Олександр Дубілет: ексглава ПриватБанку, якого підозрюють у доведенні банку до неплатоспроможності
Олександр Дубілет вважається одним з кращих українських банкірів та управлінців. При цьому, Генпрокуратура завела проти нього кілька кримінальних справ, пов'язаних з доведенням ПриватБанку до неплатоспроможності і виведенням грошей в особливо великих розмірах. Ходять чутки, що всі колишні топ-менеджери банку сховалися від правосуддя за кордоном.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Дубілет Олександр Валерійович народився в Дніпропетровську 25 жовтня 1962 року. Є досвідченим банкіром і бізнесменом. Майже 20 років обіймав посаду голови правління ПриватБанку, який є одним з найбільших фінустанов України.
Сім'я
Олександр Дубілет одружений, має двох дітей.
Син Дмитро раніше очолював ІТ-департамент ПриватБанку, проте був звільнений у зв'язку з його націоналізацією.
Після цього він заснував перший інтернет-банк під назвою Monobank. Розробив і розвиває державний проект iGov.
Освіта
Вищу освіту Олександр Дубілет отримав в Дніпропетровському металургійному інституті, де вивчав економіку підприємств. У студентські роки познайомився з майбутнім віце-прем'єром, міністром соціальної політики Сергієм Тігіпко, з яким Олександр навчався на одному курсі. У 2000 році отримав ступінь кандидата економічних наук.
Кар'єра
Після інституту він влаштувався на Нижньодніпровський трубопрокатний завод ім. К. Лібкнехта, спочатку - економістом, потім - майстром. У 1988 році перейшов на підприємство з виробництва металоконструкцій, де його призначили комерційним директором.
У 1992 році Олександр Дубілет почув, що в новостворений ПриватБанк набираються співробітники, і попросився до колишнього однокурсника Сергія Тігіпко на роботу. Той його взяв на посаду керівника валютного відділу. Уже через рік банкір-початківець був підвищений до першого заступника гендиректора банку.
У 1997 році Олександр Дубілет особисто очолив ПриватБанк, а також увійшов до числа акціонерів підприємства (3%). Залишався главою правління банку майже 20 років (аж до його націоналізації у 2016-му).
Хоча банкір дотримується принципу залишатися якомога далі від політики, за свою кар'єру у фінансовому секторі одного разу він все-таки вирішив піти в політику. Так, у 2000-х Дубілет спробував стати депутатом Дніпропетровської облради, але програв вибори. Після цього, бізнесмен почав говорити, що як він, так і його банк повинні бути поза політикою, щоб кожен клієнт незалежно від політичних переконань міг отримати необхідні йому фінансові послуги.
Олександра Дубілета не раз визнавали одним з кращих в Україні управлінців. Наприклад, у 2004 році він отримав звання "Фінансист року" в рамках всеукраїнської номінації "Людина року - 2003". Через десять років експерти видання "ІнвестГазета" визнали його восьмим серед сотні кращих топ-менеджерів України.
Чутки і компромат
Колишній глава найбільшого українського банку Олександр Дубілет - вкрай небагатослівний і вельми працьовитий. Він рідко відвідував зустрічі банкірів з керівниками НБУ і ще рідше зустрічався з журналістами. При цьому, в його близьке оточення входили колишні керівники НБУ Володимир Стельмах та Сергій Арбузов.
Говорять, Дубілет міг працювати по 17 годин на день, надавав перевагу онлайн нарадам, вважав себе чудовим продавцем, а також постійно пропонував рішення, які й зробили ПриватБанк одним з найуспішніших в Україні.
Однак, присвятивши бізнесу Коломойського майже 20 років свого життя, Олександру Дубілету так і не судилося продовжити кар'єру гендиректора найбільшого в Україні банку. 21 грудня 2016 року Приватбанк був націоналізований, а всі його топ-менеджери - звільнені.
Крім цього, Генпрокуратура завела кримінальне провадження на підставі ст. 218 і 220, почавши розслідувати справу щодо виведення з банку великої суми коштів і доведенні його до неплатоспроможності. До розслідування долучилися НАБУ і САП, які провели кілька обшуків в офісах банку.
За інформацією НАБУ, розслідування проводиться на підставі того, що посадові особи ПриватБанку підозрюються в зловживанні своїм службовим становищем і розтраті грошей банку в особливо великих розмірах, що завдало державі значних збитків на суму понад 116 мільярдів гривень.
Не офіційна ж версія подій говорить, що головний власник націоналізованого банку Ігор Коломойський відмовився повертати державі борг, тому влада в якості компенсації "присвоїла" собі один з його бізнесів.
Після націоналізації ПриватБанку Коломойський почав судитися з НБУ, а НБУ, в свою чергу, з олігархом. Звичайно ж, всі ці з'ясування зачепили і Олександра Дубілета.
У вересні 2017 року він подав проти ПриватБанку і медіакомпанії "Інтерфакс-Україна" позов про захист честі, гідності та ділової репутації на підставі того, що в липні чинний глава банку Олександр Шлапак на прес-конференції в центрі "Інтерфакс-Україна" заявив про його причетність до видачі ПриватБанком 36 фіктивних кредитів.
Вже 19 червня 2018 року Дубілет виграв позов, домігшись того, що Апеляційний суд Києва зобов'язав ПриватБанк публічно спростувати звинувачення на адресу колишнього глави банку, які були визнані передчасними. Шлапак спробував оскаржити рішення суду, однак його апеляція була відхилена.
У тому ж 2017 році в ЗМІ з'явилася інформація про те, що колишні топ-менеджери націоналізованого банку втекли від правосуддя і зникли десь за кордоном. Деякі видання навіть писали про те, що 11 фігурантів кримінальних справ, пов'язаних з Приватбанком, оголошені в міжнародний розшук.
У відповідь на це екс-власник скандального банку Ігор Коломойський заявив, що все це неправда: ніхто з колишніх керівників Привату не приховується і не збирається цього робити. Одні як і раніше знаходяться в Україні, інші - відпочивають за кордоном.
Статки і джерела доходів
На жаль, даних про те, скільки заробляє Олександр Дубілет, у відкритих джерелах немає. Однак відомо, що кілька років поспіль перед націоналізацією річний дохід ПриватБанку становив близько 1 мільярда гривень.