Олексій Вадатурський
  • Дата народження
    8 вересня 1947
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олексій Вадатурський
983

Олексій Вадатурський

Олексій Вадатурський: мільярдер-колгоспник, зерновий магнат України

Олексій Вадатурський є відомим в країні аграрієм, навіть має звання Героя України. Свого часу створив найбільше с/г підприємство "Нібулон", яке займається вирощуванням і торгівлею зерна. Разом з батьком працює і його син, який, крім підприємницької діяльності, в парламенті лобіює інтереси сімейного бізнесу.

Біографія

Вадатурський Олексій Опанасович народився 8 вересня 1947 року у одному з селищ Одеської області. Батьки були колгоспниками. Від них він перейняв досвід роботи в сільському господарстві, проте вирішив піти далі і зайнявся підприємницькою діяльністю. В кінці 90-х - на початку 2000-х був визнаний "Героєм України" і "Людиною року", а також отримав десятки нагород за сприяння розвитку аграрного сектора країни.

Фейсбук: facebook.com/oleksiyvadaturskyy.

Сім'я

Олексій одружений. Має сина Андрія, який допомагає батькові розвивати сімейний бізнес.

Освіта

Вищу освіту здобув в Одеському технологічному інституті ім. Ломоносова, де вивчав автоматизацію і комплексну механізацію хіміко-технологічних процесів.

Кар'єра

Трудовий шлях Олексія Вадатурського почався на Трикратському комбінаті хлібопродуктів. Спочатку він працював там енергетиком, потім став головним інженером, а незабаром був підвищений до посади керівника виробничого відділу.

У 1980 році став заступником начальника Миколаївського облуправління хлібопродуктів, пропрацювавши на цьому підприємстві більше 10 років.

У 1991 році заснував і очолив українсько-угорсько-британську компанію "Нібулон", яка згодом стала одним з головних виробників і експортерів с/г продукції.

Цікаво, що назва "Нібулон" створена з початкових букв трьох міст (російською): Миколаїв (Україна), Будапешт (Угорщина) і Лондон (Великобританія). За 20 років підприємство з невеликої фірми виросло до аграрної корпорації, яка має десятки філій і близько 80 000 гектарів землі, а також має у своєму розпорядженні зерноперевалковий термінал на території Чорноморського суднобудівного заводу.

Крім поставок елітного насіння зернових, компанія Олексія Вадатурського у 1993-1994 роках почала завозити в Україну імпортне дизпаливо і бензин. Однак з розвалом Союзу справи пішли погано, а сам бізнесмен вліз у великі борги.

У 1995 році "Нібулон" вирішив виправити ситуацію шляхом скупки українських сільгосппідприємств, а у 1998-му перший в Україні отримав від Світового банку кредит на суму 5 мільйонів доларів. І дійсно з того часу справи компанії пішли вгору: "Нібулон" Вадатурського став практично монополістом у сфері поставок зернових культур, відправляючи з України на експорт майже чверть цієї продукції.

Побачивши стрімкий розвиток підприємства, бізнесом Вадатурського зайнялися правоохоронні органи, які почали перевіряти українські компанії з іноземним корінням.

Серед 33 таких підприємств опинився і "Нібулон". Хоча проти компанії бізнесмена було відкрито чотири кримінальні виробництва, завдяки фінансовим можливостям і налагодженим відносинам з владними органами він зумів вийти сухим із води.

Компромат

Зв'язок з губернатором і рейдерські справи

В середині 90-х Олексій Вадатурський підім'яв під себе ряд активів, які допомогли розширити потужності його підприємства. Зробив він це не без допомоги тодішнього губернатора Миколаївської області Миколи Круглова, зв'язок з яким бізнесмен ніколи не заперечував.

Маючи заступництво влади, Вадатурський збанкрутував і забрав за борги колгосп у селі Лідіївка, а потім подібним способом привласнив собі ще з десяток подібних сільськогосподарських підприємств.

Крім того, пан Круглов допоміг олігархові отримати 7 гектарів землі на території Миколаївського суднобудівний завод, а також взяти у довгострокову оренду морську акваторію. Крім нарощування активів шляхом скупки земель і підприємств "Нібулон" побудував власний термінал з двома зерносховищами, а також відкрив там особисту митницю.

Таким чином Вадатурський працював по накатаній схемі: вирощував зерно на приватизованих ним колгоспах, маючи певні пільги, а потім відправляв продукцію через власний термінал і митницю за кордон. Це дозволило йому стати справжнім "зерновим магнатом" України і вже у 2012 році увійти в 20-ку найбагатших жителів країни за версією видання "Корреспондент".

Трохи пізніше Олексій Афанасійович вирішив привласнити собі ще й Миколаївський порт. Зробив він це за допомогою налагодженої схеми з банкрутством. Спочатку уклав з підприємством угоду про завантаження свого судна. Через осадку корабель не зміг зайти в порт, чим і скористався бізнесмен.

Попри розумні пропозиції начальника порту вирішити ситуацію і навіть проведення днопоглиблювальних робіт на 12 мільйонів гривень, власник "Нібулона" через суд зажадав від Миколаївського порту 120 мільйонів гривень компенсації, фактично зробивши його банкрутом.

Прихід "регіоналів"

Завдяки налагодженим зв'язкам з деякими високопоставленими чиновниками до 2010 року бізнес Вадатурського спокійно існував. Однак з приходом до влади "донецьких" у аграрія почалися проблеми. Його "Нібулон" спробували забрати люди Юрія Іванющенка, який на той час мав серйозний вплив в країні.

Бізнесом зайнялося СБУ, яке вийшло на так званий "голландський бутерброд" - шахрайську схему ухилення від сплати податків, яку використовувала компанія Вадатурського. Спочатку прибуток з України переводився на голландські рахунки, а звідти - на офшори Антильських островів. Крім того, "Нібулон" часто не мав відповідних сертифікатів, які підтверджували б якість зерна.

На щастя для Вадатурського, "регіонали" пробули при владі недовго. З початком Євромайдану бізнесмен зрозумів, до чого все йде, тому швидко прийняв образ патріота, почавши спонсорувати блок-пости і добровільні тербати на рідній Миколаївщині, а незабаром посадив в президентську фракцію свого сина.

Лобіювання своїх інтересів

Українські ЗМІ неодноразово писали про те, що Андрій Вадатурський, який разом з батьком контролює велике аграрне підприємство "Нібулон", в парламенті просуває інтереси сімейного бізнесу.

Звичайно ж, сам нардеп заперечує правдивість подібних чуток. При цьому, за весь час перебування Вадатурського-молодшого в Раді земельний банк компанії його батька істотно виріс, а самі бізнесмени стали одними з найбільших землевласників країни.

Крім цього, у свій час Андрій Вадатурський домагався прийняття законопроекту "Про внутрішній водний транспорт", в якому було зацікавлене його підприємство. Суть його полягала в тому, що нардеп пропонував за державні гроші реформувати систему річкових перевезень, яку використовував "Нібулон" для транспортування своєї продукції.

Однак на розгляд надійшов й інший законопроект про водний транспорт. Згідно з ним пропонувалося створити держпідприємство, фінансування якого здійснюватиметься за рахунок перевізників, а значить і самого "Нібулона". Звісно, Вадатурський не підтримав дану пропозицію.

Не сказав народний депутат і про те, що провернув з батьком-олігархом хитру схему, в результаті якої "сховав" у Європі мільйони доларів. За повідомленнями ЗМІ, Олексій Вадатурський продавав українське зерно своїм же офшорним фірмам за заниженою ціною (176 доларів за тонну), в той час як Державна продовольчо-зернова корпорація експортувала продукцію за ціною 213,2 долара за тонну. Таким чином до 2016-го року підприємство "Нібулон" Олексія Вадатурського заборгувало його ж компанії Nibulon S.A. 130 мільйонів доларів, які осіли десь на його офшорних рахунках.

Син-аскет

Маючи в обороті сотні мільйонів доларів, Вадатурські вирішили сильно ними не "світити". І якщо главі сімейства це зробити легше, то син-нардеп постійно на видноті.

З огляду на це, Андрію Вадатурському довелося дати кілька замовних інтерв'ю, в яких він розповів, що не має ні яхт, ні навіть машини, а в столиці живе в невеликому готельному номері, готуючи собі їжу в мультиварці.

Цим байкам можна було б з трудом повірити, якби не декларація нардепа, яка з'явилася у відкритому доступі в мережі. У ній бізнесмен-нардеп зазначив, що за рік заробив у парламенті 72 тисячі гривень, а також отримав премію від "Нібулона" в розмірі 2,6 мільйона гривень.

Попри значні доходи, він без докорів сумління прийняв від держави компенсацію за проїзд (728 гривень) і за оренду готельного номера (167 тисяч гривень).

Крім цього з'ясувалося, що Вадатурський-молодший, який за бюджетні гроші знімає скромну кімнатку в готелі, має розкішну віллу на території заповідної Кінбурнської коси.

Статки і джерела доходів

Сам же Олексій Вадатурський входить в число найбагатших жителів України. Свого часу він заснував і до цього дня очолює одну з найуспішніших аграрних компаній "Нібулон". У нинішній час підприємство має 45 філій по всій країні, а також володіє власним вантажним флотом і десятками тисяч гектарів землі, займаючи 20% зернового експорту України.

За даними журналу "Форбс", на червень 2019 року статки Вадатурського були оцінені у 840 мільйонів доларів.

Згадки про персону