Світлана Заліщук
Світлана Заліщук
2825

Світлана Заліщук

Заліщук Світлана Петрівна: радниця голови правління «Нафтогаз» і екснардеп

Заліщук Світлана Петрівна — колишня журналістка, нардеп- «єврооптимістка» VIII скликання Верховної Ради. У 2019 році була радницею прем'єра Гончарука, а в 2021-му стала радницею голови правління «Нафтогаз».

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація
  7. Посилання

Біографія

Світлана Петрівна Заліщук народилася 24 жовтня 1982 року в місті Жашків Черкаської області.

Освіта

Заліщук — журналіст за освітою. Диплом отримала в 2006 році після закінчення Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Проходила стажування в Великобританії і США.

Сім’я

Мати Світлани — вчителька української мови та літератури, батько — юрист і банкір. Кілька років Петро Заліщук керував філією банку «Капітал» в Києві.

У 2013 році Світлана мала романтичні стосунки зі своїм колегою по журналістському цеху, а потім й по парламенту Сергієм Лещенком. Потім деякий час вона жила в цивільному шлюбі зі шведським дипломатом Мортеном Енбергом.

У липні 2018 року Світлана вийшла заміж за британського підданого Вейна Джордаша. Чоловік Заліщук юрист в галузі міжнародного кримінального права. За рік до весілля Legal 500 UK визнав його одним з провідних світових фахівців у цій сфері.

Раніше Джордаш став одним з наймолодших адвокатів, які отримали почесний статус Queen's Counsel. Цей статус присвоюється кращим британським юристам. Вейн керуючий партнер юридичної фірми Global Rights Compliance.

Чоловік Заліщук також займається притягненням Росії до відповідальності за військові злочини і злочини проти людяності на окупованих українських територіях.

Дітей у Заліщук та Джордаша немає.

Кар'єра

Початок трудової діяльності Світлани був пов'язаний з журналістикою. Вона очолювала редакцію студентського журналу, з другого курсу працювала кореспонденткою «5-го каналу».

Протягом декількох місяців (червень-вересень) 2005 року Заліщук працювала в Кабінеті міністрів на посаді прессекретарки віцепрем'єр-міністра. Потім вона протягом року керувала інформаційним департаментом президентської Адміністрації Віктора Ющенка.

Три роки (2006-2009) Світлана була заступницею голови штабу радника президента з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

У 2009 році вона повернулася в журналістику, ставши позаштатною кореспонденткою ряду українських ЗМІ, серед яких були «Новое время», «Українська правда», «Деловая столица».

З 2006 року Заліщук була активісткою, засновницею і керівницею ряду громадських організацій, які займалися реформуванням журналістики і боротьбою з корупцією (фундація «Суспільність», «Новий Громадянин», «Чесно», «Стоп цензурі!», «Реанімаційний пакет реформ», «Центр UA»).

Перед виборами до Верховної Ради 2012 року на телеканалі TVi вона була співведучою програми «Вибори 2012: З іншого боку». Світлана активно брала участь в Євромайдані. Була координатором facebook-аккаунта Euromaidan.

У 2013 році Заліщук стала одним з нових лідерів України в проєкті вашингтонського Фонду Україна-США «40 under 40 Ukrainians». З 2014 по 2018 рік журнали «Фокус» і «Новое время» включали Світлану в рейтинг ста найвпливовіших жінок України.

У 2014 році на позачергових парламентських виборах під 18-м номером Блоку Петра Порошенка Заліщук успішно балотувалася до Верховної Ради.

У VIII скликанні ВР Заліщук входила до складу комітету із закордонних справ і була головою підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції.

У парламенті Заліщук займала пост співголови групи з міжпарламентських зв'язків із Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, а також входила в групи з міжпарламентських зв'язків з Грузією і Норвегією.

З січня 2015 по січень 2017 року Світлана була в складі української делегації в ПАРЄ. У лютому 2015 року вона стала однією керівників міжфракційного об'єднання «Єврооптимісти». У липні 2016 року Заліщук приєдналася до партії «Демократичний альянс». Через кілька місяців увійшла до політради партії.

За час роботи в VIII скликанні Верховної Ради Світлана зробила 64 депутатських запити, взяла участь у створенні 165 законопроєктів та 122 рази виступила в стінах парламенту.

У 2015 році разом з Сергієм Лещенком вона стала першою в Україні народною обраницею, яка публічно приєдналися до ЛГБТ-прайду. Заліщук активно представляла Україну на різних міжнародних майданчиках, включаючи ООН, Рада Європи, Парламент ЄС.

Спочатку Світлана та ще 11 журналістів планували піти на вибори 2014 року разом з Юлією Тимошенко. Як пізніше розповідав Мустафа Найєм, «але люди розійшлися по різних списках — кому з ким зручніше було домовлятися».

Ексредактор «Громадського телебачення» заявив, що він, Заліщук і Лещенко домовлялися й з Андрієм Садовим. Той обіцяв передзвонити, але так цього і не зробив. Найєм зізнавався, що їм потрібен був «транспорт», щоб пройти в Раду. Таким виявився БПП.

Майже з самого початку депутатської каденції трійка «єврооптимістів» почала критикувати БПП і перестала голосувати синхронно з фракцією. За словами заступника голови фракції БПП Олексія Гончаренка, Заліщук, Лещенко і Найєм декілька років не відвідували засідання фракції. У лютому 2019 року всі троє написали заяву про вихід з БПП.

У січні 2019 року Світлана підтримала кандидатуру Анатолія Гриценка на президентських виборах. Була його радницею з міжнародних питань і навіть номінувалася на посаду міністра закордонних справ у разі перемоги Гриценко на виборах.

Влітку 2019 року Світлана вдруге балотувався до Верховної Ради. На цей раз вона йшла на вибори по мажоритарному округу і самовисуванкою.

На окрузі №199 (місто Ватутіне, Жашківський, Звенигородський, Маньківський райони, частина Лисянського, частина Тальнівського районів Черкаської області) за Заліщук віддали свої голоси 4 823 (або 7,32%) виборців. З цим результатом вона посіла лише третє місце і в парламент IX скликання не потрапила.

У листопаді 2019 року прем'єр-міністр Олексій Гончарук призначив її своєю штатною радницею із зовнішньополітичних питань. Також вона була радницею віцепрем'єра з євроінтеграції Ольги Стефанишиної.

У 2020 році основним місцем роботи Заліщук було Всеукраїнське галузеве об'єднання «Федерація роботодавців нафтогазової галузі».

31 травня 2021 року Світлана стала радницею голови правління НАК «Нафтогаз», де займається координуванням зв'язків з міжнародними партнерами. Вона також виконує представницьку функцію високого рівня. Одним із пріоритетів Заліщук є протидія «Північному потоку-2».

Компромат

У травні 2016 року Світлану помітили в парламенті в туфлях, схожих на відомий бренд Christian Louboutin. Народна обраниця заявила, що вона носить не брендове взуття, а це був мас-маркет Sexy Fair, який коштує на порядок дешевше.

У серпні нардеп похвалилася вишиванкою. Вартість вбрання — трохи менше ніж 42 тисячі гривень. При цьому за весь 2015 року парламентарій заробила 77 тисяч. Як відзначили в ЗМІ, значна частина заробітку Світлани пішла на розкішні вбрання.

У вересні того ж року навколо Заліщук розгорівся ще один скандал. На цей раз через квартиру в центрі столиці (158 кв.м.), вартістю в 13 мільйонів гривень. Народна обраниця вказала нерухомість в деклараціях за 2013 і 2014 роки. Однак не відбила в документі витрати на її придбання.

На претензії громадськості Заліщук відповіла, що квартиру купив її тодішній цивільний чоловік, шведський дипломат Мортен Енберг. За словами Світлани, він продав нерухомість в Стокгольмі і придбав квартиру в Києві. Також вона додала, що ціна квартири набагато нижче — 3,5 мільйона.

Скандал Заліщук назвала зрежисованим на Банковій, а журналіста, який роздмухав його — провокатором. НАБУ провело перевірку нерухомості та не встановило корупційної складової.

Однак представники ЗМІ знайшли кілька нестиковок в словах політика. З реєстру нерухомості відомо, що квартира була придбана в серпні 2014 року. Однак в декларації за 2013 рік квартира вже вказана.

У той час Заліщук зустрічалася з Сергієм Лещенком, а з Енбергом вона подружилася вже на початку 2014 року. Сам же шведський дипломат приїхав до Києва наприкінці травня 2014 року, коли обійняв посаду керівника офісу Ради Європи в Україні.

Восени 2017 року генпрокурор Віталій Луценко заявив про те, що батько Світлани міг бути причетним до «податкових схем» міністра доходів і зборів часів Януковича Олександра Клименка. Нібито через банк «Капітал», де працював Петро Заліщук на посаді керівника відділення, проводилися грошові перерахування, спрямовані на незаконне відшкодування ПДВ і висновок готівки.

Декларація

У березні 2021 року Світлана Заліщук опублікувала електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Екснардеп володіє квартирою (158,7 кв.м.) в Києві. Чоловіку Заліщук належить три квартири: в Болгарії (114,9 кв.м.), Китаї (80 кв.м.) і Великобританії (55 кв.м.), а також житловий будинок (80 кв.м.) у Великобританії та дві земельні ділянки: у Франції (200 кв.м.) та Таїланді (700 кв.м.). Крім того, в Таїланді Джордаш має недобудований житловий будинок (823 кв.м.).

Раніше Світлана володіла однокімнатною квартирою (42,6 кв.м.) в Києві. За словами Заліщук, нерухомість була придбана в кредит в 2006 році за 80 тисяч доларів.

Цінного рухомого майна, в тому числі автомобілів, у Заліщук та Джордаш немає. За 2020 рік Світлана заробила майже 463 тисячі гривень. Її чоловік поповнив сімейний бюджет на 10,9 мільйона гривень. У банках Заліщук зберігає 112,6 тисячі гривень, у Джордаш — 157,6 тисячі євро. Готівковими коштами чоловік Світлани має 30 тисяч євро.

Посилання

Сайт

Facebook

Instagram

Twitter

Згадки про персону