Сергій Кий: "кнопкодав" Ріната Ахметова
Сергій Кий - український бізнесмен, який тісно пов'язаний з одіозним олігархом Рінатом Ахметовим. Після 5 років роботи в його ФК "Шахтар", він пробився до Верховної Ради, ставши на сторону "регіоналів". Крім цього, Кий контролює вугільні та коксохімічні підприємства в Україні, об'єднані під групою компаній "АРС", що дозволяло йому на посаді нардепа носити годинник за півмільйона доларів.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Кий Сергій Вікторович - родом із Росії (м. Сусуман, Магаданська обл). Дата народження: 21 грудня 1969 року.
Сім'я
Неодружений. Має сина Микиту 1997 року народження.
Освіта
Після школи Сергій Кий вступив до ПТУ № 24 на Донеччині, куди переїхав із Росії, отримавши там спеціальність газоелектрозварника. Після цього 2 роки провів в армії. Після служби продовжив навчання в Донецькому національному університеті на факультеті міжнародної економіки.
Кар'єра
Повернувшись з армії, Сергій Кий більше 5 років працював газоелектрозварником. Потім почав стрімко просуватися кар'єрними сходами. Спочатку влаштувався менеджером в ЗАТ "ДонАгропродукт", через рік став заступником директора ТОВ "Щит", а потім перейшов на роботу в "Азовську продовольчу компанію".
У 2001 році Кий отримав хорошу посаду на підприємстві Ріната Ахметова, ставши заступником директора Футбольного клубу "Шахтар" (Донецьк). Працюючи в клубі, він одночасно навчався в Донецькому держуніверситеті на економіста.
У 2006 році Сергій вперше отримав депутатський мандат, пройшовши в Раду за списками Партії регіонів. Через рік був переобраний народним депутатом України - також від Партії регіонів. В кінці 2012 року в третій раз був обраний нардепом України від "регіоналів".
Чутки і компромат
Зв'язки по бізнесу
Займатися бізнесом Сергій Кий почав ще в 90-х роках. В той самий час він визначився зі своїми партнерами, якими стали Рінат Ахметов, Борис Колесніков та Ігор Гуменюк.
Ахметов довгий час був для Кия наставником і безпосереднім керівником. Він ближче познайомив його з кримінальним світом Донеччини, зробивши заступником у своєму ФК, а також пристроївши народним депутатом.
З Гуменюком Кий співпрацює більше інших, спільно керуючи концерном "АРС". Саме за допомогою цієї компанії компаньйони контролюють близько 80% коксівного вугілля на ринку, а також займаються виробництвом обладнання для його видобутку.
Що стосується Бориса Колеснікова, з ним Сергія пов'язує скандальна історія навколо ТЦ "Білий Лебідь". У 90-х роках старі універмаги користувалися попитом, тому багато бізнесменів (особливо з бандитськими схильностями) хотіли дістати собі такий актив. ТЦ переходив з рук в руки аж до 2002 року, коли під час чергового переділу власності сім'я Пенчуків позбулася своїх 24% акцій, якими заволоділи люди Ахметова і Колеснікова.
В результаті членам злочинного угруповання Михайлу Ляшку, Сергію Кию і Жигану Такташеву дісталося по 12,5% акцій, кримінальному помічникові олігарха Юрію Черткову - 11,24%, брату Ахметова - 10,2%, "правій руці" Колеснікова Андрію Бабаку - 10,2%, а колись головному власнику підприємства Борису Пенчуку залишилося всього 10% акцій.
Згодом акціонери "Білого Лебедя" навмисно ввігнали підприємства в борги, намагаючись таким чином повністю підім’яти його під себе. Однак Пенчук подав на Колеснікова заяву про вимагання активів, в результаті чого почалося слідство і кримінального бізнесмена посадили за ґрати.
Політичні зв'язки
Сергій Кий був нардепом три скликань поспіль, почавши свою політичну кар'єру в 2006 році. За час своєї парламентської діяльності привернув увагу громадськості тим, що потрапив у список депутатів, які за час свого перебування на посаді народного депутата не тільки не подали на розгляд жодного законопроекту, але навіть жодного разу не були зареєстровані на засіданнях. Втім, це цілком зрозуміло, зважаючи на те, що іншими депутатами, які прославилися такою ж нульовою діяльністю, був прямий наставник Кия Рінат Ахметов і люди з його оточення.
У січні 2014 року бізнесмен був одним з "регіоналів", хто підтримав "диктаторські закони", які значно обмежували права українців і свободу слова.
За даними МВС, в кінці 90-х Сергій Кий протягом тривалого часу переховував у власній квартирі російського політика Олега Морозова, який проходив головним підозрюваним у справі вбивства Яноша Кранца в 1992 році.
Годинник за півмільйона доларів
Великий резонанс в ЗМІ викликали фотографії наручного годинника Сергія Кия, в якому він прийшов на одне із засідань Верховної Ради.
Багато українців задалися питанням - як народний депутат України може дозволити собі аксесуар за 650 тисяч доларів? А саме стільки, за повідомленням кореспондента Влада Соделя, коштував годинник на руці бізнесмена.
Цікаво, що син Януковича в порівнянні з Києм виглядав куди скромніше: вартість його годинника становила всього 42 тисячі доларів.
Справа з боргами підприємства "Донецьксталь"
У березні 2018 року ЗМІ опублікували новину про те, що компанії ICU, якою раніше керувала глава НБУ Валерія Гонтарєва, дісталися від дочірнього підприємства "Ощадбанку" борги компанії "Донецьксталь" на суму 130 мільйонів доларів.
За даними судових матеріалів, у схемі замішана ТОВ "Фінансова компанія "Пріоритет" Сергія Кия, яка посприяла тому, що група ICU отримала від української "дочки" "Ощадбанку" право вимагати від "Донецьксталі" повернення боргу на суму більш ніж 100 мільйонів доларів.
Статки і джерела доходів
У 2011 році Сергій Кий потрапив до списку 200 найбагатших українців за версією видання "Фокус", в якому він розмістився на 53 місці зі статком у 334 мільйони доларів. Однак за рік бізнесмен неабияк "збіднів": до кінця того ж 2011 року журналісти видання "Кореспондент" оцінили його активи всього в 81 мільйон доларів.
Такий стан справ не завадив олігархові за пару років стабілізувати своє становище: вже до 2013 року за оцінками видання "Фокус" матеріальні статки Кия становили 250,6 мільйона доларів. При цьому, у своїй декларації за 2013 рік бізнесмен вказав загальний дохід майже 187,5 мільйонів гривень, з яких 170 тисяч гривень він отримав в якості заробітної плати, 122,5 мільйона - як авторської винагороди, і ще майже 65 мільйонів - в якості відсотків і дивідендів.
Крім цього, він задекларував будинок площею 57,8 кв.м, земельна ділянка майже на 160 тисяч кв.м, а також цілий автопарк з 5 машин: Skoda Rapid, Skoda Octavia A5, Rolls-Royce Ghost, МТЗ "Борекс" та МАЗ 55502223. На банківських рахунках Кия в 2013 році зберігалося майже 110 мільйонів гривень.
Серед головних активів бізнесмена - концерн "АРС", який контролює ряд видобувних і коксохімічних підприємств, а також кілька машинобудівних заводів, за допомогою яких забезпечується робота вугільної промисловості.
Кризові 2008-2010 роки сильно вдарили по бізнесу Кия. Станом на 2008 рік "АРС" зазнав збитків на 12,78 мільйона гривень, в наступному році вони зросли до 65,74 мільйона гривень, а до 2010 року концерн втратив 7,84 мільйона гривень. Кажуть, скоротити збитки компанії вдалося завдяки пожвавленню ринку, а також фінансовій підтримці з боку держави. Цікаво, що Рінат Ахметов ще тоді почав потихеньку привласнювати своєму холдингу "System Capital Management" активи "АРС".
Крім того, кажуть, що Сергій Кий володіє готельним комплексом "Вікторія" в Донецьку, який займає аж 28 гектарів. На території комплексу є кілька тенісних кортів, салони для СПА-процедур, спортзали, аквапарк і багато іншого.
Також, згідно з деякими даними, бізнесменові належать 10% акцій великого виробничого підприємства "Конті", співвласниками якого виступають все той же Ігор Ахметов, Андрій Коваленко, Борис і Світлана Колеснікові, Жиган Такташов та інші.