Сергій Кацуба
  • Дата народження
    20 листопада 1978
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Сергій Кацуба
3016

Сергій Кацуба

Сергій Кацуба: екс-регіонал і заступник голови НАК "Нафтогаз України", який вкрав у держави мільйони гривень

Сергій Кацуба - екс-заступник глави НАК "Нафтогаз України" і колишній нардеп, якого разом з братом правоохоронні органи оголосили в міжнародний розшук за звинуваченням у привласненні і розтраті сотень мільйонів гривень шляхом реалізації великої фінансової афери.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Декларація

Біографія

Кацуба Сергій Володимирович відомий як український бізнесмен і політик. Він був другою людиною в компанії НАК "Нафтогаз України", а також перебував у Партії регіонів. Народився 20 листопада 1978 на Харківщині, в місті Дергачі.

Сім'я

Батько Сергія - Володимир Кацуба - був військовослужбовцем, потім став народним депутатом, а через деякий час очолив Дергачівську райдержадміністрацію. Мати бізнесмена Наталія займала посаду комерційного директора в компанії "Схід-цемент".

Молодший брат Олександр також працював одним з керівників НАК "Нафтогаз".

Одружений, має двох синів.

Освіта

Першу вищу освіту Сергій Кацуба отримав на юридичному факультеті в Національній юракадемії ім. Ярослава Мудрого. Потім вступив до Харківського держуніверситет ім В. Каразіна, де вивчав фінанси і кредит. Крім цього, підприємець пройшов курс з нафтогазової справи в Росії.

Кар'єра

Трудова діяльність

На початку свого трудового шляху Сергій Кацуба практикував юриспруденцію в приватній фірмі "Сталкер ЛТД". Потім перейшов в компанію НПФ "Техпроект", де близько 3 років працював комерційним директором і ще 2 роки - заступником керівника.

У 2005 році він зайняв пост віце-президента "Харківського заводу електромонтажних виробів № 1", після чого близько 2 років працював в НАК "Нафтогаз України", де стежив за забезпеченням компанії матеріально-технічними ресурсами.

Попрацювавши близько року (з 2008-го) на інших підприємствах, в 2010 році Кацуба повернувся на попередню посаду в НАК "Нафтогаз України, де до 2012 року керував різними Департаментами підприємства. Крім цього, він увійшов до складу керівників нафтової компанії, а також став членом Наглядової ради ПАТ "Чорноморнафтогаз".

У липні 2012 року сів у крісло заступника голови правління "Нафтогазу", однак пробув там недовго, до грудня того ж року.

Політична діяльність

У 2010 році Сергій Кацуба пройшов в якості нардепа до Київської облради, а через 2 роки отримав мандат народного депутата України. До лютого 2014 року перебував у Партії Регіонів.

Чутки і компромат

Підкуп виборців

У жовтні 2012 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що кандидат у народні депутати намагався підкупити виборців Київської області, "подарувавши" місцевій лікарні кілька автомобілів швидкої допомоги. Цікаво, що жодна з них не була розмитненою. Про це розповів на прес-конференції глава аналітичної групи 'Центр' Володимир Леонов.

За його словами, в одному з містечок Київщини представники кандидата в нардепи України по 92-му округу Сергія Кацуби урочисто вручили городянам чотири нових машини швидкої допомоги. На них були розклеєні матеріали агітаційного характеру того ж Кацуби, який особисто віддав ключі від одного з автомобілів головному лікарю Узинської лікарні.

Крім того, Леонов повідомив, що на подарованих кандидатом в нардепи машинах були німецькі номери, а самі автомобілі не пройшли процес розмитнення. Тобто передавати такі транспортні засоби третім особам - значить грубо порушувати українське законодавство.

Також, за словами Леонова і свідченнями десятків очевидців, підтримати кандидата в депутати прийшли голова Білоцерківської районної держадміністрації Андрій Немна та заступник голови Київської облдержадміністрації Тетяна Подашевська, які активно агітували за "добродія".

Відомо, що після цієї ситуації на Сергія Кацубу був поданий судовий позов. На суд політик не з'явився, а його представники, зробили вигляд, ніби-то ніяких "подарунків" не робили, автомобілів не вручали, ключів не віддавали. Не змогли вони пояснити і агітаційних наклейок з ім'ям політика на машинах швидкої допомоги. Єдине, що сказали про всю цю ситуацію люди скандального кандидата в нардепи, це те, що дані автомобілі були передані дітям-чорнобильцям в якості гуманітарної допомоги.

Афера з придбання "вишок Бойка"

При Януковичі "регіоналам" Кацубам жилося дуже добре. Керуючи протягом декількох років великими держпідприємствами НАК "Нафтогаз України" і "Чорноморнафтогаз", а також контролюючи державні закупівлі в цих компаніях, вони не могли втриматися від спокуси збагатитися на державних грошах. Саме в той час брати провернули аферу з придбання "вишок Бойка". У 2014 році кореспонденти програми "Схеми" зняли відеосюжет, в якому показали "палац" Сергія Кацуби, розташований в селі Хотянівка на Київщині.

Кримінальна справа за фактом присвоєння державних грошей

У жовтні 2015 року Печерським районним судом Києва за клопотанням Головного слідчого управління МВС України було задоволено прохання правоохоронних органів заарештувати братів Сергія та Олександра Кацуб.

Братів, які до недавнього часу займали керівні посади в НАК "Нафтогаз України", звинувачували в скоєнні великої фінансової афери на сотні мільйонів гривень.

В ході кримінального розслідування з'ясувалося, що Олександр Кацуба, бувши заступником голови великої держкомпанії, яка займалася видобутком і переробкою нафти і природного газу, в 2012-2014 роках у змові зі своїм братом використовував своє службове становище, щоб збагатитися на державних грошах.

За даними слідства, він заплатив майже 285 мільйонів гривень фірмі "Універсальне комерційне товариство" за нібито проведені нею професійні роботи. В ході перевірки підприємство виявилося фіктивним. Звісно, ніяких робіт ця компанія не проводила, оскільки для їх виконання потрібна була спеціальна техніка та кваліфіковані фахівці - ні того, ні того у неї не було.

Отримані від державного підприємства НАК "Нафтогаз" гроші співробітники підставної фірми виводили на свої рахунки, а потім переводили в готівку. На думку слідчих, організував всю цю схему саме Сергій Кацуба, який працював заступником голови нафтового державного підприємства до того, як в 2012 році цей пост зайняв його брат. Ну, а Олександр Кацуба вже втілив "задум" в життя.

Крім цього, співробітники МВС звинувачували братів в спробі злочинним шляхом вивести з НАК "Нафтогаз України" 3,4 мільярда кубометрів газу.

Такий висновок правоохоронці зробили на підставі того, що компанія уклала з ТОВ "ГАЗУКРАЇНА-ТРЕЙДИНГ" угоду на поставку природного газу, який може бути переданий тільки по передоплаті. Однак у 2013 році Кацуба-молодший підписав доповнення до договору, яке дозволяло здійснити поставку фірмі 3,4 мільярда кубометрів газу на суму близько 12 мільярдів гривень без внесення зазначеного внеску.

Навесні 2014 року слідчі завели кримінальну справу, на підставі якої клопотали про арешт одіозних братів.

Оголошення бізнесмена в міжнародний розшук

У жовтні 2015 року співробітники МВС України оголосили в розшук Олександра та Сергія Кацубів, які раніше займали керівні посади у великій держкомпанії НАК Нафтогаз України, а згодом стали головними підозрюваними у справі привласнення та розтрати державних коштів шляхом реалізації злочинної схеми.

У вересні 2018 року стало відомо, що несподівано для всіх Сергій Кацуба, його брат Олександр і екс-глава правління "Брокбізнесбанку" Олександр Динник більше не знаходяться в розшуку. Ні в Нацполіції, ні в Генпрокуратурі не пояснили, з якої причини скандальних бізнесменів зняли з розшуку. Сказали - слідча таємниця.

Декларація

За даними електронної декларації, дохід Сергія Кацуби за 2011 рік склав майже 970 тисяч гривень. Приблизно вдвічі менше заробили члени його сім'ї. На банківських рахунках бізнесмена зберігалося 412 тисяч гривень. При цьому, на його рідних значився борг в розмірі майже 27 тисяч гривень.

У 2013 році, згідно з декларацією Кацуби, його дохід скоротився приблизно втричі, склавши всього 295,5 тисяч гривень. Зникли у нардепа і заощадження. Зате на рахунках його рідних з'явилися вкладення на суму 821 тисяча гривень. При цьому, як за декларантом, так і за членами його сім'ї значилися борги в розмірі 38 і 46 тисяч гривень відповідно.

Що стосується нерухомості, екс-глава "Нафтогаз України" володіє 3-ма земельними ділянками загальною площею 8864 кв.м, квартирою площею 74,3 кв.м, а також іншою нерухомістю на 161 кв.м.

В автопарку бізнесмена в 2011 році було 4 автомобілі (ВАЗ 2106, Mercedes-Benz 550, Mini Cooper, Volvo S80) і катер CrownLine. Всі транспортні засоби, крім Мерседеса, власник задекларував і в 2013 році.

Згадки про персону