Святослав Нечитайло
  • Дата народження
    29 травня 1974
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Святослав Нечитайло
4256

Святослав Нечитайло

Святослав Нечитайло: зіцголова вбивчого бізнесу мами і тітки

Святослав Нечитайло володіє найпотужнішою горілчаною імперією в Україні та мережею "бюджетних" магазинів. Однак його бізнес-імперія побудована на корупції, рейдерстві, ухиленні від сплати податків і виробництві неякісної продукції.

Біографія

Святослав Ігорович Нечитайло - уродженець Донецької області. Він народився 29 травня 1974 року в місті Горлівка.

Освіта

Диплом спеціаліста бухгалтерського обліку Святослав Нечитайло здобув у Донецькому національному університеті.

Сім'я

Батько - Ігор Нечитайло очолював ртутний завод. Помер в 1992 році.

Мати - Ольга Нечитайло-Риджок. За освітою педагог. За радянських часів вона керувала одним із горлівських райвно. До 1992 року обіймала посаду заступника градоначальника Горлівки. Залишила цю посаду для спільного ведення бізнесу з сином. Її другий чоловік - хірург Володимир Риджок. Після переїзду Ольги Володимирівни в столицю залишився в Горлівці.

За версією багатьох українських впливових журналів, вона була найбагатшою українкою. У 2011 році її активи оцінювали в 467 мільйонів доларів. У 2012 році мати бізнесмена після важкої хвороби померла на 58-му році життя.

Тітка - Наталія Бондарева, молодша сестра Ольги Нечитайло. У 1990-х керувала горлівською податковою. Зараз керує компанією "Баядера".

Даних про дружину бізнесмена немає. Також невідомо, чи є у Святослава Нечитайла діти.

Кар'єра

Власний бізнес підприємець почав будувати відразу після розвалу Радянського Союзу. Його перше підприємство мало назву "Лілія". У 17-річному віці в рідній Горлівці він відкрив свій перший кіоск. Спершу налагодив поставки з Москви в Донецьку область бакалійної, а потім тютюнової продукції.

У Горлівці він відкрив магазин, із якого виросла компанія "Баядера". Першим партнером бізнесмена стала його мати. Незабаром до "Баядери" приєдналася і тітка Святослава Ігоровича. Швидкими темпами сімейний бізнес Святослава Нечитайла став рости в середині 1990-х. Це дозволило йому вийти за межі Донецької області.

Через вісім років у підприємця з'явилася філія в столиці України, а в 2002 році він переводить туди свій бізнес. До цього часу у бізнесмена були відкриті представництва в дев'яти українських областях.

Ще через рік Святослав Нечитайло засновує мережу супермаркетів "ЕКО-маркет". Перший магазин він відкрив в Чернігові. У 2004 році він створив ТОВ "Еко". Майже всіма акціями Святослав Ігорович володіє через кіпрську компанію Northwall Investments Limited.

До 2015 року всі свої активи підприємець об'єднав у холдинг під назвою "Баядера Груп". У неї входить компанія "Національні алкогольні традиції". Крім дистриб'юторської діяльності, вона займається і виробництвом алкогольних напоїв.

"Баядера" експортує свою продукцію в більш ніж чотири десятки країн. Український алкоголь представлений на ринках в європейських країнах (Італія, Болгарія та ін.), в Азії (Тайвань, Туркменія) і навіть у Новій Зеландії і Маврикії. До 2012 року вино-горілчаною компанією керувала мати підприємця.

Після її смерті Святослав Ігорович був змушений віддати "Баядеру" своїй тітці. На сьогодні штат компанії складається з шести тисяч співробітників. Компанія відома завдяки таким горілчаним брендам, як "Хлібний дар", "Цельсій", "Козацька Рада" та інші.

До смерті матері підприємець займався розвитком рітейлінгу. Для цього він запросив прибалтійських управлінців. На сьогодні по всій території України відкрито більше сотні супермаркетів "ЕКО-маркет" та "Симпатик". Крім того, підприємцю належать торгово-розважальні комплекси "Європорт", полтавський торговий комплекс «Паровоз», центральний універмаг у місті Рівне.

Компромат

У багатьох офіційних біографіях бізнесмена зазначено, що юному студенту довелося починати свою справу з нуля. Однак слід згадати, що мати його на той момент займала пост заступника міського голови, а тітка була головою міської податкової.

Такий "бекграунд" добре сприяв швидкому розвитку бізнес Святослава Нечитайла. Із чуток, Ользі Володимирівні і після відходу з державної служби не становило жодних проблем "вибити" для нового кіоску сина "хлібне місце".

Від контролюючих органів на кшталт санстанції й пожежників вона також прикривала свого спадкоємця. Природно, ніякі податкові перевірки турбувати молодого і успішного бізнесмена не могли. За цей фланг відповідала тітка-податківець.

У місті ходили чутки, що вся діяльність Святослава Ігоровича полягала в доставці товару в кіоски, "кастингові" продавчинь і вечірній інкасації кас. Мама ж займалася підбором "ефективних менеджерів".

Принаймні вона так їх називала. Серед них, наприклад, був Валерій Пахомов - екс-мер Горлівки, у якого в заступниках і була Ольга Володимирівна.

Не могла займатися бізнесом сім'я Нечитайло і без "заступництва" кримінальних авторитетів, якими була багата Донецька область, особливо в 1990-і роки. "Баядеру" пов'язували і з Юрою Єнакіївським, і з Рінатом Ахметовим.

Швидкий ривок по всій Україні бізнес горлівського підприємця отримав саме при двох прем'єрствах Віктора Януковича. Святослав Нечитайло в Партії регіонів не перебував, однак був одним із "гаманців" цієї політичної сили.

Компанія "Баядера" неодноразово піддавалася критиці за виробництво і продаж неякісного алкоголю, який убив не одну сотню українців. Ще на зорі створення бізнесу, коли Святослав Ігорович займався імпортом спиртних напоїв, він не гребував ввозити алкоголь дуже сумнівного походження, а також підробляти відомі західні марки.

У 2015 році бізнесом Святослава Ігоровича зацікавилася Генеральна прокуратура. Правоохоронці нагрянули в офіси компанії з обшуками. "Баядеру" підозрювали у виробництві незаконних підакцизних товарів.

Експертиза коньяку, який виробляється на заводах Нечитайла, визнала його сурогатним. Тобто замість виноградного спирту в продукті був зерновий або тростинний. Однак Святослав Нечитайло не поніс за це ніякої відповідальності.

В алкогольного магната знайшлися заступники серед верхівки української влади. У результаті контролюючі органи і навіть прокуратура виявилися винними в тому, що перешкоджають розвитку українських підприємців.

У 2009 році відкритий лист Президенту, прем'єр-міністру та іншим вищим посадовим особам написали співробітники невеликого лікеро-горілчаного заводу "Тетерів". У листі було зазначено, що підприємство зазнає рейдерського захоплення з боку "Баядера Груп". На заводі постійно проводяться перевірки податкової, а його продукцію вилучають з продажу.

Згідно з рішенням судді Солом'янського суду міста Києва Андрія Макухи, "Тетерів" був позбавлений своєї торгової марки "Хлібодар", яка назвою була схожа на торговельну марку "Хлібний дар", що випускається "Баядерою".

Однак невелике підприємство отримало дозвіл на використання цієї торгової марки на кілька років раніше випуску "Хлібного дару".

У 2013 році той самий суддя Макуха був затриманий СБУ. У своїх свідченнях він визнав, що допомагав сімейству Нечитайло в справі захоплення ЛГЗ "Тетерів".

Ухиляючись від податків у себе на Батьківщині, бізнесмен справно їх платить в іншій країні. Після початку збройного конфлікту на сході України і визнання Росії країною-агресором "Баядера Груп" нібито припинила співпрацю з північним сусідом.

Насправді ж холдинг давно зміцнив свої позиції на російському ринку і явно йти звідти не збирається, незважаючи на війну. Так, у лютому 2015 року в Вологодській області Святослав Нечитайло придбав лікеро-горілчаний завод. У розвиток підприємства вклав майже сорок мільйонів рублів.

А через рік завод сплатив у бюджет країни-агресора півтора мільярда рублів.

Щоб не сильно "світитися", Святослав Нечитайло і його тітка володіють заводом через офшор, який знаходиться на Маршаллових островах.

"Відзначилися" і супермаркети "ЕКО-маркет". Багато покупців скаржаться на низьку якість продуктів у цих бюджетних магазинах. В Інтернеті гуляє безліч відео зі скандалами у цій торговельній мережі.

Товари продаються без маркувань або з перебитими термінами придатності, у самих приміщеннях постійно брудно, а охорона більше нагадує "тітушок". Іноді продукція супермаркету виявляється небезпечною для життя.

Так, у вересні 2016 року розгорівся скандал через зараження двох киян ботулізмом. Обидва жителі столиці придбали в цій мережі магазинів консервовану курятину. В "ЕКО-маркеті" спробували "перевести стрілки" на виробника - ЗАТ "Ритм". Правда, поставляє "Ритм" свою продукцію тільки в цю торгову мережу. Нерідко постачальник і ритейлер виявляються однією і тією ж особою.

Помічений був бізнесмен і в махінаціях з податками. Українські журналісти в ході розслідування виявили, що "Баядера Груп" за грудень 2014 - січень 2015 року не виплатило державі приблизно сорок мільйонів гривень податку на додану вартість.

У несплаті податків на суму 240 мільйонів правоохоронні органи підозрювали "Національну горілчану компанію", яка належить Святославу Ігоровичу. Було навіть порушено кримінальну справу. За це ніхто покараний не був. Та й сама справа незабаром канула в Лету.

Статок

Бізнесмен вважає за краще пересуватися на Mercedes-Benz Gelandewagen і одягатися в найдорожчі марки одягу (Brioni, Kiton). У 2018 році журнал "Фокус" оцінив статок рітейлера в 43 мільйони доларів і помістив його на 91 місце серед ста найбагатших українців.

Згадки про персону