Сергій Черненко: керівник ПУМБ, який втратив значну частку бізнесу на Донбасі, але не сам банк
Сергій Черненко керував ПУМБ в кризовий для української економіки період 2014-2016 років, але йому вдалося вистояти. У 2014-му банк втратив значну частину свого бізнесу на території Донбасу, деякі активи довелося перенести в інші регіони України. Проте, на сьогодні ПУМБ є одним з найбільших приватних банків країни, який обслуговує майже 1,5 мільйонів клієнтів і управляє понад 50 мільярдами гривень.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Новини та чутки
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Сергій Павлович Черненко народився 1 січня 1973 року в Донецьку.
У нинішній час очолює правління Першого Українського Міжнародного Банку (ПУМБ). У компанії пройшов шлях від простого спеціаліста до голови правління банку.
Сім'я
Сергій Черненко одружений, виховує двох дітей.
Освіта
Відомий нині банкір отримав економічну освіту в Донецькому державному технічному університеті. Крім цього, вивчав програмування.
Кар'єра
Перші гроші Сергій Черненко почав заробляти ще в студентські роки - під час канікул їздив в колгосп збирати яблука. Тоді це було звичайною практикою. Шукав й інші можливості підробити: торгував на ринку, рив підвали, допомагав з оформленням документів.
Кар'єру банкіра Черненко почав відразу з ПУМБу. Так, в 1997 році він влаштувався рядовим фахівцем в Центральне управління оцінки ризиків. Згадує, що спочатку прийшов на стажування, але сильно захворів, тому в банк так і не потрапив. Телефонував протягом місяця, дізнавався, чи не з'явилася вакансія. В результаті його таки запросили на роботу.
У 2005 році Сергія Черненка підвищили до начальника Центрального управління ризиків, а також прийняли до ради правління ПУМБ.
На початку 2006 року Сергія обрали членом наглядової ради банку, а через 2,5 року запропонували посаду заступника голови правління компанії. У першій половині 2011 року Черненко ставлять першим заступником голови правління ПУМБ, а в 2012 році довіряють пост фінансового директора підприємства.
У жовтні 2012 року Сергій Черненко за загальною згодою займає крісло голови правління ПУМБ.
У другому півріччі 2014 року банкір почав процес приєднання банку "Ренесанс Кредит", який успішно завершив у 2015 році.
Новини та чутки
Втрати активів під час кризового 2014-го
За словами Сергія Черненка, 2014-й став роком справжніх викликів для всіх управлінців, в тому числі і для нього самого. Банкірові довелося шукати шляхи виходу з нової дійсності, з якою зіткнулися як підприємці, так і клієнти.
Сергій згадує, що після Майдану й інших подій, які активно розвивалися в той час, стало складно виконувати щоденні дії, які забезпечують стабільну роботу банку. Навіть співробітники охоронних служб побоювалися перевозити цінності, проводити інкасацію.
Оскільки спочатку ПУМБ був зареєстрований в Донецьку, його довелося перереєструвати на іншу адресу, а також перенести центр обробки даних.
У підсумку, дата-центр ПУМБ був транспортований із зони АТО в безпечне місце.
Крім цього, доводилося швидко приймати інші рішення, пов'язані із загостренням ситуації на Сході України. Наприклад, коли відділення НБУ вперше зупинили свою роботу в Донецьку, ПУМБ виявився єдиною банківською установою в донецькому регіоні, де завдяки альтернативному каналу в Києві можна було як і раніше проводити платежі. Пізніше Нацбанк запропонував іншим банкам на Сході України організувати альтернативні канали в столиці.
Попри всі старання Сергія Черненка та інших співробітників банку, втрати були колосальними.
Наприклад, в Криму ПУМБ втратив близько 300 мільйонів гривень. Але це нічого в порівнянні з тим, що фінустанові довелося втратити ключовий для бізнесу регіон - Донбас, який, до того ж, історично був "материнським" ринком підприємства.
Взагалі вся східна частина України мала великий потенціал для розвитку банківської сфери завдяки розвиненій промисловості і високій щільності населення. Відмова від неї сильно вдарила по портфелю ПУМБ.
Робота з боржниками із зони АТО
Під час трагічних для всіх українців подій банк, за словами Сергія Черненка, йшов на зустріч своїм клієнтам, прописаним в зоні АТО. Співробітники ПУМБ намагалися знаходити різні варіанти взаємодії: дзвонили клієнтам, дізнавалися ситуацію, домовлялися. Приватним особам пропонували на якийсь час заморозити фінансові відносини (взяти так звані "кредитні канікули"), юридичним особам, які втратили бізнес або не могли далі працювати в звичайному режимі через військові дій, давали можливість скористатися програмою реструктуризації боргу.
Робота з боржниками, які брали позику у валюті
У 2015 році ПУМБ приєднався до меморандуму про реструктуризацію споживчих кредитів в іноземній валюті, який запропонував Нацбанк і Незалежна асоціація банків України.
Як зазначав глава правління банку Сергій Черненко, політична й економічна ситуація в країні сильно вдарила, перш за все, по людях, які мали зобов'язання по кредитах у валюті, тому керівництво ПУМБ відразу початок діалог зі своїми боржниками (пропонували на деякий час заморозити фінансові зобов'язання, реструктуризувати кредитні заборгованості, перерахувати займ за пільговим курсом).
Коли ж вийшов меморандум про реструктуризацію валютних кредитів, який запропонували НБУ і НАБУ, ПУМБ також до нього приєднався.
Злиття ПУМБ і "Ренесанс Кредит"
У 2014 році ПУМБ почав процес злиття з банком "Ренесанс Кредит", який завершив тільки в 2015 році. "Ренесанс Банк" лідирував за частиною споживчого кредитування, тому Сергій Черненко з метою розвитку ПУМБ і розширення точок доступу вирішив об'єднати дві сильних фінансових структури в одну. Поглинання "Ренесанс Кредиту" дозволило банку Рината Ахметова краще представити себе в містах-мільйонниках - Києві, Харкові, Одесі, Львові.
Санкції уряду РФ проти українців
Росія ввела проти кількох сотень українців і десятків українських компаній економічні санкції. Оскільки до перших осіб держави не можна застосовувати спеціальні заходи, то Президента і прем'єр-міністра в списках немає. Зате є їхні діти, а також багато впливових людей нашої країни - політики, судді, бізнесмени, підприємства.
За словами російського прем'єра Дмитра Медведєва, санкції застосовані тільки до тих українців і українських компаній, які завдають Росії збитків, а також шкодять її інтересам. До "злісних шкідників" зараховано і Сергія Павловича Черненка - голову правління ПУМБ.
Згідно з постановою уряду РФ тим, хто потрапив у список, заблокували російські рахунки, цінні папери та майно, а також заборонили виводити активи за межі Російської держави.
Статки і джерела доходів
Перший український міжнародний банк (ПУМБ) Ріната Ахметова є одним з провідних банківських установ України. У 2013 році активи банку оцінювалися в 3,4 мільярда доларів, капітал - в понад 600 мільйонів доларів, а кредитний портфель становив 2,6 мільярда доларів. Крім того, банк мав у своєму розпорядженні 2,2 мільярда доларів своїх вкладників. Після кризових 2014-2015 років ПУМБ втратив близько 1,7 мільярда гривень, але зміг утримати позиції на ринку.