Науседа Гітанас
Науседа Гітанас
128

Науседа Гітанас

Науседа Гітанас: президент Литви

Науседа Гітанас - Фото 1

Науседа Гітанас — після перемоги на виборах 2019 року, став шостим після відновлення незалежності президентом Литви.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Можливий імпічмент
  6. Статки
  7. Посилання
  8. Відео

Біографія

Гітанас Науседа народився 19 травня 1964 року у місті Клайпеда.

Освіта

Через рік після закінчення середньої школи №5 у Клайпеді Гітанас у 1982 році вступив на факультет економіки промисловості університету Вільнюса. Через п'ять років він отримав диплом фінансиста. З 1987 по 1989 рік був аспірантом того ж вишу. Потім три роки Науседа стажувався у Німеччині.

У 1993 році Гітанас захистив докторську дисертацію з соціальних наук на тему: «Політика доходів в умовах інфляції і стагфляції (на прикладі Литви)».

Науседа Гітанас - Фото 2

Сім'я

Батька політика звуть Антанас (1929 р.н.). Він був головним енергетиком на целюлозному комбінаті у Клайпеді. Мати — Стасе Науседене (1932-2014) викладала у школі точні науки. Сестра — Вілія Стірбене (1959 р.н.) займає посаду радника відділу внутрішнього аудиту Міністерства економіки та інновацій.

У 1990 році Гітанас одружився на Діані Науседіене (дівоче прізвище Непайте). У подружжя є дві дочки: Гедайле та Угне Науседайте.

Науседа Гітанас - Фото 3

Кар'єра

У 1981 році, проваливши вступні іспити до Вільнюського університету, Науседа повернувся у Клайпеду і влаштувався сантехніком в аптеку. Наступні десять років він присвятив навчанню.

З 1992 по 1993 рік Гітанас був старшим науковим співробітником Інституту економіки та приватизації. Потім до 1994 року він керував Управлінням фінансового ринку Державної служби цін і конкуренції. Тоді ж Науседа писав статті для видання «Lietuvos Rytas» («Ранок Литви»).

У 1994 році майбутній політик зайняв посаду заступника начальника відділу методології та аналізу Департаменту комерційного банківського нагляду Банку Литви. Через два роки він був призначений керівником Департаменту грошово-кредитної політики Банку Литви.

Науседа Гітанас - Фото 4

З 1998 по 2000 рік Науседа входив до правління Банку Литви. Потім вісім років він був радником голови правління комерційного банку AB Vilniaus bankas (SEB Bank). У 2008 році Гітанас став головним економістом та радником президента банку. На цій посаді Науседа провів десять років. З 2009 року він є доцентом Міжнародної школи бізнесу Вільнюського університету.

У 2004 році на громадських засадах він став радником голови Сейму та виконуючого обов'язки президента Литви Артураса Паулаускаса. У тому ж році Гітанас підтримав кандидатуру Валдаса Адамкуса на президентських виборах. Після обрання Адамкуса головою держави, Науседа став його радником з економічних питань.

У вересні 2018 року Гітанас оголосив про висунення своєї кандидатури на президентських виборах 2019 року. У першому турі він набрав 30,95% і зайняв лише друге місце. Однак у другому турі за нього віддали свої голоси 65,86% виборців. Таким чином, Гітанас Науседа став шостим після відновлення незалежності президентом Литви.

Науседа Гітанас - Фото 5

Офіційно він вступив на посаду очільника держави 12 липня 2019 року. Першою закордонною поїздкою нового керівника країни став візит до Польщі. З президентом Анджеєм Дудою Науседа зустрівся вже 16 липня. У березні 2021 році голова Литви вперше відвідав Київ.

У листопаді 2020 року після парламентських виборів Науседа призначив прем'єр-міністром Інгріду Шимон, свою колишню опонентку під час президентської кампанії.

Литва прийняла у себе кандидата від білоруської опозиції Світлану Тіхановську після президентських виборів у серпні 2020 року. Коли в Білорусі силовики почали жорстоко розганяти мітинги опозиції, Науседа в гуманітарних цілях відкрив кордон для всіх білорусів.

Науседа Гітанас - Фото 6

Литовський президент за підтримки очільників Латвії та Польщі представив план врегулювання білоруської кризи, який складався з трьох пунктів, включаючи заклик до створення національної ради від уряду Білорусі та громадянського суспільства. Науседа в інтерв'ю 13 серпня заявив, що Лукашенко «більше не є законним лідером».

Гітанас Науседа — активний прихильник збереження санкцій проти Російської Федерації до закінчення агресії проти України. Про це він повідомив у серпні 2019 року під час зустрічі в Берліні з канцлером Ангелою Меркель.

Науседа Гітанас - Фото 7

Зустріч з російським президентом Володимиром Путіним, за словами голови Литви, малоймовірна і безглузда поки Росія підтримує ескалацію конфлікту на Сході України. Науседа вважає, що формула Штайнмайера, як вирішення конфлікту на Донбасі вигідна Російської Федерації, ніж Україні.

Можливий імпічмент

У лютому 2021 року у місцевих ЗМІ з'явилися інформація про те, що у новій правлячій коаліції велися переговори про імпічмент президента.

Можливими причинами називали перевищення головою держави повноважень. По-перше, він нібито втручався у процедуру призначення командувача військової розвідки, що є обов'язком міністра оборони. 

По-друге, його участь у засіданнях Європейської ради. На думку деяких консерваторів це є прерогативою прем'єр-міністра, а не президента. Однак далі розмов у ЗМІ справа про імпічмент не зрушила.

Науседа Гітанас - Фото 8

Статки

Згідно з даними литовського бюджету на 2021 рік, зарплата президента Науседи становить 9680 євро без вирахування податків. «На руки» голова Литви отримує 5623 євро на місяць.

Посилання

Facebook

Instagram

Twitter

Відео

Згадки про персону