6 липня, субота
З картинками
Текстовий вигляд
uk
Українська
Російська
Ольга Харлан
Ольга Харлан
351

Ольга Харлан

Харлан Ольга Геннадіївна: українська шаблістка та олімпійська чемпіонка-2008

Ольга Харлан - Фото 1

Харлан Ольга Геннадіївна — шестикратна чемпіонка світу, багаторазова переможниця і призерка чемпіонатів Європи. Олімпійська чемпіонка 2008 року в командній шаблі.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Поза спортом
  6. Посилання
  7. Відео

Біографія

Ольга Геннадіївна Харлан народилася 4 вересня 1990 року в місті Миколаїв.

Освіта

У рідному місті вона отримала диплом місцевого училища фізичної культури.

Сім'я

Батьки спортсменки працювали на заводах. Крім того, у молодості Геннадій Харлан захоплювався вітрильним спортом.

З 2014 по 2018 рік Ольга була одружена із шаблістом Дмитром Бойко, призером чемпіонатів світу. У 2019 році вона почала зустрічатися з іншим шаблістом — італійцем Луїджі Самеле. Він триразовий чемпіон континентальної першості, а також призер кількох чемпіонатів світу та Олімпіади.

Кар'єра

Ольга росла активною дівчинкою. Спочатку мама і тато віддали її на бальні танці. Але через те, що батьки не мали коштів оплачувати тренування і костюми, Харлан залишила танці. Зате в 2001 році вона стала займатися фехтуванням на шаблях, де тренуватися можна було безкоштовно. Оля закохалася в цей вид спорту після першого ж тренування.

Уже через рік Харлан дебютувала на дорослих змаганнях, на Кубку України. Тоді Ольга посіла останнє місце. Однак поразка її не тільки не засмутила, але і стала певним стимулом.

Скоро уродженка Миколаєва домоглася того, чого в історії України в настільки короткі терміни не домагалася жодна спортсменка: вже в 2003 році Ольга стала володаркою Кубка України, залишивши позаду себе більш досвідчених спортсменок.

У наступному році українка взяла участь в чемпіонаті Європи серед юніорів. Шлях до фіналу у Харлан був складний. У чвертьфіналі та півфіналі вона поступалась 11:14, однак одержувала вольові перемоги. Зрештою Ольга завоювала срібло. У 2005 році українка посіла третє місце на юніорському чемпіонаті світу. У чотирнадцять років вона стала майстром спорту міжнародного класу.

У сезоні 2005/2006 Харлан перемогла на декількох етапах юніорського Кубка світу, а також взяла дві бронзи. Однак чемпіонат світу їй довелося пропустити через травму. На континентальній першості Харлан не вистачило до золота всього одного уколу. У фіналі Ольга поступилася росіянці Софії Великій з рахунком 14:15.

У 2007 році українка стала чемпіонкою світу серед юніорів. Крім того, в складі української збірної вона стала переможницею Кубка світу. Також в командних турнірах світової і європейської першості українки з Ольгою завоювали срібло.

У 2008 році Харлан разом з Оленою Хомровою, Галиною Пундик та Ольгою Жовнір взяла участь на Олімпійських іграх в Пекіні. Дійшовши до фіналу, українки у вирішальному поєдинку зустрілися з китаянками.

Після перших сутичок українки програвали в десять уколів. Але завдяки Олені Хомрової та Ольги Харлан вони не тільки відіграли великий розрив, але і зуміли здобути вольову перемогу 45:44. Таким чином, Ольга в 17 років завоювала золоті медалі Олімпіади.

У 2009 році Харлан у фіналі чемпіонату Європи перемогла росіянку Катерину Дьяченко 15:10. На тому ж турнірі в складі збірної Ольга знову була кращою. У вирішальних поєдинках українки перемогли росіянок з рахунком 45:31.

А ось на світовій першості Харлан у фіналі була бита американкою Маріель Загуніс (6:15). Зате в командному турнірі українки знову виявилися сильнішими за всіх.

Наступного року Ольга взяла три етапи Гран Прі та виборола друге місце ще на одному. У світовому рейтингу вона піднялася на другу сходинку. Правда континентальну першість в одиночці Харлан провалила, зайнявши лише п'яте місце. Але в командному змаганні збірній України знову не було рівних.

У тому ж 2010 році Ольга знову поступилася Загуніс і була другою на чемпіонаті світу. Також сріблом задовольнялася й збірна України.

У 2011 році на континентальній першості в фіналі особистого турніру Харлан перемогла полячку Олександру Соху. У команді шаблі українки були другими. Тоді вони поступилися італійкам.

На чемпіонаті світу в особистій першості Харлан завоювала бронзу, а в команді — знову срібло. На цей раз українки програли росіянкам. У тому ж році Ольга була найкращою на Універсіаді.

У 2012 році в одиночці на чемпіонаті Європи Харлан відстояла титул кращої шаблістки Старого Світу. У командній шаблі, як роком раніше, українки були лише другими. На лондонській Олімпіаді Ольга в півфіналі поступилася Софії Великій, а в матчі за третє місце перемогла Маріель Загуніс і завоювала бронзу.

У 2013 році в одиночці Ольга стала чемпіонкою світу і Європи. Також золоту нагороду завоювала в командному турнірі світової першості. А ось на чемпіонаті Європи українки виявилися другими. У тому ж році Ольга вдруге перемогла на Універсіаді. У 2014 році Харлан знову була кращою, як на турнірі Старого світу, так і на світовій першості.

Але після цього успіху золото чемпіонату світу Харлан завоювала тільки в 2017 році. До цього вона тільки в 2015 році була другою. А ось чемпіонат Європи їй підкорився лише в 2019 році. У тому ж році вона перемогла й на чемпіонаті світу.

Крім того, в 2015 році вона стала кращою на Європейських іграх. На Олімпійських іграх в 2016 році українки в командній шаблі завоювали тільки срібло. А в особистому турнірі Харлан замкнула трійку кращих.

У 2020 році через пандемію коронавірусу більшість турнірів були перенесені або скасовані. Того року Ольга встигла перемогти тільки на етапі Кубка світу в Монреалі.

В 2021 році Харлан стала єдиною українкою, яка змогла потрапити на Олімпіаду. Однак, будучи фавориткою змагань, Ольга вилетіла вже після першої сутички, програвши китаянці Ян Хен'юй з рахунком 12:15. Після сенсаційної поразки українська шаблістка повідомила, що хоче морально відпочити і пожити трохи без шаблі.

На батьківщині шаблістку цілих дванадцять разів визнавали найкращою спортсменкою місяця. Міжнародна федерація фехтування п'ять разів визнавала українську спортсменку кращої в світі. У 2020 році Харлан розповіла, що вісім років тому перестала рахувати свої медалі, коли їхня кількість перевалила за сто штук.

Поза спортом

У 2010 році Ольга була обрана від Партії регіонів до міської ради Миколаєва. Через два роки від тієї ж політсили вона балотувалася на парламентських виборах. На момент виборів Ольга обіймала посаду спортсмена-інструктора штатної збірної команди з фехтування при Міністерстві з питань сім'ї, молоді та спорту.

Але її 194-й номер виявився непрохідним. Після Євромайдану спортсменка залишила фракцію «регіоналів» миколаївської міськради.

У 2014 році Харлан ще раз пробувала стати депутатом. На цей раз вона йшла в списку Партії зелених на виборах до Київської міської ради. Однак ця політсила не набрала прохідні три відсотки. Пізніше Ольга зізналася, що досвід в політиці у неї був гірким. Після цього спортсменка дала собі обіцянку у політику більше не лізти.

У березні 2020 року шаблістка стала прототипом для ляльки Барбі. «Подумати не могла, що колись сама стану лялькою Барбі. Шалено рада, що змогла мотивувати легендарний бренд Барбі для створення цієї красуні», — розповіла спортсменка. Тоді ж журнал «Новое Время» включив Ольгу в топ-100 найуспішніших жінок України.

Посилання

Instagram

Facebook

Відео