Кримчак Сергій Олександрович: депутат Київради та колишній член «молодої команди Черновецького»
Кримчак Сергій Олександрович — київський депутат, якого підозрюють в незаконному збагаченні та «прихватизації» землі.
Біографія
Сергій Олександрович Кримчак народився 31 серпня 1987 року в місті Празі (Чеська Республіка). З трьох років проживає в Києві.
Освіта
Кримчак має два дипломи: юриста і державного управлінця. У 2014 році він захистив дисертацію і став кандидатом юридичних наук.
Сім’я
Батьки політика: матір-педагог і батько-військовослужбовець. За іншими даними батько Сергія — уродженець німецького міста Магдебург Олександр Кримчак (1955) — соліст Національного театру опери та балету ім. Т. Шевченка.
Сергій одружений на внучці колишнього прем'єр-міністра Віталія Масола, Дарині. Вона займається підприємництвом (прибирання виробничих та житлових приміщень, устаткування та транспортних засобів). Дарія — кінцевий бенефіціар ТОВ «Де Сван Гурме Груп» (оренда та управління власною або орендованою нерухомістю). У подружжя три дочки.
Кар'єра
Сергій, будучи студентом, у 2007 році став засновником і керівником громадської організації «Київський міський центр «Правозахисник». Через п'ять років Кримчак заснував і очолив однойменну юридичну компанію.
У 2006 році він був обраний у Дарницьку райраду Києва, де обіймав посаду секретаря постійної комісії з питань депутатської діяльності та етики, забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян.
Через два роки Сергій пересів у крісло депутата Київради. Кримчак балотувався від Блоку Черновецького. У 2010 році Сергій став членом інвестиційної комісії КМДА. У 2011 році з команди ексмера він перебрався до фракції Демократичної партії.
У 2012 році Кримчак самовисуванцем балотувався по 212-му одномандатному округу. На виборах за нього проголосувало 11,46% (або 12 248) виборців. З цим результатом він зайняв 4-е місце. У 2014 році від Демпартії Сергій вдруге обрався до столичної міської ради. Був секретарем земельної комісії.
У вересні наступного року Кримчак перейшов з Демпартії в партію Олександра Омельченка «Єдність». У жовтні того ж року Сергій знову успішно балотувався до Київради. На цей раз — від «Єдності». У новому скликанні Кримчак увійшов в бюджетну комісію.
Кримчак — член Наглядової ради ПАТ «Комбінат Будіндустрії» і голова Наглядової ради АТ «Тандем». У серпні 2019 року Сергій зареєструвався фізичною особою-підприємцем (діяльність ресторанів, надання послуг харчування).
У 2020 році він знову став кандидатом в депутати Київради від партії «Єдність». Кримчак балотувався під 7-м номером у загальноміському списку партії. Також він був 4-м в списку на виборах по 2-му (Дарницький район) виборчому округу. На момент виборів Сергій обіймав посаду директора ТОВ «Юридичний центр «Правозахисник».
На окрузі конкретно за Кримчака віддали свої голоси 2181 виборець (з тих, хто голосував за загальний список). Тут він зайняв третє місце, яке виявилося непрохідним. Але 7-й номер в загальному партійному списку дозволив Сергію в четвертий раз стати депутатом Київради.
Компромат
Перед місцевими виборами 2015 року Сергій настільки сильно хотів переобратися до Київради, що на його виборчій дільниці з'явилися машини-поливатори, які повинні були «зберегти наші дерева». Хоча раніше великою любов'ю до зелених насаджень він не відрізнявся.
Кримчак довгий час був членом «молодої команди Черновецького», в якій був відповідальним за юридичний супровід скандальних землевідведень, які масово відзначені в порушеннях чинного генплану зелені насадження столиці під вирубку за угодами в інтересах забудовників.
Також депутат під час передвиборчої кампанії встановив іменні лавочки, зробивши на них нецензурні написи.
Як повідомляє громадський рух «Чесно», Кримчак — фігурант кількох антикорупційних розслідувань. Так, в декларації за 2015 рік депутат Київради «забув» вказати власний бізнес — ТОВ «Юридичний центр «Правозахисник».
У 2016 році громадські активісти, які проводили під стінами Київради акцію «Будівельний терор — STOP!», вимагали від київського міського голови Віталія Кличка урезонити найшкідливіших забудовників столиці. Серед них звучало ім'я Кримчака.
Журналісти «Чесно» писали про те, що у 2017 році детективи НАБУ затримали Сергія за підозрою в заволодінні майном, зловживанні службовим становищем і відмиванні грошей. Пізніше він був відпущений на свободу під заставу в 1,4 мільйона гривень (прокуратура вимагала заставу у 25 мільйонів або утримання під вартою).
За інформацією слідства, протягом шести років (2008-2014) Кримчак незаконно став власником шести ділянок в Голосіївському районі Києва загальною вартістю понад 2,1 мільйона гривень. Земля перебувала в комунальній власності.
Справа стосувалася скандального будівництва на вул. Толбухіна на Нивках, де компанія-підрядник ТОВ «Азур Груп» БГ «Фундамент» збиралася побудувати два 14-поверхових будинки, всупереч Генпланові міста, який дозволяє там будівництво тільки 5-поверхівок.
За версією слідства, три земельних ділянки виділили підставним особам з села Порошково Закарпатської області, які згодом передали їх двоюрідному брату Сергія Кримчака — Василю Темьянінцу.
У Шевченківському районному суді розглядалася кримінальна справа відносно Кримчака і його двоюрідного брата. Обох звинувачували в незаконному заволодінні земельними ділянками на території міста Києва вартістю понад 2,1 мільйона гривень, а також легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом.
У лютому 2019 року голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назар Холодницький повідомив про підозру Кримчаку за фактами незаконного заволодіння земельними ділянками та незаконного збагачення на суму 19,5 мільйона гривень.
Протягом 2015-2016 років депутат Київради придбав у власність і передав активи на загальну суму 19,5 мільйона гривень, законність підстав придбання яких не підтверджено доказами. Частина цих коштів депутат витратив на позашляховик, інша була інвестована в корпоративні права і нерухомість.
Крім того, Кримчак був помічений в спробі підкупу виборців. На день знань, в перший день вересня 2020 року від імені депутата Київради учням шкіл Дарницького району дарували пластикові портфелі з канцтоварами.
Декларація
У травні 2020 року Сергій Кримчак опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
У депутата Київради немає власної нерухомості. Зате спільно Кримчак володіє квартирою (83,4 кв. м) в Києві. Ще однією (123,7 кв. м) він користується на безкоштовній основі. Третю столичну квартиру (122,5 кв. м) Сергій орендує. Дарина Масол орендує два паркувальних місця в столиці. Дружині депутата належить наручний годинник Chanel вартістю 200 тисяч гривень.
За дорученням Кримчак їздить на двох автомобілях марки Mercedes-Benz (GLE coupe і ML 350). Його дружина володіє Toyota RAV4 HYBRID. У 2019 році машина обійшлася Дарині в 1,02 мільйона гривень.
За 2019 рік Сергій заробив 17,8 мільйона гривень. Дарина поповнила сімейний бюджет на 1,5 мільйона гривень. У Кримчака в банках зберігається трохи більше мільйона гривень і 1,5 тисячі євро, у Масол — 16 тисяч гривень. Готівковими коштами у подружжя задекларовано 3 тисячі євро та 13,5 мільйона гривень.