Сергій Хрипков
  • Країна
    Україна
Сергій Хрипков
5701

Сергій Хрипков

Сергій Хрипков: колишній власник ТРЦ "Караван", який "кинув" кредиторів і зайнявся свинарством

Сергій Хрипков - київський бізнесмен, якого звинувачують в тому, що для розвитку свого бізнесу він понабирав кредитів на мільйони гривень, а потім, не виплативши інвесторам ні копійки, оголосив про банкрутство компанії. Не зумівши погасити борги, він поступився "Караваном" новим власникам, а сам почав освоювати аграрний бізнес.

1. Біографія
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Хрипков Сергій Олександрович народився в 1970 році в Києві. Співзасновник і екс-власник компанії "Караван". Вельми не публічна людина: з журналістами не спілкується, камер уникає, своє життя на громадськість не виставляє. Якби не парочка фото в інтернеті, ми взагалі не знали б, як він виглядає.

Сфера діяльності Хрипкова довгий час була зосереджена на рітейлі і нерухомості. Свого часу він відкрив перший в Україні ТРЦ "Караван", який відповідав закордонним стандартам. У вільний час любить рибалити. Також захоплюється кайтсерфінгом.

Сім'я

Неодружений.

Кар'єра

Партнером по бізнесу Сергія Хрипкова є Андрій Гордієнко. Компаньйонам належала мережа ТРЦ "Караван" (охоплювала Київ, Харків і Дніпропетровськ). У 2011 році бізнесмени відкрили в столиці нову мережу - дискаунтери Тopmart. Ще через рік Хрипков і Гордієнко викупили агрокомбінат "Слобожанський", а незабаром - агрокомбінат "Каліта".

Чутки і компромат

Причини розстрілу чотирьох охоронців "Каравану"

У грудні 2012 року (через два місяці після скандальної новини про розстріл кількох охоронців "Каравану"), українці були шоковані ще однією новиною: продажем популярного київського ТРЦ.

Ходили чутки, що кривава розправа з охороною мегамаркету була спланованим жестом ошуканих інвесторів, які таким чином нібито хотіли показати, що власникам все ж доведеться з ними розплатитися.

Відомо, що Хрипков і Гордієнко планували продати ТРЦ ще в 2008 році, проте тоді 200 мільйонів доларів, які хотіли за нього власники, ніхто не дав. Скільки ж коштує прибутковий актив сьогодні, директор ТРЦ Денис Случинський називати відмовився, зазначивши, що головне - допомогти сім'ям загиблих.

Однак ця заява виявилася лише гучними словами. Якщо батькові одного з розстріляних чоловіків (Дмитра Марченка) "Караван" виплатив 100 000 гривень, то Павло Феденко, який дивом вижив, не отримав ні копійки.

Попри публічні обіцянки Случинського виплатити родині Павла "досить серйозну" компенсацію, рідні потерпілого грошей так і не отримали. Як заявив директор ТРЦ, нехай держава покриває витрати на лікування.

Сам же Феденко з журналістами спілкуватися відмовлявся. Хоча чоловік і вижив, його стан був далеко не найкращим: через кульові поранення легені Павла працювали всього на 20 відсотків, через що йому було важко дихати і навіть спати. А оскільки Феденко родом не з Києва, то йому доводилося самостійно оплачувати кожен прийом лікаря і дорогі медикаменти.

Ситуацію прокоментував голова Української асоціації інвестиційного бізнесу Андрій Рибальченко. За його словами, не віддавати борги - фірмовий стиль власників "Каравану". На підтвердження цього Рибальченко розповів, що бізнесмени понабирали кредитів, підняли на ці гроші свій бізнес, а потім усі кошти вивели на свої підприємства, залишивши інвесторам невиплачені борги і красиву вивіску.

Як зазначає глава асоціації, на 2010 рік сума заборгованості "Каравану" інвесторам, серед яких були і відомі бізнесмени, і пенсійні фонди, становила 190 мільйонів гривень. Власники скандального ТРЦ "кинули" їх всіх.

І хоча інвестори кілька років намагалися відновити справедливість через правоохоронні органи, ні в міліції, ні в прокуратурі на їх запити не реагували. У підсумку "Караван" Сергія Хрипкова і Андрія Гордієнка оголосив про банкрутство.

Ось тому і ходили чутки, що кілера найняли обдурені інвестори, щоб провчити своїх боржників і залишити їм останнє попередження. Той же Рибальченко не вірить цій гіпотезі, оскільки вважає, що нерозумно розстрілювати невинних людей через невиконані зобов'язання керівництва. Хай там як, всі прекрасно розуміли, що навіть після оголошення про банкрутство в "Каравані" крутилися мільярди гривень.

Зв'язок з Олександром Грановським

Олександр Грановський є депутатом Верховної Ради VIII скликання від фракції Порошенко "Солідарність". Його відносять до того типу чиновників, хто, маючи владу і гроші, навіть не намагається створювати видимість пристойного бізнесмена. За чутками, разом з президентом вони розкрадають державу не гірше за своїх донецьких попередників.

І ось цей Грановський, про біографію якого практично нічого не відомо, в 22 роки отримав посаду керуючого в компанії Хрипкова і Гордієнко "Karavan Real Estate Development". А коли бізнесмени відкрили в столиці свій перший торговий центр, Грановський став його директором. І хоча на той час, коли в ТРЦ були розстріляні четверо охоронців, Олександр Грановський вже давно там не працював, кажуть, він побічно причетний до кривавої події.

Багато киян підтверджували, що "Караван" отримав таку негативну репутацію як раз при Грановському, якого називали "цинічним пофігістом". Про все це не могли не знати власники ТРЦ Андрій Гордієнко та Сергій Хрипков, але чомусь вони не поспішали звільняти скандального топ-менеджера.

Можливо тому, що Грановський представляв в компанії чиїсь інтереси - наприклад, таємного ділового партнера власників або тих, хто їх "кришував".

Продаж "Каравану" і бізнес на свинях

Андрій Гордієнко та Сергій Хрипков довгий час займалися тільки нерухомістю, розвиваючи мережу ТРЦ і гіпермаркетів "Караван" і не цікавлячись іншими сферами діяльності. Вони контролювали 3 торгові центри в містах-мільйонниках (Києві, Харкові та Дніпропетровську), які давали їм хороші доходи.

Однак з настанням кризи в 2008 році вони завели свою керуючу компанію Karavan Real Estate в серйозні борги (більше 150 мільйонів доларів), які так і не зуміли погасити.

У підсумку після багатьох судових розглядів з кредиторами "Караван" розділили між собою група DCH Олександра Ярославського (який раніше володів ФК "Металіст") і американський фінансовий холдинг Citigroup і Apollo Investment.

Очевидно, що власники "Каравану" вже готувалися до продажу компанії, оскільки незадовго до цього Хрипков і Гордієнко придбали у Ріната Ахметова агрокомбінат "Слобожанський". Аграрна ніша була для партнерів зовсім новою, тим більше підприємство на момент покупки майже припинило свою діяльність.

Однак бізнесмени зуміли досить швидко виростити 20 000 свиней, а потім збільшити поголів'я на "Слобожанському" до 50 000 штук. В результаті такої активної роботи агрокомбінат знову увійшов в 10-ку найбільших свинарських підприємств України. Тоді Хрипков і його партнер поклали око на агрокомбінат "Каліта". Попри те, що компанію розглядали датські інвестори, "Калиту" вони так і не купили через заплутану структури підприємства.

Хрипкова і Гордієнка складна схема власності компанії не злякала, тому незабаром в їх управління перейшов як сам комбінат, так і експериментальний завод комбікормів і преміксів Вадима Новинського.

Головою правління "Каліти" нові власники поставили Олександра Сміяна, який до цього керував гіпермаркетом "Караван" в Житомирі, а директором заводу комбікормів призначили Євгена Суворова, який раніше керував ТОВ "Караван". Саме ж підприємство "Каліта" оформили швидше за все на кіпрську офшорну компанію Medbourne Holdings.

Ось так київські бізнесмени Сергій Хрипков і Андрій Гордієнко перейшли від нерухомості до свинарства.

Екс-власники "Каравану" вилетіли з рейтингу українських багатіїв

Як повідомляє видання "Форбс", у 2013 році колишній власник мережі ТРЦ "Караван" Андрій Гордієнко та Сергій Хрипков вилетіли із сотні українських багатіїв. На думку експертів журналу, партнери переоцінили можливості ринку, через що не змогли погасити мільйонні кредити, які понабирали для розвитку своїх торгових комплексів. В результаті величезних боргів бізнесменам довелося віддати компанію.

Статки і джерела доходів

Вперше Сергій Хрипков увійшов до списку 200 найбагатших людей України ще в 2010 році. Тоді видання "Фокус" оцінило його статки в 106,7 мільйона доларів, поставивши на 80 місце в рейтингу.

Через 2 роки матеріальний стан бізнесмена значно погіршився: його капітали були оцінені тим же журналом "Фокус" в 35 мільйонів доларів, з якими Хрипков зайняв 187 місце в списку українських багатіїв. Однак експерти журналу "Форбс" нарахували у мільйонера в рази більше грошей (104 мільйони доларів), поставивши його на 94 сходинку у своєму рейтингу.

У 2013 році статки київського бізнесмена були оцінені в 42,7 мільйона доларів, з якими він зайняв 176 місце в рейтингу найбагатших українців видання "Фокус".

Згадки про персону