Олеся Лінник
  • Країна
    Україна
Олеся Лінник
3677

Олеся Лінник

Олеся Линник: програміст компанію якої підозрюють у вірусних атаках

Вона більше 20-ти років працює в сфері ІТ. Є засновником і гендиректором компанії "M.E.Doc", яка "прославилась" через звинувачення в поширенні вірусу Petya.

Біографія

Лінник Олеся - людина не дуже публічна. Хоч вона є главою відомої в Україні ІТ-компанії, часто буває на різних заходах і люб'язно дає інтерв'ю, про свою біографію і особисте життя вважає за краще не поширюватися. Згідно з Фейсбуком, Олеся з Києва. Коли народилася, не вказано.

Сім'я

Олеся Линник одружена з Святославом Крижевичем. 

Каже, що вже більше 20-ти років "вбиває" бізнес свого чоловіка. 

Коли молоді люди тільки познайомилися, Святослав володів канцелярською компанією, яка, за словами Олесі, успішно продавала паперові бланки звітності. Але вже з початку 90-х років дружина стала переконувати бухгалтерів здавати звіти через електронну пошту і, відповідно, користуватися електронними бланками.

Тепер Олеся "оцифровує" бізнес, закликає не друкувати документи, а вести електронний документообіг, рятуючи лісу для майбутнього покоління. І її чоловікові продавати папір стає все складніше.

Попри такі суперечності в роботі, подружжя, судячи з усього, відмінно ладнає і продовжує любити один одного.

Разом вони виховують чотирьох дітей (трьох синів і наймолодшу доньку).

Освіта

Батьки Олесі Лінник були інженерами. Мабуть, математичний склад розуму жінці передався по генам. Хоча програмістом дівчина ніколи не хотіла ставати, а навпаки - мріяла про більш творчу професію (наприклад, режисера або івент-менеджера), батько наполіг. І навіть отримавши першу спеціальність балетного критика, в університеті Лінник вступила на факультет інженерії.

Кар'єра

Олеся Линник не приховує того, що починала працювати на татовій фірмі. Він займався розробкою продукту, а вона - маркетингом, організацією компанії. Потім і сама почала розробляти програмне забезпечення в сфері бухгалтерської звітності.

На українському ринку Лінник тоді була першопрохідцем, тому було непросто. Каже, що переживала, чи "піде" продукт, чи буде прийнятий користувачами. Це і зрозуміло, адже на час запуску сервісу нікому і в голову не приходило подавати звіти в податкову в електронному вигляді. Електронною поштою мало хто користувався, тому спочатку компанія Лінник перевела звіти на дискети. Їх приймали без черги, і це було явною перевагою, що спонукало людей пробувати цей спосіб подачі податкової звітності.

Згодом дискети змінили флешки, а флешки - електронна пошта. І тільки кілька років тому стало можливим відправити звіт прямо в податкову.

Звичайно, сервіс M.E.Doc був не єдиним на ринку. З його появою інші компанії почали розробляти схожі програмні продукти з аналогічними можливостями. Але оскільки Медок був першопрохідцем, сьогодні він займає основну частку ринку. Усі наступні роки компанія лише вдосконалювала продукт.

Новини та скандали

Компанія Олесі Линник "M.E.Doc" відома своїм сервісом для подання податкової звітності. 

Але після 27 червня 2017 року Медок прославився тим, що через цей програмний продукт багато комп'ютерів державних органів і приватних підприємств були заражені вірусом Petya.A. 

За даними компанії Microsoft, хакерській атаці піддалося близько 12 000 комп'ютерів. За словами Кіберполіції, на комп'ютери держорганів вірус потрапляв через листи зі вшитим всередині посиланням на заражений файл, а на комп'ютери приватних компаній - через сервіси звітності.

M.E.Doc Лінник обслуговував практично 80% українських компаній (а це близько 400 000 клієнтів, які вели документообіг за допомогою цієї програми). Гідну конкуренцію йому представляла тільки російська програма "1С", яка після введення санкцій була заблокована в Україні. Тому представники кіберполіції висунули припущення, що хакерам найвигідніше було використовувати джерелом зараження саме сервіс "Медок".

Серйозним нападкам компанія Лінник піддалася ще до хакерської атаки, оскільки, за її словами, на неї вже з початку місяця тиснули замовленою негативною інформацією, всілякими ботами, які поливали сервіс брудом, і т.п. 

А незадовго до інциденту кілька підприємств зажадали у Прем'єр-Міністра Гройсмана перевірити, чи управляє компанія M.E.Doc звітністю Державної фіскальної служби. Деякі експерти кажуть, що справа була сфальсифікована, щоб влада натиснула на компанію.

Брайан Лорд, екс-заступник директора з розвідки і комп'ютерним операціями Великобританії, в інтерв'ю для The New York Times сказав, що швидше за все зловмисникам не так потрібні були гроші, які вимагались для розблокування комп'ютерів, як інформація про слабкі місця компаній і держустанов. З цією думкою згодні також експерти "Лабораторії Касперського".

Що думає про цю подію сама Олеся Лінник, розповіли журналісти в ексклюзивному інтерв'ю з керівницею сервісу M.E.Doc.

У 2017 році "Медок" звинуватили в контролі процесу подачі податкових документів в ГФС. Тому конкуренти компанії звернулися до Гройсмана, щоб той організував перевірку підприємства. На це Олеся Лінник заявила, що вся ця інформація - брехня, оскільки її сервіс дає можливість тільки підготувати звіт і передати його у відповідний контролюючий орган. Ні про який контроль не може бути й мови.

Потім на адресу компанії надійшло ще одне звинувачення, вже від Кіберполіції, представники якої заявили, що російський вірус Petya через програму M.E.Doc заразив багато комп'ютерів українських підприємств і держустанов. Навіть назвали "Медок" Лінник "агентом Кремля", проводили обшуки.

На це Олеся запевнила, що її компанія не має відношення до Росії, і припинила будь-яку співпрацю з цією країною ще в 2014 році. "Давайте обговорення політики залишимо політикам, а не IT компанії і правоохоронцям, які повинні діяти за законом", - сказала підприємниця.

Ще Лінник запросила незалежних консультантів з Cisco Talos, а також сама звернулася в кіберполіцію для з'ясування обставин, відразу ж надавши їм доступ до всіх комп'ютерів та інформацію на них. Проте правоохоронці через кілька днів чомусь знову обшукали компанію M.E.Doc і вилучили обладнання.

Зв'язавши воєдино замовлену інформацію, звернення до Прем'єр-Міністра, петицію на сайті Президента України про закриття "M.E.Doc" за місяць до хакерської атаки, а також обшуки компанії, Олеся Лінник вважає, що все це було спробою рейдерського захоплення підприємства конкурентами.

Спеціаліст з "Лабораторії Касперського" розповів, що вірус потрапив в чергове оновлення програми M.E.Doc. Підміна частини коду на зловмисний була проведена кіберзлочинцями без відома розробників. Таким чином через легальну програму Petya проник в багато організацій. "Автори M.E.Doc стали свого роду жертвою в цій атаці", - заявив представник компанії "Лабораторія Касперського".

Сама Олеся Лінник також повністю впевнена, що вона і її компанія є постраждалою стороною, а не зловмисниками, оскільки програму "Медок" зламали для здійснення кібернападу, а зробити це було не так просто. Ламали більше шести місяців, каже Олеся. Вона впевнена, що Кіберполіція та ЗМІ повинні були розповісти про злом популярного продукту і про те, що компанії потрібна допомога, але замість цього вийшло, що сервіс атакував своїх же користувачів. "Двадцять років працювали і ось вирішили підкласти таку свиню. Де логіка?" - з подивом говорить Лінник в інтерв'ю.

 

Що стосується участі держави в підтримці українських розробників, то Олеся вважає, що уряд не тільки не підтримує вітчизняних підприємців в сфері ІТ, але навпаки постійно ставить палиці в колеса. 

"По-моєму, в країні геноцид українських виробників", - заявила жінка.

Ще Лінник Олеся розповіла, що це вже не перша спроба "віджати" бізнес. Більшість претензій до "Медок" зводяться до того, що нібито ця компанія працює на Росію. Але підприємниця з упевненістю заявляє, що у них "дуже патріотична компанія", яка була заснована, розвивалася і продовжує працювати в Україні.

Крім цього, команда "M.E.Doc" займається кількома волонтерськими проектами. Один з них - фінансування просвітницького інтернет-ресурсу likbez.org.ua. Також компанія виділяє фінанси на розвиток хаба військових стартапів Armorum Solutions, який, крім усього іншого, розробляє новітні засоби радіорозвідки "Тінь". Ще завдяки фінансуванню "M.E.Doc" в Україні запущено невелике виробництво верстатів для важких кулеметів і РПГ. На сьогодні близько 60-70% таких верстатів поставляється в армію безкоштовно.

У грудні 2017 року інтерв'ю для видання "Обозреватель" засновниця і гендиректор компанії "Медок" заявила, що держава не може захистити українських підприємців від кібервійни. Такі висновки Олеся Лінник зробила після того, як її програмний продукт, який був найбільш популярним сервісом для бухгалтерської звітності та електронного документообігу в нашій країні, був таємно зламаний і розніс блокуючий комп'ютери вірус по безлічі організацій, але допомоги від правоохоронців вона так і не дочекалася. Каже, допомагали в основному самі клієнти та партнери, які з розумінням поставилися до ситуації.

У нинішній час компанія повністю відновила діяльність і працює в звичайному режимі.

Згадки про персону