Оксана Середюк: ресторатор, у якого відвідувачі помирають від ботулізму
Оксана Середюк разом зі своїм чоловіком Тарасом чотирнадцять років тому вирішила зайнятися ресторанним бізнесом. Спочатку це був франчайзинг, потім своя справа - мережа ресторанів Mafia. Розкрутивши цю марку, подружжя створило і декілька інших. Однак якість страв у цих ресторанах досі залишається сумнівною. Відвідувачі часто скаржаться на отруєння після відвідин ресторанів. А в 2017 році одна з відвідувачок Mafia після порції суші померла від ботулізму. Навіть самі співробітники ресторану вважають за краще споживати там лише морозиво.
1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Оксана Середюк про ведення бізнесу з чоловіком
7. Оксана Середюк про виховання дітей
8. Оксана Середюк про жінку в бізнесі
Біографія
Оксана Середюк як справжня леді приховує рік свого народження. Відома лише дата - 28 липня. Рідне місто ресторатора - Київ.
Освіта
Здобула педагогічну освіту.
Сім'я
Чоловік - Тарас Середюк. Одружені з 1994 року. Він також уродженець Києва. Народився 9 березня 1970 року. За освітою військовий зв'язківець. Закінчив Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації. Має також диплом юриста, який отримав у Національній юридичній академії України. Крім того, навчався в Міжнародному інституті бізнесу.
Першим його бізнесом став продаж мобільних телефонів, яким він займався до 2006 року. Із ним Оксана познайомилася банально: Тарас поступився їй місцем в автобусі.
Подружжя вже чотирнадцять років займається спільним бізнесом.
Пара вважається однією з найміцніших в українському бізнесі. Доказом того є народження трьох дітей.
Причому різниця між старшою донькою і молодшим сином - п'ятнадцять років. Дочка Марія народилася в 2001 році, син Іван - у 2010 році. Молодший син, ім'я якого в відкритих джерелах не згадується, з'явився на світ у 2016 році.
Кар'єра
Протягом чотирьох років, з 2004 по 2008 роки, разом ыз чоловіком Тарасом Оксана Середюк займалась франчайзингом ресторанів Якіторія і Potato House. Купівля останнього обійшлась Середюкам у десять тисяч доларів, плюс вони інвестували в проект ще сто п'ятдесят тисяч доларів.
Перші два ресторани Potato House, які вони відкрили в Харкові, приносили небагато прибутку. Оксана і Тарас ледь заробляли дві-три тисячі доларів на місяць. Тільки третій ресторан почав приносити їм дохід.
Через два роки після придбання франчайзингу Potato House Оксана і Тарас Середюк за чверть мільйона доларів придбали права на Якіторію. З цією мережею японських ресторанів подружжя знову вирушило завойовувати Першу столицю. Саме в Харкові вони відкрили перші три заклади.
Закріпившись в бізнесі, подружжя підприємців стало замислюватися і про свою справу. Такою стала мережа ресторанів Mafia.
Спочатку Середюки планували відкрити заклад у форматі “speakeasy”, що нагадувало підпільні бари США в епоху “сухого закону”. Але в останній момент передумали і обрали формат середземноморського ресторану. Першу Mafia також відкрили в Харкові. У кінці 2008 року ресторан з'явився і в столиці.
Завоювавши популярність серед відвідувачів, Оксана і Тарас вирішили заснувати ще одну мережу ресторанів. Нею стала Casta, де, крім японської кухні, з'явилися ще і бургери.
Перший ресторан цієї мережі підприємці відкрили на Хрещатику в 2012 році.
Спільно з популярним шеф-кухарем і ведучим Ектором Хіменес-Браво подружня пара Середюків у 2016 році відкрила ресторан китайської кухні BAO Modern Chinese Cuisine. У цей проект бізнесмени вклали понад мільйон доларів. Усього за рік ресторан окупився.
Крім того, в їхню “ресторанну імперію” входять такі заклади, як: Georgia, Brilliant Bar, а також Гра з вогнем. Останній, як і Casta, відкрився в Києві на Хрещатику. Це перший у бізнесі Середюків український ресторан.
Створюючи його, подружжя відмовилось від класичних для української кухні борщів і вареників. Їх замінили стейки з добірного українського м'яса і карпаччо з вітчизняних складових.
Із 2017 року підприємці зайнялися оновленням інтер'єру Mafia. У цей процес подружжя інвестувало вісімсот тисяч доларів.
У середньому оновлені ресторани окупаються за два-три роки, приносячи в місяць до тридцяти тисяч доларів.
У тому ж році Оксана і Тарас Середюки займались не тільки ремонтом, а й відкриттям нових ресторанів. Їх компанія відкрила ще дванадцять закладів.
У 2017 році два ресторани (ВАО і Гра з вогнем) увійшли в Топ найкращих київських ресторанів за версією журналу “Новий час”. Цей же журнал неодноразово включав Оксану Середюк у список ста найбільш успішних українок.
У 2018 році знову в співпраці з Ектором Хіменес-Браво Оксана і Тарас Середюки у центрі Києва відкрили ресторан в'єтнамської кухні NĂM Modern Vietnamese Cuisine.
По франшизі бізнесменів у Молдові працює шість їхніх ресторанів. В одинадцяти містах України у подружжя п'ятдесят ресторанів, тринадцять із яких працюють по франчайзингу.
Підприємці оцінюють свій бізнес в п'ятдесят мільйонів доларів.
Компромат
Величезний скандал розгорівся в квітні 2017 року. Дві жінки у київському ресторані мережі Mafia замовили вечерю додому. Одна з них померла вночі уві сні, інша - кілька тижнів провела в реанімації. Потерпіла, яка вижила розповіла, що того вечора, крім суші з Mafia, вони нічого не їли.
Ресторатори відразу ж заявили, що жінки отруїлися чадним газом, а не екзотичною стравою. Нібито у них навіть був висновок патологоанатома, який робив розтин загиблої жінки. Але на той момент висновка не було навіть у правоохоронних органів.
Була проведена перевірка квартири на предмет витоку газу. Але ніяких його ознак не було виявлено. Ресторан, де жінки замовляли їжу, не закрили.
За однією з версій, жінка померла від ботулізму, який міг бути в рибі з ресторану Оксани і Тараса Середюків. Справу зам'яли, нікого винного не знайшли.
Після цього в Мережі з'явилося безліч коментарів від відвідувачів Mafia. Вони писали, що самі труїлися, обідаючи в цій мережі ресторанів.
У Мережі анонімно співробітники ресторанів пишуть, що в Mafia можна їсти тільки морозиво.
Оксана Середюк про ведення бізнесу з чоловіком
Ресторатор розповідає, що ведення бізнесу з чоловіком їй не заважає. Маючи досить великий досвід спільної справи, вони навчилися розділяти сімейні і робочі моменти. Хоча спочатку було нелегко. Але з часом вони навчились вести бізнес, залишаючи домашні проблеми вдома.
Поділ сфер впливу в бізнесі став тим балансом, який допомагає подружжю-партнерам протягом майже п'ятнадцяти років успішно займатися підприємництвом.
Зараз Оксана розповідає, що на роботі вона може згадати у розмові про домашні справи й навпаки. Але подружжя чітко розуміє, що переступивши поріг офісу, вони не чоловік і дружина, а рівноправні партнери у бізнесі.
Вони обидва розуміють, що при обговоренні справ кожен із них виступає не як подружжя іншого, а як люди, що ведуть разом спільний бізнес. Для Оксани і Тараса Середюків неприпустимо виносити домашні проблеми в офіс і з'ясовувати стосунки на людях.
За словами бізнесвумен, у їхній родині ніхто не керується мотивами “я так хочу, адже ми живемо в одній сім'ї”. Кожен із них доповнює іншого. Оксана каже, що вона більш зібрана і активна, а чоловік - людина творча, у якої постійно народжуються нові ідеї.
Середюк розказує, що подружні стосунки навіть допомагають їм у справі. Тому що довіра лежить в основі будь-якого бізнесу. Коли у подружжя постало питання про початок підприємницької діяльності, то вони сказали один одному, що кращого партнера не може і бути.
Оксана Середюк про виховання дітей
Оксана впевнена, що в будь-якій сім'ї, де є діти, повинна бути чітка ієрархія. У ній тато - це не просто глава, це ще й закон. Мама - душа сім'ї, яка може м'яко згладжувати батьківські суворі рішення.
Середюк зазначає, що дитину важливо навчити, що міняти рішення може лише той, хто його прийняв. У сім'ї має бути повага до особистості і рівноправність.
У своїй батьківській практиці вона керується правилом “не вимагати від іншої людини того, чого не можеш зробити сам”. Важливим моментом є пробудження у дітях інтересу до власного розвитку. Оцінки менш важливі, ніж знання.
Головним завданням батьків, на думку бізнесвумен, є допомогти дітям обрати свій напрямок в житті. Дати їм приклад того, що таке любов до своєї другої половинки і до дітей, показати, що таке гармонія в родині.
Оксана Середюк про жінку в бізнесі
Ресторатор вважає, що особливої різниці між чоловіком і жінкою в підприємництві немає. І для жінок немає нічого неможливого ні в бізнесі, ні в інших сферах. Всі труднощі й перешкоди тільки у людині в голові.
Будь-яка представниця слабкої статі цілком може поєднувати в собі відразу кілька ролей: підприємця, партнера по бізнесу, матері-дочки-дружини. Потрібно тільки навчиться розподілити правильно ресурси і час.
Сама Оксана Середюк впевнена, що у неї виходить поєднувати всі ці ролі успішно. Про себе вона говорить, що м'яка за формою, але жорстка за змістом.