Олександр Меламуд: фрикуватий рантьє, який полюбляє “віджимати” чуже майно
Олександр Меламуд народився в Молдові, має громадянство Росії й Ізраїлю, а бізнес вирішив будувати в Україні. На сьогодні він один із найбагатших рантьє у країні. Здаючи в оренду приміщення, в рік він має 45-55 мільйонів доларів. Правда, одне з головних своїх дітищ — торгово-розважальний комплекс “Dream Team” - Олександр Меламуд “віджав” у його забудовника нібито за невиконані умови договору. Компанію йому в цьому склав його ексцентричний друг Гарік Корогодський.
1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Статки
Біографія
Олександр Меламуд народився 4 січня 1961 року в місті Кишинів (Молдова).
Освіта
Олександр Меламуд має диплом інженера-залізничника. Вищу освіту здобув в Москві, де в 1984 році закінчив місцевий інститут інженерів залізничного транспорту.
Сім'я
Олександр Меламуд одружений, у нього четверо дітей (троє дочок і один син). Зі своєю дружиною Оленою познайомився ще під час навчання в інституті. Одружені з 1981 року. За розповідями самого Олександра Меламуда, його дружина була інженером, але після народження дітей вирішила займатися виключно їхнім вихованням.
Анна, старша дочка, стала лікарем. Бізнесмен допоміг їй відкрити свою клініку.
Софія, друга дочка, працює мультиплікатором. Єдиний син Семен займається логістичним бізнесом. Молодша дочка Дарина - композитор, вчиться в Гнєсинському училищі. Меламуд - двічі дідусь. Відомо, що вся його сім'я живе в Москві.
Олександр Меламуд має відразу два паспорти. Один - Російської Федерації, інший - Ізраїлю.
Кар'єра
Після закінчення вишу Олександр Меламуд як порядний радянський громадянин три роки пропрацював за фахом на Московсько-Курській ділянці залізниці. Якраз у цей час у Радянському Союзі почалася “перебудова”, і в країні було дозволено займатися бізнесом.
Вирішив стати підприємцем і Олександр Меламуд. Зі своїм студентським другом і сусідом по гуртожитку Гаріком (Григорієм) Корогодським він створив кооператив “Партнер”. Третім учасником підприємства став Михайло Шпільман.
Кооператив являв собою невелику швейну майстерню. Займалася вона виробництвом спортивних штанів. Потім на початку 1990-х Меламуд займався різноманітним бізнесом, який тільки йому траплявся, наприклад, торгував офісною та побутовою технікою, яку привозили з Сінгапуру. Займався він монтажними і будівельними роботами.
Як він заробив свій перший мільйон Меламуд не зізнається. За його власними словами, великі гроші з'явилися самі собою.
Через п'ять років в Москві стало тісно і небезпечно займатися бізнесом. Тому на запрошення студентського друга він переїхав в Україну. Сталося це в 1995 році.
Спочатку Меламуд займався продажем бензину. Його закуповували в Росії і перепродавали в Україні. Через два роки він вже купував в Україні нафтобази і заправки. Усього його компанія “Альфа-Нафта” придбала сім баз і триста заправок.
Вабив Меламуда і майже нерозвинений у той час в Києві девелопмент. Якщо в Москві торгово-розважальні комплекси почали рости, як на дріжджах, то в столиці України вони ще були в зародку.
Якраз тоді міський голова Києва Олександр Омельченко затіяв реконструювати центр міста. До цього столичний мер долучив найрізноманітніших бізнесменів. Свої комплекси будували Ігор Бакай, Вагіф Алієв, Мстислав Скоробогатов.
Свій куш отримали і Олександр Меламуд з Гаріком Корогодським. Причому їм дістався, напевно, “найсмачніший шматок” - територія на площі Незалежності. Тут виріс відомий кожному українцю торгово-розважальний комплекс “Глобус”. Він був відкритий в 2001 році.
Усього бізнесмени витратили близько 50 мільйонів доларів. Оренда в ТРЦ була найдорожчою в Україні. Вартість доходила до 200 доларів за квадратний метр. Але це не лякало орендарів.
Вже через півроку “Глобус” був заповнений на сто відсотків. У 2007 році комплекс був проданий англійським підприємцям. Суму угоди Меламуд і Корогодський зберігають у секреті. На думку фахівців, об'єкт міг бути проданий приблизно за двісті мільйонів доларів.
У 2001 році друзі-партнери, вклавши сім мільйонів доларів, перебудували старий басейн і створили фітнес-центр “Акваріум”.
Правда, іноді бізнесменів київська влада і “кидала”. Так, вони отримали ділянки недалеко від стадіону “Олімпійський”.
За 200 мільйонів вони збиралися побудувати кілька спортивних об'єктів в обмін на комерційні майданчики. Але в 2007 році стало відомо, що в Україні пройде чемпіонат Європи з футболу.
Бізнесменам довелося повернути одну з ділянок, а будівництво на другій заморозити. Підприємці потім довго ще скаржилися, що їм не повернули гроші за оренду землі.
На сьогодні підприємець спільно з партнером по бізнесу Гаріком Корогодським володіє ще одним столичним ТРЦ - “Dream town”. Разом вони створили компанію “Vita-Veritas”.
У 2004 році Меламуд виступив проти першого Майдану, тому що був у принципі проти будь-яких революцій. До того ж, дісталося і його власності.
ТРЦ “Глобус” знаходиться на Хрещатику і протестувальники завдали значної шкоди його майну. Так, за два місяці Майдану у ТРЦ замінили 50 склопакетів.
Неодноразово ім'я Олександра Меламуда потрапляло до списку двохсот найбагатших бізнесменів України. Однак Євромайдан “збіднив” його приблизно вдвічі. Так, якщо в 2014 році журнал “Forbes” оцінював його статки в сто мільйонів доларів, то в 2018 році на його рахунку було “всього” п'ятдесят п'ять мільйонів доларів.
Дохід від нерухомості, яка належить Олександру Меламуду, становить приблизно сорок п'ять мільйонів доларів у рік (за іншими даними на десять мільйонів більше). За це він отримав прізвисько “Рантьє №1”. В оренду він здає приміщення загальною площею 90 тисяч квадратних метрів.
Олександр Меламуд захоплюється подорожами. Відвідав всі континенти. Мріє здійснити кругосвітню подорож. Улюбленими місцями бізнесмен називає мис Доброї Надії, мис Горн і Полінезію.
Крім бізнесу, Олександр Меламуд займається творчістю. Підприємець пише вірші (член спілки письменників України), грає в джаз-бенді, а в 2018 році оголосив про створення власного театру. Причому виступає в ньому не тільки як продюсер, але і як актор. Встиг вже зіграти у виставах “Серенада Сонячної долини” і “Дракон”. Олександр Меламуд брав участь у реаліті-шоу “Багач-бідняк”.
У 2011 році в інтернеті з'явилося відео, присвячене 50-річчю Олександра Меламуда.
Група мільйонерів: Гарік Корогодський, Михайло Шпільман, Юхим Гологірський та інші виконали пародію на кліп Lady Gaga “Bad Romance”.
Фрікувато-стьобне, із жартами “нижче пояса” відео стало хітом і прославило Меламуда на всю Всесвітню павутину.
Компромат
До будівництва “Dream town” Олександра Меламуда і його партнера Гаріка Корогодського залучив як інвесторів керівник корпорації “Столиця” Валентин Ісак, який безпосередньо займався будівельними роботами і мав потребу в грошах.
ТРЦ за проектом повинен був складатися з двох черг. І якщо з будівництвом першої черги не виникло жодних проблем, то під час будівництва другої черги між Меламудом і Корогодським з одного боку і з Ісаком з іншого розгорівся конфлікт.
Кожна зі сторін звинувачувала іншу в порушенні договору. Ісак вимагав відшкодувати йому 371 млн гривень. Інвестори виявилися більш ненажерливими. Вони вимагали 600 мільйонів. Суд залишився на їхньому боці. Забудовника зобов'язали виплатити 530 мільйонів.
Ісак заявив, що Меламуд і Корогодський “купили” суд, а також правоохоронців. З України він спішно виїхав. Майно керівника “Столиці” було заарештоване. Гроші, отримані від його продажу, перейшли до Меламуда і його партнера. Торгово-розважальний центр вони вже добудовували без “Столиці”.
Майже відразу після відкриття “Dream town” почав текти. У прямому сенсі цього слова. На третьому поверсі було відкрито аквапарк.
Ось тільки Меламуд поскупився для того, щоб найняти нормальних робочих. Виявилося, що аквапарк побудований невміло і протікає.
Аварію усунули, але для багатьох киян “Dream town” запам'ятався другим поверхом. По ньому були розставлені дитячі надувні басейни, в які стікала зі стелі вода.
Олександр Меламуд часто критикує обидва українські Майдани.
Розповідає, що проти українських військ на Донбасі воюють в основному місцеві жителі, які не визнали повалення Президента Віктора Януковича.
Через це, а також через російське громадянство його іноді називають агентом впливу Кремля.
Статки
Журнал "Фобрс" оцінює майно рантьє в п'ятдесят мільйонів доларів.