Хомчак Руслан Борисович: перший заступник секретаря РНБО і колишній головком ЗСУ
Хомчак Руслан Борисович — на початку АТО командував сектором Б. Критикувався за те, що залишив бійців під час боїв за Іловайськ. З березня 2020 по липень 2021 року обіймав посаду головкома ВСУ. Потім перейшов на посаду першого заступника секретаря РНБО.Біографія
Руслан Борисович Хомчак народився 5 червня 1967 року у місті Львів.
Освіта
Після закінчення школи Хомчак перебрався у радянську столицю, де закінчив вище військове командне училище (1988). Пізніше він став випускником української Національної академії оборони.
Сім'я
У жовтні 2020 року Руслан Хомчак одружився на екснардепці та губернаторці Чернігівської області Ганні Коваленко. У січні 2021 року у подружжя народилась донька Марія.
Батьки генерала живуть у Львові, а сестра — у Канаді.
Кар'єра
З 1988 до початку 1993 року Руслан служив спочатку у радянській, а потім російської армії. Місцем служби були Німеччина та Білорусь, де він командував ротою. У січні 1993 року Хомчак продовжив службу вже як український військовий. Через сім років він командував штабом мотострілецького полку у складі 24-ї механізованої дивізії.
Чотири роки (2001 — 2005) Руслан керував 300-м окремим механізованим полком у Чернівцях, а потім — 72-ю окремою механізованою бригадою. У 2009 році Хомчак був призначений на чолі штабу 8-го армійського корпусу.
Через три роки вже у званні генерал-майора Руслан прийняв командування над 6-м армійським корпусом. У 2013 році Хомчак став генерал-лейтенантом та очолив Південне оперативне командування, яке було сформоване з шостого корпусу. Одночасно він керував гарнізоном у місті Дніпро.
Перший рік збройного конфлікту (2014 року) на Донбасі Руслан командував сектором "Б" сил АТО. З 2015 по лютий 2017 року Хомчак був начальником штабу — першим заступником командувача Сухопутних військ української армії. Потім два роки він служив в оборонному відомстві у якості головного інспектора.
У травні 2019 року Руслан став начальником Генштабу і головнокомандувачем української армії. З грудня того ж року він носить погони генерал-полковника. У березні наступного року після поділу двох посад, Хомчак залишився тільки головкомом ЗСУ.
На цій посаді він провів трохи більше року. У липні 2021 року президент Зеленський звільнив Хомчака і призначив на його місце командувача військами оперативного командування «Північ» Валерія Залужного.
28 липня Руслан Хомчак зайняв посаду заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони.
Причиною відставки Хомчака, за словами прессекретаря президента Сергія Никифорова, стала відсутність синергії між Міністерством оборони і керівництвом українською армією.
У пресі повідомлялося, що генерал-полковник мав конфлікт з керівником оборонного відомства Андрієм Тараном. Головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов заявив, що суперечки між Хомчак і Тараном виникали через контракти на Іл-76 і медичні питання. Сам Хомчак цю інформацію заперечив.
Ексголовнокомандувач наголосив, що під час його керівництва українською армією:
- було проаналізовано стан забезпечення Збройних Сил;
- нарощена організація підготовки військ за стандартами НАТО;
- продовжено впровадження досвіду, набутого під час проведення АТО/ООС;
- удосконалено навчально-матеріальну базу;
- на належному рівні забезпечена безпека арсеналів, баз і складів Збройних Сил України;
- поглиблено співпрацю в сфері оборони про входження в євроатлантичну системи колективної безпеки.
Компромат
Генерал Хомчак відомий завдяки Іловайському котлу. У серпні 2014 року перед ним стояло завдання забезпечити оточення міста Донецька. Відповідно до плану операції українська армія повинна була перекрити основні траси з міста Горлівка в Донецьк, вийти до Нижніх Кринців, а з південного боку з району Старобешеве зайти в Іловайськ, Харцизьк та зімкнутися в районі Зугрес-Нижня Кринка.
Але у районі Іловайська українська армія, яка складалася в основному з добробатів, зустріла сильний опір з боку сепаратистів. Через пів місяця запеклих боїв, підійшли російські війська та оточили українських бійців під Іловайськом.
Потім, за деякими даними, після відмови здати зброю, українські війська пішли на прорив оточення. В результаті втрати ВСУ склали 366 убитих, 429 поранених, 128 полонених, 158 зниклих безвісти. Сам же генерал зумів вийти з котла.
Критики генерала заявляють, що під час прориву під Іловайськом командувач сектором "Б" Хомчак "нібито кинув своїх бійців". Крім того, деякі "атошники" стверджують, що генерал наказав оголити тили, через що російська армія змогла організувати оточення. Він не прислуховувався до донесень розвідки. Більш того, Хомчак за словами "атошніков" "зливав росіянам координати батальйонів".
Декларація
У березні 2021 року Руслан Хомчак опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Колишній головком української армії володіє трьома земельними ділянками: у селі Тютюнники на Житомирщині (2 га), у селі Крехаїв на Чернігівщині (1000 кв.м.) та у Києві (1000 кв.м.). Живе Хомчак у службовій квартирі (131,2 кв.м.), яка знаходиться у Києві.
Ганні Коваленко належить земельна ділянка (одна тисяча триста двадцять дев'ять кв.м.) і житловий будинок (93,2 кв.м.) в селищі Клавдієво-Тарасове Київської області.
На дружину генерал-полковника записані ювелірні вироби (підвіска з металу білого кольору з дорогоцінними каменями, намисто з перлами і дорогоцінними каменями та дві пари сережок).
Пересувається він на автомобілі Toyota Land Cruiser 2013 року випуску, який обійшовся йому майже у пів мільйона (445 тисяч). Також Руслану належить автомобільний причіп.
За 2020 рік дохід Хомчака склав 1,3 мільйона гривень. Дохід Коваленко — 458 тисяч. У банку генерал-полковник зберігає 349 тисяч гривень і тридцять доларів. У його дружини на рахунку є 506 гривень. Готівкою у Руслана задекларовано 46 тисяч доларів, 10 тисяч євро і 276 тисяч гривень. У Ганни — 65 тисяч євро.