Олексій Навальний
Олексій Навальний
295

Олексій Навальний

Навальний Олексій Анатолійович: російський опозиціонер і "в'язень совісті"

Олексій Навальний - Фото 1

Навальний Олексій Анатолійович — єдиний політик у РФ, який становив загрозу режиму Путіна. У 2022 році отримав 9 років, а через рік — 19 років колонії за фейковими звинуваченнями. Помер у лютому 2024 року у виправній колонії №3 у Ямало-Ненецькому автономному окрузі.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Декларація

Біографія

Олексій Анатолійович Навальний народився 4 червня 1976 року в селі Бутинь Московської області, нині Російська Федерація.

Освіта

У Олексія дві вищі освіти. Юриспруденцію він вивчав в РУДН, а фінанси — у Фінансової академії при російському уряді. У 2010 році Навальний навчався в Єлі.

Сім’я

Батьки та молодший брат Олег володіли в селі Кобяково фабрикою лозоплетіння. 

Дружину опозиційного політика звуть Юлія (дівоче прізвище Абрамова). У пари є двоє дітей: дочка Даша і син Захар.

Олексій Навальний - Фото 2

Кар'єра

Ще в студентстві Олексій зайнявся підприємництвом. У 1997 році він заснував фірму "Несна", яка надавала послуги перукарів. Пізніше Навальний продав фірму.

Потім протягом семи років (1998-2005) він був заступником начальника фірми "Аллект". Олексій тут займався юридичними питаннями. Крім цього в кінці 1990-х років він відповідав за валютний контроль і антимонопольне законодавство в будівельній фірмі "СТ-груп".

У 2000 році Навальний став співвласником (разом з однокурсниками з РУДН) і головним бухгалтером компанії "М. М. Сек'юрітіз", яка грала на біржі. Але в підсумку підприємство Олексія і його друзів збанкрутувала. 

Через рік він вирішив зароблятися на автогрузоперевезенні, ставши одним із засновників "Євроазіатських транспортних систем". У 2006 році Навального запросили працювати на радіо "Ехо Москви", де він вів програму "Містобудівні хроніки".

Олексій Навальний - Фото 3

У 2009 році Олексій отримав адвокатське свідоцтво. В кінці 2011 року Навальний став представником в суді Павла Івлєва, який сам раніше був адвокатом компанії ЮКОС, а на той момент займав пост виконавчого директора "Американського Інституту сучасної Росії".

Громадською діяльністю Навальний зайнявся у 2004 році. Тоді він заснував "Комітет захисту москвичів", який боровся з незаконною забудовою в російській столиці.

Олексій володів акціями ряду компаній, в тому числі й близьких до влади. Він намагався зробити ці підприємства відкритими для громадського контролю за перерозподілом коштів. Однак нечисті на руку топменеджери робили все, щоб уникнути прозорості.

Через чотири роки Олексій привернув увагу громадськості, викривши факти розкрадання коштів у найбільших держкорпораціях. Як юрист він заснував "Союз міноритарних акціонерів" та вів судові процеси проти гігантів економіки, на кшталт "Газпром", "Роснефть" та інших.

У 2010 році Навальний взяв курс на новий етап у боротьбі з корупцією, заснувавши проєкт "РосПил". Основна мета ініціативи полягала у виявленні фактів шахрайства та недобросовісної конкуренції в процесі державних закупівель. 

Команда юристів "РосПила" провела ретельний аналіз великих витрат держорганів і держкомпаній, виявивши та успішно оскарживши в судах сотні порушень. Крім того, вони розробили конкретні пропозиції щодо поліпшення законодавства в області державних закупівель.

Через рік Олексій заснував Фонд боротьби з корупцією — провідну незалежну антикорупційну громадську організацію в Російській Федерації. 

Олексій Навальний - Фото 4

Понад 30 співробітників, включаючи юристів і економістів, були активно залучені в роботу Фонду, отримуючи підтримку сотень волонтерів по всій країні. ФБК не тільки розробляв законопроєкти, спрямовані на боротьбу з корупцією і свавіллям чиновників, а й здійснювала публікацію розслідувань і документів, що розкривають правду про незаконне збагачення міністрів і депутатів. 

Завдяки наполегливій роботі ФБК мільйони дізналися правдиву інформацію про масштаби зловживань і крадіжки в колах влади.

Також Фонд почав боротися з партією шахраїв і злодіїв — "Єдиною Росією", яка узурпувала владу в країні.

У 2013 році Олексій висунув свою кандидатуру на виборах столичного міського голови. На далеко не найчесніших і відкритих виборах йому вдалося отримати 27% і посісти друге місце, поступившись тільки провладному кандидату Собяніну.

У тому ж році влада "взялася" за опозиційного політика. Навального звинуватили в розкраданнях майна держкомпанії "Кировлес". Спочатку Навальний отримав п'ять років в'язниці, але потім звинувачення пом'якшили до умовного терміну. Проте через цю справу Олексій втратив адвокатську ліцензію.

Олексій Навальний - Фото 5

Наприкінці 2014 року опозиціонер отримав ще один кримінальний термін (3,5 роки). Цього разу його звинуватили в тому, що він обманом заволодів десятками мільйонів рублів фірм "Ів Роше Схід" і "Багатопрофільна процесингова компанія", а потім легалізував їх через рахунки сімейної Кобяківської фабрики.

Олексія відправили під домашній арешт, але він порушив правила і прийшов на мітинг, на якому протестували проти його обвинувального вироку. Пізніше Навальний зрізав з ноги електронний браслет, вважаючи свій арешт незаконним.

У 2015 році ФБК і Навальний в документальному фільмі "Чайка" надали переконливі докази зв'язків генерального прокурора Юрія Чайки з мафіозним угрупуванням Цапків з Краснодарського краю.

Наступного року опозиційний політик продовжує розвивати унікальний формат документальних відеороликів, присвячених корупції вищих посадових осіб в країні. Виходять розслідування про те, що віцепрем'єр Шувалов перевозить своїх собак на приватному літаку, про дачу Медведєва за 30 мільйонів рублів, яку йому подарували олігархи.

Пізніше вийшов фільм "Он вам не Димон" про створення Медведєвим корупційної мережі благодійних фондів. Вони отримували мільярди від олігархів, а Медведєв витрачав ці кошти для придбання предметів розкоші.

Олексій Навальний - Фото 6

У 2017 році Навальний заявив про висунення своєї кандидатури на майбутніх президентських виборах. Але ЦВК відмовила йому в реєстрації, нібито через непогашені судимості. У тому ж році на політика двічі нападали та обливали зеленкою. Через другий напад він навіть на час втратив зір на 80%. 

У 2019 році ФБК Навального провела на виборах в Московську міську думу акцію "розумне голосування" проти партії Путіна "Єдина Росія". Фонд пропонував виборцю підтримати того з опозиційних кандидатів, хто, за їхньою оцінкою, має найбільші шанси на перемогу в конкретному окрузі. Так опозиціонери змогли провести в більш ніж 20 міських муніципалітетів велику кількість депутатів не з "Єдиної Росії".

Влітку наступного року Олексій був отруєний "Новачком". Протягом місяця він лікувався в приватній німецькій клініці. Наприкінці 2020 року опозиціонер спільно з журналістами "Bellingcat" випустив розслідування про виконавців, керівників і замовника замаху на нього.

Відразу після цього кремлівська влада згадала про справу "Ів Роше". Олексія звинуватили в тому, що він ухиляється від контролю кримінально-виконавчої інспекції та замінили умовний на реальний термін.

Навальний не побоявся приїхати до Росії на початку 2021 року. Але вже в аеропорту він був затриманий. На наступний день після арешту на ютуб каналі опозиціонера вийшло найвідоміше його розслідування про палац Путіна в Геленджику, який набрав більше сотні мільйонів переглядів.

Олексій Навальний - Фото 7

У березні 2022 року суд засудив опозиціонера до 9 років в'язниці. Майже відразу почалося слідство ще по одній сфабрикованій справі: про створення екстремістської організації. Так Навальний отримав ще 19 років колонії.

Відбувати покарання його відправили в колонію суворого режиму №6 у Володимирській області. Політв'язень неодноразово скаржився на погіршення здоров'я, його понад десять разів відправляли в ШІЗО (штрафний ізолятор), до нього спеціально підсаджували співкамерника з проблемами побутової гігієни. Його практично позбавили можливості спілкуватися з родичами, а в жовтні 2023 року були заарештовані адвокати політика.

Наприкінці 2023 року Навальний опинився у виправній колонії №3 у Ямало-Ненецькому окрузі. 16 лютого 2024 року стало відомо про смерть опозиційного політика. За даними ФСВП Олексій відчув себе погано під час прогулянки. Медики колонії не змогли йому допомогти, і він нібито помер через те, що у нього "відірвався тромб".

Новина шокувала російських опозиціонерів, які відкрито звинуватили режим Путіна у фізичному усуненні опонента. В офіційну версію смерті політика ніхто не повірив. Вдова Навального, Юлія, пообіцяла продовжити опозиційну діяльність свого чоловіка.

Олексій Навальний - Фото 8

Декларація

Готуючись до участі в президентських виборах 2018 року, Навальним опублікував декларацію за минулий рік. Так, стало відомо, що протягом 2011-2016 років опозиціонер заробив 41 мільйон доларів. Ці гроші він отримав завдяки роботі адвоката і заняття підприємництвом. 

Дружина з 2013 по 2016 рік поповнила сімейний бюджет на 257 тисяч рублів. На рахунку в банку у Юлії було три мільйони. Також їй належали акції 35 компаній на мільйон. 

Протягом останніх 20 років Олексій жив у трикімнатній квартирі в одному з районів Москви. Йому належала третя частина цієї нерухомості. Дружина володіла автомобілем Ford Explorer.

Згадки про персону