Роман Насіров
  • Країна
    Україна
Роман Насіров - Фото 1
  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Родина
  4. Кар’єра і суспільна діяльність
  5. Політика і ДФС
  6. Нерухомість у Лондоні та втрата даних
  7. Одеська митниця і ворожнеча з Мінфіном
  8. Конфуз і газова справа
  9. Суди та відновлення на посаді глави ДФС
  10. Декларація
  11. Фото та відео

Біографія

Роман Михайлович Насіров – український політик, колишній глава Державної фіскальної служби України, президент Федерації дзюдо України. Народився 3 березня 1979 року в Чернігові. Азербайджанець за національністю. Громадянин України, Угорщини та Великобританії, про це повідомляє Політека.

Освіта

У 2000 році завершив навчання в Чернігівському інституті економіки і управління, спеціальність – «фінанси». Через рік закінчив Київський національний університет ім. Т. Г. Шевченка за спеціальністю «право». У 2003 в Університеті Східного Лондона отримав ступінь MBA у напрямку «фінанси і міжнародний менеджмент». Має науковий ступінь кандидата юридичних наук при Інституті законодавства Верховної Ради (2015).

Родина

Одружений на Катерині Глімбовській, дочці Олександра Глімбовського, власника корпорацій Альтіс-Холдинг і Альтіс-Спецбуд. У пари двоє синів, Михайло і Олександр, і дочка Яна.

Роман Насіров - Фото 2

Кар’єра і суспільна діяльність

На початку 90-х займався торгівлею нафтопродуктами в держкомпанії «Укрнафта-Вентус» і «Галнафтогазі».

У 2001-2008 роках Роман Михайлович працював в юридичних і фінансових міжнародних компаніях. Здебільшого відповідав за зв’язки із країнами СНД. У 2005-2007 очолював напрямок брокериджа в лондонському офісі Cantor Fitzgerald / BGC.

З 2008-го Насіров влаштувався у Concorde Capital, де очолював напрямок торгівлі цінними паперами. Через рік перейшов до конкурентів – у Renaissance Capital. У 2009-2012 обіймав посаду голови напрямку по торгівлі цінними паперами і СЕО підрозділу Центральної та Східної Європи в компанії Renaissance Capital.

У квітні 2013 року Роман Михайлович змінив статус бізнесмена на чиновника. Став заступником голови правління Державної продовольчо-зернової корпорації України. Це одне з найпотужніших аграрних держпідприємств, яке займалося формуванням запасів та експортом зернових. У 2014 році за підсумками міжнародного аудиту все керівництво ДПЗКУ було звільнено, а його керівники оголошені в розшук за розкрадання понад 177 млн грн.

Утім, на кар’єру Романа Михайловича це не вплинуло, оскільки головним винуватцем назвали керівника держпідприємства.

Політика і ДФС

У жовтні 2014 року на позачергових парламентських виборах Насірова обрали народним депутатом за списком «Блоку Петра Порошенка». З 27 листопада 2014 року народний депутат Верховної Ради VIII скликання. Через два місяці його призначили головою Комітету з питань податкової та митної політики. 5 травня 2015 року він виграв конкурс на посаду керівника Державної фіскальної служби – він став найкращим із 67 кандидатів.

Цікаво, що у січні 2015 року прокуратура Печерського району Києва оголосила колишньому головному бухгалтеру ДПЗКУ Тетяні Коптенко підозру в несплаті податків сумою 52 млн грн. Маніпуляції з податковою звітністю відбулися в лютому 2014-го, коли Насіров обіймав посаду заступника голови правління держпідприємства. Саме він курував контракт із китайцями, який фігурував у справі.

Через кілька днів після початку конкурсу на посаду керівника ДФС Коптенко сплатила всю необхідну суму зі своєї кишені, і Печерський суд звільнив її від відповідальності та закрив справу.

Нерухомість у Лондоні та втрата даних

Восени 2015 року голова ДФС опинився в центрі скандалу.

Його колишній заступник Костянтин Лікарчук, якого звільнили за некомпетентність, заявив, що Роман Михайлович має квартиру в Лондоні, яку не вніс до декларації. Він навіть опублікував відповідний витяг із земельного кадастру Великобританії. Насіров спростував звинувачення. Стверджував, що квартира йому не належить, він її лише орендує.

У квітні минулого року стало відомо, що Державна фіскальна служба внаслідок збою в роботі системи управління інформації та технічних неполадок у серверах втратила 3 Тбайт інформації – це понад 500 тис. електронних документів і тисячі реєстраційних карток.

Цікаво, що збій тривав кілька діб – з 6 по 11 грудня 2015 року, а розпорядження про проведення перевірки вийшло лише через два місяці після надзвичайної події. З урахуванням ціни питання, не виключно, що це було навмисне знищення певної інформації, замасковане під її втрату.

Справа завершилася звільненням заступника директора департаменту розвитку IT Дмитра Дороніна і винесенням дисциплінарних стягнень кільком співробітникам.

Одеська митниця і ворожнеча з Мінфіном

14 квітня 2016 року екс-керівниця Одеської митниці Юлія Марушевська публічно закликала прем’єр-міністра Володимира Гройсмана звільнити голову Державної фіскальної служби Романа Насірова. Вона стверджувала, що той блокує роботу проекту «Відкритий митний простір» і покриває старі корупційні схеми, які продовжують діяти на українських митницях.

Зі свого боку Насіров звинуватив Марушевську в корупції. Згодом її звільнили, а ДФС відзвітувала, що після цього надходження до бюджету від Одеської митниці зросли.

У Міністерстві фінансів керівника Державної фіскальної служби неодноразово критикували. Нарікали, що ДФС не хотіла передавати Мінфіну реєстри платників податків і не погоджувалась на плани реформування.

У лютому цьогоріч міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що планує звернутися до Національного антикорупційного бюро та Агентства із запобігання корупції із проханням перевірити, чому і за які кошти Насіров відвідував інавгурацію президента США Дональда Трампа. Приблизно захід мав йому коштувати $250 тис. Данилюк вважав, що потрібно перевірити, чи задекларував податківець цю суму. Якщо ж його запросили безкоштовно, то законодавство забороняє приймати такі подарунки.

До того ж, за словами міністра фінансів, Роман Михайлович поїхав у відпустку, не погодивши це з ним та прем’єр-міністром, і не виконав надані йому доручення.

Конфуз і газова справа

У травні 2012 року на зустрічі українських бізнесменів із грузинським реформатором Кахою Бендукідзе тоді ще майбутній керівник ДФС Роман Насіров вирішив запитати його про податки. Однак отримав зустрічне питання від реформатора. Бендукідзе поцікавився, який розмір податку на прибуток в Україні. Відповіді Роман Михайлович не знав.

2 березня 2017 року НАБУ провело обшуки в голови Державної фіскальної служби. Романа Насірова підозрюють у тому, що він безпідставно надавав розстрочки зі сплати податкових зобов’язань низці підприємств депутата-втікача Олександра Онищенка. Цим завдав шкоди державному бюджету на 2 млрд грн.

Насірова працівники бюро знайшли в лікарні «Феофанія». Його нібито ушпиталили з гіпертонічним кризом. Там детективи й повідомити Роману Михайловичу про підозру. Хоча адвокати стверджували, що в цей час він був непритомний.

Наступного дня адвокати голови ДФС заявили, що стан Насірова погіршився. Він нібито мав інфаркт і йому роблять операцію. Тим часом Кабмін усунув його від виконання обов’язків.

Засідання суду кілька разів переносили. На цьому наполягав захист, посилаючись на стан здоров’я Насірова. Коли суддя відхилив це клопотання, адвокати відразу заявили про відвід судді.

Запобіжний захід Солом’янський районний суд столиці обирав Роману Михайловичу 7 березня. Це 60 діб арешту або 100 млн грн застави. Із зали суду його доставили в Лук’янівський слідчий ізолятор. Як виявилося, ні інфаркту, ні операції Насіров не мав.

Під час засідання щодо обрання запобіжного заходу стало відомо, що відсторонений голова ДФС має громадянство Великої Британії та Угорщини.

31 січня 2018 звільнений з поста глави ДФС постановою Кабміну, через без малого 11 місяців після затримання. Обов’язки Насірова виконував один з його заступників Мирослав Продан, згодом призначений новим главою.

Роман Насіров - Фото 3

Суди та відновлення на посаді глави ДФС

У лютому 2018 року через кілька тижнів після постанови КМУ, Насіров подав позов про незаконне звільнення з посади керівника фіскальної служби. Розгляд справа затягнулася майже на рік.

Але в грудні 2018 року Окружний адміністративний суд міста Києва скасував постанову Кабінету міністрів і зобов'язав повернути чиновника на колишню посаду.

Причиною задоволення позову стало те, що Насірова зняли з порушеннями процедури звільнення. Крім того, Феміда зобов'язала також виплатити звільненому чиновнику й зарплату за всі місяці. Уже на початку нового 2019 року Кабінет міністрів вирішив оскаржити це рішення. Після чого справа затягнулася ще на рік.

За цей час Роман Насіров встиг навіть взяти участь у якості кандидата на посаду в президентських виборах та отримати обвинувальний акт в антикорупційному суді.

21 січня 2019 року звільнений очільник ДФС подав до ЦВК документи у якості кандидата-самовисуванця в президенти України. 31 березня у першому турі виборів за нього віддали свої голоси всього 2579 виборців і з результатом 0,01% Роман Михайлович посів останнє місце.

У листопаді 2019 року у Вищому антикорупційному суді було заслухано обвинувальний акт у справі про незаконні відстрочки сплати податків компаніями експарламентаря Олександра Онищенка, який втік.

Сам Насіров своєї провини не визнав. За словами звільненого голови ДФС звинувачення "надумане". Після обвинувального акта на наступних засіданнях антикорупційного суду розпочато дослідження доказів і заслухані допити свідків.

Шостий апеляційний адміністративний суд у лютому 2020 року відхилив апеляцію КМУ та залишив у силі відновлення Романа Насірова на посаді голови фіскальної служби.

При цьому сама ДФС перебуває у стадії ліквідації, а майже всі реальні функції цього органу вже знаходяться в руках новостворених податкової адміністрації та митної служби.

У віданні фіскальної служби залишилася тільки податкова поліція. Тому відновлений чиновник отримає досить сильний інструмент впливу на підприємців і політиків.

Декларація

Роман Михайлович володіє земельними ділянками в Чернігові (4 сотки) і його передмістях – Количівці (166,5 соток) і Іванівці (333 сотки). Їздить Насіров на Toyota Camry 2008 року випуску. З цінного майна задекларував килим, тренажери і колекцію вин і монет, по дві статуетки скульптора Олександра Архипенка і картини художника Миколи Глущенка, а також армійську гвинтівку Steyr AUG.

У березні 2017 поповнив колекцію наручних годинників ще одним комплектом швейцарської марки Breguet (від 7 тис. доларів). Раніше у Романа Насірова вже були дві пари годинників Breguet і одна пара Rolex.

При цьому за 2017 рік екс-глава Фіскальної служби заробив ні багато, ні мало – шість гривень. Як відсотки по депозитному рахунку в ПАТ АБ «Укргазбанк». Готівкові кошти декларанта становлять 55 тис. доларів і 1,25 млн. гривень, на банківських рахунках розміщено 200 гривень.

Фото та відео

Роман Насіров - Фото 4
Згадки про персону