Кужель Олександра Володимирівна: соратниця Тимошенко, екснардеп і депутат Київрада
Кужель Олександра Володимирівна — парламентарій трьох скликань, яка потрапляла у скандали, пов'язані з корупцією.
Біографія
Олександра Володимирівна Кужель (дівоче прізвище Долгорукова) народилася 4 липня 1953 року в місті Костянтинівка Донецької області.
Освіта
Політик має дві вищі освіти: інженер-металург і інженер-економіст. Кандидат економічних наук.
Сім’я
Олександра була двічі заміжня. Від першого чоловіка в 1974 році вона народила сина Дмитра. Від другого — в 1987 році сина Микиту. У Олександри Кужель четверо онуків. Другий чоловік Олександр Кирикилиця — лікар і співвласник ТОВ «Го Експедішінз» (діяльність агентств з працевлаштування).
Кар'єра
Кужель була молодшою науковою співробітницею та інженером на кафедрі економіки промисловості Запорізького індустріального інституту. Потім працювала бухгалтером і займала керівні посади в комерційних підприємствах. У 1994 році Олександра перший раз пройшла в парламент. Тоді її обрали по мажоритарному округу в Запоріжжі.
Через чотири роки вона йшла на парламентські вибори за списком Партії захисників Вітчизни. Однак дана політсила тоді не змогла пройти до Верховної Ради. Зате в 1998 році Олександра була призначена головою Держкомітету з питань розвитку підприємництва, а через два роки — Держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва.
У 2002 і 2003 роках вона балотується до Верховної Ради. Але знову програє вибори. У 2003 році Кужель стала радницею голови Нацбанку, яким тоді був Сергій Тігіпко. Також вона була його заступником в партії «Трудова Україна» (а пізніше в «Сильній Україні»). Під час президентської кампанії 2004 року Олександра була членом команди Тігіпка, який керував виборчим штабом кандидата Віктора Януковича.
У 2005 році вона увійшла до складу урядової Ради підприємців. З того ж року Олександра керує аналітичним центром «Академія». У 2006 році столичний міський голова Леонід Черновецький зробив Кужель своєї порадницею. У наступному році вона працювала на посаді заступника голови Міністерства регіонального розвитку та будівництва Володимира Яцуби. Прем'єр-міністром на той момент був Януковича.
У 2009 році Олександра робить у своїй політичній кар'єрі поворот на 180 градусів і стає радницею своєї недавньої опонентки — Юлії Тимошенко. Після цього Кужель виключають з Партії регіонів. Зате вона отримує крісло очільниці Держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва.
У 2010 році Кужель очолює список партії «Сильна Україна» на виборах до кримського парламенту та обирається депутатом. У цьому статусі політик пробула два роки. У 2011 році після входження «Сильної України» до складу Партії регіонів Олександра йде з посади заступника голови партії «Сильна Україна». Спочатку вона заявляла про створення нового громадського проєкту, але незабаром приєднується до ВО «Батьківщина».
На парламентських виборах 2012 року Олександра йде під 22-м номером у списку партії Тимошенко. За результатами виборів місце Кужель виявляється прохідним і вона повертається в крісло нардепа. У парламенті VII скликання Олександра очолювала комітет з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики.
У 2014 році під 16-м номером ВО «Батьківщини» Кужель втретє обирається до Верховної Ради. На цей раз вона стає заступником голови комітету з питань промислової політики і підприємництва. Крім того, Олександра входить до Президії політради ВО «Батьківщина».
У 2019 році вона знову балотується на вибори в парламент від партії Юлії Тимошенко. Однак на цей раз її 37-й номер виявляється непрохідним. Зате вже через рік Олександра обирається до Київради від ВО «Батьківщина» під 4-м номером. На момент виборів Кужель була пенсіонеркою.
Компромат
Політик нерідко опинялась в епіцентрі скандалів, пов'язаних з корупцією.
У 2003 році журналісти провели розслідування, в результаті якого з'ясувалося, що в Одесі Кужель добре збагатилася на нелегальному ввезенні через митницю імпортних товарів. Користуючись положенням голови Комітету, виділила для своєї родички приміщення під мийку машин в самому центрі столиці.
За інформацією представників преси, Олександра Кужель допомогла уникнути кримінального покарання своєму синові Дмитру та його однокласнику Данилу Мазіну. Молодих бізнесменів прокуратура підозрювала в ухиленні від податків і розтраті коштів. Крім того, ЗМІ писали про те, що Дмитро Кужель займається контрабандою.
У пресі повідомлялося, що впливовий політик «поклала око» на кілька десятків земельних ділянок дачників у Вишгороді. Багато років депутат намагалася домогтися через суд визнання процедури виділення землі місцевою міськрадою незаконною. За інформацією ЗМІ, у Кужель була армія професійних активістів, яка намагалася захопити владу в дачному кооперативі та чинила тиск на суд.
Кужель звинувачують в частій зміні політичної орієнтації. Їй закидають те, що завдяки своїй безпринципності вона завжди залишається при владі.
Екснардепа нерідко «ловили» на кнопкодавстві. Тільки в одному 2014 року журналісти громадського руху «Чесно» п'ять разів фіксували, як Олександра порушувала закон і голосувала за інших парламентаріїв.
У 2014 році вона в інтерв'ю заявляла, що єдине джерело її доходів — це зарплата депутата народного обранця. Вона журилася, що прожити на ці гроші важко. При цьому Кужель часто з'являлася на публіці з коштовними аксесуарами. То журналісти помітили на депутатці каблучку від швейцарського бренду Chopard, вартістю не 5 тисяч євро, то сумочку «Hermes» за 65 тисяч доларів.
У листопаді 2015 року в парламентських кулуарах Олександра Кужель побилася з представником Народного фронту Андрієм Тетерук. В результаті бійки вона отримала удар пляшкою по голові і струс мозку.
Декларація
Депутатці Київради та її чоловіку належить три квартири (78, 42 і 49 кв. м) в Києві, три земельних ділянки (0,3 га) і дача в Вишгороді (40 кв. м). З цінних речей політик задекларувала годинник, ювелірні прикраси та жіночу сумочку. Кужель їздить на автомобілі Lexus RX-350 2007 року випуску, Кирикилиця — на Toyota Prado 2009 року випуску.
За 2019 рік сукупний дохід Олександри склав 619,9 тисячі гривень. Пенсія чоловіка — 66,8 тисячі гривень. У банку Кужель зберігає 3822 доларів, Кирикилиця — 12 тисяч гривень. Готівковими коштами депутат задекларувала 10 тисяч доларів, її чоловік — 36,5 тисячі доларів.