7 липня, неділя
З картинками
Текстовий вигляд
uk
Українська
Російська
Рінат Ахметов
  • Дата народження
    21 вересня 1966
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Рінат Ахметов
68

Рінат Ахметов

Ахметов Рінат Леонідович: найбагатша людина України

Ахметов Рінат Леонідович — український олігарх, бізнесмен, політичний діяч, колишній народний депутат. Президент футбольного клубу “Шахтар” та власник багатьох компаній.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат і скандали 
  6. Статок
  7. Відео

Біографія 

Рінат Ахметов народився 21 вересня 1966 року в Донецьку. Його батьківщиною називають селище Октябрське Донецької області. 

Сім’я

Рінат Ахметов – етнічний татарин. Він народився у сім’ї шахтаря та продавчині. Його батьки — Леонід та Някиня — прибули в Україну з мордовського села Сургодь, встигнувши трохи пожити в Росії.

Рінат став другою дитиною цієї пари. Спершу на світ з'явився старший брат Ігор, який став шахтарем. Але отримане захворювання змусило його покинути цю роботу.

Як згадує сам Рінат Ахметов, його сім'я жила вкрай бідно. Їхній будинок був схожий на халупу, в якій не було навіть меблів. Туалет розташовувався на подвір’ї, а душем слугувала металева кружка. Про своє дитинство та юнацькі роки мільярдер розповідати не любить. За словами колишніх сусідів, Рінат зростав спокійним хлопчиком. Його пристрасними захопленнями служили футбол, бокс і карткові ігри. До речі, в боксі і картах він проявив екстраординарні здібності. Шкільні заняття він прогулював, в університет не вступав, в армію не пішов. За словами давньої подруги, відкосити від армії Рінату допомогли гроші. Звідки взялася така сума у юнака з убогої сім’ї, невідомо. 

Особисте життя

Рінат Ахметов одружений з Лілією Смірновою, яка пізніше стала головою ревізійної комісії АТ «СКМ».

У 1988 році у пари народився син Дамір. Зараз він є членом наглядової ради холдингу «ДТЕК» і компанії «Метінвест».

Згодом, у 1997 році, у Ріната та Лілії народився другий син. Подружжя назвало його Алміром.

Не так давно (у 2017-му) Рінат Ахметов став дідусем. У його старшого сина народилася дочка.

Освіта

Свою першу вищу освіту Рінат Ахметов пішов отримувати у 2001  році. Він навчався в Донецькому національному університеті за фахом економіста.

Кар’єра 

Бізнес

У 1995 році в українське світське суспільство увірвався мільйонер і банкір-початківець – Рінат Ахметов. До речі, саме тоді в його трудовій книжці з'явився перший запис.

Професійним дебютом хлопця стала посада керівника «Донгорбанку», який був створений за його ініціативою.

Як пізніше розповідав сам Рінат Ахметов, у 1992 році він з товаришами відкрив компанію «Арс», що займалася торгівлею вугіллям. Ця діяльність допомогла йому сколотити капітал для створення власного банківського бізнесу. 

Популярність до банкіра прийшла у 1996 році. Очоливши банк, Рінат Ахметов став президентом футбольного клубу «Шахтар». Правда, це призначення відбулося після того, як загинув його попередник. Колишній голова ФК Ахать Брагін, відомий як Алік Грек, помер у результаті вибуху на матчі. Вступивши на нову посаду, Рінат Ахметов заговорив про футбол.

У 2000 році Рінат Ахметов почав активну підприємницьку діяльність. Тоді він створив компанію, що отримала назву «Систем Кепітал Менеджмент» (СКМ). Цьому підприємству належать контрольні пакети акцій більш ніж сотні компаній, які функціонують в енергетичній, гірничо-металургійній, телекомунікаційній сферах, у страховому і банківському секторах, роздрібній торгівлі, сільськогосподарській промисловості, у сфері нерухомості та медіа.

Через дев’ять років після заснування компанії Рінат Ахметов став єдиним акціонером «СКМ». У тому ж 2009 році в Донецьку він відкрив новий футбольний стадіон міжнародного рівня – «Донбас Арена».

Політика

Ріната Ахметова називали інвестором «Партії Регіонів». У 2004 році він підтримував Віктора Януковича на президентських виборах. Після Помаранчевої революції Ахметов приєднався до «Партії Регіонів». У 2006 році мільярдер став парламентським депутатом V скликання (2006-2007 рр.) і VI скликання (2007-2012 рр.). Після того Рінат Ахметов не балотувався в депутати. За словами представників «Партії Регіонів», підприємець надавав кошти для забезпечення високоякісної роботи аналітичного центру.

Подейкують, що Ріната Ахметова готували в президенти. Саме він, а не Віктор Янукович, мав очолити Україну. 

Благодійність

У 2005 році Рінат Ахметов заснував благодійний фонд «Розвиток України». Пізніше він створив ще кілька благодійних організацій і реалізував низку проєктів.

Після землетрусу в Японії (2011 рік) Рінат Ахметов виділив 1 млн USD на відновлення збитку, завданого стихією. Тоді ж він направив ще 1 млн USD на добудову саркофагу на 4-му блоці атомної електростанції в Чорнобилі.

Влітку 2014 року мільярдер почав надавати активну допомогу постраждалим у зоні АТО. Створений «Гуманітарний штаб Ріната Ахметова» займається евакуацією мирного населення, забезпечує продуктовими наборами мирних жителів зони АТО, постачає медикаменти та обладнання в медустанови.

Варто відзначити, що надавати допомогу жителям зони АТО Рінат Ахметов почав аж ніяк не відразу. Тільки через два місяці після початку бойових дій донецький мільярдер потурбувався про земляків. До цього він стверджував, що цей конфлікт необхідно вирішувати мирним шляхом.

Водночас Ахметов не підтримує українську армію. Це наштовхує багатьох на думку про співпрацю олігарха з російською владою.

Рінат Ахметов зараз

З початком пандемії Рінат Ахметов виділяв кошти на боротьбу з коронавірусом. У 2021 році Фонд Ріната Ахметова виділив українським лікарням більш ніж 300 мільйонів гривень. За даними Наталії Ємченко, членкині Наглядової ради фонду, організація допомогла більш ніж 500 медичним закладам у 203 населених пунктах України. Фонд допомагав забезпечувати лікарні засобами індивідуального захисту, експрес-тестами на коронавірус та медичним обладнанням.

У 2020 році Ахметов добудував свою резиденцію під Києвом — у селі Плюти. Помістя олігарха у ЗМІ називають неприступною кріпосттю. Там Ахметов відсвяткував свій 54-й день народження, куди було запрошено багато впливових людей.  

Компромат і скандали

Рінат Ахметов – син Кучми

У 2014 році у пресу потрапило дитяче фото Ріната Ахметова. Відразу у суспільстві розповсюдились чутки про те, що Рінат є позашлюбним сином Леоніда Кучми. Багато хто відзначає зовнішню схожість Ріната з його матір'ю, Леонідом Кучмою та дочкою експрезидента Оленою Пінчук. При цьому Рінат не схожий на Леоніда Ахметова.

Кримінальне минуле?

Як повідомляють інсайдери, в роки своєї молодості Рінат Ахметов перебував у кримінальному злочинному угрупованні «Люкс», яке очолював Ахать Брагін, відомий за прізвиськом Алік Грек. Цей злочинний колектив також називали «ботаніками», оскільки фактичною резиденцією їх ватажка був готель «Люкс», розташований у ботанічному саду. До лав цього угруповання Ріната привів картярський талант. Із легкістю він вигравав у тодішніх товстосумів, приносячи великі суми в бюджет банди. Саме тому Ахать міцно дорожив Рінатом, на прізвисько Ахмет. До речі, до цього ж угруповання входив старший брат майбутнього мільярдера – Ігор, на прізвисько Рашид.

За словами все тих же інсайдерів, Рінат був усього один раз замішаний у вбивстві. На мокру справу його штовхнув картковий борг. Це сталося у 1986 році.

Тоді злочинне угруповання «Люкс» по-звірячому вбило сім'ю Лисенко. Злочинці проникли у приватний будинок літньої пари. Лисенко був відомим у Горлівці цеховиком і цінним інформатором силових структур. Він просвітлював правоохоронців щодо того, що відбувається в середовищі тодішнього тіньового бізнесу. Використовуючи тортури, бандити мали намір дізнатися, де цеховик ховає свої гроші та золото.

Двох зловмисників, які брали участь у нападі, вдалося зловити по гарячих слідах. Вони повідомили, що до вбивства причетний Ігор Ахметов. Його молодший брат Рінат стояв на шухері.

Незабаром вони обидва були оголошені в розшук. Але через короткий час розслідування припинилося.

Це дало підстави припускати, що злочинці мали міцний дах у правоохоронних структурах. Крім того, висувається версія, що на пограбування Лисенка їх навів перевертень у погонах.

За деякими даними, з угрупованням «Люкс» безпосередньо співпрацював колишній працівник міліції В. А. Коновалов, чия банда прославилася нападами на цеховиків, спекулянтів і радянських бізнесменів. Спільно з ним діяли й інші перевертні в погонах.

“Відкосив” від армії

Варто також відзначити, що Рінат Ахметов не тільки зміг ухилитися від армії, але також займався дармоїдством протягом 10-ти років. Обидва ці явища переслідувалися радянським законом. Проте постати перед ним Ахметову не довелося. Звідси зміцнилася думка про наявність сильних покровителів.

Подейкують, що банда «Люкс» і сам Рінат діяли під російськими силовиками. Як стверджують деякі експерти, розвиток злочинності на Донбасі був вигідний російській владі. Так вирощувалися підконтрольні люди, які пізніше прийшли до влади. Маніпулювати ними легко за допомогою кримінального минулого, що залишилося без покарання.

За чутками, до середини 90-х зміцніла банда «Люкс» вирішила позбутися впливу Москви. Після цього на Ріната Ахметова стався замах. У 1995-му році Алік Грек загинув у результаті вибуху на футбольному матчі, який проходив на стадіоні «Шахтар». Цікаво, що сам Рінат запізнився на змагання, хоча завжди приходив вчасно. Після смерті Грека Ахметову пощастило ще більше. Картяр очолив банду і став власником багатьох прибуткових компаній. Висувається думка, що підприємства, які перейшли до Ріната, раніше належали жертвам банди. Цей висновок побічно підтверджує дивний і “дуже” смертельний випадок.

У 1998 році вражаючий збіг привернув увагу громадськості. Передчасно загинув у результаті нещасного випадку Юрій Павленко – власник «Донецького пивзаводу». Це сталося відразу після того, як підприємством зацікавився Рінат Ахметов. Незабаром пивзавод придбала одна з компаній мільярдера. Виробництво отримало нову назву – «Сармат».

Допити Ахметова та нерозкриті справи

У 2005 році після Помаранчевої революції Ріната Ахметова викликали на допит. Тоді почалися розслідування нерозкритих справ 90-х рр., пов'язаних з убивствами. Мільярдер зміг легко вирішити проблему, що назрівала. Він поїхав на кілька місяців у Монако. Після повернення в Україну, правоохоронці більше не турбували його.

Знищення будинків 

У 2012 році будівельна компанія «Андріївська Плаза», що входить у холдинг Ріната Ахметова, знищила три будинки на Андріївському узвозі.

Фінансування терористів

У 2014-му році поповзли чутки про те, що український мільярдер фінансує терористів, які діють на території Донбасу.

Через рік, як повідомив нардеп Єгор Фірсов, стосовно українського бізнесмена Ріната Ахметова було відкрито кримінальне провадження за фактом фінансування тероризму і сепаратизму. 

Забруднення атмосфери

У липні 2021 року в Мінприроди заявили, що підприємство Ахметова, а саме ТЕС Бурштинська (входить у ДТЕК Ахметова) є одним із найбільших забрудників атмосфери в Україні. Міністр Роман Абрамовський відзначив, що у відомстві хочуть підвищити податок на вуглекислий газ, щоб змінити мотивацію підприємців.

“Антиахметівський” законопроєкт

У вересні 2021 року у Верховній Раді України почали розглядати поправки до Податкового кодексу та деяких актів. Відповідний законопроєкт зі внесення поправок у парламенті назвали антиахметівським, що швидко підхопили ЗМІ. 

Як пише “Економічна правда”, законопроєкт назвали "антиахметівським" через те, що він пропонує підвищити розмір ренти на видобуток залізної руди (на якій спеціалізуються компанія "Метінвест" Ріната Ахметова), а також ввести акцизний податок на електроенергію, вироблену з сонячних і вітрових електростанцій (ДТЕК Ріната Ахметова є власником найбільших потужностей "зеленої" енергетики в Україні).

“Архів Пандори” та Рінат Ахметов

Відоме розслідування зачепило і найбагатшу в Україні людину. Так, журналісти пишуть, що Ахметов реєстрував офшорні компанії для "володіння літаком як у Путіна”. 

Статок

Рінат Ахметов – найбагатша в Україні людина. Наразі його статок оцінюють у 7 мільярдів 600 мільйонів доларів (за версією видання Forbes). А, наприклад, у Bloomberg зазначають, що статки Ахметова в 2021 році сягнули позначки в 11 мільярдів доларів.

У далекому 2011 році український мільярдер задекларував 400 мільйонів 825 тисяч 586 гривень доходу.

Відео