Олександр Буряк
  • Дата народження
    23 травня 1970
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олександр Буряк
1758

Олександр Буряк

Олександр Буряк: аграрний барон з невгамовною жадібністю

Олександр Буряк є українським бізнесменом і політиком. Не менш відомий своєю невгамовною жадобою до грошей. Заради власного збагачення олігарх разом зі своїм братом Сергієм використовує можливості зв'язків і посади, перебігає від однієї політичної сили до іншої, "кидає" банки і засіває тисячі гектарів українських земель. Як не сумно, все це не заважає "аграрному барону" бути народним депутатом і спокійно кататися на власній незареєстрованої яхті вартістю мільйон доларів.

Біографія

Буряк Олександр Васильович народився в 1970 році в Донецьку. Він є досить амбітним бізнесменом і політиком. Хоча більше бізнесменом, оскільки політична діяльність українським підприємцям потрібна переважно для лобіювання своїх інтересів. Тому, бувши нардепом, Олександр вельми скромно себе вів, щоб сильно не світитися. Як кажуть, гроші люблять тишу. І це добре засвоїв олігарх.

Він був і залишається одним з найбільш багатих людей в парламенті. Так, в 2006 році його дохід (за офіційними даними) склав 525 мільйонів гривень. Підприємство "Брокбізнесбанк" дозволило Олександру Буряку зайняти своє місце серед найвпливовіших бізнесменів і політиків.

Особисте життя і сім'я

Батька Олександра звуть Василь Данилович. Він з 1991 року був 1-м заступником голови правління українського "Ощадбанку". У нинішній час займає посаду заступника в тому ж банку. Про матір олігарха нічого не відомо.

У родині Олександр Буряк не один. У нього є старший брат Сергій та молодший Дмитро. Сергій також свого часу був народним депутатом України (обирався протягом декількох скликань), а також працював в Податковій адміністрації України. Має сина і доньку (племінники Олександра). І якщо старші брати хоч якось фігурують в ЗМІ, то про молодшого практично нічого не відомо.

Донецький бізнесмен одружений на Марині Леонтіївні (1972 р.н.). Вона очолює одне з управлінь "Брокбізнесбанку".

Сам же Олександр Буряк любить подорожувати і кататися на водних лижах (про це свідчить також наявність власної яхти).

Освіта

Вищу освіту бізнесмен отримав в престижному столичному виші - КНУ ім. Т .Шевченко, який закінчив в 1993 році. Навчався на факультеті кібернетики, вивчав прикладну математику.

Бізнес-кар'єра і політична діяльність

Відразу після університету Олександр Буряк став керівником підприємства "Елефант", а трохи пізніше - заступником гендиректора компанії "Геката". Крім цього, був на високих посадах в комерційній фінансовій структурі "Банк ділової співпраці".

У 1996 році почав працювати у горезвісному "Брокбізнесбанку". Спочатку займав посаду директора департаменту з міжнародних відносин, а після того, як старший брат був обраний нардепом, моментально став гендиректором банку.

Незабаром і Олександр пішов по стопах брата і також балотувався в народні депутати. Хочемо зауважити, досить успішно: його обирали нардепом України протягом 5-ти скликань. У Верховній Раді Буряк був не дуже розбірливим. Спочатку знаходився в партії "Наша Україна", потім перейшов до фракції "Народної демократичної партії", трохи пізніше - в групу "Відродження регіонів". Згодом було співробітництво з "Демократичним союзом", "Партією промисловців і підприємців України" і "Трудовою Україною". Всі ці політспільноти мали щось спільне - підтримували політику Кучми.

В кінці 2005-го брати приєдналися до БЮТ, займаючись питаннями фінансів і діяльності банківських установ.

Коли в 2007 році Тимошенко сформувала коаліцію, Буряк очолив Державну податкову службу. Пропрацював в податковій до 2010-го. Одні джерела стверджують, що політик сам подав у відставку після приходу до влади Януковича і Азарова, інші ж кажуть, що його виключили з Блоку Тимошенко за те, що він підтримав новий Податковий кодекс, який свого часу викликав серйозні протести.

У 2013 році обидва брати продали більшу частину своїх акцій (80%) "Брокбізнесбанка" власнику групи "ВЕТЕК" Сергію Курченко, залишивши за собою певну частку фінансової компанії. Після цього Олександр Буряк зайняв посаду заступника голови Наглядової ради.

Чутки та компромат

Про братів Олександра і Сергія Буряках перестало чути ще з 2014-го року. Займаючись політикою ще при владі Віктора Януковича, вже після Майдану вони залягли на дно. Це й не дивно, адже ними зацікавилася Прокуратура і Конгрес США, які почали займатися тіньовою діяльністю багатьох політиків і бізнесменів України.

За даними американського видання "PRNewsChannel", в списку "злочинців" виявилися і брати Буряки. Насправді ж ні Сергій, ні Олександр нікуди не поділися, а продовжують вести свій агробізнес, просто по-тихому.

Своїм становищем брати зобов'язані своєму батькові, який за час своєї трудової діяльності зав'язав багато корисних ділових і дружніх зв'язків (з тим же главою НБУ Володимиром Стельмахом, сім'єю глави НБУ в Донецьку Сергія Арбузова, керівником ПАТ "Стирол" Миколою Янковським та іншими).

Буряк і Арбузов

До речі, стосунки з сім'єю Арбузова Буряки підтримували протягом усього часу, і коли той увійшов у велику політику (став віце-прем'єр-міністром), справи у "Брокбізнесбанку" різко пішли вгору. Ходили чутки, що Сергій Арбузов особисто обдзвонював керівників державних банків і "просив" їх кредитувати "Брокбізнесбанк". Так, Буряк вніс в один з держбанків заставу у вигляді офісного центру на Саксаганського, 115а (адреса, на якій значаться всі його структури).

Не збираючись виплачувати взятий кредит, Буряк за допомогою адвокатів провернув схему, в результаті якої після судових тяжб забрав назад свою заставу і банально "кинув" людей, що довірилися рекомендацій банкірів.

Той же Арбузов підштовхнув бізнесмена продати Курченко свій банк, а більшу частину своїх активів (страхову компанію і пенсійні фонди) продати Хомутиннику. Зважаючи на свої зв'язки, олігарх сам говорив, що через тісне переплетення бізнесу і влади, партійність - це лише формальність. Головне те, з ким ведуться справи.

Аграрні барони

Братів Буряків часто називають "аграрними баронами", які мають досить великий і прибутковий бізнес в аграрній сфері. Тому вони без особливих роздумів продали фінансову компанію. Їх корпорація "Сварог Вест Груп" володіє великою частиною земель в Хмельницькій, Житомирській та Чернівецькій областях. А це, на секундочку, близько 80 тисяч гектарів землі, на якій вирощуються зернові і бобові культури, цукрові буряки, соя, квасоля, гарбузи. Крім цього, підприємство контролює великі молочні ферми, фруктові сади і цукрові комбінати (продукція яких йде на експорт). Середній заробіток з кожного підконтрольного корпорації підприємства - близько 700 доларів з одного гектара.

Ділянка в Пущі-Водиці

У 2004-му в ЗМІ активно обговорювали дію Київради, яка безпідставно і незаконно виділила Олександру Буряку велику ділянку землі в Пущі-Водиці (її площа становила 1,17 гектара). Напевно, в цій афері були залучені політичні зв'язки бізнесменів. Через рік, у травні 2005-го, Шевченківським районним судом позов Віталія Кононова (глави Партії зелених) був задоволений, а таке рішення київської влади було визнано незаконним.

Буряк і яхти

Всім відомо, що Олександр Буряк, як і багато олігархів, захоплюється водними лижами. Але не тільки ними. Любить бізнесмен також кататися на дорогих яхтах. Так, кореспонденти програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" провели дослідження, в результаті якого показали, хто з чиновників володіє найдорожчими яхтами в Києві. Журналістам, до слова, довелося чимало потрудитися: вони протягом місяця спостерігали за столичними пірсами, щоб дізнатися, хто ж з багатих українців дозволяє собі таку розкіш. Серед власників елітних яхт було багато народних депутатів (які згідно з законом не мають права займатися бізнесом) і суддів.

У списку опинився колишній нардеп і чинний бізнесмен Олександр Буряк. Фактично, йому належить англійська яхта "Princess Fly", вартість якої становить не менше 1 мільйона доларів, хоча офіційно вона записана на підприємство "Грандіс", яке заснував Олександр.

Крім цього, не так давно в ЗМІ розійшлася інформація про те, що в порту Туреччини загорілася яхта під назвою "Королева Анна". Як з'ясували кореспонденти LifeNews, елітним судном, ціна якого досягала 5,7 мільйона євро, володіли брати Буряки. Куплена вона була в 2009 році - якраз в той час, коли Буряк працював у податковій інспекції.

Статки і джерела доходів

За деякими даними зі ЗМІ, Буряк Олександр Васильович пов'язаний з багатьма комерційними структурами:

  • АБ і ЗАТ СК "Брокбізнесбанк";
  • ЗАТ ТД "Український рис";
  • ТОВ "Київська нерухомість";
  • ВАТ "Концерн Стирол";
  • ВАТ "Агрохімцентр";
  • ВАТ "Автокапітал";
  • ТОВ "УкрАвтоЗАЗ-Сервіс";
  • ЗАТ ХК "Укргазгрупп";
  • ТОВ "Енергетична група";
  • ТОВ "Редан";
  • Корпорацією "Сварог Вест Груп".

"Сварог Вест Груп" є головним активом братів. Підприємство лідирує серед 20-ти найбільш ефективних аграрних компаній країни в рейтингу Форбс. Колись керівництво віддало пріоритет вирощуванню сої, і сьогодні цей бізнес приносить величезні доходи завдяки великому попиту на світовому ринку. Так, соєю засівається половина всіх земельних ділянок компанії (а це 40 тисяч гектарів!).

Доходи "Сварог Вест Груп" в 2017 році склали близько 110 мільйонів доларів. У нинішній час керівники корпорації планують побудувати потужний завод з переробки цієї культури. Приблизна вартість проекту становить 30-35 мільйонів.

Олександр Буряк разом з братом Сергієм постійно входять до числа найбагатших українців.

В 2011 році їх статки були оцінені експертами видання "Фокус" в 382 мільйони доларів і принесли їм 45-у позицію в списку українських олігархів. Журналісти "Кореспондента" у тому ж році оцінили матеріальне становище Буряків в 288 мільйонів доларів, поставивши їх на 43 місце в своєму рейтингу. Через 2 роки після цього доходи олігархів з Донецька були оцінені в 360,5 мільйонів "зелених" за версією журналу "Фокус".

Неабияк "збіднів" олігарх до 2018 року - експерти бізнес-видання "Форбс" оцінили стан Олександра Буряка в 82 мільйони доларів.

Згадки про персону