Сергій Гайдай
  • Дата народження
    30 грудня 1974
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Сергій Гайдай
2038

Сергій Гайдай

Сергій Гайдай: один з найбільших земельних баронів, який «зник» з бізнесу на вершині успіху

Ім'я Сергія Гайдая добре відомо експертам і гравцям українського аграрного бізнесу часів Януковича. Бізнесмен зумів побудувати справжню «імперію», яку продав за вигідною ціною напередодні найсумніших подій у новітній історії України. Колишній засновник компанії «Дружба-Нова», який в наші дні зник з громадського поля.

  1. Біографія
  2. Сім'я
  3. Освіта
  4. Кар'єра і бізнес
  5. Компромат і чутки
  6. Декларація

Біографія

Сергій Гайдай, «Дружба-Нова» якого була одним з найбільших аграрних корпорацій України першої половини поточного десятиліття, є цікавою і суперечливою фігурою.

Спадковий фермер, висококласний фахівець і неоднозначна людина доклала багато зусиль для розвитку української економіки.

Гайдай також намагався будувати кар'єру в політиці з метою захистити свій бізнес, однак вище обласного рівня так і не піднявся.

Обставини його звільнення з заснованої ним компанії «Дружба-Нова» стали однією з найбільш обговорюваних тем свого часу, а причини цього рішення - незрозумілі і в наші дні.

Сергій Гайдай народився 30 грудня 1974 року в селі міського типу Варва Чернігівської області.

Сім'я

Гайдай Сергій Анатолійович заявляє, що є спадковим аграрієм. Тодішній політик розповідав, що його дід і батько працювали в селі і навчили його управлятися з місцевими справами, любити землю і не бояться важкої фізичної праці.

Сергій Анатолійович перебуває у шлюбі і має дітей, проте деталі свого особистого життя не розкриває.

Освіта

Один з найбагатших землевласників України свого часу закінчив звичайну сільську школу і досить пізно здобув вищу освіту.

У 2012 році Сергій Гайдай закінчив Національний університет біоресурсів і природокористування України. Мільйонер отримав диплом за спеціальністю «Менеджмент організацій і адміністрування».

Кар'єра і бізнес

Сергій Гайдай почав кар'єру в непрості часи, які відкрили перед ним безліч можливостей.

У 1992 році, вирісший у селі юнак, зрозумів, що на землях Чернігівщини, які залишилися безгоспними, можна заробляти великі гроші.

«Дружба-Нова» починалася з 50 гектарів взятої в оренду землі. Партнером в освоєнні багатих чорноземом українських земель став його друг дитинства Володимир Попенко. Приятелі заснували одне з перших фермерських господарств регіону, що отримало назву «Левада».

Сергій Гайдай і Володимир Попенко вирощували ячмінь, пшеницю і кукурудзу, успішно реалізовуючи їх приватним покупцям і першим підприємцям.

Перша половина 90-х років в українському селі була дикою і вимагала від молодих підприємців працездатності та кмітливості. Зокрема, свій ячмінь друзі і партнери продавали місцевому пивзаводу, який розраховувався з ними за сировину вже готовою продукцією, яку пізніше довелося реалізовувати з машини по селах Чернігівської області.

Протягом наступного десятиліття «Левада» постійно розширювалася, а Гайдай і Попенко - багатіли і набиралися досвіду.

До 2001 року підприємство мало земельний банк з 2,5 тисячі гектарів і потребувало реорганізації. Саме тоді і з'явилася сільськогосподарська компанія «Дружба-Нова».

З самого заснування нової компанії Гайдай зробив «ставку» на інноваційність та впровадження нових технологій в аграрній сфері. Сам Сергій Анатолійович розповідав, що він не міг сподіватися на дотації або інвестиції в село з боку держави і був змушений боротися за те, щоб його дітище не тільки вижило, а й процвітало.

З метою розширення свого «інтелектуального багажу», Гайдай почав відвідувати майстер-класи та семінари по аграрній справі у США і Канаді. Саме закордонний досвід, застосований в чернігівських реаліях і перетворив «Дружбу-Нову» у найбільш прогресивну аграрну компанію України свого часу.

У період з 2001 по 2013 року в компанії була впроваджена сучасна система менеджменту. Співробітники підприємства одними з перших дізналися про такі терміни, як «енергоефективність» і «інноваційно-технологічні рішення управління аграрним виробництвом».

У 2007 році Попенко і Гайдай продали контрольний пакет акцій «Дружби-Нової» голландській компанії Tweelingen Groep B.V.

Однак, бізнесмени не відійшли від справ і продовжили керувати новоствореною імперією.

З перетворенням «Дружби-Нової» в багатомільйонну імперію стало питання про захист активів.

У 2010 році Сергій Гайдай почав політичну кар'єру, ставши депутатом Чернігівської обласної ради.

Зліт кар'єри «спадкового аграрія» закінчився в 2013 році на «високій ноті». Тоді він позбувся поста генерального директора компанії «Дружба-Нова» та продав більшу частину своєї частки іншій «гіганту» - компанії «Кернел».

На момент виходу з бізнесу, засноване Гайдаєм підприємство оцінювалося в майже в 200 мільйонів доларів і мало славу найбільш інноваційного і перспективного.

Сам Сергій Анатолійович в «програші» не залишився і після завершення угоди перетворився в доларового мультимільйонера.

Сьогодні Гайдай Сергій Анатолійович сконцентрувався на політиці. Колишній «земельний барон» є головою обласної партійної організації «Аграрної партії» і має великі амбіції на прийдешніх національних і місцевих виборах.

Також Гайдай займається справами консалтингової компанії IST Agro Service.

Компромат і чутки

Сергій Гайдай, «Дружба-Нова» якого була поглинена корпорацією «Кернел», не є скандальною фігурою. Однак, процес його «розлучення» з багаторічним партнером Володимиром Попенко і продаж частки колишнім конкурентам «обросла» численними чутками.

Відомо, що Гайдай і Попенко розлучилися ворогами, а останні роки їх роботи відзначилися численними конфліктами.

У квітні 2013 року генеральний директор агрохолдингу «Кернел» Андрій Веревський відвідав господарства «Дружба-Нова» та опинився під враженням. Бізнесмена здивували GPS-моніторинг техніки у полі, висока продуктивність і злагодженість роботи команди підприємства.

Тоді «Кернел» викупив понад 83% частки компанії. Акції були придбані за 170 мільйонів доларів у тодішнього інвестора - компанії «Твеелінген Україна» і партнера Гайдая Володимира Попенко. Сам Сергій Анатолійович вирішив не розлучатися з акціями і зберіг свою частку в 16,665%.

У 2013 році «Дружба-Нова» оцінювалася майже в 200 мільйонів доларів і визнавалася однією з найбільших аграрних компаній Східної Європи. Гайдай і Попенко володіли величезним земельним банком в 108 тисяч гектарів, сотнями елеваторів і високотехнологічною технікою.

Інсайдери стверджують, що «Дружба-Нова» лише на перший погляд була зразково-показовою компанією.

Партнери постійно сварилися між собою, а в 2012 році з компанії була змушена піти дружина Попенко Світлана, яка була першим заступником Гайдая, але не розділяла його погляди на управління компанією.

Власники теж були незадоволені Гайдаєм і став дорікати йому в зайвих витратах на імідж компанії.

Однак, сам Сергій Анатолійович говорить, що це інформація - фейкова, а його партнери лише чекали слушної нагоди і вигідної пропозиції, щоб позбутися від своїх часток.

Гайдай залишився в компанії і не продав свою частку, оскільки йому обіцяли «золоті гори». «Кернел» хотів інвестувати в потужності 70 мільйонів доларів, а його засновнику дати повну свободу дій. Однак, даним планам не судилося збутися, тому що економічна ситуація в другій половині 2013 року різко погіршилася, а в 2014 році і сама країна була на межі виживання.

Також між «Кернел» і менеджментом «Дружби-Нової» почалися конфлікти через що Сергій Гайдай покинув свій пост і сконцентрувався на інших заняттях.

Декларація

Сергій Гайдай ніколи не розголошував інформації про свої доходи. Однак, згідно з даними експертів на піку своєї кар'єри він мав активи, що перевищують 100 мільйонів доларів.

Згадки про персону