Олег Мкртчян
  • Дата народження
    7 вересня 1966
  • Країна
    Росія
  • Соцмережі
Олег Мкртчян
4089

Олег Мкртчян

Олег Мкртчан: український мільярдер вірменського походження, який заробляє на металургії

Олег Мкртчян - Фото 1

Олег Мкртчан є одним із трьох засновників одного з головних металургійних підприємств України. Підозрюється в розкраданні 85 мільярдів рублів, на підставі чого затриманий російськими правоохоронцями. У нинішній час знаходиться під слідством.

Біографія

Мкртчан Олег Артушевич народився 7 вересня 1966 року в Росії (Армавір). Має вірменське походження. Відомий як український мільярдер, гендиректор Індустріального союзу Донбасу.

Сім'я

Одружений, має чотирьох дітей.

Освіта

Вивчився на інженера-технолога в Ставропольському політехнічному інституті.

Кар'єра

Власник "Індустріального Союзу Донбасу", який вважається найбільшим металургійним підприємством України, працює у цій компанії з 1997 року. Спочатку був начальником управління металургії, пізніше став першим заступником виконавчого директора.

У 2002 році призначений генеральним директором ІСД, посаду якого займає донині.

В його обов'язки входить управління корпорацією, а також координування всіх підконтрольних групі структур. Головою ради директорів підприємства є Сергій Тарута.

Крім металургійного бізнесу Мкртчан має інтерес до футболу. Разом з Тарутою він заснував донецький ФК "Металург", а також володіє краснодарським ФК "Кубань". Фінансує олімпійський спорт в Україні, надає підтримку проектам мистецтва і культури.

Олег Мкртчян - Фото 2
Олег Мкртчян - Фото 3
Олег Мкртчян - Фото 4
Олег Мкртчян - Фото 5

Компромат

Нещодавні партнери і соратники по бізнесу Олег Мкртчан, Сергій Тарута та Віталій Гайдук вже кілька років ведуть між собою судові тяжби у Високому суді правосуддя Англії. Сперечаються за мільярд доларів, які після продажу половини акцій "Індустріального Союзу Донбасу" (ІСД) російським бізнесменам ніяк не можуть поділити.

Зокрема, після того, як відбулася угода, яка стала однією з найгучніших за останнє десятиліття, Гайдук зажадав від партнерів більше 800 мільйонів доларів, які ті, на його думку, йому не доплатили.

Річ в тому, що до 2009 року всі троє бізнесменів у рівній мірі володіли корпорацією ІСД. Коли ж Віталій Гайдук залишив металургійний бізнес, то отримав від Тарути і Мкртчана 950 мільйонів доларів за свою частку.

В той самий час українські олігархи вели переговори з російськими підприємцями з приводу продажу їм контрольного пакета акцій свого підприємства. За словами Гайдука, тоді він домовився з Мкртчаном про те, що якщо інвестори оцінять акції ІСД вище, то він отримає від соратників додаткову суму.

І дійсно за половину акцій своєї корпорації Тарута і Мкртчан заробили 2,7 мільярда доларів, а це значить, що Гайдук мав отримати замість 950 мільйонів доларів 1 мільярд 700 мільйонів. Але не отримав. Ось він і вирішив вимагати належні йому гроші від своїх колишніх партнерів.

З першим судовим позовом Гайдука Сергій Тарута подав на нього і на Мкртчана зустрічні позови, в яких зажадав половину київського п'ятизіркового готелю Hyatt і гірничо-металургійного підприємства.

Попри те, що Гайдук почав судові розгляди ще в 2016 році, справа досі перебуває в підвішеному стані через арешт Мкртчана, який на початку 2018-го був затриманий російськими правоохоронцями за підозрою в розкраданні понад 100 мільйонів доларів і зараз знаходиться в московському СІЗО.

Уже до кінця того ж року слідчий комітет завершив розслідування кримінальної справи стосовно гендиректора корпорації ІСД, в результаті якого звинуватив Олега Мкртчана в розкраданні 85 мільярдів рублів (раніше ця цифра становила лише 1 мільярд), які він отримав від Зовнішекономбанку на розвиток своєї компанії. Цікаво, що сам ЗЕБ не висував бізнесменові ніяких вимог і навіть відмовився називати себе потерпілою стороною.

У зв'язку з новими даними про злочин суд продовжив термін арешту Мкртчана на 12 місяців. Адвокат олігарха спробував домогтися зміни запобіжного заходу своєму клієнтові, але отримав відмову. Під домашній арешт підозрюваного не випустили через те, що він може загрожувати свідкам або сховатися від правосуддя. Крім того, захист наполягав на тому, що бізнесмен не причетний до розкрадання кредитних грошей, оскільки не займався договорами між ЗЕБом і офшорною фірмою Margit Holding Ltd.

Слідчі ж стверджують протилежне: за попередніми даними, гендиректор ІСД, залучивши кілька мільйонних кредитів для розвитку свого підприємства, які йому видав Зовнішекономбанк, вивів на свої офшорні рахунки близько 1 мільярда рублів.

Пізніше правоохоронці з'ясували, що на особисті потреби бізнесмен витратив не один, а 85 мільярдів рублів. А щоб приховати розкрадання коштів, він протягом декількох років регулярно сплачував відсотки по кредиту.

Люди з близького оточення олігарха говорили, що все було дещо інакше.Так, у 2011 році ЗЕБ видав своїй кіпрській фірмі Margit Holding Ltd кредит в розмірі 85 мільярдів рублів, які компанія перевела на облаштування Алчевського металургійного комбінату під заставу цього ж активу. Частина цих грошей пішла на будівництво електростанції, модернізацію старого обладнання і покупку нового.

Однак варто врахувати, що Олег Мкртчан володів тільки ¼ акцій ІСД, інша ж частина корпорації належала ЗЕБу. До 2014 року бізнесмен від імені комбінату справно платив відсотки по кредиту, але після зміни влади і проголошення ЛНР і ДНР більше не міг здійснювати платежі. Тому через 2 роки Margit Holding Ltd передала борг іншій дочірній фірмі ЗЕБа.

Цікаво, що співробітники банку під час допитів заперечували факт скоєння злочину Олегом Мкртчаном, оскільки в 2016 році між трьома учасниками кредитного договору (банком, фірмою Margit Holding Ltd і металургійним комбінатом) було укладено додаткову угоду, яка продовжує термін виконання кредитних зобов'язань до 2020 року. А це означає, що до того часу не можна говорити про розкрадання коштів.

При цьому, попри заперечення ЗЕБом факту злочину і відмову подавати позов проти Мкртчана, російські слідчі через суд домоглися арешту двох активів бізнесмена - "Ревякінського металургійного комбінату" в Тульській області і "Ставсталі" у Ставропольському краї. Незабаром стало відомо, що ці підприємства вже не належать власнику ІСД, а значить не можуть бути арештовані.

Згідно з останніми новинами, олігарх ще знаходиться під вартою в Росії.

Статки і джерела доходів

У 2010 році видання "Фокус" оцінило капітали Олега Мкртчана у 507 мільйонів доларів, розташувавши його на 20-му місці у своєму рейтингу. Цікаво, що його партнер Сергій Тарута в тому ж році розмістився рядком вище зі статками 532 мільйони доларів. Після того, як бізнесмени продали контрольний пакет акцій свого головного активу ІСД росіянам, у них залишилося 49,9% акцій холдингу. У 2012 році олігарх зайняв вже 14 місце в списку українських багатіїв за версією журналу "Фокус". Його статки значно зросли і досягли понад 1 мільярд 200 тисяч доларів.

Згадки про персону