколишнього природного середовища України.

Під кінець року чиновник різко отримує підвищення у вигляді посади голови Міністерства екології та природних ресурсів.

У міністерстві екології Злочевський затримався ненадовго: вже через 2 роки Віктор Янукович підписує указ про його звільнення і в квітні того ж року призначає помічником секретаря РНБО (на заміну Андрію Клюєву). Після революції (на початку 2014 року) Злочевський втрачає і цю посаду.

Микола Злочевський - Фото 2
Микола Злочевський - Фото 3
Микола Злочевський - Фото 4

Компромат

Кримінальні справи і міжнародний розшук

Політична і бізнес-діяльність Миколи Злочевського пов'язана з низкою скандалів.

Після Євромайдану стосовно екс-міністра і підприємця було відкрито 6 кримінальних справ, а сам він потрапив у міжнародний розшук. При цьому потрібні зв'язки і нажите багатство допомогли Злочевському уникнути покарання: правоохоронці всього за 4 роки закрили всі кримінальні справи проти бізнесмена.

Почалося все з того, що після Революції Гідності британські правоохоронці виявили на рахунках підконтрольних екс-політику фірм 235 мільйонів доларів, які той з невідомих причин отримав від сумно відомого українського олігарха Сергія Курченка. Оскільки Курченко раніше був замішаний в шахрайстві в особливо великих розмірах, за що потрапляв під санкції ЄС, британці наклали на ці гроші арешт, а також звернулися до українських правоохоронців по допомогу в розслідуванні справи.

Генпрокуратура завела стосовно екс-міністра екології кримінальні виробництва за підозрою в зловживанні службовим становищем, заволодінні і розтраті держмайна, відмиванні великих сум грошей, а також службовій підробці. Дізнавшись про це, Микола Злочевський в 2014 році поспішно покинув Україну і зник за кордоном, після чого був оголошений в розшук.

Ще одну кримінальну справу було заведено проти газодобувної компанії Burisma, якій НАБУ висунули звинувачення в тому, що підприємство привласнило собі 1 мільярд гривень податків. Однак з якихось причин після того, як компанія сплатила до держбюджету 180 мільйонів гривень (замість мільярда), справу закрили.

Цікаво, що після цього у ЗМІ потрапили цікаві фото, на яких Злочевський, який на той момент перебував у розшуку, зустрічався у Відні з людиною Петра Порошенка, депутатом і заступник голови фракції БПП Ігорем Кононенком. Ймовірно, обговорювали бізнес-справи. Зустріч зі своїм соратником Кононенко всіляко заперечував, а скандальні фото назвав фотошопом.

Більшу частину родовищ, які зараз розробляє Burisma Holdings, компанія отримала в періоди перебування Миколи на високих державних постах. Як на посаді голови Держкомітету природних ресурсів, так і на посаді керівника Міністерства охорони навколишнього середовища, бізнесмен мав доступ до спеціальних дозволів, які давали право на використання надр України.

Через деякий час прізвище бізнесмена прибрали зі списку розшукуваних, а також закрили всі кримінальні і судові справи проти нього самого і його компаній. Ну а на початку 2018 року екс-чиновник повернувся на батьківщину.

Розв’язання проблеми

Як же вийшло, що попри свої злочини, олігархові все зійшло з рук? Розв’язати проблеми допомогли гроші і зв'язки.

Отже, після звернення британських правоохоронців в Генпрокуратуру України слідчі пред'явили Злочевському підозри за кількома статтями, а трохи пізніше заявили про невинність бізнесмена, на підставі чого британцям довелося зняти арешт з рахунків підозрюваного.

Коли ж Генпрокурором став Юрій Луценко, він відновив розслідування. Однак воно стосувалося вже не походження величезної суми коштів на рахунках підприємця, а несплати податків його фірмами.

Замість мільярда гривень екс-чиновник заплатив в держскарбницю тільки 180 мільйонів, а справу швиденько закрили.

У підсумку, Миколу Злочевського і зовсім знімають з розшуку, але з'являтися в Україні він не поспішає. Олігарха ще деякий час бачили на різних світських заходах в Монако, зокрема - на Міжнародному форумі з питань енергетичної безпеки заради майбутнього, який він же і заснував. Крім закордонних експертів форум Злочевського в Монако одного разу відвідали і його колишні колеги з України: Ніна Южаніна (депутат від БПП) і Володимир Кістіон (віце-прем'єр-міністр). Звісно, фото з заходу привели до чергового скандалу в Україні, після чого політики більше на форум не їздили. При цьому, з огляду на обсяги видобутку газу компанією Burisma, бізнесмен як і раніше підтримував зв'язок з високопоставленими українськими чиновниками.

Поновлення розслідування

Попри те, що компанія Злочевського гордо повідомила про закриття всіх кримінальних справ проти нього і підконтрольних йому фірм, у 2018 році Солом'янський суд поновив розслідування на підставі заяви нардепа Тетяни Чорновол. Жінка вимагала знову підняти скандальну справу, стверджуючи, що правоохоронні органи ще не встановили розмір завданих державі збитків від незаконної видачі дозволів на використання надр, не допитали її як заявника, а також самого Злочевського.

У січні 2019 року Генпрокуратура викликала екс-міністра на допит за кількома статтями, проте на зустріч з правоохоронцями він так і не з'явився, оскільки перебував на той час в ОАЕ.

Статки і джерела доходів

За даними декларації за 2009 рік, дохід Миколи Злочевського склав майже 245 000 гривень. Більшу частину цих грошей чиновник отримав у якості депутатської зарплати і майже 35 000 гривень - в якості матеріальної допомоги від держави.

Крім того, бізнесмен задекларував земельну ділянку площею 2230 кв.м, приватний будинок на 922 кв.м, квартиру на 265,6 кв.м і престижний автомобіль Ролс-ройс.

Дохід його дружини у 2009 році склав більше 18 000 гривень. Також на неї були записані квартира площею 78 кв.м і два автомобілі марки BMW і Бентлі.

Бізнес-діяльність Злочевського пов'язана з компанією "Інфокс", завдяки якій підприємець увійшов у так звану "київську сімку". На початку 2000-х разом з Миколою Лісіним (партнером Віктора Медведчука) він торгував нафтопродуктами і розробляв одне з найбільших в Україні родовищ - Сахалінське.

У 2011 році видання "Кореспондент" включило бізнесмена в сотню найбагатших українців, розмістивши його на 42 місці. У тому ж році журнал "Фокус" віддав Злочевському 32 місце у своєму рейтингу українських багатіїв. Уже в 2017 році аналітики видання "Новий час" оцінили статки київського підприємця в 535 мільйонів доларів. У нинішній час його капітали оцінюються журналом "Форбс" в 97 мільйонів доларів.

Микола Злочевський - Фото 5
Згадки про персону