Олександр Янукович
  • Дата народження
    10 липня 1973
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олександр Янукович
953

Олександр Янукович

Олександр Янукович: стоматолог за освітою, олігарх за покликанням

Олександр Янукович - Фото 1

Олександр Янукович - не публічний син четвертого Президента України. Поки його молодший брат займався політикою, він неформально керував бізнесом так званої "сім'ї" свого батька. Попри чутки про наркозалежність, успішно керує активами в Києві, Донецьку та Криму.

  1. Біографія
  2. Сім'я
  3. Освіта
  4. Кар'єра
  5. Компромат
  6. Кримінальні справи і розшук
  7. Чутки про наркозалежність
  8. Розкрадання більше 2 мільярдів гривень
  9. Зв'язок Януковича і Порошенка
  10. Робочий візит в ДНР
  11. Статки і джерела доходів

Біографія

Янукович Олександр Вікторович народився 10 липня 1973 року в Єнакієвому на Донеччині. Займається бізнесом. Очолює корпорацію "Менеджмент ассетс компані" (МАКО). Раніше володів "Всеукраїнським банком розвитку", який згодом був ліквідований за підозрою в причетності до корупційних схем, а також вже не існуючим телеканалом "Тоніс". З 2014 до 2017 року перебував у міжнародному розшуку.

Сім'я

Олександр одружений, має двох синів.

Крім того, у нього був молодший брат Віктор, який займався політикою і трагічно загинув в Росії (потонув в озері Байкал) у 2015 році.

Освіта

Перша освіта - медична (вивчився на лікаря-стоматолога). Як говорив його молодший брат, за фахом він не працював жодного дня, тому пізніше вступив на економічний факультет Донецького національного університету.

Кар'єра

Бізнесом Олександр Янукович почав займатися ще на початку 90-х років. Спочатку працював менеджером на декількох підприємствах, в тому числі й у "Донбаснафтопродукті". Зібравши трохи грошей, став інвестувати їх в будівництво.

Займається підприємницькою діяльністю в сфері фінансів, девелопменту та нафтопродуктів. За деякими даними, вів справи з колишнім віце-прем'єром Сергієм Арбузовим і міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком. Кажуть, в період Помаранчевої революції жив з сім'єю в Донецьку.

Як повідомляли кореспонденти видання "Форбс", Олександр Янукович фактично управляв активами свого батька. За допомогою своєї компанії "МАКО" побудував бізнес-центри "Північний" і "Столичний", а також готельний комплекс з яхт-клубом в Балаклаві.

До недавнього часу володів "Всеукраїнським банком розвитку", який заснував у кризовому 2009 році. За два з половиною роки, якраз під час президентства батька, збільшив прибуток банку на 1240%. До кінця 2012 року ВБР відкрив 23 відділення по всій Україні, 11 з яких знаходились в Донецькій області.

Олександр Янукович - Фото 2
Олександр Янукович - Фото 3
Олександр Янукович - Фото 4
Олександр Янукович - Фото 5

Компромат

Кримінальні справи і розшук

Якщо про молодшого сина Віктора Януковича журналісти і експерти відгукуються лояльно, то старшого пов'язують з низкою корупційних скандалів і відмиванням грошей в особливо великих розмірах.

Так, у лютому 2014 року правоохоронні органи Женеви відкрили кримінальну справу проти Олександра Януковича і його батька, яких підозрювали в заволодінні державними коштами.

Уже в березні того ж року Євросоюз і Канада ввели проти скандальної сім'ї фінансові санкції, а через місяць Олександр Янукович був оголошений у всеукраїнський розшук. СБУ висунула йому підозри в перевищенні службових повноважень, а також підробці і видачі неправдивих документів, що призвело до тяжких наслідків.

У 2015 році СБУ зайнялася його компанією "Мако трейдинг", висунувши їй підозри у фінансуванні тероризму, а Інтерпол оголосив його в міжнародний розшук.

Втім, ховатися синові екс-президента довго не довелося, тому що в травні 2017 року той же Інтерпол підтвердив, що Олександр більше не знаходиться у списку розшукуваних.

Чутки про наркозалежність

Попри те, що деякі інтернет-джерела впевнено називають старшого сина Віктора Януковича ін'єкційним наркоманом, ця інформація досі не підтверджена.

Чутки про можливу залежність бізнесмена з президентської родини поповзли з 2006 року, коли журналістка Тетяна Чорновіл поїхала до Миколаєва шукати яхту Олександра. У клубі їй сказали, що яхта належить одному з синів Януковича, а саме тому, "який наркоман!".

Оторопівши від такої новини, Чорновіл зустрілася у Верховній Раді з депутатом Віктором Януковичем і безпосередньо запитала, кому з братів належить яхта. Віктор підтвердив, що нею володіє Олександр, оскільки сам він захоплюється більше автомобілями.

Пізніше ЗМІ писали про те, що нібито Анна Герман в ефірі програми "Шустер Live" розбовтала один із секретів головного "регіонала" про пристрасть його старшого сина до наркотичних речовин. Хоча прямого підтвердження цьому знайдено не було.

Розкрадання більше 2 мільярдів гривень

Маєток родини Януковичів був не єдиним місцем, де колишній гарант зберігав все найцінніше. У політика були банки, де знаходилися його заощадження. Один з них - Всеукраїнський банк розвитку (ВБР), яким одноосібно володів його син Олександр.

Примітно, що за час президентства свого батька стоматолог і економіст за освітою Олександр зумів за короткий час в рази збільшити прибутковість банку. Стрімке поширення впливу над фінансовими потоками країни не сподобалося навіть давнім партнерам Віктора Януковича - політикам і бізнесменам з оточення Ріната Ахметова і Дмитра Фірташа.

Після того, як президент сховався від правоохоронних органів України, ті взялися за бізнес його старшого сина. Так, у 2014 році МВС розпочало слідство у справі можливого відмивання доходів соратниками колишнього глави держави.

Розслідування привело правоохоронців до "Укрзалізниці", яку ВБР кредитував за рахунок депозитів своїх співробітників. Нібито ті, маючи десятки мільйонів гривень, вирішили покласти їх у свій банк.

У 2015 році правоохоронці заарештували понад 2,5 мільярда гривень на рахунках Всеукраїнського банку розвитку, підконтрольного Олександру Януковичу. Однак протягом наступних двох років суд почав поступово знімати арешти.

Цікаво, що як тільки рахунки було розблоковано, їх власники тут же почали виводити з банку гроші. Так, Олександр Костильов, який значився співробітником ВБР середньої ланки, в кінці 2016 року, отримавши доступ до грошей, вивів через довірену особу нібито свої 24 мільйони гривень готівкою. Так само вчинили й інші вкладники, які раніше нібито позичили по кілька десятків мільйонів гривень у Яшара Ходжаєва - власника фірми, на яку, як виявилося, записана резиденція Межигір'я.

У підсумку, за 2016-2017 рік люди Олександра Януковича встигли вивести з банку 2 мільярди гривень, залишивши під арештом всього 500 мільйонів.

Зв'язок Януковича і Порошенка

Цікаво, що мільярди гривень, які на деякий час були заарештовані судом, Олександр Янукович вивів готівкою через посадові особи за допомогою банку Петра Порошенка.

Долю ВБР було визначено: банк вирішили ліквідувати. Тому для зняття коштів вкладники повинні були відкрити рахунки в будь-якому з банків, на які перенаправлялись їхні гроші.

Цікаво, що майже всі співробітники Януковича відкрили рахунки в Міжнародному інвестиційному банку Петра Порошенка, через який і вивели мільярди гривень.

З огляду на одну тільки комісію, тодішній президент заробив на цьому близько 20 мільйонів гривень. Звичайно ж, співробітники банку заперечували свою причетність до корупційних схем ВБР.

Незабаром після цього, за клопотанням ГПУ, суд знову заарештував рахунки банку Олександра Януковича. Але було вже пізно: його люди встигли вивести більшу частину коштів.

Робочий візит в ДНР

У травні 2019 року в мережі поширилися чутки про те, що Олександр Янукович їздив на Донбас нібито для обговорення умов ведення бізнесу на окупованих територіях. Дізнавшись про це, його прес-секретар Юрій Кірасир зробив на своїй сторінці у Фейсбук офіційну заяву, яка заперечує цю інформацію.

У своєму пості він процитував слова Олександра Януковича, який назвав подібні новини "брудними технологіями і маніпуляціями" проти нього і його сім'ї.

За його словами, брехня і дезінформація, яка обрушилася на українців у 2014 році, призвела до державного перевороту і жахливих наслідків. На додаток до всього Янукович-молодший закликав ЗМІ перевіряти опубліковану ними інформацію, а не поширювати фейковий матеріали в гонитві за сенсацією.

Статки і джерела доходів

Олександр Янукович вже давно входить в список найвпливовіших українців. У 2012 році французьке видання Le Figaro навіть включило його до п'ятірки найбагатших жителів України.

За даними журналу "Кореспондент", старший син Віктора Януковича керує компанією "Мако", яка займається будівництвом на сході і півдні країни. Саме ця корпорація звела 17-поверховий бізнес-центр "Столичний" в Донецьку і готельний комплекс у Балаклавській бухті. Крім цього, в 2011 році бізнесмен став одноосібним власником нині ліквідованого Всеукраїнського банку Розвитку (ВБР).

За оцінками видання "Фокус" у 2013 році, статки Олександра становили 196,5 мільйонів доларів, з якими він опинився на 76 місці в рейтингу українських багатіїв. У тому ж році журнал "Форбс" оцінив капітали олігарха в 187 мільйонів доларів, розмістивши його на 59 місці у своєму списку. "Кореспондент" взагалі включив Януковича-молодшого в трійку найбільш впливових українців.

Цікаво, що син скандального президента захоплюється яхтами, яких у нього аж три. До цього бізнесмен володів автопарком спортивних машин загальною вартістю приблизно 350 тисяч доларів.

Згадки про персону