Олександр Толстоухов
Олександр Толстоухов
5459

Олександр Толстоухов

Олександр Толстоухов: вугільний магнат-експлуататор і особистий ворог клану Януковичів

Олександр Толстоухов - український бізнесмен і одна з найбільших фігур українського вугільного бізнесу. Власник компанії Sadovaya Group одним із перших вийшов на європейські фінансові ринки і активно розширював свою імперію, побудовану на експлуатації українських природних ресурсів, працівників і ухиленні від сплати податків. Один з ворогів Олександра Януковича, який фактично довів його до банкрутства.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Компромат і чутки
6. Декларація

Біографія

Сьогодні Олександр Толстоухов є одним з магнатів минулого, який не зміг адаптуватися до сучасних українських реалій і вижити в вугільному бізнесі без дотацій і реалізації різних тіньових схем.

Екс-магнат і все ще мільйонер змушений всіма силами утримувати свій бізнес «на плаву» і боротися з наслідками війни на Донбасі, яка фактично знищила вугільну галузь в Україні.

Олександр Толстоухов народився в 1967 році.

Сім'я

Вугільний магнат є вкрай закритою людиною і уникає преси. Олександр Толстоухов тримає в таємниці деталі власної біографії і не дає інтерв'ю.

Однак, згідно з даними інсайдерів, мільйонер родом з простої радянської родини і особисто побудував одну з найбільш успішних кар'єр у вугільній промисловості України.

Сьогодні Олександр Толстоухов є чоловіком і батьком. Виховує двох синів і дочку.

Освіта

Власник найбільшої приватної вугільної компанії Sadovaya Group має вищу освіту. У 1988 році Олександр Толстоухов закінчив Вище загальновійськове командне училище імені Кірова в Ленінграді.

Кар'єра і бізнес

Трудовий шлях Олександра Толстоухова маловідомий загалу. Так, до 1997 року він вказується в якості одного з керівників Алчевського металургійного комбінату. Крім того, в 90-і роки Олександр Толстоухов значиться керівником в компанії «Агробуд».

Перші великі гроші і успіх в кар'єрі майбутнього магната прийшли в 1995 році. Його прихід в вугільний бізнес пов'язаний зі створенням шахти «Садова». Саме це підприємство стало однією з перших приватних шахт в історії України і заклало основу майбутньої «імперії».

Народження Sadovaya Group відбулося в 1997 році. Тоді Олександр Толстоухов вирішив розширювати свій бізнес і обзавестися новими активами.

Згідно з інформацією експертів, до 2003 року Олександр Толстоухов займався оптовими поставками сировини. Один з «господарів Алчевська» почав заробляти мільйони доларів на видобутку і продажу вугілля лише після отримання контролю над комплексом шахти Садова.

У 2007 році Олександр Толстоухов отримав контроль над ще одним «ласим» активом - шахтою Рассвет-1, розташованою в Донецькій області. Так, Sadovaya Group врятувала підприємство від закриття, вклала гроші в його реконструкцію і відновила видобуток вугілля, перетворивши шахту в прибуткове підприємство.

До кінця 2000-х років приватні шахти Толстоухова перетворилися в найбільших постачальників сировини. Вугілля від Sadovaya Group активно закуповувалася багатьма державними і приватними українськими компаніями і почало експортуватися до Сербії, Молдови, Росії і Грузії. Всього на підприємствах Толстоухова лише офіційно працювало понад 1300 осіб.

У 2010 році Олександр Толстоухов потрапляє до заголовків профільних ЗМІ, прийнявши рішення вийти на IPO. Вугільний магнат захотів «відкрити бізнес», реорганізувати його і виставити на продаж частину його акцій на Варшавській фондовій біржі - найбільшій у Східній Європі.

Sadovaya Group була перетворена в міжнародний холдинг, головний офіс якого розмістився в Люксембурзі - однієї з офшорних зон в центрі Європи.

У 2010 - 2012 роках Олександр Толстоухов керував провідною приватною ресурсною компанією країни. Sadovaya Group спеціалізувалася на видобутку і переробці вугілля і реалізації різної продукції з нього.

25% акцій українського вугільного холдингу були розміщені на Варшавській фондовій біржі. Цінні папери ресурсної компанії з Донецької області користувалися успіхом і залучили близько 30 мільйонів доларів інвестицій.

Гроші європейських інвесторів нібито були спрямовані на модернізацію шахт, розробку й закупівлю нових вугільних родовищ.

У 2012 році в житті і кар'єрі вугільного магната почалася «чорна смуга». Великі успіхи Sadovaya Group і багатомільйонні доходи привабили «стерв'ятників».

Олександр Толстоухов і його бізнес-партнер Сергій Стецурін були «атаковані» Олександром Януковичем. Старший син тодішнього Президента на прізвисько «Стоматолог» намагався захопити контроль над Sadovaya Group і «нацькував» на компанію правоохоронні органи і контролерів, які фактично заблокували роботу шахт.

Сумні події на території Донецької області в 2014 - 2015 роках і зовсім поставили всю вугільну галузь України на межу виживання. Сьогодні Sadovaya Group все ще працює, але перебуває в глибокій кризі.

Олександр Толстоухов і партнери заборгували більше ніж 25 мільйонів доларів. Виплатити кредити приватним банкам та іншим позичальникам компанія не може, проте її керівництво заявляє, що ними «досягнута домовленість з кредиторами».

Шахти на території Донецької області постраждали від бойових дій і вимагають реконструкції, після чого холдинг зможе відновити роботу на повну потужність і почати повертати позикові кошти.

Компромат і чутки

Олександр Толстоухов скандально прославився ухиленням від податків і оформленням свого бізнесу в Донецькій і Луганській областях на різноманітні офшори.

У 2010 році вугільний магнат перетворив кілька шахт в міжнародний холдинг, який оформив «подалі» від батьківщини - у Великому Герцогстві Люксембург.

Крім того, експертам галузі стало відомо, що всі акції його холдингу були оформлені на кіпрську компанію ConnekticoVenturesLimited. Власниками «далекого» активу були сам Олександр Толстоухов і його партнер Сергій Стецурін.

Настільки «складне» оформлення типово для представників крупного українського бізнесу, охочих піти від великих вітчизняних податків.

Відзначимо, що Олександр Толстоухов називався «експлуататором» українських природних ресурсів і трудових кадрів. По суті, магнат «викачував» з вугільних родовищ все що міг, продавав, а гроші - виводив в офшори. Працювали на Толстоухова звичайні «донецькі трудяги», які отримували одні з найнижчих зарплат в Європі.

У 2000-х роках на шахтах Толстоухова було зафіксовано величезну кількість порушень, які потенційно могли призвести до значних людських жертв.

Так, шахта «Садова» була визнана небезпечною через високий вміст метану. Крім того, в ході однієї з чергових перевірок на підприємстві було виявлено понад 200 різних порушень.

У 2012 році Олександр Толстоухов «схльоснувся» з «сім'єю Януковича», а конкретно зі старшим сином «гаранта» - «Сашком Стоматологом». Згідно з чутками, син Президента захотів отримати контроль над активами Sadovaya Group і «натравив» представників Державної геологічної служби.

Так, чиновники ледь не позбавили бізнесу Толстоухова і його партнерів. «За вказівкою» влади регулятор позбавив Sadovaya Group прав на управління «Шахтою «Садова».

«Блокада» активів Олександра Толстоухова почалася в кінці 2012 року, коли по ряду формальних причин було наказано зупинити роботу «Садової». Регулятор нібито знайшов ряд порушень законодавства при експлуатації шахти і прилеглої території.

Однак, насправді таким чином Олександр Янукович нібито намагався змусити Толстоухова і Сергія Стецуріна передати йому контроль над шахтами за прийнятною для нього ціною.

У 2013 році Sadovaya Group була змушена оголосити про технічний дефолт. На рахунках холдингу не залишилося коштів для погашення кредитів, взятих для розширення.

Після «падіння» Януковича і його сім'ї, Олександр Толстоухов не зміг «домовитися» з новим керівництвом Держгеології і не повернув контроль над «Садовою». На даний момент холдинг продовжує зазнавати значних фінансових труднощів.

Декларація

До подій 2012 - 2014 років Олександр Толстоухов був визнаний одним з найбагатших українців. На «піку» кар'єри вугільний магнат мав на рахунках не менше 78 мільйонів доларів.

Сьогодні його активи значно впали в ціні, але він все ще є доларовим мільйонером.

Згадки про персону