Сергій Арбузов
  • Дата народження
    24 березня 1976
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Сергій Арбузов
369

Сергій Арбузов

Сергій Арбузов: найвпливовіший банкір часів Януковича

Сергій Арбузов - Фото 1

Арбузов Сергій свого часу став наймолодшим главою Нацбанку в Європі. Стрімке кар'єрне зростання молодого банкіра пов'язують з "сім'єю" Януковича, інтереси якої він нібито представляв. Генпрокуратура інкримінувала бізнесменові розкрадання сотень мільйонів гривень, але так і не змогла довести його провину.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація

Біографія

Арбузов Сергій Геннадійович народився 24 березня 1976 року в Донецьку.

Фейсбук: facebook.com/SergiyArbuzov/.

Сім'я

Мати Сергія також працює в банківській сфері, очолює Всеукраїнський банк розвитку (ПАТ ВБР). Фінустанова була заснована НБУ в 2009 році і має представництва в Києві та Донецьку. До цього жінка керувала донецьким відділенням ПриватБанку.

Олігарх перебуває у шлюбі. Разом з дружиною виховує двох синів - Сергія і Михайла 1996 і 2004 року народження відповідно.

Освіта

Вищу освіту банкір отримав на економічному факультеті Донецького державного університету, де вивчав фінанси і кредит. У 2009 році захистив кандидатську дисертацію.

Кар'єра

Ще в студентські роки за допомогою мами Сергій Арбузов влаштувався в донецьке відділення ПриватБанку, де з 1995 року працював менеджером середньої ланки.

У 2003 році був призначений на посаду директора, а потім і голови наглядової ради банку "Донеччина", який пізніше перейменували в "УкрБізнесБанк". Крім того, в 2010 році трохи попрацював головою Державної податкової адміністрації України.

З 2010 року почав швидко підніматися по кар'єрних сходах. Спочатку очолив наглядову раду найбільшого державного "Укрексімбанку", який повністю належить Кабміну.

У вересні того ж року отримав посаду першого заступника глави НБУ Володимира Стельмаха, а вже в грудні за сприянням тодішнього президента Віктора Януковича сам сів у крісло голови Нацбанку.

В кінці 2012-го призначений Януковичем на посаду першого віце-прем'єра, а через рік - в.о. прем'єр-міністра.

У лютому 2014 року рішенням Верховної Ради України Сергій Арбузов був звільнений з держпосади першого віце-прем'єра. Через місяць його виключили з Партії регіонів.

Після цього банкір виїхав з України і був оголошений у всеукраїнський і міжнародний розшук.

Компромат

Призначення на посаду глави НБУ

За інформацією деяких видань (наприклад, польської газети Rzeczpospolita і українських ЗМІ), Сергій Арбузов отримав посаду глави Нацбанку України не за свій професіоналізм, а завдяки дружбі зі старшим сином Віктора Януковича, якому він повинен був допомогти роздобути нові фінансові активи.

На такі думки наштовхує й ряд інших цікавих фактів. Наприклад, саме Арбузов перед гучним призначенням працював на керівній посаді в донецькому "УкрБізнесБанку", який належить синові головного "регіонала".

До того ж виявилося, що у нового глави НБУ не було ідентифікаційного коду, який видається кожному українцеві в 14 років. Відсутність документа банкір пояснює своїми релігійними переконаннями.

Чимало жартів у співробітників Нацбанку викликала заява Сергія Геннадійовича про те, що у свої 34 роки він мав 18 років професійного стажу (про що вказав у трудовій анкеті).

Кримінальні справи

За даними правоохоронних органів Сергій Арбузов у березні 2014 року виїхав з України, сховавшись від правосуддя, і вже через місяць був оголошений в розшук. Говорили, ексглава Нацбанку знайшов притулок в Москві, де заснував і очолив некомерційну організацію.

Справами скандального банкіра зайнялася Генпрокуратура, яка підозрює його в розкраданні 120 мільйонів гривень, які олігарх нібито отримав в якості прибутку з телеканалу БТБ.

При цьому, адвокат Арбузова наполягав на закритті справи на підставі відсутності складу злочину. Свою позицію він аргументував тим, що даний телеканал не отримував прибуток протягом усього часу свого існування.

У січні 2015 року за клопотанням глави МВС України Арсена Авакова екс-глава Нацбанку був оголошений уже в міжнародний розшук. Однак постанова Інтерполу не принесла результатів, оскільки (за словами міністра) російська влада свідомо ігнорує запити з боку України про розшук більше двох десятків людей, які раніше займали високі посади в Україні. Серед них - і Сергій Арбузов.

У червні співробітники ГПУ заочно звинуватили банкіра в розкраданні близько 118 мільйонів гривень державних коштів, які він привласнив на посаді глави Нацбанку. Крім того, правоохоронці направили латвійським держорганам запит на арешт майже 50 мільйонів доларів на закордонних рахунках Арбузова.

У зв'язку з цим захист банкіра запросив у латвійських банків інформацію про наявність рахунків на ім'я Арбузова і після отримання відповідей офіційно підтвердив їх відсутність. Виходить, що інформація Генпрокуратури про те, що латвійські служби нібито заарештували 49,5 мільйонів доларів на рахунках бізнесмена, є помилковою.

Адвокатів Сергія Арбузова підтримали також представники Міністерства інформаційної політики України, які різко відреагували на заяву ГПУ про те, що банкір вкрав гроші, виділені на створення телеканалу "БТБ". За словами заступника міністра Артема Біденка, в інтернеті є безліч доказів того, що телеканал існує, причому давно.

У підсумку, звинувачення Генпрокуратури України стосовно Сергія Арбузова так і не були підтверджені. На підставі цього в грудні 2015 року бізнесмен був знятий з міжнародного розшуку,  оскільки в Інтерполі вважали, що ГПУ переслідує колишнього чиновника не з кримінальних, а з політичних причин.

У січні 2016 року Євросоюз розморозив усі активи банкіра, а також зняв введені проти нього санкції, мотивувавши це тим, що органи влади ЄС не мають повної інформації щодо розслідування українських правоохоронців.

Однак у лютому Генпрокуратура України добилася рішення київського суду про те, щоб розпочати проти Арбузова заочне розслідування, яке дозволить надалі заочно винести вирок колишньому чиновнику.

Декларація

Відповідно до електронної декларації за 2011 рік, дохід Сергія Арбузова на посаді першого віце-прем'єр-міністра України склав 2 мільйони 46 тисяч гривень. З них 1 мільйон 700 тисяч гривень чиновник отримав в якості заробітної плати, 66 тисяч гривень - в якості відсотків і дивідендів, понад 100 тисяч гривень - в якості матеріальної допомоги та майже 39 тисяч гривень - в якості страхових виплат. Де він узяв ще майже 130 тисяч гривень, бізнесмен не вказав. Члени сім'ї банкіра заробили за вказаний період аж 9 мільйонів 200 тисяч гривень.

У наступному році доходи Арбузова значно зросли і склали 2 мільйони 765 тисяч гривень. При цьому, його сім'я отримала понад 13 мільйонів гривень доходу.

Якщо в 2011 році бізнесмен зберігав на банківських рахунках 2 мільйони 300 тисяч гривень, то в наступному - вже майже 3,5 мільйони. Заощадження його сім'ї за рік навпаки зменшилися: з 110 мільйонів гривень до 2012-го залишилося тільки 45 мільйонів.

З нерухомості у 2011 році Сергій Арбузов володів особняком площею майже 180 кв.м із земельною ділянкою. До наступного, відповідно до своєї декларації, він придбав величезну квартиру на 191 кв.м. Ще один особняк, три великих квартири і кілька земельних ділянок записані на членів його сім'ї.

Їздив олігарх на BMW Z8 2003 р.в. і Mercedes-Benz S600 2003 р.в., а його рідні - на Infiniti EX35 2008 р.в. і новенькому Land Rover 2011 р.в. Через рік автопарк банкірів поповнився ще одним "мерседесом".

У 2011 році журнал "Фокус" включив Сергія Арбузова в список найбагатших українців, оцінивши його капітали в 190 мільйонів доларів і розмістив його на 23 сходинці у своєму рейтингу.

Сергій Арбузов - Фото 2
Згадки про персону