Олексій Бутенко: власник елітного клубу верхової їзди, який перетворив коней в джерело доходів
Олексій Бутенко, зазнавши поразки в політиці, знайшов новий спосіб лобіювати свої інтереси. Він заснував елітний клуб кінного спорту "Конюшня Бутенко", в який з'їжджаються українські політики і бізнесмени для відпочинку та вирішення ділових питань. Крім того, що бізнесмен таким чином збирає багатьох впливових людей, він ще й продає своїх коней частинами заможним європейцям, а також використовує тварин для продажу побудованих ним вілл.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джереда доходів
Біографія
Бутенко Олексій є відомим власником заміського клубу верхової їзди, який носить його ім'я, а також співвласником і головою ради директорів інвестиційного холдингу "Східна інвестиційна група" (СІГ). Народився бізнесмен 7 березня 1970 року в селі Гельмязів на Черкащині.
Сім'я
Батько Олексія керував одним з найбільш великих сільськогосподарських підприємств в Черкаській області, яке об'єднувало колгоспи багатьох довколишніх сіл.
Сам же Бутенко одружений, виховує двох дітей.
Освіта
Бізнесмен отримав спеціальність історика в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.
Кар'єра
Попри те, що Олексій Бутенко закінчив історичний факультет КНУ, за фахом він не працював жодного дня. Після ВНЗ підприємець зайнявся ріелторською діяльністю, потім - будівництвом, і в підсумку "виріс" до девелопменту.
За його словами, після служби в армії і весілля він вирішив зайнятися бізнесом. Спочатку пішов працювати в кооператив, а вже через рік створив власне підприємство, яке спеціалізувалося на купівлі-продажу та обміні квартир.
На початку заробітки були невеликими, але потім у бізнесмена виникла ідея ремонтувати квартири, які клієнти через нього купували. Це принесло перші серйозні гроші.
Незабаром виникла ще одна ідея - зайнятися імпортом будматеріалів. Тоді це було новим напрямком, яке принесло хороші результати.
Через деякий час Олексій Бутенко запропонував відомому бізнесмену Валерію Хорошковському вкластися в будівництво елітних будинків з невеликою кількістю квартир, які на той час активно зводили в Москві. Хорошовський, який тоді володів Укрсоцбанком, видав Бутенку кредит на будівництво одного такого "клубного" будинку. Після цього, бізнесмен-новатор переконав приєднатися до проекту Льва Парцхаладзе, який володів однією з найбільших в країні девелоперських компаній. Таким чином у 2002 році Бутенко стає генеральним директором і співвласником девелоперської компанії "Житло XXI століття".
У 2006 році він заснував власну інвесткомпанію "Східна інвестиційна група", за допомогою якої до початку кризи в Україні активно вкладав в девелопмент.
Сьогодні СІГ більше інвестує в сферу альтернативної енергетики.
У 2008 році бізнесмен відкрив елітний клуб верхової їзди "Конюшня Бутенко", який знаходиться в селищі Проців, за Києвом.
Чутки і компромат
Олексій Бутенко відомий не тільки своїм бізнесом у сфері девелопменту, а й захопленням кінним спортом. Цікаво, що саме кінний бізнес, який для України є зовсім новим напрямком діяльності, дозволив підприємцю мати хороші доходи навіть в кризовий для багатьох українських бізнесменів період.
Цікаво, що за в'їздом в село Проців, де знаходиться стайня Бутенко, ретельно спостерігає охорона. Переживаючи, щоб в селище не проник непоміченим ні один автомобіль, олігарх купив суперкруту систему відеоспостереження аж в Ізраїлі. У нього і самого постійно знаходиться з собою рація, яка допомагає контролювати все, що відбувається на території комплексу.
Зв'язки з впливовими людьми
Крім володіння десятками дорогих коней, настільки ретельно охороняти свою стайню Олексію Бутенко доводиться ще й тому, що до нього постійно приїжджають впливові люди - політики і бізнесмени, відносини з якими значно розширюють можливості власника заміського клубу.
Наприклад, завдяки кінному бізнесу Бутенко подружився з екс-президентом Віктором Ющенком, екс-міністром оборони Юрієм Єхануровим, а також одіозним київським мером Леонідом Черновецьким. Всі вони (як і багато інших) мають членство в його клубі.
Бізнесмен не приховує, що завдяки налагодженим зв'язкам він легко вирішує багато земельних питань на користь свого підприємства. Так, в Бориспільському районі ще кілька років тому він контролював близько 370 гектарів землі.
Ще на початку 2000-х Олексій Бутенко пішов в регіональну політику з метою зміцнити свої позиції як бізнесмена. Він приєднався до Партії патріотичних сил з надією пройти до Київради. Однак тоді партія зазнала поразки, і депутатський мандат бізнесмен так і не отримав.
Не зумівши увійти в політику сам, він вирішив привести політику до себе. Тепер мільйонерові не потрібно перебувати в держструктурах, оскільки з багатьма представниками влади він налагодив зв'язки через свій клуб. Маючи необхідну підтримку, він навіть відмовився від посади начальника одного з управлінь київської мерії, яку йому запропонував Леонід Черновецький. Ось так "Конюшня Бутенко" стала для Олексія альтернативним способом лобіювати інтереси свого бізнесу.
Бутенко і сам не заперечує, що в кінному клубі дійсно перебувають великі бізнесмени і чиновники державного рівня, від яких він має хорошу підтримку. При цьому зазначає, що ніколи не дозволяв собі прямо просити допомоги в будь-якому питанні.
Що стосується девелоперської діяльності Олексія Бутенка, піти далі в цій сфері йому сильно допомогла співпраця з великим бізнесменом Львом Парцхаладзе.
Мало хто знає, що багато великих житлових проектів були реалізовані з подачі маловідомого на той час підприємця. За його словами, у нього була ділянка землі в центрі Києва, з якою він прийшов до Парцхаладзе і запропонував партнерство. Таким чином Бутенко став керуючим і співвласником холдингу "Житло ХХІ Століття". Разом бізнесмени побудували найдорожчий на той час будинок "Капітолій" на Хрещатику та ще кілька елітних будинків в самому центрі столиці.
Звідки у молодого і нікому не відомого на той час підприємця взялася земля в самому серці Києва, для всіх залишається таємницею. Ходять чутки, що вирішувати земельні питання йому допомагав колишній мер столиці Олександр Омельченко. Підтвердженням цьому служить скандал, який стався в 2005 році: Бутенко на місці знаменитого музучилища Глієра планував побудувати черговий житловий будинок. Звісно, без згоди Омельченко він би не отримав дозвіл на реалізацію проекту. Однак незабаром в крісло мера сів інший чиновник, і Бутенку, який втратив підтримку глави міста, довелося перемикнутися на інші об'єкти.
Котеджі для еліти
У 2009 році бізнесмен зайнявся новим проектом - Посольська Гута.
Через власну компанію "Східна інвестиційна група" (СІГ) він почав будувати в тому ж Проциві ціле селище котеджного типу для багатіїв. А щоб залучити платоспроможних клієнтів, вирішив використати коней.
Так, раз на місяць Бутенко організовував у своїй стайні заходи для багатих любителів кінного спорту, на яких потенційні покупці дорогого житла могли побачити стиль життя в селищі, а також обговорити з власником певні питання.
Крім цього, олігарх придумав ще одну хитрість, яка повинна була залучити клієнтів - побудувати в селищі резиденцію для Президента. Говорив, після того, як вілла буде добудована, подарує її будь-якому чинному главі держави. Потім, усвідомивши вартість настільки дорого подарунка, додав, що, можливо, буде здавати маєток в оренду. Хай там як, за задумом Бутенко, такий маркетинговий хід повинен сприяти продажам. Мабуть, це спрацювало, оскільки в кризові для більшості українців роки якісь олігархи купили три котеджі de-luxe класу.
Хоча Олексій Бутенко каже, що коні заряджають його позитивною енергією, найбільше він бачить в них хороше джерело заробітку. Свідченням того, що для нього коні - всього лише бізнес, є те, що він готовий продати навіть свого улюбленця.
Продає мільйонер тварин навіть частково. Наприклад, на 2009 рік десятком тварин бізнесмен володів всього лише наполовину. Решту 50% викупили багаті конезаводчики або спортсмени, яким ці коні потрібні були також для заробітку.
Незадоволені співробітники
Крім комерційного підходу до свого хобі, Бутенко також погано зарекомендував себе як роботодавця. Хоча сам він позиціонує свій заміський клуб верхової їзди одним з кращих в Україні і навіть в Європі, багато колишніх співробітників "Конюшні Бутенко" вельми різко висловлювалися в його сторону. В основному, бізнесмена звинувачували в тому, що він на кілька місяців затримував зарплати, без причини звільняв працівників, а то і зовсім не повертав гроші. Лаялися і називали брехуном.
Статки і джерела доходів
Кінний бізнес - досить елітний напрямок діяльності. Станом на 2008 рік у Олексія було близько 150 коней, кожен з яких обійшовся йому в кілька десятків тисяч доларів. Першого коня мільйонер купив собі всього за 4 тисячі доларів. Потім став купувати за 10-50 тисяч доларів.
Був у нього і кінь, вартість якого перевищувала вартість київського ФК "Арсенал"! Щорічно на утримання одного скакуна йде до 15 тисяч доларів.
У 2011 і 2012 роках Олексій Бутенко увійшов до списку найбагатших українців за версією видання "Фокус", зайнявши 122 місце з капіталом 85 мільйонів доларів і 113 місце з капіталом 82 мільйони доларів відповідно. У 2013 році експерти того ж журналу оцінили статки олігарха в 79,5 мільйонів доларів, розмістивши його на 132 місці в рейтингу українських багатіїв.