Валерій Кравець
  • Дата народження
    28 березня 1956
  • Країна
    Україна
Валерій Кравець
3372

Валерій Кравець

Валерій Кравець - "кримський" екс-міністр та ісламіст, який заробляє на сепаратистах

В той час, як більшість підприємців вивели свої активи з окупованих територій, Валерій Кравець продовжує продавати на Донбасі солодощі ТМ "АВК", власником якої він являється. Крім цього бізнесмен разом зі своїм партнером присвоїв приблизно 100 мільйонів доларів, "кинувши" своїх кредиторів. 

Біографія

Біографія Валерія Кравця тісно пов'язана з Володимиром Авраменко та компанією "АВК", співзасновниками та керівниками якої вони є. 

Сам же Кравець вже багато років займається бізнесом і трохи політикою (кілька років займав посаду міністра аграрної політики Криму). 

Народився він в 1956 році на сході України.

Сім'я та близькі зв'язки

Про батьків бізнесмена нічого не відомо. Та й про свою родину Валерій Кравець вважає за краще не розповідати, щоб цю інформацію потім не використовували в якості компромату. Відомо тільки, що він одружений, має дітей.

Що стосується зв'язків по бізнесу, то, як ми вже згадували, Кравець тісно пов'язаний зі своїм партнером Володимиром Авраменко, з яким вони разом розвивають концерн "АВК".

Ще бізнесмен, бувши кримським міністром, був пов'язаний з Василем Джарти, який був головою Ради міністрів АРК і, по суті, його начальником.

Крім цього, Валерію Миколайовичу приписують зв'язок з віце-прем'єр-міністром України Борисом Колесніковим, подейкуючи, що саме він поставив Кравця на посаду міністра.

Освіта

Що стосується освіти, то Валерій вчився на економіста торгівлі в Донецькому інституті, який закінчив у 1983 році.

Кар'єра і політична діяльність

Закінчивши "виш", Кравець Валерій Миколайович влаштувався в систему Держпостачання УРСР, де пропрацював до 1991 року.

Після цього разом з Авраменко зайнявся бізнесом "АВК", пропрацювавши в компанії до 2010 року. На той час бізнесмени тільки придивлялися до ринку, а холдинг "АВК" просто поставляв какао-продукти на різні українські фабрики з виготовлення кондитерської продукції. По закінченні 3 років компанія запустила свій завод, на якому були виготовлені перші солодощі.

1996 рік став для холдингу "АВК" поворотним, оскільки Кравець з Авраменко викупили три кондитерські фабрики (спочатку в Донецьку, а потім в Луганську та Мукачево) і почали виробляти велику кількість солодощів різних видів. 

У нинішній час підприємство "АВК" включає 4 фабрики (пізніше додалася фабрика в Дніпропетровську), на яких виробляється великий асортимент кондитерських виробів. Найбільш популярні з них - цукерки "Королівський Шедевр", "Королівський шарм" і "Domior", батончики "Мажор", а також печиво "Фрутта - смачна минутта".

Крім кондитерського бізнесу, Валерій Кравець має відношення до великої політики. Так, в листопаді 2010 року він отримав посаду заступника голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а в наступному році став міністром аграрної політики і продуктів харчування АРК.

Пробув "кримським міністром" (як його називали в ЗМІ) Кравець недовго. У квітні 2013 року він подав заяву на звільнення. 

Що стало причиною такої дії, на жаль, не відомо, а сам Валерій Миколайович своє рішення не пояснив (хоча і пообіцяв, що розповість про все пізніше).

 Подія викликала інтерес багатьох журналістів, оскільки Кравець був найзаможнішим міністром Кримського півострова, а з такими доходами і впливом просто так у відставку не йдуть.

Новини та чутки

Прийняття ісламу

У 2013 році інтернет облетіла новина про те, що Валерій Кравець прийняв іслам. Рішення одного з найзаможніших українців і співвласника великого підприємства з виготовлення солодощів "АВК" стати мусульманином здивувало багатьох людей. Про це повідомив в ЗМІ хтось із близького оточення олігарха. 

З огляду на те, що бізнесмен прийняв іслам в тому ж році, в якому подав у відставку на посаді міністра Криму, ці дві події пов'язують між собою. Можливо, Кравець більше не міг суміщати принципи нової релігії з роботою у великій політиці.

Особа, яка повідомила в ЗМІ новину про зміну олігархом релігії, зазначила, що "Валерій Миколайович дуже позитивна і глибока людина, і серйозно ставиться до цього", а також сказала, що у нього в кабінеті лежить Коран. 

Сам же Валерій Кравець про свої релігійні погляди не поширюється, оскільки боїться можливих провокацій з цього приводу. "Я практично нічого не говорю про своє особисте життя, про своїх дітей, щоб ніхто потім цим не спекулював", - пояснив журналістам бізнесмен.

Робота фабрики на території ДНР

У 2016 році в ЗМІ з'явилася інформація про те, що кондитерська фабрика "АВК" в Донецьку, якою володіє Валерій Кравець та його партнер (екс-регіонал) Володимир Авраменко, як і раніше працює на окупованій території. Це викликало чималий резонанс, тому, що компанія офіційно заявила, що діяльність підприємства на Донбасі припинена ще в початку 2015 року, оскільки керівництво не могло забезпечити своїм співробітникам безпечні умови праці і роботу самої фабрики в умовах окупації і військових дій.

Навіщо власники концерну "АВК" брехали про зупинку діяльності фабрики, якщо є дані про те, що в той час завод під новою назвою працював в своєму звичайному режимі і продовжував продавати солодощі своїх торгових марок на території ДНР? 

Це підтверджували фото активістів, актуальні сертифікати відповідності міжнародним стандартам, ідентичність зовнішнього вигляду новоназваної продукції, а також незмінна маркетингова стратегія.

"Доходить до смішного. Як і "АВК", один із власників якої - Валерій Кравець - прийняв іслам, фабрика "Лаконд" в лютому поточного року отримала сертифікат "Халяль", тобто підтвердила можливість вживання своєї продукції мусульманами", - повідомляють журналісти одного інтернет-видання.

Виходить, що фабрику просто перейменували в "Лаконд", зробили для неї новий сайт і завели сторінку в Фейсбук. Все інше залишилося незмінним.

Уникнення повернення боргів

2016 рік був для власників підприємства "АВК" не найкращим. Крім галасу, пов'язаного з роботою кондитерської фабрики на Донбасі, Володимира Авраменка та Валерія Кравця звинуватили в тому, що вони уникають повернення кредитів, яких свого часу набрали аж на 100 млн доларів. У зв'язку зі скаргами банківських установ, правоохоронні органи завели кримінальну справу і почали вести розслідування.

Звичайно, більше каменів летить в колишнього регіонала і довірену особу Януковича - Володимира Авраменка, якому належить більша частина активів компанії. Однак через те, що Валерій Кравець є його бізнес-партнером і співвласником великого кондитерського бізнесу, його доля в кримінальних справах теж не оминула.

Так, кореспонденти повідомили про те, що Авраменко і Кравець винні банкам "купу грошей", але не поспішають їх віддавати у зв'язку з нібито важким становищем свого підприємства. 

Нагадаємо, що в 2011 році "Промінвестбанк" видав їм кредит на суму 80 мільйонів доларів. Мабуть, цього не вистачило, тому, що партнери в 2013-му взяли ще один кредит на суму 15,4 мільйона доларів у банку "Райффайзен Банк Аваль". Заклали Дніпропетровську кондитерську фабрику "АВК".

Скориставшись військовими діями на території Донбасу, бізнесмени придумали хитру схему як не віддавати величезний борг. По-перше, вони відчайдушно намагаються переконати всіх навколо (в тому числі і самих кредиторів) в тому, що через війну на сході України, де знаходяться їх основні фабрики, їх компанія зазнає величезних збитків і не може працювати в звичайному режимі. По-друге, вони вивели з-під застави у "Промінвестбанку" свою фабрику, оформили на своє дочірнє підприємство (ТОВ "АВК Конфекшенері") і швиденько наклали на неї арешт. Як Кравцю та Авраменко вдалося передати в заставу іншому підприємству майно, яке вже знаходиться в заставі, це окрема історія. Важливим є те, що, хоча "Промінвестбанк" так швидко не здався і за допомогою апеляційного суду скасував арешт, домогтися своїх грошей банку так і не вдалося, через те, що більшу частину активів підприємства партнери почали переоформляти на кіпрську офшорну компанію "AVK Confectionery Holdings".

Розгляд цієї справи тягнеться донині, тільки зараз вже, за це партнери можуть понести кримінальну відповідальність, оскільки їх махінаціями серйозно зайнялася прокуратура. Печерським судом було прийнято рішення про те, щоб Національна поліція України почала розслідування справи на підставі можливих шахрайських дій керівників найбільшої кондитерської компанії "АВК". Чим закінчиться розслідування для Авраменко і його партнера Валерія Кравця, поки що не відомо. Попри те, що їм загрожує кримінальна відповідальність, багато журналістів припускають, що олігархи Януковича і в цей раз вийдуть сухими з води.

Статки і джерела доходів

У 2011 році статки Валерія Кравця були оцінені експертами видання "Фокус" в 114,1 мільйона доларів. Редакція "Кореспондента" оцінила капітал бізнесмена в тому ж 2011-му приблизно в половину менше - 52 мільйони доларів. Олігарх зайняв 95 місце в сотні найбагатших жителів України.

2012 рік приніс Кравцю 73 місце в списку "Золотої сотні" (за версією видання "Кореспондент"). Експерти журналу оцінили статки бізнесмена в 92 мільйони доларів.

За рік доходи олігарха зросли і склали майже 100 мільйонів доларів за оцінками журналу "Фокус". Це дозволило Кравцю зайняти 117 позицію в рейтингу двохсот найбагатших українців.

Що стосується останніх даних, то на 2017 рік матеріальне становище бізнесмена трохи погіршилося. При цьому, він продовжує входити в сотню найзаможніших українців. 

Так, експерти видав "Фокус" оцінили статки співвласника кондитерської фабрики "АВК" Валерія Миколайовича в 63 мільйони доларів, поставивши його на 82 позицію в рейтингу сотні найбагатших українців. Нагадаємо, що в попередньому році Кравець займав 78 місце в рейтингу.

Говорити про свої доходи та майно екс-міністр Криму і власник концерну "АВК" не любить. Якось він обмовився журналістам в тому, що має нерухомість в Криму і великий приватний будинок в Іспанії. Їздить на "кадилаку", але крім цього має в своєму гаражі ще й трактор. У деяких ЗМІ повідомлялося, що живе Кравець на доходи від бізнесу, а державну зарплату витрачає на допомогу іншим (наприклад, закуповує спортивне обладнання для загальноосвітніх шкіл в Криму).

Згадки про персону