Янушкевич Тетяна Вацлавівна: депутат Дніпропетровської облради і голова скандальної інспекції з питань праці
Янушкевич Тетяна Вацлавівна — прибічниця мера Філатова, яка очолює «кишенькову» інспекцію, яку можна нацькувати на будь-який неугодний бізнес і викачувати з нього штрафи.
Біографія
Тетяна Вацлавівна Янушкевич народилася 18 вересня 1977 року.
Освіта
У 1999 році Тетяна закінчила юридичний факультет Дніпропетровського державного університету. У 2011 році Янушкевич стала випускницею Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Української академії державного управління при Президентові України.
Сім’я
Тетяна Янушкевич одружена з Владиславом Лоюком.
Кар'єра
Янушкевич тринадцять років (2003 — 2016) працювала в Дніпропетровському відділенні Фонду державного майна. Вона була начальницею юридичного відділу, а з 2014 до 2016 року керувала відомством.
У 2015 році Тетяна стала депутатом Дніпропетровської обласної ради від партії «УКРОП». За топменеджера ФДМ проголосувало 25,8% виборців округу №50 (Дніпро, Амур-Нижньодніпровський район). В облраді Янушкевич входить до фракції «УКРОП» і є секретарем постійної комісії з питань базових галузей економіки, соціальної політики і праці.
З травня 2016 по лютий 2017 рік Тетяна обіймала посаду заступника директора департаменту по роботі з активами Дніпровського міської ради. У 2017 році вона була призначена начальником інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради.
Компромат
У 2018 році загальна організація «Громадський контроль» розкритикувала роботу інспекції з питань праці та зайнятості населення, якою керує Тетяна Янушкевич.
«За 1 рік і 5 місяців роботи (з 15.02.2017) міська інспекція з праці принесла в бюджет міста 0,00 гривень (!). При цьому за цей же термін на створення та утримання інспекції з 35 осіб було витрачено з міського бюджету 4 872 520 грн.
За рік і 5 місяців існування інспекція склала цілих 2 постанови про порушення. Причому навіть у цих документах встигла напортачити настільки, що привласнила їм ... однаковий номер. Але навіть ці 2 постанови успішно оскаржує в суді юрист Василь Підлужний.
При цьому в ході судових розглядів виявилося, що суддя Олена Неклеса є давньою інститутською подругою директора інспекції Янушкевич Тетяни Вацлавівни. Причому суддя різко згадала про це тільки на середині процесу, коли вже встигла винести кілька рішень у справі (1, 2), перебуваючи в конфлікті інтересів.
Інспекція знімає свій офіс площею 173,4 м² за 3,6 гривні в рік. Воно може і добре, враховуючи їх феєричну ефективність. Хоч на це не витрачаємо міського бюджету.
Міська влада стверджувала, що інспекція створена, щоб поповнювати міську казну за рахунок штрафів недбайливих роботодавців. На ділі ж виявилося, що зібрані штрафи йдуть не в міський, а в національний бюджет.
Про сумнівну законність існування самої інспекції писало «Депо.Днепр», «Справа про визнання законності існування самої дніпровської інспекції дійшла до касаційної інстанції. Ба більше — постанова Кабміну, на підставі якої створювалася інспекція, вже визнана недійсною.
Минулого тижня Шостий Апеляційний суд постановив визнати недійсну постанову Кабінету міністрів №295 від 29 квітня 2019 року, якою органам місцевого самоврядування дозволялося створювати власні місцеві інспекції з питань праці, а також давалося “зелене світло” раптовим інспекційним перевіркам підприємств.
Тобто тепер у судовому порядку визнано, що виконавчі органи міст обласного значення не можуть дублювати функції державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю у будь-якій формі.
Таким чином, після даного судового рішення створена у лютому 2017 року Інспекція з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міськради має бути визнана неправомірною. Втім, ще до початку роботи цього виконавчого органу міськради сама ідея її створення викликала скандал. Тоді і активісти, і частина депутатів Дніпровської міськради доволі різко висловлювалися щодо цієї ініціативи.
Зокрема, звучали звинувачення у створенні “ще одного важелю тиску на місцевих підприємців”, до того ж з дублюванням функцій Держпраці. Слід зазначити, що місцева Інспекція фактично дублює не тільки деякі функції Держпраці, а й пенсійного фонду, служби зайнятості і Державної фіскальної служби.
Нагадаємо, як розвивалася ситуація. Інспекція з питань праці – це виконавчий орган міськради у складі 33 працівників, що підпорядковуються безпосередньо мерові Дніпра Борису Філатову. Начальник інспекції Тетяна Янушкевич отримує зарплату у понад 20 тис. гривень на місяць і ще є депутатом Дніпропетровської облради і входить до фракції "Укроп". Навесні 2017 року на рішення міськради зі створення Інспекції з питань праці подали судовий позов. Суд визнав дії міськради Дніпра щодо створення трудової інспекції незаконними. Трудовій інспекції заборонили проводити перевірки.
"Погодьтеся, адже це так зручно — мати під боком абсолютно ручну інспекцію з широченними правами і повноваженнями, яку можна нацькувати на будь-який неугодний бізнес і викачувати з нього штрафи розміром до 320 тис. за різні надумані "порушення трудового законодавства", — пояснював місцевий активіст Артем Романюков.
Проте Інспекція продовжила свою роботу. Якщо у перший рік вона провела лише пару перевірок, то за рік, навесні 2018-го, було оголошено про початок “серійних” перевірок нею підприємців. Так, у разі виявлення неоформленого працівника, виписувалися штрафи понад 110 тис. гривень.
Втім, після отримання таких штрафів стало ясно, що вони йдуть навіть не до місцевого, а до державного бюджету. Загалом за підсумками року перевірок з’ясувалося, що протягом 2018-2019 років Інспекція здійснила 71 інспекційну перевірку, за результатами яких були виписані штрафи на загальну суму 8,8 млн гривень.
За словами адвоката Олени Доненко, під час судових засідань у справі з оскарження постанови Кабміну №295 оголошувалися дані, згідно з якими Державна регуляторна служба наразі оскаржує у судах 80% з цих 8,8 млн штрафів, виписаних дніпровською Інспекцією.
Цікава деталь — у разі виграшу позовів судові витрати має повертати Державна служба з питань праці. І вони можуть бути доволі великими. Так, у минулому році були прецеденти, коли судові витрати сягали й сотень тисяч гривень.
Попри те, що важливість контролю дотримання трудового законодавства заперечувати неможливо, втім, визнана у суді недоречність дублювання функцій держорганів мала б врешті знайти продовження у вигляді виключення зі структури виконавчих органів Дніпровської міськради Інспекції з питань праці».
Декларація
Депутат облради задекларувала дві квартири (53,2 і 60,2 кв. м) у місті Дніпро. Чоловік Тетяни володіє квартирою (93,4 кв. м) в Євпаторії і гаражем (18 кв. м) в Дніпрі. Цінного рухомого майна, в тому числі автомобілів, у Тетяни і її чоловіка немає.
За 2019 рік Янушкевич заробила 288 тисяч гривень. Лоюк поповнив сімейний бюджет на 50 тисяч гривень. У банках Тетяна грошей не зберігає. Готівковими коштами вона задекларувала 300 тисяч гривень.