Єднак Остап Володимирович: нардеп, який бажав стати господарем карпатського лісу
Єднак Остап Володимирович у парламенті "відзначився" виключенням із фракції "Самопомочі" і скандальним законопроєктом щодо лісу.
Біографія
Єднак Остап Володимирович народився 21 листопада 1980 року в місті Броди Львівської області.
Освіта
Остап Єднак після закінчення середньої школи №4 у Бродах, вступив до Львівського національного університету імені Івана Франка. У 2002 році він отримав диплом за спеціальністю «Міжнародні економічні відносини, перекладач».
Через вісім років Остап Єднак отримав другу вищу освіту. Магістром ділового адміністрування він став в Берлінському університеті імені Штайнбайса.
Сім'я
Дружину Остапа Єднака звуть Світлана Миколаївна. Вона закінчила Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини за спеціальністю "Економіка підприємства". Займається підприємницькою діяльністю. У подружжя є двоє дітей: син Іван і дочка Анастасія.
Кар'єра
Першим місцем роботи Остапа Єднака став благодійний фонд "Екоправо-Львів" (зараз Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина»). Тут Остап Єднак влаштувався фахівцем з фінансових питань.
З 2002 року він займав керівні посади в приватних компаніях: Ін-маркет, ДЛХ Нордіск Дерево, в українському представництві DLH Nordisk, а також в Інтервудкоммерц.
У жовтні 2014 року Остап Єднак взяв участь у позачергових парламентських виборах у якості кандидата від партії "Самопоміч". За результатами виборів його сімнадцятий номер у списку цієї політичної сили виявився прохідним.
У Верховній Раді восьмого скликання Єднак став секретарем комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Також він входив до груп з міжпарламентських зв'язків з Іспанією, Естонією, Колумбією, Таїландом, Великобританією і Китаєм.
Крім того, народний депутат був членом тимчасової слідчої комісії для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів.
За час роботи у парламенті (2014-2019) народний обранець зробив шістдесят три депутатські запити, став автором (співавтором) ста чотирнадцяти законопроєктів і сто тридцять один раз виступив у залі Верховної Ради.
Народний депутат пропустив всього дев'ять відсотків парламентських засідань.
Остап Єднак з 27 листопада 2014 по 2 вересня 2015 року був членом фракції "Самопоміч". До кінця каденції він залишався позафракційним депутатом.
У 2019 році Остап Єднак вдруге балотувався в парламент. На цей раз він був третім у списку партії "Сила Людей". Однак ця політична сила набрала всього 0.19% (або 27 984) підтримки і у нову Верховну Раду не потрапила.
Остап Єднак - член громадських об'єднань "Рада лісового сектору" та "Європейський вектор реформ", а також благодійної організації "Фонд підтримки реформ в Україні".
Компромат
Як відмічають у ЗМІ, Остап Єднак намагався монополізувати весь український ліс.
До 2014 року Єднак очолював компанію "Інтервудкоммерц", яка спеціалізується на поставках пиломатеріалів. Потім підприємство було переписано на його сім'ю. Звичайно ж, народний обранець зацікавлений у процвітанні сімейного лісового бізнесу.
Політик виступив в якості ініціатора законопроєкту "Про внесення змін до Закону України про мораторій на експорт лісу та пиломатеріалів в необробленому вигляді". У тексті цього проєкту закону йдеться про заборону терміном на десять років вивезення за кордон лісоматеріалів і пиломатеріалів.
У законопроєкті є застереження: заборона поширюється на пиломатеріали і заготовки товщиною понад сімдесят міліметрів з транспортною вологістю понад 22%.
Як пояснюють автори законопроєкту, за допомогою таких поправок в законодавстві вдасться стимулювати розвиток ринку. Українські виробники перестануть постачати сировину, вони переорієнтуються на продукцію більш високого рівня обробки.
Але як відзначають експерти, даний закон здатний привести до масового банкрутства виробників і лісгоспів. Річ в тому, що переважна більшість гравців ринку експортує деревину природної вологості. На внутрішньому маркеті вона немає попит. Щоб діяти відповідно до нових поправок в законі, підприємцям доведеться закупити нове обладнання. Вартість однієї сушки складає близько ста п'ятдесяти тисяч євро. Для забезпечення її роботи необхідний природний газ.
В результаті попит на український ліс знизиться мінімум на 500 тис. м3 на рік. У свою чергу, доходи лісових господарств скоротяться на сімсот мільйонів гривень. Це становить 50-90% виручки окремих лісгоспів підприємств. Результатом також стане скорочення робочих місць.
Як відзначають експерти, реальна мета законопроєкту вкрай цинічна - зменшення конкуренції з застосуванням адмінресурсу. Втрати не потерплять тільки великі компанії, такі як "Інтервудкоммерц". Крім того, на цьому тлі може розростися корупція. Оцінку ступеня вологості пиломатеріалів здійснюватимуть гарантійні служби. У виробників може виникнути спокуса підкупу.
Звичайно ж, деревину природної вологості будуть скуповувати компанії, орієнтовані на експорт. Але, платити за це стануть копійки, а отримувати надприбуток.
2 вересня 2015 року Остап Єднак, а також ще чотири народні депутати були виключені з фракції "Самопомочі", які підтримали в першому читанні зміни до Конституції України в частині децентралізації.
Декларація
У березні 2019 року Остап Єднак опублікував дані про свої доходи за минулий рік.
Разом зі своїми батьками він володіє вісьмома земельними ділянками у Львівській області. Загальна площа - дванадцять тисяч квадратних метрів.
Батькові й матері народного депутата восьмого скликання належить чотири магазини в Бродах на Львівщині. Там же у батька Остапа Єднака є житловий будинок у п'ятдесят один квадратний метр.
В Умані Черкаської області у матері експарламентаря є квартира в шістдесят шість квадратних метрів.
Сам Остап Єднак володіє дачним будинком у п'ятдесят вісім квадратних метрів в селі Конюшків у Львівській області. У Києві він орендує квартиру у п'ятдесят шість "квадратів".
Політик задекларував два об'єкти незавершеного будівництва: квартиру і нежитлове приміщення в селі Зазим'я на Київщині, власником якого є третя особа.
Власного автомобіля у Остапа Єднака немає. Він їздить по довіреності на Subaru Legacy 2008 року випуску. Батько політика має Volkswagen T4 2002 року випуску.
За 2018 рік політик заробив більше мільйона гривень. Загальний дохід від підприємницької діяльності батьків і дружини народного обранця восьмого скликання склав трохи менше двох мільйонів гривень.
Готівкові кошти у сімейства Єднак не вказані. Остап задекларував тільки свій банківський рахунок - двадцять п'ять тисяч гривень.